Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Gorenje WS 43121-Dobór simeringu do pralki

janus_z 09 Jan 2017 13:04 1362 7
  • #1
    janus_z
    Level 11  
    Witam

    Mam pralkę Gorenje WS 43121 , 2,5 roku temu zmieniałem już łożyska i simering (zastosowałem łożyska polskie zamknięte oraz simering 30x52x10), aktualnie pralka ponownie głośno pracuje, na oryginałach wytrzymała 5,5 roku, pierze sie podobne ilości. Oryginalnie był simering 30x52x10/12, ja zastosowałem 30x52x10, czy może to mieć znaczenie? Takie zwykłe można kupić w sklepie z łożyskami za 6 zł, a tego co był już nie.
    W jaki sposób należy przygotować bieżnię po której chodzi simering, jakich papierów ściernych użyć?

    Pozdrawiam
  • #2
    tod.1977
    Level 23  
    Witam. Bieżnia i papier ścierny Boże broń. A w jakim stanie była ta bieżnia jak kolega składał pralkę? Kolega czekał aż się bęben zablokował czy wymieniał łożyska jak tylko zaczęły hałasować? Simering był zakładany na silkonie do gum czy smarze typu towot lub na sucho? Ja składałem moją pralkę na tańszym simeringu i użyłem pasty montażowej do opon samochodowych i mija 4 rok i pralka cichutka. Ja zastosowałem tańszy simering dwuwargowy i to też ma wpływ na szczelność i żywotność. Łożyska zastosowałem dobrej marki, ale jeśli simering nie będzie 100% uszczelniał to żadne łożyska nie wytrzymają mieszanki wody z detergentami.
  • #3
    h jaworski
    Home appliances specialist
    Simering ma podstawowe znaczenie, łożyska nie psują się bo są kiepskie tylko dlatego, że woda się na nie dostaje i rdzewieją, a wodę puszcza kiepski simering lub źle dobrany.
  • #4
    janus_z
    Level 11  
    Łożyska poprzednio zmieniałem jak zaczęły hałasować teraz jest podobnie luzów jeszcze żadnych nie ma. Bieżnia poprzednio była na moje oko OK, choć w tym miejscu gdzie chodził simering był już wyczuwalny pod paznokciem ślad po pracy simeringu.
    Zakładany był na zwykłym smarze i dałem go tam dosyć solidnie. Teraz jeszcze nie rozebrałem, najpierw chcę kupić części i zrobić za jednym razem. W lokalnym sklepie z łożyskami mam do wyboru polskie FŁT lub SKF, natomiast simering firmy NAC, brak niestety polecanych Corteco.
    O co chodzi z tym simeringami dwuwargowymi, bo jak pytałem w jednym serwisie AGD to zakładają zwykłe typu 30x52x10, natomiast w drugim mówił, że takich nie wolno tylko można takie jak było tj. 30x52x10/12 - ale twierdził, że to nie jest typowy dwuwargowy.
    O tym przeszlifowaniu papierze ściernym np. 2000 tez mówili mi w serwisie AGD.
  • #6
    janus_z
    Level 11  
    Stefciu_B wrote:
    Szukaj o takim rozmiarze oznaczeniem AO i z wypełnieniem w środku.
    Napisz o co chodzi z tym wypełnieniem? Zakupiłem już 30x52x10 dwuwargowy firmy NAC kolor niebieski. Kupiłem również 2 szt. 30x52x7 dwuwargowy NAC zobaczę jak wygląda stan bieżni, jak będzie wytarta oraz jak będzie miejsce to założę te dwie sztuki, aby było lepsze uszczelnienie.
  • #7
    tod.1977
    Level 23  
    Witam. W nie każdym rozmiarze produkują podobno uszczelniacze dwuwargowe. Ja miałem szczęście bo do mojego Electroluxa podpasował z Amici właśnie dwuwargowy i taki założyłem. Kolego stosowanie towotu to zbrodnia i sabotowanie własnej pracy, smar typu towot powoduje degradacje gumy co objawia się jej pękaniem. Są smary dedykowane do gumy można też użyć wazeliny technicznej. Ja użyłem pasty do montażu opon bo ma składniki konserwujące gumę i właściwości uszczelniające. Co do użycia papieru do wyrównania tulei na krzyżaku to niech mi kolega wyjaśni jak to zrobić by nie zebrać np. za dużo materiału z jednej strony? Ja bym nie ryzykował. Lepiej poszukać używanego krzyżaka w idealnym stanie. Pozdrawiam.
  • #8
    Zespol_Gorenje
    Level 8  
    Witamy,

    niestety nie wiemy jaki jest stopień zużycia poszczególnych elementów.

    Pralka jest typu „Slim”. Maksymalny wsad to 4 kg. Jak intensywnie pralka jest eksploatowana i w jaki sposób ?
    Na dzisiejsze standardy, 4 kg to niedużo. Pralka ma 1200 obrotów. Czy zawsze program prania kończy się na 1000-120 obrotów?

    Najprostsze i najbardziej profesjonalne rozwiązanie to wymienić wszystkie zużyte elementy na nowe, oczywiście oryginały. Jeżeli kierujemy się względami finansowymi, rozwiązania podane na niniejszym forum są jak najbardziej uprawnione - prowadzą do usprawnienia urządzenia i przedłużenia jego funkcjonalności/żywotności.

    Pozdrawiamy,
    Zespół Gorenje