Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator w CB 10.240MHz - zrywanie drgań

krychast 09 Jan 2017 13:37 2457 18
e-mierniki
 • #1
  krychast
  Level 20  
  Witam panowie. Próbuję zestroić CB radio marki Albrecht. Muszę skorygować wartość częstotliwości generatora 10.240 MHz przy syntezie. Niestety, po dotknięciu nóżki czy to kwarcu czy pinu w syntezie radio wygasza się. Generator zrywa drgania. Próbowałem skrócić maksymalnie przewód pomiarowy, ale niestety bez zmian. Sonda oscyloskopowa również nie sprawdziła się. Ma ktoś jakiś pomysł?
 • e-mierniki
 • #2
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Dorobić porządny przedwzmacniacz i zapomnieć o problemie. Nie tylko o zrywanie drgań się rozchodzi, ale i o wtrącanie niepożądanych pojemności. Na necie jest ciekawy układ wg. SP9XUH. Z tym, że ja bym miał do niego jedno małe ale - separator wysokiej impedancji R20-C23 powinien znajdować się w sondzie.
 • #3
  krychast
  Level 20  
  Mówisz o mierniku na 100 MHz?
 • #4
  Hektar Zahler
  Level 34  
  No ten. Fajny wzmacniacz ma.
 • #5
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Przecież wystarczy zmierzyć częstotliwość nadajnika. Po co zawracasz sobie głowę robiąc pomiar częstotliwości rezonatora przy PLL. Zapewne chcesz przestroić do tzw. zer.

  PS.
  Można zmierzyć jeszcze częstotliwość VCO podczas odbioru tylko trzeba dodać pierwszą pcz. i będziesz dokładnie wiedział na jakiej częstotliwości pracuje radio.

  Jesteśmy w dziale serwisowym. Następnym razem proszę przestrzegać regulaminu:

  3.1.15. Pamiętaj, że porady są udzielane w sposób zdalny przy braku fizycznego dostępu do urządzenia, problem musi być bardzo dobrze opisany i zrozumiany przez użytkowników, a tytuł powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.
 • e-mierniki
 • #6
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Przeciągając f na syntezie o wspólnym lokal generatorze do "zera absolutnego" w nadawaniu jest pewna odchyłka w odbiorze.
  W tradycyjnym wykonaniu CB pomijamy tę nieznaczną odchyłkę, choć mamy tego pełną świadomość.
  To będzie ok. 700Hz czy coś.

  Za to jak mierzyłby coś tam w innych radiach typu z modulacją SSB, to tam nie wolno takiego używać nie upewniwszy się za wczasu czy przyłożenie sondy nie zafałszuje nam wskazań. Jest masa takich punktów, gdzie nie ma słowa w żadnym serwisie manualu o konieczności separacji wyjścia układu wielką impedancją od wejścia częstościomierza, a to oznacza czuły przedwzmacniacz. Dopiero na drugim radiu słychać, że coś tu nie gra, albo przez pomiar inną drogą.
 • #7
  krychast
  Level 20  
  Starałem się zestroić każdy blok po kolei. Radio wiekowe i uratowane od zapomnienia.

  Do krissa51-tak ,chciałem dokładnie zestroić w 0 gdyż radio dość mocno rozjechane. Co do pomiaru VCO. Mówisz o pomiarze częstotliwości na kondensatorze C 32?
 • Helpful post
  #8
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  krychast wrote:
  Co do pomiaru VCO. Mówisz o pomiarze częstotliwości na kondensatorze C 32?


  Nie.

  Częstość VCO możesz zmierzyć na pinie 3 IC2.
  By dobrze zestroić radio trzeba posiadać sondę wcz. i dostroić filtrem T6 na max. napięcia wcz. na pinie 4 IC2. Co do zer trzeba podłączyć dławik między rezonator, a pin 12 IC1 potem dokładnie dostroić trymerem C42. W tym celu trzeba oczywiście przeciąć ścieżkę i wstawić dławik.

  Tyle na dobry początek.
 • #9
  krychast
  Level 20  
  Tak w zera mam zrobione i odblokowana pełna 40-stka AM/FM. Radio Albrecht AE 4200. Pomiary:

  Częstotliwość generatora na kwarcu 10.240 wynosi dokładnie 10.2389 MHz
  Częstotliwość VCO dla kanałów:
  u mnie: / wg.datashetu LC 7131
  1- 16,2857 MHz / 16.27
  10- 16.3846 MHz / 16.38
  20- 16.5118 MHz / 16.51
  40- 16.7101 MHz / 16.71

  Więc nie jest źle.

  Quote:
  By dobrze zestroić radio trzeba posiadać sondę wcz. i dostroić filtrem T6 na max. napięcia wcz. na pinie 4 IC2. Co do zer trzeba podłączyć dławik między rezonator, a pin 12 IC1 potem dokładnie dostroić trymerem C42. W tym celu trzeba oczywiście przeciąć ścieżkę i wstawić dławik.


  Sondę w.cz zrobię na dniach (możesz coś polecić?) myślałem o jakiejś prostej konstrukcji na diodach detekcyjnych podłączanej do miernika wychyłowego. Co do zestrojenia generatora napisałem ile wynosi u mnie.wg moich obliczeń wynika iż teoretycznie wg elementów:
  10,695MHz-455kHz wynosi 10.240
  no i minus 5kHz w dół dławikiem dołączonym do kwarcu czyli równo powinno 10.235 Mhz?
 • Helpful post
  #10
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Źle liczysz. Pierwsza pcz. jest 10,695 MHz. Częstotliwości VCO dla odbiornika w piątkach powinny wynosić:
  1 kanał- 16,270 MHz
  20 kanał- 16,510 MHz
  40 kanał- 16,710 MHz

  Dla zer musisz mieć wszystkie częstotliwości o 5 KHz mniej.
  1 kanał- 16,2650 MHz
  20 kanał- 16,5050 MHz
  40 kanał- 16,7050 MHz
  Generalnie ustaw sobie trymerem C42 częstotliwość VCO na 20 kanale jak wyżej. I tak nie będzie nigdy idealnie na wszystkich kanałach ponieważ "przeciągając rezonator generatora wzorcowego PLL nigdy nie uzyskasz już idealnego kroku między kanałowego 10 KHz, a i nadajnik od odbiornika będzie minimalnie odstrojony. To wynika z konstrukcji samej syntezy.
  Jeśli uzyskasz na 20 kanale częstotliwość 16,5050 MHz sprawę zer możesz uważać za zakończoną.

  Zobacz sobie do tabeli prawdy LC7131. Oczywiście wszystko podane w piątkach.

  http://www.elenota.pl/datasheet_download/40440/lc7131

  Chyba już teraz się rozjaśniło?
  I jeszcze jedno.
  Nie patrz na filtr pierwszej pcz. że jest 10,7 MHz. Ten filtr jest bardzo szeroki i 10,695 MHz przenosi bez problemu. Głównie selektywność formuje się dopiero w drugiej pcz.
 • #11
  krychast
  Level 20  
  Tak faktycznie pdf syntezy jest dla "5"co do filtru 10,7 zmyliło mnie oznaczenie na schemacie (10,7Mhz a faktycznie jest 10,695). Udało mi się zejść na 20-stym kanale najniżej na 16,5091 MHz albo zmienię trymer albo indukcyjność na inną. Kanał 1 i 40 stoi idealnie.
  Co do zrywania drgań-mój miernik jedno wejście ma nie zbyt czułe ale po przełączeniu na inne problem zniknął. Do pierwszego dorobię przedwzmacniacz na jakims Bf-ie.

  Nadajnika nie sprawdzę na razie gdyż muszę zaopatrzyć się w sztuczne obciążenie. Dzięki wszystkim za pomoc.
 • #12
  Andrzej L.
  Level 31  
  Pamiętaj, że sama sonda pomiarowa może mieć pojemność 100pF i więcej więc nie ma się co dziwić, że zrywasz drgania. Zmierz sobie pojemność pół metra samego przewodu pomiarowego z sondy zobaczysz ile to pF potrafi mieć.
  Już przyłożenie do rezonatora obciążenia o pojemności nawet niewielkie 1pF spowoduje, że rezonator 10MHz popłynie kilka Hz.
  Jeżeli już chcesz mierzyć przez wpinanie się bezpośrednie (bez przewodu pomiarowego) na rezonator to pozostaje ci zrobienie "wyniesionej" aktywnej sondy na tranzystorze FET (wtórnik źródłowy na FET BF256, J310, + wtórnik emiterowy, + wzmacniacz na 2n2369 i dopiero to puszczać w przewód pomiarowy miernika) i przez małą szeregową pojemność 1pF wpinać się na kwarc.
  Można też zrobić układ bezstykowy: nieekranowany obwód rezonansowy zestrojony na 10,24MHz (cewka nawinięta na karkasie 5mm) wtórnik źródłowy, wzmacniacz na UL1200 na wyjściu którego obwód wyjściowy również zestrojony na 10,24MHz i z niego przez wtórnik emiterowy podajesz sygnał na częstościomierz.
  W ten sposób świetnie sie zestraja kwarce 12MHz taktujące zegarkami wykonanymi na mikrokontrolerach, nigdzie się nie wpinasz i jak są drgania o amplitudzie kilku V na rezonatorze to taki układ łapie już stabilnie odczyt w odległości 10cm (cewkę zbliżasz do rezonatora aż osiągniesz stabilny odczyt) rezonatora, który zestrajamy.
  A najprościej jak już sugerowano zapinasz sztuczne obciążenie 50 Ohm na wyjście antenowe, załączasz nadawanie i przez 1pF z "gorącej" żyły wyjścia antenowego obciążonego opornikiem 50 Ohm podajesz sygnał na częstościomierz i dostrajasz się w zera.
 • #13
  krychast
  Level 20  
  Pomiary robiłem sama końcówką przewodu ekranowanego. W jednym radiu zrywa drgania, a w drugim już nie. Dorobie jakiś przedwzmacniacz to zobaczę jak to wygląda. Wydaje mi się że problemem bardziej jest czułość wejścia mojego miernika częstotliwości (opisany na elektrodzie miernik na PIC 16F84 1,3GHz).
 • #14
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Jak to ten słowacki miernik Link , to warto by wiedzieć, że jego pasmo kończy się, lub zaczyna koło 30MHz - w zależności czy wejście z preskalerem czy bez. JEżeli chodzi o sondy aktywne, to nie jest wystarczające rozwiązanie problemu i wymagają one dodatkowo osobliwej kalibracji. In. słowy każdy egzemplarz z osobna. Robi się tak wyłącznie w sprzęcie profesjonalnym, w wiadomym celu. Uzyskuje się możliwość obsługi sondy w specjalizowanym serwisie. Potrafi kosztować to równowartość najdroższego amatorskiego przyrządu i nie ma co zawracać sobie tym gitary, bo normalnie starczy, że przyrząd zachowuje czułość szczególnie na końcu (a rzadziej początku) zakresu. Stosuje się prosty obwód RC kompensacji.

  Dodano po 47 [minuty]:

  Dodam, że podstawą jest wiedzieć co mierzysz na tej PLL.
  Kwarc wzbudza oscylacje między wejściem i wyjściem generatora (w niej) - mierzy się przy wyjściu, a nigdy wejściu.

  Jak miernik jest wystarczająco czuły, to pokaże częst. nadawania od sondy bezdotykowej.
  (pamiętamy o możliwej odchyłce odbioru)
  Np. takiej fabrycznej R&S®EZ-17 Current Probe.

  Generator w CB 10.240MHz - zrywanie drgań

  Po co dopraszać się kłopotu strzałem z WN sprzęganiem go do często niepewnego wyjścia CB.
  (pamiętam ostrzeżenie za taką wspaniałą poradę, oj pamiętam, he)
  Nie kasować wpisu !

  Jak ktoś ma oleju w głowie, to wie o jaki bezdotyk chodzi.
 • #15
  krychast
  Level 20  
  Hektar Zahler powiem tak przy pomiarze na radiu ALbrecht AE 4200 na zakresie 0,1-30 MHz (bez preskalera) miernik "nie chciał" zmierzyć częstotliwości w generatorze a na zakresie 0,02-1,3 GHz (z preskalerem SAB 6456) miernik mierzył częstotliwość o dziwo poniżej rzekomego zakresu pomiarowego. W radiu Alan 28 pomiar odbywał się bez trudu na niższym zakresie a generator zrywał drgania na wyższym. Być może minimalna różnica poziomów napięć lub wprowadzenie jakiejś pojemności i pomiar jest niemożliwy.Na schemacie jest T1 Bf 245 może warto tutaj dołożyć jakiś przedwzmacniacz lub dać mocniejszy T1.

  Dodam iż mierzyłem samą końcówką przewodu ekranowanego może tu jest kłopot. Dorobię dodatkową sondę na Bf-ie i zobaczę czy będzie lepiej.
 • #16
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Do zerwania dojdzie jak na wejściu zabraknie dość amplitudy, albo inaczej mówiąc będzie ono nie dość czułe.

  W A 28 jest LC7185 to jakby "normalne" dla tego układu.
  W ogóle ten układ to lipa pod kątem czułości, co ma w A 28 rzekłbym opłakane tego skutki.
  Czasami synteza odjeżdża w kosmos przy nadawaniu w tym radiu.

  LC7131 daje prawie dwa razy większą amplitudę i prawdopodobnie ma (jak chcesz to sprawdź) dużo lepszą czułość.

  Insza inszość kwarce też mają swą dobroć podobnie jak cewki - duży stosunek L do C.
  Różną mniej, lub bardziej, zależnie od egzemplarza.
 • #17
  Andrzej L.
  Level 31  
  Hektar Zahler wrote:
  W ogóle ten układ to lipa pod kątem czułości, co ma w A 28 rzekłbym opłakane tego skutki.

  O jakie czułości mówisz? Czułość wejścia na które podawany jest sygnał z generatora?
  Hektar Zahler wrote:
  LC7131 daje prawie dwa razy większą amplitudę

  Mówisz o amplitudzie drgań na rezonatorze?

  @krychast
  Wejściówka z samym wtórnikiem źródłowym czułości nie będzie mieć rewelacyjnej (chociaż w twoim układzie jest wzmacniacz za kluczem HC4053), bo ona wręcz tłumi jak to wtórnik.
  Mam mieszane uczucia do puszczania MHz przez takie klucze, wtrącanie dodatkowej pojemności w tor.
  Zrób sobie tą https://obrazki.elektroda.pl/80_1214662357.jpg
  BF245 dobrze się zachowuje na falach długich. Na dziesiątkach MHz lepszy zdecydowanie jest BF246 czy J310 (BF245 zaczyna już dość mocno tłumić sygnał, nie przenosi na wyjście bez widocznych strat).
  Przy pracy na MHz sprzęgające szeregowe kondensatory wstawiasz tylko 22nF, większe niepotrzebne, a na wejściu FET-a spokojnie wystarczy 1nF. Jak się wejściem nie dotyka w miejsca gdzie panują potencjały i amplitudy mogące uszkodzić FET-a to nie stosuję diodek zabezpieczających na wejściu. Już nieraz miałem zjawiska, że gdy przy wejściu preskalera miałem diody to po pierwsze spadała czułość (dochodziła pojemność diod do pojemności wejścia) i w pewnych okoliczność zdarzały się dziwne odczyty częstotliwości - łącznie z podwajaniem częstotliwości - więc osobiście rezygnuję z diod zabezpieczających na wejściach preskalerów i wejściówek robionych na piechotę z FET-em. Póki co od lat nie ubiłem na wejściu FET-a. Z preskalerów padały tylko rosyjskie 193IExx, bo były bardzo delikatne.
  Ten SAB w okolicy 10-30MHz to czułości rewelacyjnej na pewno nie ma.
  Większość preskalerów pracujących do 1GHz i więcej skrzydła rozwija w okolicy 400MHz i wyżej.
  Do pomiarów CB nie ma jak miernik, którego podstawa pracuje bez dodatkowych dzielników przynajmniej do 50MHz - wtedy nie ma problemu, że trafiamy na "dziurę" pomiarową, bo preskaler zaczyna mieć swoją katalogową czułość dopiero od X MHz w górę. Zamiast SAB-a w paśmie kilkudziesięciu MHz polecam bardziej LB3500 (wrabia w praktyce do około 270MHz - w zależności od egzemplarza) i dodać do niego dzielnik przez 8 aby uzyskać wynikowe dzielenie /64.
  A jakby były problemy, że preskaler się gniewa przy 10MHz to sklecić dzielnik na np. 74HC4040 i wybrać wyjście dzielące przez 64, a jego wejście poprzedzić wejściówką wskazaną powyżej. Wersja HC wyrabia do około 80MHz.
 • #19
  Hektar Zahler
  Level 34  
  @ Andrzej L.

  Chodzi o minimalne napięcie wejścia PLL, a w zasadzie wejściach, bo jest ich dwa - rezonatora i VCO.
  Czułości te oscylują gdzieś koło 1V, ale odchyłka między różnymi układami PLL jest duża.
  Vp-p czyli to, co widzisz na oscyloskopie.

  Być może coś pokręciłem i źle to nazywam, ale na chłopski rozum powinno operować się na amplitudzie.
  Oczywiste, że czulość przyrządu jest w niej, a tutaj szczerze do końca nie wiem.

  @ przedmówco

  Tematyka sondy szerokopasmowej była niedawno poruszona tutaj Link
  Zauważ, że układ z rys. 3 to ciągle ten sam co masz w przyrządzie na tranzystorze Q3.

  Ten, co podałem w linku jest to układ z przyrządu do 30MHz, ale z powodzeniem przenosi 2x tyle.
  Minusem jest zasilanie symetryczne.
  Produkcja Unitra i przyznam, że elegancko to pracuje .
  (mój pierwszy cudowny sprzęt, he)