Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz gitarowy na FET-ach. Ujemne sprzężenie zwrotne.

09 Sty 2017 17:31 597 9
 • Poziom 10  
  Witam! Posiadam wzmacniacz gitarowy Session /sessionette 75/. Chciałbym go trochę zmodernizować dodając do wyjścia układ ujemnego prądowego sprzężenia zwrotnego. Ogólna zasada sprzężenia jest mi znana, jednak mam prośbę o podanie jakiegoś praktycznego przykładu /na bazie schematu zamieszczonego poniżej/, oraz wyjaśnienie jak obliczyć wartości rezystorów /ew. potencjometru regulującego to sprzężenie/. Schemat jest umieszczony w pliku PDF, który zawiera ogólną instrukcje /nie wiem jak wyodrębnić z niego sam schemat/. Na dole jest schemat ideowy. Jest tam kilka końcówek mocy. Ja posiadam model z końcówką na tranzystorach FET /znajduje się poniżej całego schematu ideowego/.
  Jeśli ktoś mógłby narysować jakiś przykład /ew. podać schemat z podobnym układem ze sprzężeniem zwrotnym/, to będę bardzo wdzięczny.
  Pozdrawiam!
 • Poziom 10  
  Zapomniałem dodać, że chciałbym również dodać do tego regulację "Presence".
 • Poziom 39  
  A co chcesz osiągnąć ta modernizacją ( nie pytam o presence)?
 • Poziom 10  
  Poprzez dodanie ujemnego sprzężenia, oraz regulując bias, można uzyskać zupełnie inne brzmienie. Przypomina ono brzmienie wzmacniacza lampowego pracującego w klasie A. Mój wzmacniacz jest z 1981r. Kilka lat temu producent podał do wiadomości, że właśnie w ten sposób modernizuje te modele /trzeba wysłać mu wyjętą płytkę do Anglii/. Nazywa tą zmianę "RetroTone". Niestety koszty... Tak więc postanowiłem sam trochę poeksperymentować. Pierwsze efekty słychać od razu. Regulując bias /w granicach podanych na schemacie/ różnica w brzmieniu gitary jest duża! No i dodaje jeszcze potka Presence. To w skrócie tyle.
  Pozdrawiam!
 • Poziom 10  
  Dzięki, ale nie o to mi chodziło. Bardziej interesuje mnie jakiś układ na tranzystorach FET zasilanych napięciem symetrycznym /z regulacją presence/.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Jawo napisał:
  Dzięki, ale nie o to mi chodziło.


  A o co? O gotowca?

  Jawo napisał:
  Bardziej interesuje mnie jakiś układ na tranzystorach FET zasilanych napięciem symetrycznym


  A co to ma za znaczenie czy FET czy tranzystory bipolarne czy też lampy - CFB będzie wyglądało podobnie.


  Jawo napisał:
  /z regulacją presence/.


  W tym przykładzie zaiste jej nie ma, ale co do zasady spójrz choćby tu:

  https://tubeamplifierparts.com/schematics/fender_twin_5e8a_schematic.gif

  Masz kłopot ze zidentyfikowanie elementów odpowiedzialnych za cuurrent feedback i korekcję prezencyjną na powyższych przykładowych schematach?
 • Poziom 10  
  Nie mam problemu z identyfikacją elementów odpowiedzialnych za CFB i reg. presence na tym przykładzie. Swoją drogą to fajny wzmacniacz. Zawsze podziwiałem brzmienie starych Fenderów i prostotę ich konstrukcji. Wczoraj w identyczny sposób zastosowałem FB. Tylko zamiast oporu 56 K dałem potka 100K i regulowałem FB . Efekt jest fajny. Regulując potencjometrem uzyskałem fajne brzmienie. W końcu dałem opór 10K i tak chyba zostanie. Na presence dałem pot. 5K i kondensator 100nF. Zwiększyłem bias do 180mA /początkowo było ok. 80 mA/. Trochę się grzeją końcówki, ale efekt jest super! Chyba będę musiał założyć lepsze radiatory. Swoją drogą, urwałem nóżkę od tranzystora K 226 i nigdzie nie mogę go dostać. Może Pan wie, gdzie jest możliwość jego zamówienia /oczywiście chodzi o nasz piękny kraj/ ? Co prawda udało mi się dolutować kawałek przewodu do wystającej części z tranzystora, ale chciałbym go wymienić na nowy /najlepiej oba/. Bardzo dziękuję za zainteresowanie moim tematem. Jeśli ma Pan jeszcze jakieś sugestie i przykłady,to będę wdzięczny.Pozdrawiam!
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Jawo napisał:
  Wczoraj w identyczny sposób zastosowałem FB.


  CFB dorobiłeś?

  Jawo napisał:
  Swoją drogą, urwałem nóżkę od tranzystora K 226 i nigdzie nie mogę go dostać. Może Pan wie, gdzie jest możliwość jego zamówienia /oczywiście chodzi o nasz piękny kraj/ ?


  To co nazywasz K 226 to w rzeczywistości 2SK226, rzadki okaz, użyj Google - znajdziesz dystrybutora który oferuje te tranzystory już za jedyne 72GBP. O nabyciu w kraju to juz w ogóle zapomnij...

  Naprawa z uzyciem zamienników: http://music-electronics-forum.com/t39540/
 • Poziom 10  
  No tak! Pęknie ! Pozostaje mi grać na dolutowanym kabelku i modlić ,aby podczas grania się nie oderwał he he! No,ale póki co będę jeszcze gdzieś szukał. Dzięki!