Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik z Lidla - uzupełnienie

rafal_rx 07 Sty 2017 19:14 792 4
  • #1 07 Sty 2017 19:14
    rafal_rx
    Poziom 25  

W nawiązaniu do zamkniętego tematu: elektroda.pl/rtvforum/topic3282390 o działaniu ładowarki ze sklepu Lidl. Model ULG 3.8 B1.
    Po podłączeniu do akumulatora EXIDE HD 72 Ah 570 A w celu ładowania prewencyjnego w trybie ze śnieżynką zachowuje się następująco:
    1. Następuje ładowanie dużym prądem do osiągnięcia wartości napięcia powyżej 14 V - dokładnej wartości nie zdołałem uchwycić.
    2. Następnie ładowarka czeka, aż napięcie spadnie do 12,8 V
    3. Ładuje ponownie zapewne prądem 0.8 A do osiągnięcia napięcia 14,7 V
    4. Przestaje ładować i "pilnuje" napięcia 12,8 V.
    O ile część pierwsza trwała dość krótko, to doładowanie prądem 0.8A trwało kilka godzin.

0 4
  • #2 07 Sty 2017 20:15
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

rafal_rx napisał:
    doładowanie prądem 0.8 V

0,8A?

0
  • #3 08 Sty 2017 20:14
    rafal_rx
    Poziom 25  

Kraniec_Internetów napisał:
    rafal_rx napisał:
    doładowanie prądem 0.8 V

0,8A?

Tak. Spojrzałem dzisiaj do notatek i przełączenie nastąpiło przy 14.08V (+/-1.5% i +/- ostatnia cyfra).
    Przy najbliższej sposobności przetestuję tryb 3.8A normalny.

0
  • #4 26 Sty 2017 23:09
    Landman
    Poziom 6  

Niestety mój akumulator zdechł na amen. Jako, że jestem świeżym posiadaczem tego prostownika, postanowiłem toto cudo wypróbować. Podłaczam i......nic. Error, standby i nic. Dwie godziny i nic. Podłączyłem na 3h stary komunistyczny prostowniczy "kombajn" i siup samochód odpalił. Podłączam z powrotem lidlowski i ruszył. Mając swoje złe doświadczenia z rozładowanymi akumulatorami podjechałem (niestety) z nastawieniem na kupno nowego :(. Gościu zerknął. pyta ile ma akumulator (4 lata i dwa miesiące), mówi, że akumulator dobrej firmy (Banner) i dziwne, że tak totalnie do zera się wypultał. Zerknął pod korki, stwierdził, że nie jest w ogóle zasiarczony i żebym nie kupował nowego (aaaa ponad 4 stówy taki sam). Hmmmmm pyta czym ładuję. Ja, że z Lidla wynalazkiem. On, że tym to na pewno nie doładuję tak jak się należy jak już zdechł na amen, bo się prostownik automatycznie wyłącza i nie doładowuje trupów (zwłaszcza 80Ah) - ponoć testowali je u siebie. Dodał, że jak mam stary, dobry prostownik, to żebym o niego dbał. Nie znam się na tym, wyciągać akumulatora mi się nie chce (w Lagunie to super zabawa :)), a tym bardziej pilnować, żeby się nie zagotował. W sumie za 20 zeta mogą mi ożywić akumulator u siebie za dzień lub dwa. W każdym bądź razie póki co ładuję lidlowskim 9h, napięcie mi pokazuje 12,9V. Może do rana do 14-tu dociągnie. Może :).

0
  • #5 27 Sty 2017 09:20
    gimak
    Poziom 35  

Landman napisał:
    Dodał, że jak mam stary, dobry prostownik, to żebym o niego dbał. Nie znam się na tym, wyciągać akumulatora mi się nie chce (w Lagunie to super zabawa :)), a tym bardziej pilnować, żeby się nie zagotował.

I ma rację, a żeby nie pilnować, wystarczy tylko do tego prostownika dodać układ, który będzie przerywał proces ładowania, gdy napięcie na ładowanym akumulatorze osiągnie ustawioną wartość. To przerwanie ładowania może być trwałe lub może być wznawiane gdy napięcie na odłączonym akumulatorze spadnie do określonej (też ustawianej) wartości.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo