Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie Arduino kupić do inteligentnego domu

08 Sty 2017 19:11 1992 11
 • Poziom 10  
  Jaki model Arduino kupić pod instalacje inteligentnego domu poprzez Komputer i Android i lokalnie przyciskami w domu.
  Zamierzam sterować częścią -oświetlenia za pomocą arduino i lokalnie przyciskiem w pomieszczeniu oraz mieć kontrolę nad tym czy urządzenie pracuje gdy nie ma nas w domu, coś w stylu kontrolki w telefonie.
  -Rolety centralnie (14 sztuk) sterowanie arduino tylko wszystkimi jednoczescnie, plus lokalnie mam zamiar wykorzystać do tego moduł zamela do każdej rolety do tego przy wyjściu centralny wyłącznik i złączyć to wszystko w rozdzielni wykorzystując centralny wyłącznik sterując nim dodatkowo arduino poprzez przekaźniki.
  -Brama sterowana androidem i pilotem sc2272
  -Oświetlenie schodowe z czujnikami ruchu
  -w przyszłości jakiś mini alarm z wykorzystaniem czujników ruchu.
  - w przyszłości nawadnianie ogrodu około 10 elektrozaworów.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • OptexOptex
 • OptexOptex
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Kup ESP8266 jak radzi kolega wyżej oraz Arduino pro Mini z ATmega328P.
  Razem wydasz jakieś 4$ z darmową wysyłką z Chin: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Jak-kupowac-elektronike-w-Chinach.html

  Pobawisz się, nauczysz programować ATmegę i ESP8266, i dopiero wtedy zaplanujesz swój projekt.
  Inna droga to bezsensowne wydatki na elementy, których w końcowym projekcie możesz nie wykorzystać.

  Zaglądnij także do spisu treści powyższej strony.
 • Poziom 10  
  Myślałem bardziej nad przewodową wersją systemu bardziej odporna na zakłócenia ?
  Jakoś bardziej wierzę w przewody i przekaźniki niż w WIFI. tym bardziej, że chcę sterować lokalnie i zdalnie.
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Wersji przewodowa oczywiście jest bezpieczniejsza (brak dostępu z zewnątrz) i jeśli taką chcesz to taką zrób. Niemniej jednak chcesz nią sterować zdalnie, czyli bezprzewodowo :)

  Zaletą bezprzewodowych jest brak kabli (co często ułatwia wykonanie instalacji w gotowym budynku), ale wadą z reguły dodatkowe zasilania.

  W przewodowej zaś zakłócenia wcale nie muszą być mniejsze, bo kable to anteny ładnie zakłócenia zbierające. Wszystko zależy jak rozwiążesz komunikację po przewodach.
 • Poziom 10  
  Ogólnie myślałem nad arduino mega adk do tego dobry Zasilacz, budynek jest nowy surowy narazie w fazie projektu na makiecie więc nic mnie nie ogranicza. Myślałem nad przyciskami do których doprowadzona byłaby skrętka i odpowiednio podłączona w rozdzielni a 230v bezpośrednio do urządzenia. Obawiam się tylko o interfejs na android jakieś gotowe APK?
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  O aplikację się nie martw bo zrobisz ją sam w App Inventorze z wykorzystaniem www lub Bluetooth HC-05.
  Przykłady znajdziesz tutaj: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Bluetooth-mikrokontrolery-kurs-jak-zaczac.html

  Powinieneś zaglądnąć także do działów:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum390.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum77.html
 • Poziom 15  
  A czy interesowałeś się Raspberry pi (RPi) pod tego typu zastosowania? Wydaje mi się że będzie zdecydowanie łatwiej jeśli chodzi o zarządzanie. Jest mnóstwo rozwiązań gotowych dla zarządzania domem poprzez www i RPi: np domoticz, nettemp itd. Nic także nie stoi na przeszkodzie abyś sam napisał sobie do tego soft. Poczytaj, porównaj, zdecyduj...
 • Poziom 21  
  To nie jest prosta matematyka w stylu bierz co fajniejsze i żeby liczba nóżek była odpowiednia.
  W zasadzie to od dłuższego czasu każda wolną chwile poświęcam na próby rożnych konfiguracji następujących elementów; bascom, nano, uno, mega, shield ethernetowy, esp2866, nodemcu. Jeszcze niedawno używałem maliny w pierwszej wersji. Jeśli chcesz to programować w arduino IDE to musisz pamiętać o tym, że nie wszystko da się w tym zrobić szczególnie z chipem ESP.
  Od początku rozdziel CPU na którym będzie logika sterowania całością i moduł sieciowy, który będzie wizualizował wszystkie parametry w cieci i pozwalał na sterowanie zdalne.
  Jako CPU wybierz arduino mega. Za 50 zł masz nieporównywalne z innymi modelami arduino zasoby sprzętowe. Liczba IO pozwoli na realizacje przyjętych założeń. przez port szeregowy możesz połączyć drugie arduino z modułem sieciowym lub nodemcu albo nawet raspberry.

  Awaria jednego nie wpływa na prace drugiego. Jeśli dobrze to zaprogramujesz (a pisząc prostą logikę raczej ciężko coś zepsuć ) to masz stabilnie działający system na długie lata. Będzie to doskonałą bazą do rozbudowania go o funkcje sieciowe które zrealizujesz na innym urządzeniu.

  Odradzam wynalazki w stylu sterowania ESP komendami AT przez główny procesor. To dobre do nauki programowania. Nie polecałbym także budowy systemu automatyki na raspberry. W przypadku awarii np karty (mi się przydarzyła choć zrobiłem wszystko aby zminimalizować ilość cykli zapisu/odczytu) masz po systemie przynajmniej do czasu kiedy przygotujesz nową kartę.

  Nie wspominam tu o firmacie bo to podobny problem ale i duże udogodnienie...
 • Poziom 10  
  Jak najbardziej interesowałem się RPi choć arduino do mnie bardziej przemawia sterowanie 5v, więcej pinów gpio, łatwiejsze sterowanie, więcej gotowych modułów, przekaźnikow, pilotów, interfejsów czujników itp. wg mnie. Kolega ditomek poleca użycie arduino mega bez adk i dokupić osobno moduł do sterowania siecią, spodobał mi się tej pomysł :)
 • Poziom 21  
  Mam wrażenie ze nie do końca mnie zrozumiałeś.
  Polecam zakup jednego arduina do celów realizacji projektu w zakresie algorytmu sterowania i IO (mega) oraz budowę drugiego, osobnego urządzenia jako interfejsu www (tutaj może być drugie mega z shieldem, nodemcu lub raspberry)
 • Poziom 10  
  Zrozumiałem :)