Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rejestrator pracy kotła CO - Poszukuję w/w urządzenia.

09 Sty 2017 13:27 3030 10
  • Poziom 11  
    Witam,
    Koledzy, proszę o pomoc - czy ktoś się spotkał z czymś takim jak rejestrator pracy kotła CO - chodzi mi tylko o monitorowanie częstotliwości włączania podajnika i dmuchawy. Żeby można to było zobrazować w formie graficznego wykresu.
    Czy da sie dwa sygnały 230V (załączanie/wyłączanie) monitorować i zapisać np na karcie SD?
    Jeśli nie istnieją takie "gotowce" to czy da się to zrobić na ... Arduino.
    Przyznam szczerze, ze elektroniką w pełnym tego słowa znaczeniu bawiłem się w Technikum, później trochę po wojsku czyli jakieś ćwierć wieku temu.
    Arduino odkryłem gdy córka miała zajęcia na Politechnice i trzeba było coś zmajstrować...
    Do kupy poskładam i polutuje coś gotowego, wiec raczej ze mnie kompletny amator i prostych odpowiedzi szukam.
    Pozdrawiam.
  • Relpol
  • Specjalista AGD
    Jeżeli moce silnika nawiewu i podajnika są sporo różne, to zastosowałbym miernik mocy (np.: Voltcraft Energy Logger 4000). Okres zapisu około 3msc. Potem dane można skopiować na kartę SD i obejrzeć w formie wykresu lub w pliku Excela.
  • Poziom 40  
    MARCIN.SLASK napisał:
    Jeżeli moce silnika nawiewu i podajnika są sporo różne, to zastosowałbym miernik mocy

Z tego co się orientuję to moce silników dmuchawy i podajnika to ten sam rząd wielkości (coś koło 100 W) - a więc ewentualna różnica mocy między nimi będzie niewielka.
  • Relpol
  • Specjalista AGD
    Można skorzystać z produktów: Link.
    Jakby robić odczyt co 30s, to starczy na ok. 4 msc. Ale tanio nie będzie.
    Taniej wyszłoby dać taniego laptopa, zrobić interfejs wejściowy (wystarczy dwukanałowy odczyt stanów logicznych) i jakaś prosta aplikacja, która zapisywała by logi do pliku.
  • Poziom 40  
    Można takie coś zrobić na Arduino w prosty sposób.
    Markov65 napisał:
    Wystarczył by sam czujnik napięcia 230V

W tej roli może być najzwyklejszy przekaźnik z cewką 230 VAC podpiętą równolegle do silnika. Albo odpowiedni układ na transoptorze (ważne, żeby czujnik zapewniał separację galwaniczną). Styki przekaźnika podawałyby odpowiedni sygnał na wejście uP - a sam procesor zliczałby czas trwania impulsu. Następnie zapisywałby to na karcie pamięci.
    Sprzętowo to układ będzie prosty - więcej trudności spowoduje napisanie programu. No chyba, że jesteś/masz dostęp do łebskiego programisty - to wtedy całość układu nie będzie sprawiać większych problemów.
  • Poziom 12  
    Do samego zbierania Arduino wystarczy. Zamiast pisać program można też zrobić to na R-PI, z jakimś systemie monitorowania (np. Zabbix) do zbierania i wizualizacji danych. Do detekcji pracy można użyć opisane powyżej układy (nawet z przekaźnikiem który będzie zwierał odpowiednie GPIO R-PI) lub np. sensor przepływu prądu AC jak w mierniku cęgowym z odpowiednim układem do sterowania GPIO. Przy takim podejściu nie musisz prawie całkowicie (z wyjątkiem wyciągnięcia 2 przewodów do sensorów) grzebać w elektronice sterownika.
  • Specjalista Automatyk
    Może plc z małym hmi do 1000zł i problem rozwiązany.
  • Poziom 16  
    Zobacz na stronę PVmonitor.pl. Można założyć tam konto i przez LanKontroler 2.0 wysyłać dane o temperaturach obciążeniu. Założenie i prowadzenie konta jest darmowe. Przeglądać można dane bieżące i historyczne a także wykresy statystyczne itp.
    Zobacz na moje wykresy "ostanislaw" http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=10020 Drugi link przedstawia dane z kotłowni http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=10020
    Koszt osprzętu ok 300zł a możliwości duże. Jeśli potrzeba więcej danych pytaj.
    pozdrawiam
    ostanislaw
  • Poziom 1  
    Witam. Wpadłem na ten sam pomysł, od jakiegoś czasu szukam podobnego programu na arduino, bo coś tam majstrowałem na arduino ale programistą się nie nazwę.. Mam schemat mojego sterownika (pionier elektronik 310) i mogę podpiąć się pod wyjście załączania podajnika i już. Chcę aby sterownik zliczał czas włączonego podajnika i wyświetlał w różnych odstępach czasu, np na 24h czy na 7 dni a na podstawie tego tez metoda prób i błędów ustawię ilość spalanego pelletu i dołączę kiedys informację o pustym zasobniku. Czy ma ktoś jakiś prosty program, na którym mógłbym bazować? Dziękuję i udostępnię dalej moje poczynania. Pozdrawiam