Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie urządzenie wielofunkcyjne do domu ?

majki2 07 Jan 2017 17:30 4674 7
 • #1
  majki2
  Level 10  
  Moja obecna drukarka HP DeskJet 5150 (z duplexerem) sprawia coraz większe problemy i myślę nad zakupem drukarki ze skanerem, która umożliwia wydruk w kolorze. Problem z obecną drukarka jest taki, że drukuję rzadko ale jak już trzeba to jest coś ważnego i wtedy się okazuje, że wydruk jest beznadziejnej jakości, kolor przerywa albo nawet nic nie drukuje bo oba tusze zaschły. Z tego względu myślę że urządzenia atramentowe się nie nadają bo pewnie w każdym wysycha tusz i nie da się go łatwo przeczyścić. W tym modelu w sterownikach do Windows 7 i 10 nie ma w ogóle opcji czyszczenia głowicy, ale na laptopie mam jeszcze XP i tam jest taka opcja ale zwykle efekt jest mizerny i kończy się na tym, że pilnych wydruków nie mogę zrobić i dodatkowo muszę zamawiać komplet nowych tuszy (zamienników).
  Patrząc w stronę urządzeń laserowych ceny są oczywiście sporo wyższe nie tylko za urządzenie ale i za tonery/bęben na dodatek wydajność jest sztucznie ograniczona przez czipy zliczające kopie. Ponieważ mam mało miejsca w domu interesowałoby mnie sprzęt jak najmniejszy, szybkość wydruku nie jest zbyt istotna. Fajnie jakby miał duplexer ale nie jest obowiązkowy. Cena myślę ok. 1000 zł, ale może trochę więcej jeśli by było to warte.
  Wstępnie spodobał mi się SAMSUNG SL-C480W, ale nie wiem czy jest sens kupować to urządzenie i jak z kosztami eksploatacji, czy są na to jakieś fixy albo wieczne czipy które by się opłacało zamontować i samemu uzupełniać toner.
  A może jest inne urządzenie które by spełniało moje wymagania ?

  Edit:
  Jeszcze jedno urządzenie znalazłem w ciekawej cenie: Ricoh Aficio SG 3100SNw
  Niby atramentowa ale żelowa i według opinii ten tusz nie zasycha, czy faktycznie nie ma problemów z zasychaniem w takiej drukarce ? W podobnej cenie do Samsunga ma jeszcze duplexer a nawet ADF.
 • #2
  Stan-S11
  Level 31  
  Nie ma idealnego rozwiązania jeśli chodzi o drukarki do użytku domowego. W drukarkach atramentowych najbardziej popularnych problemem stają się zatkane dysze, a zwłaszcza jeśli użytkujemy je od święta. Drukarki laserowe kolorowe nie mają problemów drukarek atramentowych ale są stosunkowo drogie, a i koszty eksploatacji są znaczne. Drukarki żelowe wydają się być ciekawym rozwiązaniem ale na obecną chwilę nie ma możliwości obniżenia kosztów eksploatacji tak jak to ma miejsce w atramentówkach ( dolewanie tuszu, zastosowanie systemu CISS ) lub w laserówkach ( dosypywanie proszku do tonera lub stosowanie tańszych zamienników ). I jeszcze jedno - kupując nowy sprzęt drukujący wielu producentów montuje wkłady lub tonery tzw. startowe o ograniczonych możliwościach jeśli chodzi o ilość wydrukowanych stron. Musisz wiedzieć że produkcja drukarek jest deficytowa ale producenci muszą zrekompensować straty i dobrze zarobić. I robią to sprzedając materiały eksploatacyjne. Dla przykładu wspomniany powyżej Ricoh Aficio SG 3100SNw - komplet pojemników z żelem wraz z pojemnikiem na zużyty żel to wydatek ponad 600 zł i możliwość wydruku ok. 2200 stron. Czyli komplet pojemników kosztuje tyle co nowe kompletne urządzenie. Musze dodać że ta drukarka żelowa jest stosunkowo głośna podczas pracy. O ile w biurze nie stanowi problemu o tyle w warunkach domowych może być uciążliwe. Reasumując - musisz sam podjąć decyzję. Biorąc pod uwagę ilość drukowanych stron to jednak rozważ zakup drukarki żelowej.
 • #3
  wojtek1234321
  Level 35  
  Stan-S11 wrote:
  W drukarkach atramentowych najbardziej popularnych problemem stają się zatkane dysze, a zwłaszcza jeśli użytkujemy je od święta

  Racja, ale zależy na jakiej jakości druku zależy pytającemu. Ja mam już od kilku lat Brothera DCP J315W, jest to już trochę starszy wyrób, w tej drukarce nie mam żadnych problemów z zasychaniem głowicy. Wyposażona jest w funkcję samoodświeżania głowicy, wystarczy że jest podłączona wtyczka do gniazdka z napięciem. Raz na dobę parę sekund "pomieli" i nie ma żadnego problemu z głowicami. Ja używam drukarki czasami, drukuję "od święta" jakąś kartkę i to wszysko, bywają okresy że stoi i dwa miesiące bez "aktywnego drukowania" a problemów nie ma, zawsze jest gotowa do druku. Jest w niej też Wi-Fi, tak że z podłączeniem nie ma problemu. Fakt, odświeżanie głowicy jest to kosztem minimalnego zużucia tuszu, ciągłego podłączenia do zasilania (może być wyłączona przyciskiem), wybudza się tylko na powiedzmy 30 - 40sekund na dobę jak jest wyłączona i nieużywana, jedyny mankament to to, że tego "odświeżania" nie można ustawiać kiedy ma to robić. Jak kilkuletnia drukarka miała takie "cóś" to napewno współczesne modele Brothera napewno też to mają, tylko nie wiem jakie. Eksploetacja dość tania (komplet dość dobrych zamienników, 4 sztuki, B, M, Y, C, można już kupić za 30 zł, a są jeszcze tańsze), kartridże są bez czipów, druk też nie jest taki całkiem zły.
  Pewnie, niektórzy narzekają że może "truć" używanym atramentem, że zużywa energię i tusze, ale to są minimalne ilości i koszta.
 • #4
  sanfran
  Network and Internet specialist
  Od 3 lat używam samsunga CLP-365W. Ceny oryginalnych materiałów eksploatacyjnych powalają.
  Ale zestaw niemarkowych tonerów do drukarek samsunga na brytyjskim ebay'u to koszt 45GBP.

  Przy okazji, sterowniki pod windowsa odmawiają wydruków kiedy toner twierdzi, że jest wyczerpany. Sterowniki do Apple sie tym nie przejmują i drukują aż miło. Nie musisz kupować od razu Mac'a, wystarczy z telefonu lub tabletu drukować PDFy zrobione pod windowsem.
 • #5
  majki2
  Level 10  
  Jeśli chodzi o jakość druku to zdjęć nie drukuję, więc jakość fotograficzna nie jest wymagana.
  Co do Ricoha, to znalazłem opinię, że nie obsługuje ona PCL tylko jakiś wynalazek Ricoha: RPCS który źle działa z post scriptem i są problemy nawet z wydrukiem dokumentów PDF (choć może już to naprawili).
  Zastanawia mnie informacja o sterownikach do Samsunga. Wydawało mi się że poziom tuszy określa chip w drukarce (na podstawie ilości wydruków a nie fatycznego zużycia), więc myślałem że skoro tak to działa to chip powinien blokować wydruk a nie sterownik ? Czy w modelu CLP-365W można dosypywać proszek nie zmieniając chipa i póki się nie będzie drukowało z windows to będzie to działało ?
 • #6
  sanfran
  Network and Internet specialist
  majki2 wrote:
  Jeśli chodzi o jakość druku to zdjęć nie drukuję, więc jakość fotograficzna nie jest wymagana.
  Co do Ricoha, to znalazłem opinię, że nie obsługuje ona PCL tylko jakiś wynalazek Ricoha: RPCS który źle działa z post scriptem i są problemy nawet z wydrukiem dokumentów PDF (choć może już to naprawili).
  Zastanawia mnie informacja o sterownikach do Samsunga. Wydawało mi się że poziom tuszy określa chip w drukarce (na podstawie ilości wydruków a nie fatycznego zużycia), więc myślałem że skoro tak to działa to chip powinien blokować wydruk a nie sterownik ? Czy w modelu CLP-365W można dosypywać proszek nie zmieniając chipa i póki się nie będzie drukowało z windows to będzie to działało ?


  Proszek dosypuję do zbiorniczków drukarki epson EPL 6100. Stara, ale dobrze drukuje w ilościach "przemysłowych". Nie znalazłem opcji dosypywania proszków do do samsunga. Cena za zamienniki jest dla mnie akceptowalna i je stosuję. Dlatego tez nie bawię się z chipami w samsungu.
 • #7
  paul0
  Level 14  
  Do tego Ricoha (SG 3100SNW, i inne do których są kartridże GC41) już są w Polsce dostępne zamienniki, których komplet w internecie idzie kupić za ok. 300 zł. Jest to około połowy ceny oryginalnych.
  Trzeba zwrócic uwagę na typ kartridża jaki sie kupuje - są dwie wielkości kartridży: małe na 600 stron i duże na 2200 stron. Tych małych nie opłaca się kupować tym bardziej że róznica ceny jest niewielka około 10 ... 15 zł
 • #8
  pcunit
  Level 24  
  zobacz inne ricoh , małe gabaryty , laser sp213suw , laser sp311sfn , teraz są jakieś nowe w ofercie