Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EPSON xp sx s px wp - Wasze spostrzeżenia o czyszczeniu głowic

07 Sty 2017 21:47 2001 6
  • Poziom 11  
    Co robicie ze źle drukującymi głowicami epson?

Moje próby:
    1. Strzykawka + rurka + płyn Celanser strong plus
    W necie krążą tutoriale, gdzie ludzie demontują głowicę i strzykawką z rurką wstrzykują pod ciśnieniem płyn udrożniający. Też tak robiłem dziesiątki razy i nie zauważyłem cudów. Kiedyś ktoś mi powiedział, że w żadnym razie nie można tego czynić, bo potem po włączeniu szlak może trafić jakiś element na płycie głównej i drukarka przestaje się włączać. Myślałem, że to ściema, dopóki sam nie ukatrupiłem tak dwóch drukarek: s20 i xp305 :P Mianowicie jedna wydrukowała 1 stronę (tak samo beznadziejne jak przed czyszczeniem), druga padła po 2 s od włączenia.

Próbowałem też wstrzykiwać płyn rurką co kilka dni i namaczać głowicę przez miesiąc. Nie pomogło i nie zaszkodziło - dalej przerwy w teście dysz.

2. Odczekanie - dla głowic mało zapchanych
    Niemal 100% efekt miałem w przypadku głowic drożnych w min. 90%, otóż gdy czyszczenia z poziomu programu nic już nie dawały, wystarczyło poczekać kilka(naście) dni i głowica sama z siebie zaczynała drukować na 100%.

3. Udrażnianie ciepłą wodą
    Słyszałem też od znajomego, który na bodajże jakimś canonie też próbował zabawy z płynem do udrażniania (co nic nie dało), że wystarczyło polać głowicę ciepłą wodą. Czy może coś w tym być?

Opis bieżących problemów:
    Obecnie mam sx215, która długo leżała bez włożonych tuszy (na teście drukowało może z 5 dysz). Tym razem darowałem sobie rurkę, ale żeby nie marnować tuszy, postanowiłem wstrzyknąć płyn do wiecznych tuszy. Po wielu czyszczeniach z poziomu drukarki, na teście drukuje już z 3/4 dysz. Czy warto zostawić drukarkę z tymi wiecznymi na kilka tygodni i co kilka dni czyścić opcją czyszczenie głowicy? Problem w tym, że to dużo zabawy - te moje wieczne tusze w każdej drukarce częściej nie drukowały, niż drukowały (ciągła zabawa z wyjmowanie, odpowietrzaniem itp.)

Mam też epsona s21 z głowicą w 100% drożną, natomiast poszczególne dysze nie drukują w linii - są minimalne przesunięcia, co skutkuje podobnie jak w niedrożnej głowicy, pasami na wydruku. Oczywiście wyrównanie głowicy nie przyniosło efektu. Czy w takim wypadku można coś jeszcze zrobić z głowicą? Przypuszczam, że żadne czyszczenie nie ma tu sensu.
  • Poziom 24  
    Jedynym dość skutecznym sposobem na czyszczenie głowic wszelkiej maści jest mycie ich w myjce ultradźwiękowej najlepiej w roztworze 50/50 izopropanol /woda destylowana. Wiem to z doświadczenia, głowice z drukarek epsona są bardzo delikatne i nawet takie mycie potrafi je ukatrupić podobnie głowice Canona. Z głowicami do hp czy Bradhera raczej nie ma problemu. Wszelkie przemywanie głowic pod ciśnieniem po prostu je uszkadza.
  • Poziom 16  
    Bardziej zabrudzone głowice epsona w wanience. Pół strzykawki glikolu i pół gorącej wody destylowanej, i pchnięcie pod ciśnieniem w głowicę. Jak robisz ostrożnie to nie powinno być problemu z uwaleniem płyty. Ważne by nie zalać elektroniki. A jak już gdzieś kapnie to dobrze osuszyć choćby przy użyciu IPA. Jak nie puszcza to w taki sam ciepły roztwór do wanienki aż do skutku. Idzie tak udrożnić zaschniete nawet wszystkie dysze.

Co do uwalonej płyty to idzie ją łatwo przywrócić do życia. Głowica oczywiście jest już do utylizacji.
  • Poziom 11  
    Co masz na myśli pisząc ostrożnie? - Żeby wody nie zostawić na stykach, czy jeszcze na coś można zwrócić uwagę?

W jaki sposób można naprawić płytę? Przylutować jakiś nowy rezystor, czy coś innego?

W takim razie, aby nie załatwić płyty, rozumiem, że najlepiej głowicę po czyszczeniu włożyć do gorszej drukarki ;)
  • Poziom 16  
    Uważać na styki i elektronikę głowicy żeby jej nie zalać płynem. Płytę uratować można np. W xp305 sprawdzić bezpiecznik smd F1 oraz te dwa duże tranzystory przewlekane. Jeden jest A2222 a drugi C coś. W innych epsonach zazwyczaj sam bezpiecznik na płycie. W tych XP o sx co mają podobna płytę do 305 tak jak pisałem wyżej.
  • Poziom 24  
    Oczywiście taka najtańsza też działa pytanie tylko jak długo, Ja ich miałem kilka średnio co 6 miesięcy padały. Teraz już używam takich całych z nierdzewki o pojemności 12, 15, 20 litrów i mocach zaczynających się od 300 Wat. Ale jak wcześniej pisałem zaczynałem od takich. Ja myłem (bo już tego nie robię) całe głowice zatykałem tylko odpowietrzniki i ewentualne otwory do nabijania tuszu termo glutem. Tak umytą głowice wycierałem przedmuchiwałem sprężonym powietrzem (nie za wysokie ciśnienie) po czym zanurzałem jeszcze w czystym izopropanolu i ponownie suszyłem sprężonym powietrzem. Nie można dmuchać bezpośrednio w dysze. Oczywiście zdarzały się głowice których nie uratowałem.