Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eagle - podwójny potencjometr

07 Sty 2017 22:07 2229 6
 • Poziom 29  
  Nie mogę sobie poradzić z być może prostym problemem. Mam podwójny potencjometr (czyli ma 6 pinów) ale jest on w specjalny sposób podłączony przewodami do płytki. A mianowicie górny pin każdego z potencjometrów jest zwarty z jego ślizgaczem i dolne piny obu potencjometrów są ze sobą również zwarte. To powoduje, że w rzeczywistości ten podwójny potencjometr jest podłączony do płytki trzema przewodami (góra jednego, góra drugiego i zwarty dół ). Jak do czegoś takiego stworzyć bibliotekę? Myślałem, że wystarczy zwartym pinom nadać ten sam numer ale Eagle na to nie pozwala. Oczywiście mógłbym to zastąpić 3-pinowym gniazdem ale chciałbym to ładnie narysować. I prawdopodobnie się da ale jak?
  Schemat narysowany "na piechotę" wygląda tak:
  Eagle - podwójny potencjometr

  Marek
 • PCBway
 • Poziom 40  
 • PCBway
 • Poziom 29  
  Możesz to jakoś rozwinąć? Gdzie te same etykiety - w bibliotece to raczej niemożliwe więc chyba na schemacie. A ja docelowo potrzebuję mieć "package" z trzema polami lutowniczymi.

  Marek
 • Poziom 29  
  Dzięki. To jest prawie to co potrzebuję. Ale jest kilka niedogodności. Element po wrzuceniu na schemat nie pozwala się przesuwać (przynajmniej mi się to nie udało). Poza tym troche to odbiega od tego co chciałem mieć. W załączniku jest jak chciałbym aby to wyglądało na schemacie.

  Eagle - podwójny potencjometr

  Marek
 • Admin grupy audio
  Tak idealnie to się nie da zrobić. Jeśli byś chciał żeby potencjometry dawały się niezależnie przesuwać, to niestety chyba muszą być w sumie 4 pady lutownicze (choć pomyślę jeszcze jak to przeskoczyć).
  Natomiast sam element da się przesuwać bez problemu. Zrobiłem go na szybko, więc jest niedoskonały - dla przykładu plusik za który trzeba złapać by go przesunąć wylądował dość mocno z prawej:
  Eagle - podwójny potencjometr
  Na obrazku zaznaczyłem niebieską elipsą.

  Element trzeba poprawić, nie przykładałem się do tego, gdyż nie wiedziałem czy o to Tobie chodzi.
  Spróbuję poprawić zgodnie z wytycznymi, w międzyczasie możesz otworzyć bibliotekę i zobaczysz jak to jest zrobione. :)

  Dodano po 34 [minuty]:

  A jednak da się. Łap bibliotekę. Masz tutaj dwa potencjometry, które możesz niezależnie ustawiać gdzie chcesz, oba elementy mają łącznie 3 wyprowadzenia. Dolne wyprowadzenia są wspólne, choć nie połączone na rysunku bibliotecznym (po prostu przy rozdzieleniu potencjometrów się nie da). Takie połączenie trzeba wykonać ręcznie na schemacie.

  Mogę zrobić połączenia na stałe, jednak wówczas nie będzie dało się niezależnie przesuwać elementów.
 • Poziom 29  
  Jest prawie idealnie. Musiałem jedynie zmienić grubość linii na 0.006 cala i nazwy bramek na A i B. Wynik na załączonym obrazku.
  Dzięki.

  Eagle - podwójny potencjometr