Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WiFi rozbudowa - podłączenie drugiego domu w jedną sieć

08 Sty 2017 07:44 597 16
  • Poziom 11  
    Witam!
    Chce udostępnić internet do drugiego domu po wifi. U mnie w domu jest neostrada podpięta do rutera TD-W8901G po lanie do niego jest podpięty AP edimax EW 7209APG który tworzy mi sieć wifi w domu. Do portu antenowego rutera jest podpięta zewnętrzna antena skierowana w drugi dom. W drugim domu obecnie jest antena zewnętrzna podpięta bezpośrednio do pc stacjonarnego. Teraz chce to rozbudować żeby w drugim domu była sieć wifi. Myślałem o zakupie ap np TL-WA701ND podpięcie go pod antenę zewnętrzną i ustawienie go w ap client żeby zbierał sieć z domu pierwszego. Lanem podpiąć inny AP lub ruter który tworzył by mi sieć już w samym domu. W domu pierwszym chcę w przyszłości mieć drukarkę podpiętą przez usb do sieci i jakiś dysk sieciowy. Zależy mi żeby w obydwu domach dysk i drukarka była widoczna.
    Da się to zrobić żeby to działało (oczywiście do podpięcia drukarki i dysku moje obecne urządzenia nie są dostosowane ale tym będę się martwił potem) . Domy są oddalone od siebie o 50m.
  • flexghzflexghz
  • Specjalista Sieci, Internet
    Dobrze kombinujesz, ale na dysk sieciowy wifi "G" to za mało,
    Podaj jakiego transfer po WIFI oczekujesz od dysku sieciowego ?

IMO Żeby to miało sens to by trzeba dedykowane urządzenia 2ghz lub 5ghz (jak tłok w wifi)
  • Poziom 11  
    Z dyskiem sieciowym nie miałem nigdy do czynienia więc nie wiem czego się spodziewać. Myślę że transfer z AP który tu podałem jako przykład, ze standardu N czyli 150Mb/s chyba mi wystarczy. Poza tym w drugim domu będzie problem ze zmianą anteny zewnętrznej bo kabel jest schowany pod ociepleniem, chyba że jestem w błędzie i da się to jakoś obejść. Jeśli chodzi o moje urządzenia w domu to mam zamiar je zmienić, ale to w późniejszym czasie z myślą już o dysku i drukarce. Ruter myślę że będzie w standardzie N do przesyłania do drugiego domu a AP myślę że już AC. Da się podłączyć ruter kilko antenowy do zewnętrznej anteny?
  • flexghzflexghz
    Oznaczenia WIFI "N" 150mbs => w lab warunkach (bez zakłóceń, mim moc nadawanie) daje to 70mbs efektywnego

WIFI N 300mbs => 150mbs

Do solidnego mostu WIFI _TYLKO_ dedykowane urządzenia, np 2x nanostation loco m5. Anteny muszą się widzieć, z zachowaniem ogórka fresnela a nie przez dziurkę od klucza.

Inne kombinacje robisz na własne ryzyko.
  • Poziom 11  
    Jedna taka stacja kosztuje ok 300zl a ja potrzebowałbym dwie a do tego jeszcze AP w drugim domu. Niestety odpada ze względu na ciągnięcie skrętki i niszczenie ocieplenia w drugim domu. Czy zakładając pierwszy schemat urządzeń da się chociaż udostępnić drukarkę?
    ronuch napisał:
    Czy zakładając pierwszy schemat urządzeń da się chociaż udostępnić drukarkę?

Powinno być OK, jak ci kibicuję.
    Jeśli domy są oddalone tylko o 50 m to może lepiej kabel? Taniej i lepszy efekt.
    Jak kabel to światło, inaczej będzie palić routery/switche przy tej odległości w czasie burzy przy uderzeniu w okolicy.
  • Poziom 11  
    Kablem będę chciał zrobić z nowego domu wkopanym do ziemi ale to jest temat odległy bo dopiero co dach zrobiłem :). Czy ten ruter będzie dobry żeby rozsiewać sieć po drugim domu Archer C50 AC1200 w podobnej cenie mogę mieć tez takiego asusa ale on chyba jest wolniejszy ASUS RT-AC51U ? Do ściągania sieci będzie musiał wystarczyć na razie ten AP TL-WA701ND, potem z nowego domu poleci lanem. Tylko zastanawia mnie czy ten ruter nie zrobi mi osobnej podsieci (czy będzie widoczna drukarka wpięta w moją sieć )?
  • Moderator - Sieci, Internet
    WA701ND to nie router tylko access point a w trybie apclient mogą być pewne problemy bo będzie maskował wszystkie hosty podłączone do niego swoim mac-iem.

Zdajesz sobie sprawę że rozwiązanie które chcesz zastosować jest już przestarzałe i tego się już tak nie robi? Chodzi mi o to żebyś za chwilę nie przyleciał z pretensjami że twoje realne połączenie sieciowe to tylko 10 czy 15Mb/s między budynkami. Do pracy na drukarce czy dostęp do internetu będzie ok ale dysk sieciowy to już będzie porażka.
  • Poziom 11  
    Źle to napisałem 701nd będzie ściągał sieć z anteny zewnętrznej i lanem udostępniał do rutera tplinka lub asusa zalerzy co kupię. O co chodzi z tymi hostami (nie jestem informatykiem i nie kumam)? Mój obecny ruter który łączy się z neostradą też będę chciał wymienić i wtedy zrobić most miedzy domami - czy to będzie lepsze rozwiązanie do drukarki sieciowej? Jak już pisałem w przyszłości będzie lan miedzy domami.
    ronuch napisał:
    Źle to napisałem 701nd będzie ściągał sieć z anteny zewnętrznej i lanem udostępniał do rutera tplinka lub asusa zalerzy co kupię

Dobrze napisałeś bo wiem o co ci chodzi.

ronuch napisał:
    O co chodzi z tymi hostami (nie jestem informatykiem i nie kumam)

Wszystkie urządzenia (komputery, telefony. drukarki) - wszystko co ma interfejs sieciowy i jest podłączone do sieci.

ronuch napisał:
    Mój obecny ruter który łączy się z neostradą też będę chciał wymienić i wtedy zrobić most miedzy domami - czy to będzie lepsze rozwiązanie do drukarki sieciowej? Jak już pisałem w przyszłości będzie lan miedzy domami

Najlepszym rozwiązaniem będzie to o czym pisał kolega @bogiebog czyli most bezprzewodowy na urządzeniach CPE. Inne rozwiązani to pół środki które mają swoje wady a czy będziesz z tego zadowolony to już nie wiem. Okaże się po zakupie i montażu.
  • Poziom 11  
    Ok to w takim razie który ruter będzie lepszy tplink czy asus? Niestety urządzenia CPE są dosyć drogie więc muszę zrobić powiedzmy pół środkami ale doinwestować przyszły lan. Przed chwilą sprawdziłem i mam neostrade 6 MB/s to nawet obecne urządzenia są szybsze od mojej neo :)
    ronuch napisał:
    neostrade 6 MB/s to nawet obecne urządzenia są szybsze od mojej ne

No ale internet to nie wszystko bo pisałeś o drukarce czy dysku sieciowym.

ronuch napisał:
    Niestety urządzenia CPE są dosyć drogie więc muszę zrobić powiedzmy pół środkami ale doinwestować przyszły lan

Jak już chcesz kombinować i stawiac na pół środki to kup z jednej i drugiej strony to samo urządzenie i skonfiguruj w trybie AP a drugi Bridge np. 2xWA701nd podłącz do tych anten zewnętrznych - http://www.tp-link.com.pl/faq-835.html
  • Poziom 11  
    Do połączeń typu Bridge muszą być dwa takie same urządzenia czy wystarczy żeby obydwa miały ta funkcję?
    Z doświadczenia wiem że nie wszystkie urządzenia różnych marek współpracują ze sobą w tym trybie. Tak jak pisałem APclient nie jest na 100% przezroczysty na chipsetach Athreos-a.
  • Poziom 11  
    Ok nie pozostaje mi nic innego jak tylko spróbować. Na razie dziękuję odezwę się jak będę miał sprzęt w domu i coś uruchomię.
    Pozdrawiam