Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie 2 zasilaczy szeregowo.

radex324 07 Sty 2017 18:42 999 8
  • #1 07 Sty 2017 18:42
    radex324
    Poziom 21  

Witam zaciekawiła mnie pewna rzecz, niekiedy potrzeba połączyć kilka zasilaczy aby uzyskać wyższe napięcie np 12V 1A i 6V 2A uzyskamy napięcie 18V i problem jest z prądem tych zasilaczy, spytałem nauczycielki od elektrotechniki i nie potrafiła udzielić odpowiedzi. Prosiłbym o wytłumaczenie jak to obliczyć :D (Proszę mi nie mówić że było to w szkole czy coś bo nie było, nauczycielka nie potrafi udzielić odpowiedzi, a z przedmiotu grozi mi 6.
    Pozdrawiam.

0 8
  • Pomocny post
    #3 07 Sty 2017 18:49
    kokapetyl
    Poziom 43  

Prąd będzie taki jaki jest najsłabszego ogniwa. (mowa o maksymalnym poborze prądu)

0
  • Pomocny post
    #4 07 Sty 2017 20:02
    CYRUS2
    Poziom 36  

daro31ie napisał:
    Kolego a od kiedy to łączymy zasilacze jeszcze szeregowo,?
    Od zawsze.
    Kłopoty są z równoległym połączeniem.

1
  • Pomocny post
    #5 07 Sty 2017 20:32
    CYRUS2
    Poziom 36  

Najpierw należy zdefiniować o jaki zasilacz chodzi.
    Rodzaj zasilacza. Konstrukcje zasilacza.

Przy zasilaczu impulsowym, jeżeli przekroczymy prąd słabszego zasilacza, to obwód zostanie wyłączony - prąd = zero.
    Dalej zasilacz próbkuje.
    Przy zasilaczu analogowym bez ograniczenia prądu, na przeciążonym zasilaczu trochę spadnie napięcie.
    Jeżeli zasilacz analogowy ma klasyczne ograniczanie prądu na 1A,
    to napięcie na wyjściu tego zasilacza będzie równe U = 1A x Robc.( przy R≦12Ω).
    Usum = 6V + 1A x Robc.

0
  • #6 07 Sty 2017 22:26
    radex324
    Poziom 21  

Dobra dzięki za odpowiedzi szkoda że w szkole nie potrafili na to odpowiedzieć,
    Kolego @cyrus2 o jakie problemy chodzi? przy równoległym musza być takie same napięcia np.12V 2A i 12V 3A i wtedy mamy zasilacz 12V 5A jeśli się nie mylę?.

0
  • Pomocny post
    #7 08 Sty 2017 09:37
    CYRUS2
    Poziom 36  

radex324 napisał:
    Dobra dzięki za odpowiedzi szkoda że w szkole nie potrafili na to odpowiedzieć,
    Kolego @cyrus2 o jakie problemy chodzi? przy równoległym musza być takie same napięcia np.12V 2A i 12V 3A i wtedy mamy zasilacz 12V 5A jeśli się nie mylę?.
    Zasilacz wydaje prąd - natomiast prądu nie przyjmuje.
    Dlatego niewielkie różnice napięcia zasilaczy nie spowodują tego,że jeden nie będzie pracował "na drugi zasilacz".
    Pod obciążeniem to się wyrówna. Bo napięcie bardziej obciążonego zasilacza spadnie.
    To są szczegóły z układów elektronicznych, konstrukcji.
    Równoległa praca zasilaczy DC to rzadki przypadek. Teoretyczny.
    Zasilacze, akumulatory sumuje się bramką diodową "and" na diodach schotykego.
    Połączenie 2 zasilaczy szeregowo.
    Dlatego diody Schotky, ponieważ na tych diodach jest spadek napięcia 0,25V, co daje małe straty napięcia. To oznacza 3x mniejszą moc wydzielaną w diodzie. Grzanie się diod. (klasyczna dioda to 0,75V)
    Oczywiście napięcia zmiennego tak nie zsumujesz.

0
  • #8 08 Sty 2017 11:42
    BILGO
    Poziom 38  

Ja nie raz potrzebuję chwilowo wyższe napięcie niż 12V. Łączę szeregowo np 2 zasilacze impulsowe 12VDC i mam np 24V czy więcej ;)
    Z zasilaczami impulsowymi nie ma takich problemów ponieważ wszystko kontroluje elektronika ;)

0
  • #9 10 Sty 2017 22:35
    radex324
    Poziom 21  

Tak ogólnie to tylko nie wiedziałem co z mocą 2 zasilaczy, dzięki za odpowiedzi temat bardzo dobrze opisany, zamykam. Pozdrawiam.

0