Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebuję porady odnośnie DMX !

adn18 08 Sty 2017 10:58 1932 14
 • #1 08 Sty 2017 10:58
  adn18
  Poziom 8  

  Siemano Wszystkim :)
  Potrzebuję waszej porady odnośnie DMX, bo nie wiem co z czym się je.
  Chciałbym żeby moje efekty świetlne jakoś ładnie świeciły a nie wszystkie pod rytm muzyki. Ten pokaz nie jest efektowny bo wszystkie świecą inaczej.
  Nie wiem jak podłączyć i co kupić.

  Moje efekty : ADJ Revo Burst, ADJ Mystic LED, ADJ Mini Dekker oraz 2 x Pary LED od Light4me.

  Wszystkie efekty są przystosowane pod DMX.

  Proszę o waszą fachową pomoc :)
  Pozdrawiam.

 • #2 08 Sty 2017 12:08
  szymon122
  Poziom 36  

  Chcesz sterować tym z komputera/laptopa czy z konsoli DMX?

 • #3 08 Sty 2017 13:27
  adn18
  Poziom 8  

  Jak pisałem wczesniej nie wiem co jest lepsze. Ale wydaje mi się że z laptopa byłoby lepiej. Chodzi o to by ten pokaz był lepszy jak w rytmie muzyki. Wiem że są sterowniki pod usb ale nie wiem jak to działa :)
  Pozdrawiam

 • Pomocny post
  #4 08 Sty 2017 14:42
  adambyw
  Moderator Akustyka

  Sterując przez DMX wydajesz konkretne komunikaty dla urządzeń. W sterowniku musisz napisać program, daną sekwencję zdarzeń która będzie wywoływana w rytm muzyki. To nie tak że podepniesz i samo się zrobi.

  Możesz zakupić interfejs DMX/USB (polecam żeby miał opto izolację, dla bezpieczeństwa komputera), w okolicy 100zł się zmieścisz. Następnie potrzebujesz jakiś program do DMX. Jednym z darmowych i o dużych możliwościach jest freestyler DMX. W nim dodajesz i adresujesz urządzenia, piszesz sekwencje zdarzeń i dajesz sterowanie dźwiękiem.

  Tanimi sterownikami DMX możesz mieć kłopot wysterować różnorodne urządzenia, często mają też ograniczoną liczbę adresów DMX, co może przeszkadzać w wysterowaniu wszystkiego.

 • #5 08 Sty 2017 15:16
  adn18
  Poziom 8  

  Wszystko rozumiem. Tylko jak jest z podłączeniem? Jakie kable i ile trzeba nabyć. Proszę o przykładowy sterownik dmx/usb żeby nie kupić jakiejś tandety. Kiedyś słyszałem o podłączeniu kablem dmx wszystkich efektów ze sobą i wtedy mogą współpracować na jakimś kanale ale ja nie wiem o co chodzi :)
  Proszę o przybliżenie mi tego zagadnienia :)
  Z góry bardzo dziękuje.
  Pozdrawiam.

 • #6 08 Sty 2017 15:58
  szymon122
  Poziom 36  

  adn18 napisał:
  Kiedyś słyszałem o podłączeniu kablem dmx wszystkich efektów ze sobą

  Tak, łączysz je szeregowo (jeden do drugiego).

 • #7 08 Sty 2017 16:06
  adn18
  Poziom 8  

  Ale coś się przełącza na efektach?

 • #8 08 Sty 2017 16:17
  adambyw
  Moderator Akustyka

  W DMX stosuje się złącza XLR 5 pinów albo 3 piny, takie ja w audio. Zobacz w swoich urządzeniach jakie masz. Najczęściej w budżetowych stosuje się 3 piny.
  Do sygnału DMX powszechnie stosuje się zwykłe kable mikrofonowe, choć z zasady powinienem Ci polecić kable do sygnałów cyfrowych AES/EBU czy DMX o impedancji 110Ω. To masz jakie. Ile, to zależy od ilości urządzeń i odległości od siebie.
  Urządzenia łączy się fizyczcznie szeregowo (a elektrycznie równolegle), najczęściej w każdym urządzeniu masz wejście i wyjście DMX, które są razem połączone w środku. Czyli łączysz po kolei od jednego do drugiego. Urządzeń na jednej linii nie powinno być więcej niż 32 (co pewnie Ci nie grozi :) ).
  Na końcu linii powinno się stosować terminator, czyli opornik 120Ω z wtykiem XLR. Czasami niektóre urządzenia mają taki terminator na dipswitchu. Z praktyki przy kilku urządzenia nie jest on niezbędny, ale z zasady warto go zastosować.

  Co do interfejsów USB, nie bardzo mam rozeznanie, ja tam kupiłem jakiś tani i problemów nie ma. Zresztą i tak większość z nich będzie zrobiona na tym samym procesorze (atmega) ze sterownikami ftdi, widoczne w orpogramowaniu jako free entec. Z tego co ludzie mówią interfejsy od AVT sprawdzają się przyzwoicie.

  Czyli na początek sugeruję zakup interfejsu i kablami mikrofonowymi pospinać urządzenia (takie zawsze łatwiej pożyczyć), no i próbuj zrobić swow :). Tak będzie najniższym kosztem.
  A jak ogarniesz to sugeruję inwestycję w dobre kable z dobrymi wtykami, żeby nie mieć problemów w przyszłości.

  Oprogramowanie na PC ma kilka fajnych funkcji, jak np kontrolę zadymienia. Tzn ustawiasz sobie czas dymienia i interwał, i program Ci pilnuje żeby np co minutę dmuchnąć troszkę (powiedzmy 1-5s) przez co masz ciągle dym, bez konieczności ciągłego pilnowania.

 • #9 08 Sty 2017 16:45
  Abili
  Poziom 19  

  W Elektronice Praktycznej od numeru 06/16 jest cykl artykułów pt.System sterowania DMX512 dla każdego. Zawarte w nim informacje pozwolą zorientować się w temacie.

 • #10 08 Sty 2017 17:29
  adn18
  Poziom 8  

  Czyli jak mam 5 urządzeń to muszę kupić 6 kabli. Jeden główny do jednego światła i po kolei do pozostałych i jeden z ostatniego z dmx out z termistrorem. Musze obadać jak wyglądają te światła od strony dmx. Ogólnie myśle że wiekszość efektów od adj i 2 pary może to jakoś świecić. W przyszłości 2 głowy ruchome. Ja jestem mobilnym djem i gram do góra 100 osób i chyba będzie wystarczająco efektów świetlnych. Dużo mi zależy na mobilności ale bez dmx te światła nie są niestety efektowne.
  Pozdrawiam

 • #11 08 Sty 2017 20:21
  adambyw
  Moderator Akustyka

  adn18 napisał:
  Czyli jak mam 5 urządzeń to muszę kupić 6 kabli

  Przynajmniej. Zawsze dodatkowe ze dwa się przydadzą do przedłużenia w razie potrzeby.
  adn18 napisał:
  z termistrorem

  Terminatorem. Nie myl pojęć.
  Termistor to rezystor którego rezystancja zależy od temperatury. Zupełnie inny element.
  adn18 napisał:
  Dużo mi zależy na mobilności ale bez dmx te światła nie są niestety efektowne.

  Racja. Przy sterowaniu DMX możesz również na chwilę wyłączać część świateł, co da Ci lepszy efekt niż cały czas wszystko razem. Oraz np synchronizować kolor, żeby wszystkie świeciły np w jednej domenie koloru wdanym czasie.

 • #12 08 Sty 2017 21:09
  adn18
  Poziom 8  

  Oczywiście mój błąd z tym termistorem.
  Tylko zastanawia mnie jedna rzecz, jak sterownik rozpozna które światło wyłączyć jeżeli wszystkie światła spięte będą jednym kablem, czy źle zrozumiałem? Czy jednak każde światło ma wejść do sterownika?

  Czy chodzi o taki interfejs z wtykiem na światło, i podłączam kolejne do tego światła?
  Coś takiego ? -> interfejs-usb-dmx-512-sterownik-dmx512
  3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.
  adambyw

 • Pomocny post
  #13 09 Sty 2017 10:32
  adambyw
  Moderator Akustyka

  Dla bezpieczeństwa komputera szukaj interfejsu z optoizolacją (izolacją galwaniczną). Nie żałuj tych 30-40zł, bo ewentualna naprawa komputera może więcej kosztować.

  Sterownik nie rozpoznaje oświetlenia, bo komunikacja DMX jest tylko jednostronna. On tylko nadaje komunikaty. Podobnie jak masz wieżę z nadajnikiem radiowym czy TV, ona tylko nadaje kilka stacji, natomiast to od odbiornika zależy jakiej stacji słuchasz (jak go nastroisz).

  Podobnie tutaj, sterownik rozgłasza jednym kablem poziomy (z zakresu 0-255) na 511 kanałach (lub ewentualnie mniej, w zależności od oprogramowania sterownika). Natomiast na każdym urządzeniu ustawiasz kanał od którego dane urządzenie reaguje. Trzeba wziąć pod uwagę że urządzenia mogą reagować na więcej niż 1 kanał, przykładowo lampa LED może reagować na 3 kanały (każdy kolor oddzielnie) lub nawet 5 czy 8.

  ADJ Revo Burst pracuje na 4 albo 10 kanałach
  ADJ Mystic LED pracuje na 4 kanałach
  ADJ Mini Dekker na 8 kanałach itd.
  Każde urządzenie musisz sobie sprawdzić w instrukcji obsługi.

  I teraz przykładowo:
  ADJ Revo Burst dajesz na tryb 10 kanałów i ustawiasz adres 1
  ADJ Mystic LED ustawiasz na adres 11
  ADJ Mini Dekker na adres 15
  kolejne urządzenie na adres 24 itd.

  Oczywiście może być połączone kilka urządzeń reagujących na ten sam kanał. Tak się często robi z parami ledowymi, które w tedy świecą tak samo.
  Mogą być większe odstępy z wolnymi kanałami pomiędzy urządzeniami. Kanały mogą się też zachodzić na siebie, poza tym że urządzenia będą dziwnie reagować, nie zawsze tak jak chcesz, nie spowoduje to uszkodzeń.

  Przy DMX nie zaleca się stosowanie rozgałęźników i kabli typu Y, czyli tzw topologii gwiazdy. W razie potrzeby rozdzielenia powinno się stosować bufory, czyli tzw splittery DMX.

  To warstwa sprzętowa.
  Teraz na komputerze odpalasz program, tu chyba większość poleci freestylera dmx, musisz go skonfigurować, czyli powiedzieć mu z jakimi urządzeniami ma pracować. Takie urządzenie na komputerze nazywa się fixturą. Jako że freestyler nie ma twoich urządzeń z gotowymi fixturami, musisz sobie takową zrobić (za pomocą programu dołączonego do freestylera) lub ściągnąć czy kupić.
  I teraz musisz w freestylerze podczas dodawania fixtur uzgodnić adresy początkowe poszczególnych urządzeń, tak żeby w programie zgadzały się z tymi fizycznymi.
  Jako że zależy to od tego jaki program wybierzesz, warto żebyś zerknął do ewentualnych szeroko dostępnych tutoriali.

 • #14 09 Sty 2017 17:21
  adn18
  Poziom 8  

  Dziękuje ci bardzo za taką precyzyjną odpowiedź. Już mniej więcej co z czym się je. Zdaję sobie sprawe że muszę sam się pobawić i nauczyć. Tylko powiedz mi skąd wezmę ten terminator, i możemy narazie skończyć temat :) Pozdrawiam

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME