Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki wzmacniacz do suba pasywnego

DAwidus37977 07 Sty 2017 22:00 726 10
  • #1 07 Sty 2017 22:00
    DAwidus37977
    Poziom 2  

Mam problem z dobraniem wszystkich wartości wzmacniacza jaki musze zdobyć (stworzyć) aby mój subwoofer pasywny "Wintel":
    model- SW780W; o mocy- 100Watt +/- 20%; czułości- 86dB/w/m; rezystancji- 8ohmów i paśmie przenoszenia- 45Hz - 200Hz grał razem z resztą głośników z zestawu. Ktoś napisze jakie dane znamionowe powinien mieć taki wzmacniacz? mile widziany schemat takiego wzmacniacza z wartościami elementów tego układu. Dodam tylko, że posiadam amplituner sony str-ksl50 o mocy wyjściowej 5x35 watt z wyjściem cinch na subwoofer aktywny, a mój jest niestety pasywny. z góry dziękuje.

0 10
  • #2 07 Sty 2017 22:23
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Skoro głośnik niskotonowy ma 100W to najlepiej (uwzględniając moc kolumn bocznych) też powinien mieć około 100W.

Dodano po 1 [minuty]:

DAwidus37977 napisał:
    resztą głośników z zestawu
    Chyba, że ta reszta głośników ma bardzo wysoką efektywność...

0
  • #3 07 Sty 2017 22:53
    DAwidus37977
    Poziom 2  

a co jeśli reszta głośników ma bardzo wysoką efektywność? reszta jest podłączona pod amplituner i gra świetnie, chciałbym suba także pod niego podłączyć ale musze do tego mieć wzmacniacz, pytanie jaki i jak go podłączyć? chyba że się mylę z tym wzmacniaczem...

Dodano po 4 [minuty]:

wyjście na suba aktywnego ma 2 volty i 1kilohm

0
  • #4 08 Sty 2017 11:20
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

DAwidus37977 napisał:
    a co jeśli reszta głośników ma bardzo wysoką efektywność?
    Wtedy może się okazać, ze mocy suba zabraknie przy głośnym graniu.
    Ale raczej nie przewiduję takiej możliwości.
    W gwoli wyjaśnienia bo widzę (?) że nie do końca wiesz o czym mowa:
    Efektywność głośnika określa parametr wyrażany w dB. Ogólnie biorąc im wyższy ten parametr, tym (przy takiej samej mocy doprowadzonej z wzmacniacza!) głośniej gra głośnik. Różnica 3 dB (dwa razy więcej - skala jest logarytmiczna) to najmniejsza różnica głośności, rozróżniana przez przeciętnego człowieka jako zmiana głośności.
    86dB to niezbyt wysoka wartość, ale jak najbardziej spotykana w sprzęcie domowym - gdybyś podał jaką efektywność mają Twoje głośniki boczne - można by bardziej (chociaż też nie do końca, jednak to kwestia indywidualnych upodobań i faktycznych parametrów, a nie podawanych) dokładnie powiedzieć czy będzie za nimi "nadążać" subwoofer.
    DAwidus37977 napisał:
    jak go podłączyć?
    Zgodnie z instrukcjami obsługi - wzmacniacza i suba. Z tego co piszesz - masz wyjście na aktywny subwoofer w samym wzmacniaczu, więc nie powinno być problemu z podłączeniem - zdecydowana większość subwooferów ma wejście niskonapięciowe (o takich parametrach jak wyjście w Twoim wzmacniaczu) do połączenia ze źródłem (wzmacniaczem). Takie połączenie (jednym kabelkiem) powoduje że zawsze zmieniając głośność na kolumnach głównych zmienia się i głośność w samym subie. Sygnał w takim wyjściu jest już sumą sygnałów L iP i bardzo często wstępnie "odfiltrowany" ze zbędnych w tym wypadku częstotliwości.
    Sam subwoofer aktywny posiada prócz tego regulację głośności (co pozwala zniwelować w dużym stopniu różnice efektywności o której pisałem), a także regulowany filtr górnozaporowy, którym możesz sobie ustawić do jakiej częstotliwości ma zacząć pracować subwoofer.
    Przykładowo - jeśli Twoje kolumny pracują od 50Hz to możesz ustawić że sub będzie pracował poniżej tej wartości, a dzięki temu poszerzysz ogóle pasmo częstotliwości.

W pierwszym poście wkradła się nieścisłość (?) - Piszesz:
    DAwidus37977 napisał:
    Mam problem z dobraniem wszystkich wartości wzmacniacza jaki musze zdobyć (stworzyć) aby mój subwoofer pasywny
    Wynika z tego na pierwszy rzut oka, że szukasz wzmacniacza do kolumn głównych z wyjściem na bierny (czyli bez wbudowanego wzmacniacza) subwoofer. Dopiero z późniejszych zdań można się domyślić, ze chodzi o "doklejenie" do pasywnego suba wzmacniacza.
    Są do dostania (szukaj) panele do subwooferów - zawierające wszystko co potrzebne w takim wypadku: Gniazdo (lub gniazda - może być również wejście wysokonapięciowe do połączenia z wyjść głośnikowych wzmacniacza głównego), regulowany filtr, regulację wzmocnienia a czasem nawet regulację fazy (poczytaj co zacz, bo robi się z tego postu książka...) - tylko podłączyć głośnik... ;)

0
  • Pomocny post
    #6 08 Sty 2017 11:43
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Uwzględniając, co amplituner zabezpiecza sygnał dla subwoofera, można ograniczyć się dosyć prostym schematem koncowky mocy, zrealizowanej na dostępnych i nie drogich elementach . Popatrz jeden z możliwych wariantów schematu. Jaki wzmacniacz do suba pasywnego Jaki wzmacniacz do suba pasywnego Jaki wzmacniacz do suba pasywnego Jaki wzmacniacz do suba pasywnego

0
  • Pomocny post
    #7 08 Sty 2017 11:54
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Kolego aksakal - Przeczytaj uważnie post otwierający temat... Uważasz, że Autor poradzi sobie z samodzielną budową wzmacniacza?
    Ja mam poważne wątpliwości.

Dodano po 7 [minuty]:

Myślałem raczej o czymś gotowym - jak w przykładzie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1960764.html

0
  • Pomocny post
    #8 08 Sty 2017 11:59
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Kolega, 398216 Usunięty! Na pewno nie poprawnie zrozumiałem znaczenie słowa - stworzyć!

0
  • Pomocny post
    #9 08 Sty 2017 12:27
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

DAwidus37977 napisał:
    Mam problem z dobraniem wszystkich wartości wzmacniacza jaki musze zdobyć (stworzyć)
    Owszem, pisał to ale w nawiasie - jak zrozumiałem w wypadku gdyby inne możliwości nie istniały.
    Natomiast z treści wynika jasno (przynajmniej dla mnie), że ze zrobieniem "od zera" wzmacniacza może być dla Autora problem...

0
  • #10 08 Sty 2017 12:28
    DAwidus37977
    Poziom 2  

tak chciałbym z suba pasywnego zrobić aktywny i w momencie gdy będę miał tylko schemat owego wzmacniacza to go stworze lub kupie gotowy, jeszcze poszukam na forum tak jak radzicie, może coś znajdę
    kolumny mają efektywność 85 db, zakres od 200hz do16khz impedancję 4 ohm a moc maja 30-60w na kanał.
    końcówki mocy załatwią mój problem?

0
  • Pomocny post
    #11 08 Sty 2017 12:39
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

DAwidus37977 napisał:
    kolumny mają efektywność 85 db, zakres od 200hz do16khz

Nie ma tu o jedno zero za dużo?
    DAwidus37977 napisał:
    końcówki mocy załatwią mój problem?
    398216 Usunięty napisał:
    Są do dostania (szukaj) panele do subwooferów - zawierające wszystko co potrzebne w takim wypadku: Gniazdo (lub gniazda - może być również wejście wysokonapięciowe do połączenia z wyjść głośnikowych wzmacniacza głównego), regulowany filtr, regulację wzmocnienia a czasem nawet regulację fazy

0