Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dedykowane urządzenia do SDR na RTL2832U + R820T2 vs przeróbka dongla DVB-T na t

08 Sty 2017 19:27 9492 14
  • Poziom 9  
    Zakupiłem niedawno niebieskiego DVB-T na polskim znanym serwisie aukcyjnym za cenę ~~55zł
    Zmieniłem sterowniki, uruchomiłem i zaliczyłem pierwsze nasłuchy.
    Urządzenie działa, jednak podczas pracy zaliczyłem bsoda (niebieski ekran) ze standardowym tekstem, czy tam aby nie instalowałem wcześniej nowych urządzeń i takie tam blablabla.
    Doszedłem do wniosku, że może zakupić specjalizowane urządzenie i znalazłem takowe na Ali...

01. 100KHz-1-7GHz-VHF-UHF-Band-RTL-SDR-UpConverter-SDR-Receiver-NFM-FM-DSB-LSB-CW w cenie 55,47 $
    02. Best-RTL-SDR-receiver-USB-SDR-dongle-with-Realtek-RTL2832u-SDR-and-Rafael-micro-R820t w cenie 38,97 $
    03. 100-KHZ-to-1-7-GHz-all-band-radio-RTL-SDR-receiver-RTL2832-R820T-RTL-SDR w cenie 38,65 $
    04. 100-KHZ-to-1-7-GHz-all-band-radio-RTL-SDR-receiver-RTL2832-R820T-RTL-SDR w cenie 56,01 $
    oraz 'oryginał' ze strony RTL-SDR
    05. buy-rtl-sdr-dvb-t-dongles w cenie 24,95 lub 19,95$ dodatkowo 2 (Air Mail) lub 18$ (kurierem) za transport do Polski.

Moje pytania:

Czy warto kupić?

Czy jest wyraźna różnica w działaniu SDR pomiędzy w.w. urządzeniami a typowym przerobionym tunerem DVB-T, który również tam można kupić za o wiele niższą cenę.

Oczywiście widać, ze urządzenia dedykowane są lepiej wyposażone: konwerter, przełączniki, podwójne gniazda antenowe innego typu. Co do wnętrzności się nie wypowiadam, ale może któryś Kolega rozbierał powyższe urządzenia i mógłby się podzielić wiedzą.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 18  
    Witam
    Ja bym się nie zastanawiał co jest w środku, co fabrycznie to fabryczne
    przeglądając strony- radio gielda qrz- jest podobne radio IC-PCR1000 iTecsun PL 660 ceny szokujące wzgl. SD-era

Dodano po 1 [godziny] 29 [minuty]:

Wprowadż Translator w swojej przeglądarce, i te linki o SDR Translator przetłumaczy
    na polski Ja mam Mozille Fi... z Translatorem i w pare sekund translator tlumaczy strony w różnych językach na język polski i nie tylko
  • Relpol przekaźniki
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Też mam wersję niebieską i ekranu śmierci nigdy nie widziałem.
    Ja bym raczej poszukał rozwiązania, bo sam "dzyndzel" działa bardzo fajnie i nie wiem, czy jest sens wykładania kasy na coś, co działa praktycznie tak samo.
    Owszem, zdarzyło się że, ze dwa razy coś się wywaliło. Jak to w życiu bywa...

No i jeszcze mogą Cie celnicy naliczyć, ale to już inna sprawa.
  • Poziom 9  
    Rzeczywiście po czasie jaki upłynął od uruchomienia urządzenia nie uświadczyłem już więcej bsod-ów. Natomiast sporadycznie 'zawieszki'. Nie jest to uciążliwe jak również raczej wynika z mojego braku umiejętności w posługiwaniu się oprogramowaniem.

Pytania z #1 zadałem a być może i źle sformułowałem, gdyż interesowała mnie możliwość nasłuchu jaką, te wymienione przeze mnie urządzenia gwarantują w pasmach od 100kHz. Czyli nie potrzeba do dongla jaki posiadam dokupować upkonwertera, a otrzymuje się sprawne i gwarantowane urządzenie w zgrabnym opakowaniu z bardzo szerokim zakresem odbioru za cenę stosunkowo niewiele wyższą.

Kolejne pytanie to czy poprawnie można odbierać w zakresie od 3kHz bo i takowe urządzenia są oferowane, czy też w domowych warunkach nie skorzystam z tych możliwości?

Z tego co się orientuję przy takich cenach jak podane w #1 UC nie powinien naliczyć żadnych opłat.

Edytka:
    na dzień dzisiejszy jestem zadowolony z działania niebieskiego dongla, i jeszcze wiele mi pozostało terenu do eksploracji, ale gdyby urządzenia o większym zakresie stwarzały wiele nowych ciekawych miejsc do odwiedzenia to chętnie już teraz zamówię.
  • Poziom 26  
    Witam, temat już starzejący się ale coś dodam, zrobienie up konwertera to nic trudnego ani kosztownego, na niebieskim donglu odbieram warszawę 1 a na krótkich nawet stereo z anteny z druta rozwieszonego w pokoju.

Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    do gdkj
    Zobacz na paśmie 20m. 14.000-14.350 KHz ,czy jest odbiór CW na USB lub LSB w okolicach pasma 14.000 -14.070 MHz, Na 14.230MHz w sobote/nd nadają mode SSTV. Program do odbioru SSTV jest w gogle MixW 3.... A odbiór CW Fldigi i komercyjny MULTIPSK

Dodano po 3 [minuty]:

Czy Up Conwerter odbiera pasmo 14.000-14.350MHz
  • Poziom 26  
    Witam.
    Coś tam odbieram na 14,4MHZ

Dedykowane urządzenia do SDR na RTL2832U + R820T2 vs przeróbka dongla DVB-T na t

znika to po wyjęciu anteny za to pojawia się grzebień

zakładam ze to jakieś interferencje laptop-mieszacz ew. zakłócenia zewnętrzne, do pewnego czasu mogłem sobie spokojnie słuchać PR1 225KHZ aż od niedawna ledwo przebija się to przez zakłócenia. Sam dongle na 64MHZ takiego grzebienia nie pokazuje (mój mieszacz = 50MHZ).
    Zapewne trudno będzie mi coś odebrać w sobotę ale spróbuję :) Dzięki za info.
    W jakich godzinach tego szukać ? W tej chwili nic nie widać.

Szpileczka ok 14,5MHZ widoczna zawsze przykrywana przez szum w momencie podpięcia anteny, takich szpilek jest kilka w paśmie 0-50MHZ.
    Kombinuję teraz zrobić mikser na NE612 (SE612) z kwarcem 50-100MHZ.

Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    W zakresie 14,000 -14.070MHz ustaw na CW odbiór alfabetu Morse *a
    Z wujka Goo...zainstaluj Jack 2.5, jest to wirtualne wejście dla odbioru foni z wszelkich programów KF.jak Fldigi, MixW 2.19 do odbioru SSTV 14.230MHz Multipsk-wszystkie modulacje,Taki mądry jestem ze strony Krzysztof Dąbrowski OE1KDA warto poczytać o wszelkich programach KF* warto*
    pozdrawiam

Dodano po 13 [minuty]:

Dlaczego Jack 2.5 bo sobie odbierasz z KiwiSDR lub WEB SDR sygnały, przyrównując odbiór z SDR-a up konwertera 1.7-30MHz

Dodano po 39 [minuty]:

Na CW sygnaly są co dzień w zakresie 14.000-14.070MHz. SSTV 14.230MHz w różnych godzinach Też jest nadawany sygnał FAX mapa warunków atmosferycznych 3.855MHz w różnych godzinach z Niemiec , program do odbioru FAX jest JVCom32.de. Fajny program jest Orbitron do śledzenia satelit amatorskich tylko jest potrzebny trx pasmo 70cm/2m.do uruchomienia nadajnika w satelicie (Uplink-nadawanie Downlink-odbiór)
  • Poziom 18  
    Dla Paloma BL...
    W ofercie 3 jest kit z tunerem RTL 2832 T820U
  • Poziom 26  
    Od pewnego czasu mam wrażenie że spadła czułość mojego dongla (mniej stacji).
    Czy to urok niebieskiego dongla czy może wpływ zmiany pogody ?

Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    gdkj
    Nie piszesz o jakie stacje czy komercyjne UKF 88-108 MHz czy KF 1,8-30MHz czy 70cm/2m Sprawdż wymagania sprzętowe PC/Laptop dla niebi... dongla Na opakowaniu dongla powinień być opis wymagań sprzętu PC/LAP...
  • Poziom 26  
    Oczywiście KF i średnie które lubię sobie słuchać ale i na innych zakresach jakby słabiej, UKF działa ale nie wiem czy i tu gorzej.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 40  
    Ja bym się zastanowił poważnie nad zakupem ze względu na cenę tj najpierw bym poużywał tego małego niebieskiego a potem ewentualnie wyskoczył z pieniążków. Ale wszystko zależy od poziomu zaawansowania i determinacji.
    Tam w tych urządzeniach jest dokładnie to samo więc jak powoduje coś u ciebie BSOD to to samo zrobi urządzenie bo tam jest ten sam chip i ten sam sterownik.
    To co te urządzenia dają to tak zwany upconwerter. Na niskie częstotliwości są dwie opcje albo upconwerter albo tzw direct sampling.
    Przewagą rozwiązania zintegrowanego jest lepsze ekranowanie metalowego pudełka w stosunku do plastikowego.
    Warto zwrócić uwagę czy są diody zabezpieczające zaraz za wejściem antenowym.
    Podstawa to i tak antena ta co jest w tym zestawie nadaje się do grzebania w uchu.
    Na tej stockowej antenie sdr był po prostu głuchy.
  • Poziom 18  
    Polemizując o odbiorze z dongla naj lepszym odbiornikiem jest antena odpowiednia dla różnych frec. przełącznik ANT. itd.
  • Poziom 26  
    Antena to drut kilka metrów, spokojnie odbieram PR1 225 khz,średnie i krótkie (a tam niemieckie DRM na ok 7mhz), od pewnego czasu jest słabiej, mniej stacji i zastanawiam się czy to problem dongla czy po prostu o tej porze tak może być.
    Na samym donglu bez up-convertera nawet na tej krótkiej antenie fabrycznej łapałem jakieś sygnały w paśmie lotniczym (powyżej FM) gdy dongla wyjąłem z paczki pocztowej a teraz praktycznie cisza.
    Żadnych sterowników nie zmieniałem, program SDRSharp ver.14.
    Niebieski cudak dongle z aliexpress popularny i stąd pytanie czy inni też mieli takie zjawisko. Może spada czułość po wygrzaniu.
    Następny up-converter planuję z przełącznikiem (przekaźniki + atmega) sterowanym pod drugim usb ew. dobudowany hub ale muszę na to mieć czas.
    Pozdrawiam