Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł + c.o. - Postawienie nowego kotła, osprzętu, całego C.O.....

maciek107 08 Sty 2017 22:34 567 7
  • #1 08 Sty 2017 22:34
    maciek107
    Poziom 9  

Witam
    Kilka dni temu, w czasie silniejszych mrozów u mojej kochanej babuszki był mały pożar. Mianowicie piec kaflowy się rozszczelnił i podpaliła się ściana. Po rozmowie telefonicznej ze zdunem wiem, że naprawa nie wchodzi w grę. Póki co grzeją w drugim, małym piecu. A więc do rzeczy.
    Muszę zrobić jej kocioł i grzejniki. Przeszukałem naprawdę wiele informacji przez parę dni gdyż wcześniej nie zajmowałem się piecami. Dla uzyskania rady oraz pewności że nic nie zepsuję pisze ten temat.
    Ważnym punktem fakt, że jestem doświadczony w branży budowlanej (wszelkiego typu roboty budowlano wykonczeniowe- od rozwalenia pod klucz- ale zawsze w blokach i nie miałem styczności z domkami i piecami)
    Cena jest znacząca gdyż aktualnie za dużych oszczędności nie mam a to co chcę wykonać zostanie przerobione za 5-10 lat razem z generalnym remontem, chcoć nie będę oszczędzał na kocioł 300 zł- ciąć chcę na całej reszcie.

Na samym koncu moje "wstępne wyliczenia"

Kilka informacji
    1) Rysunek (Sprawdź -Załącznik)
    2) Dom "blizniak" parterowy, ale interesujemy się niezależnie jedną częścią.
    3) Metraż: niecałe 60m2, wysoki sufit lekko ponad 3m, co daje 180m3
    4) Najbardziej pod uwagę biorę kocioł "wszystkopanly" z dmuchawą i regulatorem temperatury

Pytania:
    1)Czy kocioł 9-10kW wystarczy ?
    2) połączenie szeregowe czy konieczny jest rozdzielacz ?
    3) Na schematach widzę pompę na odejście i powrót, do najprostrzego układu potrzeba 2 pompy ?
    4) czy komin może być (rura spiroflex puszczona przez stary komin do samego dachu)?
    5) w którym miejscu lepiej postawić kocioł (głośność pompy i dmuchawy) w sypialni [rysunek] wydaje mi się być kiepskim pomysłem.... /chęć utrzymania starego miejsca paleniska chyba/
    6) Które z poniższych elementów są niezbędne do najprostzego układu c.o. są niezbędne i czy moje założenia cenowe są realne (mam dobre zniżki w sklepie hydraulicznym) Proszę w ramach odpowiedzi usunąć zbędne elementy i zmienić orientacyjne ceny

1, Piec z dmuchawa i sterowaniem 2200
    2, pompa wody 200/400zł (1 lub 2 sztuki)
    3, rozdzielacz 500 - niezbędny ?
    4, grzejniki 6szt(3 male 3 duze) 1000
    5, naczynie zbiorcze 100
    6, rury(do70m przy poł. szeregowym) 600
    7, zawory 200
    8. głowice x6 300 (przy poł szer. zbędne)
    9. komin (rura, inne złącza, )400

Proszę o możliwie szybką pomoc i doradztwo gdyż planuje już za niecały tydzień ruszyć z remontem.

Najmocniej dziękuję, temat nie należy do najkrótszych :)
    Pozdrawiam!

0 7
  • #2 08 Sty 2017 22:49
    Xantix
    Poziom 40  

maciek107 napisał:
    Pytania:

Co do innych rzeczy to nie pomogę, ale na powyższe pytanie mogę pomóc. Zrób szybki audyt na tej stronie:
    http://cieplowlasciwie.pl/
    I dowiesz się jakiej mocy kotła potrzebujesz. To ważne, gdyż przewymiarowanie kotła to znaczne straty opału.
    maciek107 napisał:
    4) Najbardziej pod uwagę biorę kocioł "wszystkopanly" z dmuchawą i regulatorem temperatury

Odradzam Ci kocioł z dmuchawą. Kotły zasypowe wcale jej nie potrzebują (no chyba, że komin źle wykonany/zaprojektowany) - więcej, dmuchawa w "śmieciuchu" jest bardzo szkodliwa. Lepszym rozwiązaniem jest miarkownik mechaniczny bądź elektroniczny.

0
  • #3 09 Sty 2017 00:06
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

maciek107 napisał:

Prawdopodobnie tak, ale kocioł kotłowi nie równy i te deklarowane kW też. Ogólnie lepiej za mały niż za duży. Odradzam kocioł z dmuchawą , lepiej kup prostego "dolniaka" za 2,5- 3 tys + miarkownik jak Kolega wyżej proponuje.
    maciek107 napisał:
    2) połączenie szeregowe czy konieczny jest rozdzielacz ?

Raczej chodzi Ci o równoległe i odejścia gałązkami od głównych rur.- zrób 2 rury główne i daj gałązki do grzejników w miedzi.
    maciek107 napisał:
    3) Na schematach widzę pompę na odejście i powrót, do najprostrzego układu potrzeba 2 pompy ?
    2 pompy do opcji ładowania zbiornika CWU.
    maciek107 napisał:
    czy komin może być (rura spiroflex puszczona przez stary komin do samego dachu)?

To kiepski pomysł, raczej wkład stalowy z czarnej blachy, a realnie nowy komin zewnętrzny izolowany przy ganku.
    maciek107 napisał:
    w którym miejscu lepiej postawić kocioł (głośność pompy i dmuchawy) w sypialni [rysunek] wydaje mi się być kiepskim pomysłem

ZABRONIONE jest instalowanie kotłów stałopalnych w pomieszczeniach mieszkalnych. Tylko ganek wchodzi w grę.
    maciek107 napisał:
    1, Piec z dmuchawa i sterowaniem 2200

Kupisz za 2200 KSGW Zgoda ( mały zasyp) , do 3 tys logiterm unimax, MPM DS ( polecam, montowałem)- wada dolniaków wymagają wysokiego komina. Wystarczy jedna pompa,
    Na grzejniki bedzie mało, to samo komin, rury , wyjdzie 2x tyle.

0
  • #4 09 Sty 2017 09:32
    gersik
    Poziom 31  

Do małego mieszkanka nie kupuj dolniaka! Smród przy dokładaniu. Kup kocioł górnego spalania i zapalaj raz albo dwa razy dziennie w zależności od potrzeb.

0
  • #5 09 Sty 2017 20:48
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Jeśli ma klapy do krótkiego obiegu , to nie powinno nić dymić. Bardziej bałbym się brakiem dobrego komina.

0
  • #6 10 Sty 2017 08:22
    maciek107
    Poziom 9  

Komin musi być murowany? Jest jakaś minimalna wysokość ? Raczej myślałem o kotle górnego spalania z automatyką lub bez (z takim uchwytem regulującym otwarcie drzwiczek)

Nie pomyliłem połączenia szeregowego z równoległym, przy założeniu szeregu pójdzie ok40m rury a równolegle ( z rozdzielaczem) ok 120m, więc trochę różnica będzie.

0
  • #7 10 Sty 2017 11:14
    Xantix
    Poziom 40  

maciek107 napisał:
    Jest jakaś minimalna wysokość ?

Minimalny przekrój komina i jego wysokość jest podawany zazwyczaj w Dokumentacji Techniczno Ruchowej danego kotła. Chodzi o zapewnienie odpowiedniego ciągu spalin. W "dolniakach" ten ciąg musi być wyższy bo część drogi spaliny pokonują w dół a więc jakoby "wbrew naturze" - dlatego komin musi "zasysać" spalin z większą siłą niż w "górniaku".
    maciek107 napisał:
    Raczej myślałem o kotle górnego spalania

Tutaj polecamy Ci "dolniaki" ze względu na wygodę i oszczędności na opale. Kocioł dolnego spalania jest bardziej ekonomiczny od "górniaka" - zwłaszcza jeśli chodzi o palenie drewnem - a dobre modele kotłów dolnego spalania są niejednokrotnie tańsze od dobrych "górniaków". Nikt Ci nie broni używać kotła górnego spalania choć moim zdaniem to gorsza opcja niż "dolniak". "Górniak" jest dobry tylko wtedy, gdy będziesz paliw nietypowym paliwem, którego "dolniak" nie zdzierży np. trocinami, miałem, czy węglem spiekającym się lub szlakującym.
    maciek107 napisał:
    z automatyką lub bez (z takim uchwytem regulującym otwarcie drzwiczek)

Dmuchawę stanowczo odradzam - w kotle zasypowym jest zbędna (chyba, że nie uda Ci się uzyskać wystarczającego ciągu w kominie - jednak takie rozwiązanie to ostateczność). Natomiast to ramię co masz na myśli to chodzi o miarkownik ciągu np. taki:
    Kocioł + c.o. - Postawienie nowego kotła, osprzętu, całego C.O.....
    Miarkownik to dobre rozwiązanie - znacznie lepsze niż sterownik z dmuchawą.

0
  • #8 10 Sty 2017 14:23
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

maciek107 napisał:
    Komin musi być murowany? Jest jakaś minimalna wysokość ?

Nie musi być murowany, może być np. taki:
    https://einstel.pl/komin.html
    Przy małym kotle 5-6 m to minimum dla dolniaka, a 4-5 dla górnego spalania. Znam przypadki , gdzie na 4-metrowym kominie dobrze działa mały kocioł górnego spalania.

0