Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowalne źródło prądowo-napięciowe

08 Sty 2017 19:57 555 4
 • Poziom 11  
  Witajcie,

  poszukuję jakiegoś scalaczka, który jest programowalnym źródłem prądowo-napięciowym. Mogą to być dwa osobne scalaczki. Szukając znalazłem np. TL431 ale to jest programowalne dioda Zenera co mnie nie interesuje. Chciałbym znaleźć układ, który po I2C, SPI, UART, 1-Wire lub innej dowolnej magistrali da się zaprogramować w taki sposób by na jego wyjściach pojawił się odpowiedni poziom napięcia lub prądu. Pewnie wielu powie bym użył DAC, tylko moje pytanie jest takie: na ile to będzie stabilne? Jeżeli DAC to chciałbym by dało się mu ustawić napięcie z zakresu 0 - 12V lub więcej (ideałem byłoby 24V). Tak samo źródło prądowe bym chciał znaleźć, które miałoby 0 - 100mA lub więcej.

  Dodatkowo chętnie usłyszę uwagi osób, które testowały takie układy. Np. czy warto ich używać, na ile są stabilne itd.

  Będę bardzo wdzięczny za pomoc :)
 • Specjalista elektronik
  Stabilność DAC zwykle zależy od stabilności wzorca - można użyć zewnętrznego. DAC może dawać prąd (raczej setki uA, nie mA) proporcjonalny do napięcia wzorca * nastawiona wartość / opornik wzorcowy, a na napięcie może to przetwarzać układ analogowy (np. tranzystor FET). Poza tym istnieją potencjometry cyfrowe, ale chyba do takiego zastosowania nie będą lepsze od DAC?
 • Poziom 11  
  Potrzebuję coś, co będzie imitować jak najbardziej źródło zasilania odpowiednio napięciowe lub prądowe. Zastanawiam się nad zastosowaniem wzmacniacza operacyjnego w obu rolach. Tylko WO ma małą rezystancję źródła i to może stworzyć problem, bo jeżeli teraz się nie mylę (ciągle zapominam i potem mam klina :P ) to dla źródła prądowego mała rezystancja jest niepożądana. Tak to bym wykorzysta DAC z mikrokontrolera i za jego pomocą sterował wzmacniaczami mając konkretne prądy i napięcia. Niestety nie wiem na ile mogę ufać tak zasymulowanym źródłom prądowym i napięciowym?
 • Specjalista elektronik
  Źródło prądowe na wzmacniaczu operacyjnym można zrobić w układzie nazywanym pompą prądową Howlanda (poszukaj na forum, ta nazwa się tu pojawiała).

  A na ile dokładny jest DAC z uC, czy (ewentualnie z zewnętrznym napięciem odniesienia) wystarcza do twoich celów, trzeba poczytać w nocie katalogowej tego uC.
 • Poziom 11  
  Chcę zbudować małe urządzenie, którym będę zadawał prąd lub napięcie na wejściu układu a potem odczytywał na jego wyjściu wyniki. Potem zbierać te dane i przesłać do PC by zobaczyć jaką charakterystykę ma ten układ. Po prostu mam dość sprawdzania ręcznie tego wystawiając napięcie na zasilaczu lub prąd i odczytywać pomiary... Takie małe urzadzonko do moich potrzeb.