Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo g580 - Ocena stanu, czy warto wymienić dysk, na jaki

piwniczne 07 Sty 2017 20:10 1122 8
  • #1 07 Sty 2017 20:10
    piwniczne
    Poziom 9  

cześć,

pare lat temu kupiłem lenovo g580, ostatnio jednak coraz częściej łapał problemy z wydajnością- zużycie dysku na czerwono, a ten chodzi głośniej od chłodzenia :) Dodatkowo zawiesił się dzisiaj i trudno było go ruszyć bez restartu.
    Postanowiłem puścić scan programem VICTORIA i już widzę 23 bad sectors a scan jest dopiero w połowie.
    Obawiam się, ze niestety ale dysk powoli odchodzi do krainy wiecznych zwisów.

Nie mniej, szkoda mi troche wyrzucać lapka z powodu dysku.
    Chciałbym sprawdzić czy reszta podzespołów jest warta wymiany dysku.
    Tutaj pierwsze pytania:
    1. Jak sprawdzić stan podzespołów w lapku?
    2. Na jakie dyski mogę wymienić obecny (nie wiem jak to wygląda w przypadku laptopa)?

Pozostałe podzespoły:
    NVIDIA GeForce 710M
    Intel Core i5-3230M (2,6GHz)
    8GB RAM.

Druga sprawa, jak wygląda padanie dysku?
    W sensie, da radę pociągnąć jeszcze z miesiąć czy raczej nie?
    Poza tą zwiechą sprawuje się dobrze i liczyłem na to, że pociągnie jeszcze chwilę.
    (Mam na nim projekty na studia, semestr się kończy a w pracy zawierucha dlatego nie chciałbym tracić czasu przed końcem semestru na przerzucanie całego systemu i konfigurowanie wszystkich środowisk). Stworzyłem na GITcie repo na ważniejsze projekty ale wole zapytać czego mogę się spodziewać w czasie najbliższego miesiąca.

0 8
  • #2 07 Sty 2017 20:18
    kokapetyl
    Poziom 43  

piwniczne napisał:
    Druga sprawa, jak wygląda padanie dysku?
    W sensie, da radę pociągnąć jeszcze z miesiąć czy raczej nie?

A to niby skąd mamy wiedzieć ?
    My nie znamy jego stanu, a pytanie jak długo pochodzi, to nie to forum, raczej pytanie skieruj do wróżki. :D
    Skoro sam twierdzisz, że ma bad sektory i na dysku są ważne dane, to koniecznie zrobić kopię dysku.

0
  • #3 07 Sty 2017 20:19
    boro1234567
    Spec od komputerów

piwniczne napisał:

1. Jak sprawdzić stan podzespołów w lapku?

Testując odpowiednimi programami.
    piwniczne napisał:
    2. Na jakie dyski mogę wymienić obecny (nie wiem jak to wygląda w przypadku laptopa)?

Dysk SATA 2,5 cala, pojemność taka jaką potrzebujesz.
    piwniczne napisał:

(Mam na nim projekty na studia, semestr się kończy a w pracy zawierucha dlatego nie chciałbym tracić czasu przed końcem semestru na przerzucanie całego systemu i konfigurowanie wszystkich środowisk). Stworzyłem na GITcie repo na ważniejsze projekty ale wole zapytać czego mogę się spodziewać w czasie najbliższego miesiąca.

Jeśli chcesz wszystkie dane utracić to czekaj dalej.

0
  • Pomocny post
    #4 07 Sty 2017 20:32
    foldback
    Poziom 29  

Laptop wart wymiany dysku najlepiej zamontuj jakiś SSD - będzie zauważalna różnica w działaniu. Dysków SSD jest od groma, ma być na złącze SATA, pojemność od potrzeb i zasobności portfela.
    Jedna z głównych bolączek tych laptopów to rozpadająca się obudowa przy zawiasach - jeśli obecnie jest wszystko ok to należy dokręcić śruby w obudowie przy zawiasach. W tym modelu podzespoły są raczej trwałe i nie ma jakiś spektakularnych usterek płyty głównej.
    Co do psującego się dysku - to jeśli masz ważne dane proponuje zrobić kopię wszystkich ważnych danych. Dysk może podziałać jeszcze klika miesięcy a równie dobrze jutro jego stan może się pogorszyć a wtedy tylko odzyskiwanie danych w laboratorium.

0
  • #5 07 Sty 2017 20:35
    piwniczne
    Poziom 9  

Dzieki za odpowiedź.

Ok, dowolony dysk 2,5 sata to fajnie.
    SATA III też jest obsługiwane czy tylko jakieś poszczególne wersje (I albo II?) (pytam bo wole się upewnić).

Co do odpowiednich programów, to tak podejrzewałem.
    Możesz jednak polecić jakieś konkretne?

Jeżeli chodzi o dane to trzymam je w repozytorium, wiec jak HDD padnie to tragedii nie będzie.

Foldback dzieki za informacje, zależało mi na informacji czy model jest ogólnie awaryjny czy nie.
    Już raz go rozbierałem czyszcząc z kurzu i póki co obudowa trzyma się dobrze, nie mniej przy wymianie dysku rzucę okiem, dzięki za rady.

0
  • Pomocny post
    #6 07 Sty 2017 20:37
    kokapetyl
    Poziom 43  

piwniczne napisał:
    SATA III też jest obsługiwane czy tylko jakieś poszczególne wersje (I albo II?) (pytam bo wole się upewnić).

Tak SATA III jest obsługiwany.

0
  • Pomocny post
    #7 07 Sty 2017 20:39
    boro1234567
    Spec od komputerów

piwniczne napisał:

Możesz jednak polecić jakieś konkretne?

OCCT, Memtest86, 3Dmark.

0
  • #9 09 Sty 2017 21:20
    piwniczne
    Poziom 9  

Panowie dzięki za dalsze zainteresowanie, ale wymieniłem wczoraj dysk.
    Zależało mi na czasie z powodu projektów. Generalnie żałuje, że nie zrobiłem tego wcześniej.
    Poprzedni dysk był na sata II, obecny na sata III chodzi o wiele szybciej (a może po prostu nie trafia na bad sectory :)).
    Lenovo g580 - Ocena stanu, czy warto wymienić dysk, na jaki

0