Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szyfrator podczerwieni na kod RC 5

Oxiden17 09 Jan 2017 19:33 7266 26
Optex
 • Szyfrator podczerwieni na kod RC 5

  Jest to szyfrator wykorzystujący klawiaturę pilota TV w kodzie RC5. Przesyłanie danych odbywa się bezprzewodowo. Wykorzystano pilota TV RC 8205, ale mógłby być dowolny pracujący w kodzie RC5 n.p. od DVD.

  Szyfrator podczerwieni na kod RC 5

  Podstawowymi elementami są: płytka elektroniki w obudowie zalana silikonem, wyświetlacz LCD, odbiornik podczerwieni i czerwona obudowa odbiornika TSOP, pilot kodu RC5. Układ powstał na potrzeby alarmu w piwnicy domu wielorodzinnego. Załącza / wyłącza dozór centralki.

  Jest szyfratorem "cztero-cyfrowym" pracującym w podczerwieni z wyświetlaczem LCD 16*2, opartym na kontrolerze ATTiny 2313. Element wykonawczy stanowi przekaźnik. Styki przekaźnika sterują centralką. Dioda LED sygnalizuje aktualny stan pracy układu. Świeci gdy przekaźnik jest włączony. Zasilany jest napięciem stałym 12 V z podtrzymaniem bateryjnym z centralki alarmowej.

  "Czerocyfrowy" szyfr jest stały, bez możliwości zmiany (można zmienić w kodzie źródłowym). Użytkownikami są tylko domownicy.

  Informacje wyświetlane są na panelu LCD. Kontroler pracuje na wewnętrznym oscylatorze RC 4.0 MHz. Odbiornik podczerwieni TSOP 1738 podłączony jest do PinD. 2 przez rezystor podciągający 10k. Dane elementów podane są na schemacie. Program napisałem w Bascom-ie. Wykorzystanie pamięci w 100%.
  Koszt elementów to około 25 zł bez pilota. Ewentualny koszt pilota to 10 zł.

  Szyfrator może być użyty również jako zamek szyfrowy do drzwi, bramy lub furtki albo jako element dostępu w domu lub ogrodzie (nie mylić z kontrolą dostępu).

  Układ rozpoczyna pracę po podłączeniu stałego napięcia 12V wyświetlając napis: "Wybierz/Przycisk pilota".

  Szyfrator podczerwieni na kod RC 5

  Używając przycisków numerycznych pilota 0-9 wprowadzamy pierwszą cyfrę (komendę) szyfru. Na wyświetlaczu w pierwszej linii pojawi się gwiazdka, a na drugiej linii pod gwiazdką numer kolejny wprowadzonej "cyfry" n.p. (*/ 3).

  Szyfrator podczerwieni na kod RC 5 Szyfrator podczerwieni na kod RC 5

  Znaki nie są wyświetlane od początku linii lecz w dowolnym miejscu, zależne od zapisu w kodzie programu. Po naciśnięciu przycisku zawsze wyświetlane są tylko te dwa znaki cyfry szyfru, a poprzednie znaki zostają wymazane. Gwiazdka ukrywa cyfrę, numer zaś stanowi kolejną cyfrę szyfru, która została wpisana n.p.3. Taki zapis nie pozwala na określenie ilości cyfr szyfru osobie postronnej, a zmieniające się miejsce wyświetlania cyfry sprawia wrażenie chaosu, błędu lub awarii. Jesteśmy przyzwyczajeni do uporządkowanego wyświetlania pin kodu. Numer kolejny sugeruje cyfrę szyfru lub ukryte dane, ale jednocześnie jest informacją dla operatora o prawidłowym kolejnym odebraniu sygnału z pilota albo braku odbioru wysłanego sygnału.
  Do załączenia przekaźnika kolejność i wartość cyfry musi być zachowana. Po czwartej i zarazem ostatniej prawidłowej cyferce szyfru, po 1s opóźnieniu wyświetlony jest napis: "Czekaj!". Po następnej sekundzie wyświetlony napis : "Wykonano / Kod zgodny" informuje o załączeniu przekaźnika i diody na 5 s.

  Szyfrator podczerwieni na kod RC 5

  Celowo zastosowałem opóźnienie by wprowadzić element niepewności.
  Po upływie 5 s nastąpi wyłączenie przekaźnika i wygaszenie diody oraz automatyczny powrót do ekranu początkowego z napisem: "Wybierz...." Układ jest teraz w stanie gotowości.
  W razie wpisu właściwych cyfr szyfru lecz w niewłaściwej kolejności, zmienia się numer kolejny cyfry n.p. cyfra 6 to druga cyfra szyfru, wpisana prawidłowo wyświetli się jako */ 2, a błędnie wpisana wyświetli się jako n.p. */ 4 w tym samym miejscu wyświetlacza.

  Szyfrator podczerwieni na kod RC 5 Szyfrator podczerwieni na kod RC 5

  Błędne wpisanie choćby jednej cyfry szyfru lub zmiana kolejności wymaga zatwierdzenia dowolnym przyciskiem pilota (numer, funkcyjne). Jeśli nie zostanie dokonane potwierdzenie wyświetlane będą znaki ostatniej cyfry t.j. */ 4.
  Dotyczy to także cyfr nie będących cyframi szyfru, cyfr mieszanych i takich samych. Przykładowo szyfr prawidłowy to: 1609 , cyfry nieużywane to: 2,3,4,5,7,8, cyfr mieszane to: n.p. 5,6,1,2 , takie same to: n.p. 8,8,8,8.
  Po zatwierdzeniu dowolnym (piątym) przyciskiem błędnego szyfru wyświetlony zostanie napis: "Exit/Nie Wejdziesz".

  Szyfrator podczerwieni na kod RC 5

  Przekaźnik i dioda nie będą załączone, a dalsze użycie przycisków nic nie zmieni. Jedynym wyjściem jest użycie zadeklarowanego w programie funkcyjnego przycisku awaryjnego n.p. Menu.
  Po jego naciśnięciu nastąpi powrót do ekranu początkowego z napisem: "Wybierz....". Układ jest gotowy do dalszej pracy.

  W razie pomyłki przy wpisywaniu cyfr użycie przycisku awaryjnego resetuje wszystkie cyfry szyfru, a wyświetlacz powraca do ekranu początkowego. Szyfrator może pracować bez wyświetlacza, a wpisywanie szyfru następuje intuicyjnie, to kwestia obycia z szyfratorem. Można też zbudować małego pilota tylko do tego celu lub pokusić się o zaadaptowanie radiolinii, ale to sprawa indywidualnego wyboru.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Oxiden17
  Level 11  
  Offline 
  Oxiden17 wrote 110 posts with rating 126, helped 0 times. Live in city na Pomorzu. Been with us since 2009 year.
 • Optex
 • #2
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Witam. Projekt fajny ale mało praktyczny a i zabezpieczenie niestety żadne ponieważ wystarczy nagrać odbitą wiązkę za pomocą kamery dobrej jakości a nawet za pomocą telefonu i to nawet ze sporej odległości a potem ją odtworzyć poprzez prosty wzmacniacz sygnału Video z diodą IR na wyjściu i po ptokach. Przestrzegam przed tego typu zabezpieczeniami no chyba że to tylko zabawka dydaktyczna. Osobiście wolę mechaniczną klawiaturę w układzie 3x4 już trudniej podejrzeć kod lub na transponder w postaci karty czy breloka bo jakoś nie wyobrażam sobie targać ze sobą pilota w kieszeni z TV czy dekodera.
 • #3
  krisRaba
  Level 31  
  Tak jak napisał @cooltygrysek - stały kod i podatny na "podsłuchiwanie" kanał komunikacyjny, to niestety nie najlepsze połączenie. Zauważ, że wbrew pozorom wiązka z pilota nie działa wyłącznie "punkt-punkt", bo przykładowo TV możesz sterować celując w sufit, ścianę itp. a nie bezpośrednio w sensor TV... Na tej samej zasadzie można "podsłuchać" odbicia.
  Gratuluję wykonania działającego urządzenia spełniającego przyjęte przez Ciebie założenia, natomiast w kwestii bezpieczeństwa trzeba by coś poprawić.

  Jeśli dobrze zrozumiałem, to cyfry szyfru podajesz w losowej kolejności, sugerowanej przez wyświetlacz? Byłoby to już jakieś ulepszenie względem zwykłego wklepywania "pinu" i proste odtworzenie zarejestrowanego kodu się nie powiedzie. Tyle że 4 cyfry to wcale nie jest jakiś gigantyczny zbiór możliwości...
  Ciekawe rozwiązanie w tym względzie ma ING online, gdzie masz zdefiniowane długie hasło, a podać masz np. 3, 7, 9, 10 i 16 znak ;) Kolejne logowanie, to np. 1, 3, 4, 7 i 12-ty znak z hasła, itp. Ale poza tym używają https, czyli kanał szyfrowany ;)

  Ale jeśli musisz stać i patrzeć na mały (chaotyczny, jak sam to określiłeś) wyświetlacz, to jaki sens ma noszenie ze sobą pilota? Jeśli stoisz bezpośrednio przy urządzeniu, to albo czytnik kart albo mała klawiaturka wydają się praktyczniejsze.

  A to mnie rozbawiło
  Oxiden17 wrote:
  Celowo zastosowałem opóźnienie by wprowadzić element niepewności.
  rozumiem, że wprowadza się kod i gryzie się ze stresu paznokcie, czy zadziała, czy może się pomyliłem ;)

  W urządzeniach dostępowych warto iść w stronę zabezpieczonego kanału komunikacyjnego i/lub zmiennego kodu.
 • Optex
 • #4
  maliniak80
  Level 17  
  Quote:
  Witam. Projekt fajny ale mało praktyczny a i zabezpieczenie niestety żadne ponieważ wystarczy nagrać odbitą wiązkę za pomocą kamery dobrej jakości a nawet za pomocą telefonu i to nawet ze sporej odległości a potem ją odtworzyć poprzez prosty wzmacniacz sygnału Video z diodą IR na wyjściu i po ptokach.

  Jakos trudno mi sobie wyobrazic ze panowie z czerwonymi albo fioletowymi nosami beda nagrywac i deszyfrowywac kody, oni poprostu wchodza uzywajac sily, zaden z nich nie bedzie sie bawil w tego typu zeczy bo ich przewaznie mocno suszy i szukaja szybkiej zdobyczy
  Quote:
  Osobiście wolę mechaniczną klawiaturę w układzie 3x4 już trudniej podejrzeć kod 

  Zawsze mozna ja rozwalic z zawisci albo dla zabawy lub pobawic sie przyciskami, a tu mamy ukryty odbiornik IR wiec nawet nie widac ze jest jakies zabezpieczenie zalozone, zamiast lcd mozna dac leda.
  Quote:
  lub na transponder w postaci karty czy breloka bo jakoś nie wyobrażam sobie targać ze sobą pilota w kieszeni z TV czy dekodera.

  To moze pojsc jeszcze krok dalej i zaczipowac wszystkich czlonkow rodziny korzystajacych z piwnicy lacznie z babcia i dziadkiem, a co tam na stare lata troche techniki im nie zaszkodzi :D
 • #5
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  HAHA z tym zachipowaniem członków rodziny to dobry pomysł ja już sam nad tym myślałem kilka lat temu ale to drastyczne rozwiązanie ponieważ porwania osiągnęły by poziom plagi, jednakże lepsze są czytniki linii papilarnych ale jak sam pisałeś " zawiść ludzka nie zna granic " co każdy sposób zabezpieczenia przy ludzkiej zawiści nadaje się do niczego tak i w tym przypadku niepodzielnie wzrosła by plaga " chirurgów ortopedów " nie chce o tym myśleć. Reasumując to generalnie nie ma niezawodnego zabezpieczenia mienia. Na wszystko znajdzie się sposób, niestety złodzieje są zbyt pomysłowi.
 • #6
  deus.ex.machina
  Level 32  
  Zawsze można zaszyfrować transmisje...
 • #7
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Tak można ale i zawsze można zdeszyfrowac :-)
 • #8
  deus.ex.machina
  Level 32  
  cooltygrysek wrote:
  Tak można ale i zawsze można zdeszyfrowac :-)


  Zależy od szyfru i środków które ma atakujący... a najprościej jest po prostu użyć brutalnej siły fizycznej.

  (prosty obliczeniowo LFSR i XOR z danymi mogą być trudne do złamania zwłaszcza jeśli użyjemy kombinacji kilku LSFR i seed dla LFSR).
 • #9
  Duch__
  Level 31  
  Ja bym tu widział w takim rozwiązaniu trzy dodatki:

  - 3 - błędne próby i blokada urządzenia na jakiś czas lub konieczność zresetowania z zewnątrz.

  - PIN dłuższy niż 4 cyfry z wpisywaniem wskazanych przez procesor cyfr.

  - Brelok lub pastylka + kod to już będzie na pewno dobre zabezpieczenie.


  Rozumiem że "centrala alarmowa" jest prawdziwa (fabryczna), a nie jakiś twój wytwór? Mam nadzieje że to twoje cudo podłączyłeś jako linię parametryzowaną 2EOL/NC lub 2EOL/NO w celu wykrycia próby sabotażu twojego sterownika.
 • #10
  zgierzman
  Level 30  
  A u mnie uśmiech wywołał tytuł posta: "Szyfrator podczerwieni" ;-)
  Zastanowiłem się, jak zaszyfrować podczerwień, i jednocześnie wystraszyłem, że jak już ktoś zaszyfruje całą podczerwień, to jak ja włączę telewizor? ;-)

  A tak na poważnie, to zgadzam się z większością przedmówców, że praktyczne zastosowanie urządzenia jest co najmniej dyskusyjne. Schodzenie z do piwnicy z pilotem, wklepywanie kodu z klawiatury tegoż pilota, łatwość przechwycenia transmisji... Same wady.

  Uwagi o możliwości dewastacji innych typów urządzeń:
  maliniak80 wrote:
  Zawsze mozna ja rozwalic z zawisci albo dla zabawy lub pobawic sie przyciskami, a tu mamy ukryty odbiornik IR wiec nawet nie widac ze jest jakies zabezpieczenie zalozone, zamiast lcd mozna dac leda.
  moim zdaniem lekko nietrafione, bo LCD i tak trzeba widzieć, a leda zamiast LCD nie da się wstawić z powodu zawiłego sposobu wprowadzania kodu.

  Trzeba rozwiązać problem tak jak w każdym normalnym alarmie, czyli dać opóźnienie na wejście, fizyczny manipulator w środku i po sprawie. Zwykła klawiatura 3x4 wystarczy.

  Oxiden17 wrote:
  Koszt elementów to około 25 zł bez pilota. Ewentualny koszt pilota to 10 zł.
  A jak ma być bardziej nowocześnie, to za 20 zł można kupić czytnik RFID w komplecie z kartą i brelokiem. Do tego jakiś Tiny odbierający dane z czytnika i włączający/wyłączający centralkę.
  Brelok dopiąć do kluczy od piwnicy i będzie o niebo lepszy od pilota na podczerwień. Nigdy go nie zapomnimy, mniejszy, lżejszy i wygodniejszy w użyciu, no i jego użycie trwa ułamek czasu potrzebnego na wbijanie kodu na pilocie, czekanie na opóźnienia dające efekt niepewności i tego typu zabawy.

  Taki prosty czytnik RFID jest do nabycia choćby tu:
  Link
  Piszą o nim, że zasięgiem nie powala, no ale w końcu to alarm do komórki, a brelok można przyłożyć do czytnika bezpośrednio, nie musi działać z wnętrza damskiej torebki i nie otwiera skarbca w banku;-D
 • #11
  maliniak80
  Level 17  
  zgierzman:
  Quote:

  Trzeba rozwiązać problem tak jak w każdym normalnym alarmie, czyli dać opóźnienie na wejście, fizyczny manipulator w środku i po sprawie. Zwykła klawiatura 3x4 wystarczy. 

  A zeby autor za duzo nie przerabial to niech fizycznie wywali odbiornik IR,dopisze opóźnienie przyklei pilota do sciany w srodku, i zrobi transmisje po kablu :idea:
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  Oxiden17
  Level 11  
  Koledzy! Dziękuję za wszystkie uwagi i sugestie.

  Tak..., gdyby piwnicy pilnowała centrala alarmowa np. Galaxy albo DSC 4020 lub Advisor Master, lub Vista albo jakiś Satel z czujkami mikrofalowymi, dualnymi, inercyjnymi, pir i sejsmicznymi oraz manipulatorem wandaloodpornym z kontrolą dostępu, monitoringiem CCTV, zintegrowana z GPRS, telekomunikacją światłowodową, w klasie SA 4 z systemem rakietowym "Wisła" wycelowanym w intruza lub tylko.... w zamontowany szyfrator zewnętrzny - to moje "cudo" za 25 zł. w ogóle by nie powstało.

  Dodam też, że moja -"centrala alarmowa" nie jest prawdziwa (fabryczna), ale ... posiada dwie linie 2EOL/NC odpowiednio zabezpieczone. Raczej jest to odstraszacz - by panów z czerwonymi albo fioletowymi nosami, albo zniechęcić do podjęcia tej ciężkiej "pracy", albo zachęcić....do wybrania innego obiektu zainteresowania .. skoro już muszą.

  "Projekt fajny, ale mało praktyczny, a i zabezpieczenie niestety żadne ponieważ wystarczy nagrać odbitą wiązkę....."

  Albo.. wystarczy przyłożyć pilota do otworu z odbiornikiem... i problem z odbitą wiązką i "podsłuchem" znika.
  Jak często schodzą koledzy do pomieszczenia piwnicy (nie chodzi o garaż, pralnię itp.)? Pilnowanie właściciela przez dzień, dwa lub tydzień dla słoika ogórków z jego piwnicy nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza, że "obcy rzuca" się w oczy i sam może stać się obiektem zainteresowania.
  Poza tem " ... oni (fioletowe nosy) poprostu wchodzą używajac siły,.."
  i
  ".... każdy sposób zabezpieczenia przy ludzkiej zawiści nadaje się do niczego.."
  i
  " Reasumując to generalnie nie ma niezawodnego zabezpieczenia mienia."
  Aby wejść do samochodu też trzeba targać ze sobą pilota albo kartę. Cóż, że pilot od TV jest większy. Kieszeni nie urwie.

  Element niepewności ...pisząc te słowa też mnie wtedy rozbawiło, .. ale długie oczekiwanie wprowadza niepewność i nerwowość. Te 4 cyfry to nie jest jakiś gigantyczny zbiór możliwości, zgodnie z kombinacją z powtórzeniami to 715 kombinacji. Zakładając, że naciśnięcie 1 cyfry zajmuje 1 s to naciśnięcie 4 cyfr zajmuje 4 s, przy 715 kombinacjach to 2860 s ~ 48 min. do tego dodajmy 1 s po każdym wprowadzeniu szyfru - oczekiwanie na wynik 1 s x 715 = 715 s to kolejne 12 min. Razem ~ 1h.
  Film "Zabójcy" (Sylvester Stallone, Antonio Banderas) opowiada o dwóch zabójcach toczących pojedynek i ...oglądnij, jeśli nie widziałeś, i odpowiedz czy zadziała?
  W niektórych centralach alarmowych jest opcja blokady klawiatury przez zadany czas.

  Pierwsza wersja w tym projekcie była z LED-em, potem na diodach LED następna na wyświetlaczu LED, a wynik przekazywany w kodzie binarnym.

  Bez obawy, ma zbyt mały zasięg żeby zaszyfrować całą podczerwień w Zgierzu.
  Dociera tylko do Bratoszewic, jednak nazwę tematu zmieniam na "Szyfrator".

  W pierwszym poście napisałem,
  cytuję:
  "Szyfrator może pracować bez wyświetlacza, a wpisywanie szyfru następuje intuicyjnie, to kwestia obycia z szyfratorem. Można też zbudować małego pilota tylko do tego celu lub pokusić się o zaadaptowanie radiolinii, ale to sprawa indywidualnego wyboru.

  Można się bawić i można wył./włączyć centralkę. Aby uniknąć polskiego " ś " .
 • #15
  krisRaba
  Level 31  
  Gdyby ktokolwiek miał robić brute-force, to raczej nie pilotem, bo po 5 kombinacjach pewnie by się pogubił co już wklepywał ;-)
  Ale opóźnienie "mające wywołać niepewność" jest nie do przeskoczenia :-) Tak więc celowo lub przypadkowo - na plus. Z tym że mogłoby pojawiać się tylko po nieudanej próbie.

  Co do sarkazmu na początku posta, to generalnie publikacje na forum mają na celu dyskusję i konstruktywną krytykę, a nie samozachwyt. Wydaje mi się, że i tak nad wyraz poszczęściło Ci się z poziomem dyskusji, bo czasem sprowadza się ona wyłącznie do dywagacji nt. krzywego napisu na froncie ;-)

  Ty może chronisz ogórki, ale warto podkreślić słabe punkty tego zabezpieczenia, żeby jakiś naśladowca chroniący coś innego się kiedyś nie zdziwił ;-)
 • #16
  Oxiden17
  Level 11  
  Z dyskusją jest tak, jak z grą na boisku. Bronisz się, gdy atakują, bronią się, gdy atakujesz. Może to być ciekawa gra, ale nie musi. Wszystko zależy od rangi i poziomu graczy.
  Stawiam na konkrety nie na samozachwyt. Cenne mienie odpowiednio bym zabezpieczył i na pewno nie w piwnicy. Temat zabezpieczenia mienia znam i nie będę się wymądrzał, powiem, że generalnie sprzęt jest drogi, i inwestować w markowy system tylko dlatego, żeby odstraszyć niechcianych "dobroczyńców"? Większe szkody wyrządzą dewastując chroniące obiekt urządzenia. Poza tym są jeszcze zabezpieczenia mechaniczne.

  Układ ten spełnia swoją rolę, ale warto podkreślić słabe punkty.

  Potencjalni naśladowcy decydując się na takie rozwiązanie znać już będą wady, więc temat ten spełni także cel dydaktyczny.

  Większość wytyka tylko jego wady (dotyczy również prezentowanych na tym forum projektów kolegów - dlaczego? mam o tym własne zdanie, konstruktywna ...... docenia zalety i wytyka wady, nie istnieje tylko zło i tylko dobro), a przecież to tani - zaleta, prosty układ zbudowany z łatwo dostępnych części -zaleta, sprawdzony w praktyce, łatwy w obsłudze - zaleta, nie wymagający rejestracji kart, breloków - zaleta, itp. dla własnego użytku.
  W przypadku zgubienia lub zniszczenia pilota nie trudno o nowy. Nie ma potrzeby usuwania z programu starego i rejestracji nowego pilota - zaleta. Nawet, gdyby pilot został skradziony nie ma to znaczenia-zaleta, a skradziona karta lub brelok stanowi kłopot, wtedy liczy się czas.

  Problem odbicia łatwo obejść np. wsunąć diodę nadawczą pilota w rurkę aluminiową, i tak przygotowaną końcówkę wkładać w otwór z odbiornikiem, tylko po co?

  Osobiście wątpię w to, by ktoś nagrywał i odtwarzał sygnał.

  Pierwsze klawiatury 3 x 4 nie miały blokady czasowej, szyfru użytkownika dłuższego niż 4 cyfry i są jeszcze w użyciu. Teraz też, większość użytkowników stosuje 4 cyfry, rezygnują z blokady, bo jak mówią ... "aby łatwiej było". Ilość kombinacji ta sama, ale w moim wykonaniu " z palca " szyfru nie odtworzysz - zaleta, bo potrzebne jest dodatkowe urządzenie nie koniecznie z adresem " 0 " (TV), ale o tym trzeba wiedzieć - to zaleta, pozbawiony czasu opóźnienia na wejście - to też zaleta, odbiornik ukryty - zaleta.

  Powtórzę, szybciej użyta będzie brutalna siła niż rozum. Układzik sprawdza się, jest więc przydatny.

  Zapomniałem napisać w pierwszym poście o tym, że po wyświetleniu napisu ... "../NIE WEJDZIESZ", dalsze naciskanie przycisku wyświetlać będzie gwiazdkę z kolejnym numerem */6 ,*/7, */8, */9, */10, */11 itd. To jest licznik wszystkich prób wpisania cyfry. Pięć pierwszych od */1 do */4 z ukrytym przyciskiem zatwierdzającym */5 to pierwsza próba odnalezienia szyfru. Potem wyświetlany jest napis. Teraz naciśnięcie przycisku kasuje napis i wyświetlona jest */6, dalsze użycie przycisków zlicza próby szukania cyfry np. */134 . Naciśnięto ogółem 134 razy, a to wskazówka dla właściciela o niepożądanym zainteresowaniu oraz pozwala na podjęcie odpowiednich decyzji - zaleta. Działa jak system wczesnego ostrzegania - zaleta. Klawiatura 3 x 4 nawet z czasową blokadą tego nie potrafi i po zadanym czasie blokady odpuści.
  Jeśli nie zostanie użyty przycisk awaryjny tan zapis pozostanie na ekranie do czasu jego użycia.

  .............................................................................................................
  Druga - przykładowa wersja układu.

  Szyfrator podczerwieni na kod RC 5

  Przedstawiana wersja powstała na podstawie postów osób biorących udział w dyskusji i nie była jak dotąd zbudowana.
  Wpisywanie kodu polega na naciśnięciu przycisku monostabilnego w momencie, gdy na wyświetlaczu wyświetlona zostanie właściwa duża cyfra kodu. Dodatkowo powinna być wcześniej ustawiona właściwa mała cyfra tzw. numer przypisany dla dużej cyfry, wyświetlany po prawej stronie dużej cyfry w drugiej linii wyświetlacza.
  Obie cyfry muszą być zgodne z zapisaną w programie wartością pojedyńczego znaku kodu, np. duża cyfra 1 (numer 3).
  Taki zapis oznacza, że prawidłowym znakiem kodu będą: duża cyfra 1 i mniejsza cyfra 3.

  Po włączeniu zasilania, wyświetlane są duże zero i mała jedynka. Jest to ekran startowy. Rozpoczyna się cykl pracy.
  Co sekundę następuje zmiana dużej cyfry w przedziale od 0 do 9. Mała cyfra tzw.numer przyjmuje wartość 1 i nie zmienia się. Po przepełnieniu licznika dużej cyfry duża cyfra przyjmuje wartość 0, a numer zwiększa się o wartość 1 . Czwarte przepełnienie licznika numeru powoduje powrót do numeru 1 . Cykl powtarza się do momentu naciśnięcia przycisku. Naciśnięcie przycisku wpisuje wartość dużej cyfry. Po zwolnieniu przycisku duża cyfra zostaje wyzerowana, a numer zwiększa się o jeden. Teraz następuje nowy cykl pracy dużej cyfry przy zwiększonym liczniku numeru.
  Ponowne naciśnięcie przycisku wpisuje nową wartość dużej cyfry. I ponownie po zwolnieniu przycisku duża cyfra zostaje wyzerowana, a numer zwiększa się o jeden. Czwarte prawidłowe wpisanie cyfry załącza przekaźnik i diodę led. Gdy żaden przycisk nie zostanie naciśnięty duża cyfra zmieniać się będzie od 0 do 9, a numer zwiększać o 1 po przepełnieniu licznika dużej cyfry. Po przepełnieniu licznika numeru, numer wraca do 1 . Potem cykl powtarza się. Po jakimś czasie usypiamy procka, a budzimy naciśnięciem przycisku. Ustawienie numeru odbywa się także poprzez naciśnięcie przycisku.
  Po wpisaniu cyfry i przytrzymaniu przycisku licznik numeru ulega zmianie w przedziale od 1 do 4 , a licznik dużej cyfry zostaje wyzerowany o czym napisałem wcześniej. Zwolnienie przycisku w jakimś momencie ustawia wybraną cyfrę numeru.
  Również szybkie naciskanie przycisku ~ 0,5 s zeruje dużą cyfrę i zmienia wartość licznika numeru. Każde takie naciśnięcie zmienia licznik o wartość 1 . Zwiększając przedział numeru np. do 7 , zwiększamy ilość kombinacji. Stosując kontroler np. Atmega8 możemy użyć przycisku i RC5 razem lub osobno i zastosować blokadę na jakiś czas.

  Szyfrator podczerwieni na kod RC 5 Szyfrator podczerwieni na kod RC 5 Szyfrator podczerwieni na kod RC 5 Szyfrator podczerwieni na kod RC 5 Szyfrator podczerwieni na kod RC 5

  Przykładowy szyfr to: 1(numer 3) 6(numer 2) 0(numer 1) 9(numer 4) .

  * Przed wprowadzeniem 1 - pierwszej cyfry kodu, należy wybrać numer, a więc wartość 3 w sposób opisany wyżej. Teraz następuje oczekiwanie na " 1 ". Po wyświetleniu jedynki należy nacisnąć przycisk (dowolnie długo). Cyfra " 1 " zostaje wpisana .
  Zwolnienie przycisku zeruje dużą cyfrę, numer zwiększa o jeden. Start następuje od dużego zera i wpisanej 4.
  * Druga cyfra to 6 i numer 2. Do numeru 2 przechodzić należy szybkim naciśnięciem przycisku w sposób opisany wyżej. Teraz należy czekać na drugą cyfrę kodu 6. Po wyświetleniu szóstki należy nacisnąć przycisk. Cyfra " 6 " zostaje wpisana. Zwolnienie przycisku zeruje dużą cyfrę, numer zwiększa o jeden. Start następuje od dużego zera i wpisanej 3.
  * Trzecia cyfra to 0 i numer 1. Do numeru 1 przechodzić należy szybkim naciśnięciem przycisku w sposób opisany wyżej. Teraz należy czekać na trzecią cyfrę kodu 0. Po wyświetleniu zera należy nacisnąć przycisk. Cyfra " 0 " zostaje wpisana. Zwolnienie przycisku zeruje dużą cyfrę, numer zwiększa o jeden. Start następuje od dużego zera i wpisanej 2.
  * Czwarta cyfra to 9 i numer 4. Do numeru 4 przechodzić należy szybkim naciśnięciem przycisku w sposób opisany wyżej. Teraz należy czekać na czwartą cyfrę kodu 9. Po wyświetleniu dziewiątki należy nacisnąć przycisk. Cyfra " 9 " zostaje wpisana. Zwolnienie przycisku zeruje dużą cyfrę, numer zmienia na 1. Start następuje od dużego zera i wpisanej 1. Szyfr zgodny, przekaźnik i LED włączony.
  Kod i numery cyfr są programowo dowolnie zapisane z możliwością powtarzania numeru cyfry np. 3( nr.4) 3( nr.4) 2( nr.4) 7( nr.4) itp.
  Można też używać szyfru w kolejności numeru np. 1(1)6(2)0(3)9(4) lub 1(4)6(1)0(2)9(3) lub 1(3)6(4)0(1)9(2) itp.

  Twoim zdaniem, który wariant lepszy i dlaczego? Albo temat do kosza.

  -------------------------------------------------------------------------------------------

  Nikt ?

  A co z Tobą zgierzman? Jesteś jeszcze wystraszony?
 • #17
  zgierzman
  Level 30  
  Oxiden17 wrote:
  A co z Tobą zgierzman? Jesteś jeszcze wystraszony?

  Miałem już w wątku nie pisać, ale skoro zostałem wywołany...

  Odniosę się do kilku uwag merytorycznych, ale najpierw o polszczyźnie:

  Gdyby ktoś nie zauważył emotikonki to wyjaśniam, że żartowałem z tym przestrachem.

  Tym niemniej uważam, że należy szanować język ojczysty, a tytuł posta sugeruje, że autor szyfruje podczerwień, a nie dane przesyłane za pomącą tejże podczerwieni. Podczerwień jest tylko nośnikiem danych. Nie da się jej zaszyfrować podobnie jak przepływu prądu, wody, ciśnienia powietrza itp. Szyfruje się przesyłane dane.
  To, że może gdzieś tam w Polsce, w slangu monterów centralek alarmowych, mówi się na manipulator (klawiaturę czy cokolwiek) "szyfrator" nie znaczy, że to jest poprawne użycie tego słowa.
  Nawet jeśli w praktyce komunikacja między manipulatorem a centralką jest szyfrowana, to i tak nigdzie oficjalnie nie stosuje się określenia "szyfrator" a właśnie "manipulator".

  Szyfruje się dane, przetwarzając je tak, że dla zadanego ciągu na wejściu otrzymujemy odpowiedni ciąg na wyjściu, czytelny tylko dla znającego algorytm.
  Oczywiście można uznać, że skoro naciśnięcie np. "1" skutkuje pojawieniem się zwarcia na nóżkach 1 i 4 to jest jakiś rodzaj szyfru, ale czy jest ktoś kto uważa, że nazwanie prostej klawiatury matrycowej "szyfratorem" to nie jest nadużycie?

  Szyfratorem PRACUJĄCYM W PODCZERWIENI można od biedy nazwać pilota, on dane wejściowe (naciśnięte klawisze) wysyła za pomocą serii impulsów światła podczerwonego. No ale gdzie tu szyfr, jeśli sprzęt potrzebny do "deszyfracji" można wydłubać ze starego TV, a algorytmy są opisane bardzo szeroko w dostępnej literaturze?
  Enigma była szyfratorem, ale, choć depesze nadawane były przez radio, nikt o nim nie mówi "szyfrator fal radiowych".

  Oxiden17 wrote:
  generalnie sprzęt jest drogi, i inwestować w markowy system tylko dlatego, żeby odstraszyć niechcianych "dobroczyńców"?

  Fakt, za najprostszy manipulator Satela trzeba dać ok 40 zł, co dla zastosowań "piwnicznych" może być zniechęcające. Tym bardziej, że nie wiem, czy są odpowiednie metody na komunikację centralki domowej roboty z takim manipulatorem. Ktoś wie gdzie można poczytać o protokołach komunikacji centralka <-> manipulator?
  Ale najtańsza klawiatura na allegro kosztuje 2 (słownie: dwa) złote.
  Link do wyszukiwarki Allegro
  Rozumiem, że pilota wygrzebałeś z szuflady, więc był za darmo, ale DWA złote? Daj spokój, to nie jest drogo nawet doliczając koszt wysyłki.

  Oxiden17 wrote:
  W przypadku zgubienia lub zniszczenia pilota nie trudno o nowy. Nie ma potrzeby usuwania z programu starego i rejestracji nowego pilota - zaleta. Nawet, gdyby pilot został skradziony nie ma to znaczenia-zaleta, a skradziona karta lub brelok stanowi kłopot, wtedy liczy się czas.

  Tu masz rację. Jeśli brelok masz spięty z kluczami i zgubisz całość, nic wtedy nie uratuje zawartości komórki.

  Oxiden17 wrote:
  Teraz naciśnięcie przycisku kasuje napis i wyświetlona jest */6, dalsze użycie przycisków zlicza próby szukania cyfry np. */134 . Naciśnięto ogółem 134 razy, a to wskazówka dla właściciela o niepożądanym zainteresowaniu oraz pozwala na podjęcie odpowiednich decyzji - zaleta. Działa jak system wczesnego ostrzegania - zaleta. Klawiatura 3 x 4 nawet z czasową blokadą tego nie potrafi i po zadanym czasie blokady odpuści.

  Eee, zastanowiłeś się co piszesz? Przecież Twój pilot od telewizora też tego wszystkiego nie potrafi.
  Funkcje te zapisałeś w kodzie swojego programu, więc dlaczego uważasz, że nie dałoby się ich użyć gdybyś monitorował klawiaturę fizycznie podłączoną do centralki?

  Oxiden17 wrote:
  Twoim zdaniem, który wariant lepszy i dlaczego? Albo temat do kosza.

  Sam opis jest ciężki do przejścia, więc i obsługa zapewne nie jest najłatwiejsza. Wprowadzenie pinu z klawiatury (nieważne, czy na pilocie czy innej) jest jednak wygodniejsze i nikt tego tu nie kwestionował. Rozważana była tylko wygoda targania niemałego przecież pilota RTV w sytuacji, kiedy można zastosować inne metody.
 • #18
  Oxiden17
  Level 11  
  Tytuł rzeczywiście niefortunny. Nie wszyscy na tym forum są biegli w temacie systemów np. alarmowych i słowo szyfrator bardziej do nich przemawia niż manipulator. Osobiście używam słowa manipulator lecz nie zawsze do klawiatury numerycznej.
  W slangu monterów systemów alarmowych, nie tylko gdzieś w Polsce, (nie central alarmowych, bo centrala alarmowa sama w sobie nic nie może,) też mówi się manipulator. Ale czy manipulator to właściwe słowo? Co oznacza w/g słownika języka polskiego?

  Otóż manipulator w/g słownika języka polskiego oznacza:

  1. «urządzenie do zdalnego przesuwania, obracania itp. jakimiś przedmiotami»

  2. «ktoś, kto manipuluje ludźmi lub faktami dla osiągnięcia własnych celów»

  3. «coś, za pomocą czego można manipulować ludźmi»

  4. «część urządzenia telegraficznego, w której odbywa się nadawanie sygnałów telegraficznych»

  I słowo centrala ma wiele znaczeń.

  Oto niektóre z nich: dowództwo, ognisko, zarządzanie, ośrodek, zarząd, zawiadywanie, sterowanie, gniazdo, szefostwo, baza, kierownictwo, komenda,administracja, dyrekcja, port, przewodnictwo, siedziba, przewodniczenie, zwierzchnictwo, przywództwo, zespół zarządzający, przystań, góra, prezydium, sztab, zwierzchność, centrum, najwyższa instancja, ... .

  Potocznie używa się słów centrala, a manipulator i szyfrator w odniesieniu do klawiatury. Mało kto wnika w ich genezę, i co dokładnie oznaczają, kto pierwszy je nazwał, i dlaczego właśnie tak nie inaczej. Powstają nowe rzeczy, odkrywa się nowe zjawiska, powstaje więc potrzeba ich nazwania. Nazwy najczęściej nadawane są w języku angielskim, czasem po łacinie, rzadziej w innym języku.
  Powstaje zatem problem tłumaczenia.
  Z czasem pojawiają się inne nazwy dla tych samych zjawisk lub wyrażenia z tym związane np. światło led. Nie istnieje światło led. Są diody LED(skrót ang) i jest światło. Światło ma inne pojęcie w nauce i potocznym języku polskim. Można mówić - światło diody LED.
  Albo termometr. Służy do pomiaru temperatury i z metrem (miarą długości) nie wiele ma wspólnego, jeszcze mniej z układem SI.
  A mówi się .. np. na termometrze wrażeń, na termometrze spotkania gorąca atmosfera. Atmosfera, gorąco i termometr, w języku polskim często słyszy się podobnie wypowiedziane zdania. Większość naszych rodaków nie zastanawia się nad genezą zdania. Chodzi o obrazowe przedstawienie rangi i dynamiki spotkania. Używa się naukowych określeń lecz to nie nauka, a potoczne wyrażenia. Gorąco to jakiś zakres temperatury, ale czy nazwanie wysokiej temperatury "gorącem" to jest nadużycie?
  Nie wszyscy odwiedzający forum to ludzie wszechstronnie wykształceni. Strony odwiedzają hobbiści, miłośnicy elektroniki, ale także osoby początkujące. Są w różnym wieku i różnym doświadczeniem. Nie precyzując nazwy mogłem wprowadzić początkujących w błąd bynajmniej nie słowem "szyfrator". Cytat ".. nigdzie oficjalnie nie stosuje się określenia "szyfrator", a właśnie "manipulator" koniec cytatu. Ale słowo "manipulator" również nie jest zbyt oczywiste, cytat "nawet jeśli w praktyce komunikacja między manipulatorem, a centralką jest szyfrowana ..." koniec cytatu. Starożytni Rzymianie wprowadzili pewien sposób komunikowania się na odległość wzroku. Wykorzystali do tego celu wodę, obrotowe bębny i dwóch legionistów z chorągiewkami (pierwsza Enigma?), aborygeni australijscy wykorzystali powietrze i kawałek drewna na rzemieniu lub instrument z wyjedzonych przez termity gałęzi drzew, plemiona afrykańskie tamtamy, a indianie amerykańscy dym i pismo węzełkowe, osoby niesłyszące język migowy, egipcjanie .. .azjaci... . To jest, przecież przepływ danych nie przez wszystkich rozumiany. Powietrze, sznurek, kamień są nośnikami danych. Jak nazwać oficjalnie narzędzia przy pomocy, których te dane wysłano?

  Tyle o języku polskim.

  Być może ktoś nie zauważył uśmieszka (ang. emoticon), ja dostrzegłem, podobała mi się wypowiedź "z jajem". Twój odruch behawioralny (reakcja na bodźce) po moim pytaniu świadczy o tym, że nie spostrzegłeś, że i ja "żartowałem z tym przestrachem".
  Prawda ... nie wkleiłem uśmieszka, więc mogłeś nie zauważyć.

  Niemieckie urządzenie szyfrujące o nazwie "Enigma", o której wspomniałeś, wymagało wiele wysiłku aby to urządzenie zdobyć oraz złamać szyfr. Dziś opis matematyczny, opis działania maszyny, jego budowę, procedury są opisane bardzo szeroko w dostępnej literaturze. Kiedyś pilnie strzeżone, teraz stoi w muzealnej gablocie lub pojedyncze sztuki albo repliki pojawiają się sporadycznie na aukcjach. Są więc do nabycia.

  Napisałeś ".. za najprostszy manipulator Satela trzeba dać 40 zł.(trzeba dać 90 zł! za SZW-02, za manipulator dużo więcej) i dla zastosowań "piwnicznych" może być zniechęcające.. ...Tym bardziej, że nie wiem, czy są odpowiednie metody na komunikację centralki domowej roboty z takim manipulatorem."

  Otóż, dla zastosowań "piwnicznych" i centralki domowej roboty manipulatora raczej nie zastosuję, ale zamek szyfrowy SZW-02 jak najbardziej tak. Dlaczego? Odsyłam do instrukcji zamka.
  "Zamek szyfrowy " to oryginalna nazwa producenta.

  Manipulator i szyfrator wśród " alarmowców " to nie to samo. Manipulator, urządzenie współpracujące z centralą alarmową, szyfrator to urządzenie pracujące samodzielnie, ale może również współpracować z systemem alarmowym, np. załączając lub wyłączając jego czuwanie. Domniemywam, że nie należysz do cechu " alarmowców " . I tu ten wątek kończę.

  Rzeczywiście, pilota wygrzebałem z szafy i znalazłem jeszcze dla niego zastosowanie. Dlatego nie wydałem nawet dwóch złotych na kupno klawiatury membranowej.
  Gubiąc brelok spięty z kluczami możesz stracić o wiele więcej niż zawartość komórki.
  Gdy zgubisz brelok spięty z kluczami, a po przyjściu do domu, samochodu nie będzie w garażu, zobaczysz bałagan i puste miejsca na ścianie, otwarty sejf, docenisz zaletę nie spiętego z kluczami pilota, chociaż dużego i wtedy będzie on dla Ciebie najmniejszym z najmniejszych.

  "Funkcje te zapisałeś w kodzie swojego programu". Tak, ale jest to integralna część projektu. Wykorzystując szyfrator np. SZW -02 nie budowałbym dodatkowego układu i nie było by wskaźnika nieudanych prób szukania hasła. Wyjście alarmowe ALM szyfratora można wykorzystać do sterowania wejściem centrali alarmowej i wywołać alarm po trzykrotnym wpisaniu niepoprawnego hasła. Nie będzie to jednak licznik nieudanych prób szukania kodu.

  Rozumiem, że napisałeś o wariancie drugim .. " Sam opis jest ciężki do przejścia, więc i obsługa zapewne nie jest najłatwiejsza."

  Może nie czytałeś dokładnie, ale obsługa polega tylko na naciskaniu przycisku przy odpowiedniej kombinacji cyfry dużej i małego numeru.

  Dzięki, że odpisałeś.
 • #19
  eurotips
  Level 38  
  Najtrudniejsze do obejścia są właśnie rozwiązania nietypowe, tak twierdzą sami złodzieje.
  Duży plus za pomysł. Można jeszcze "dla zmylenia przeciwnika" zamontować atrapę czytnika pastylek albo jeszcze lepiej, kawałek płytki szklanej udającej czytnik linii papilarnych i podpisać "przyłóż swój palec"
  Zapewniam, nic tak nie odstrasza złodzieja jak zostawienie swoich odcisków :)
 • #20
  Oxiden17
  Level 11  
  Świetny pomysł!

  Już zmodyfikowałem program i dodałem czerwoną diodę. Dioda podświetla płytkę z tworzywa ( filtr czerwony).

  Teraz po piątej niewłaściwej cyfrze na wyświetlaczu w pierwszej linii ukazuje się napis: " Palec na czytnik ", jednocześnie załącza się dioda podświetlając płytkę. Po 5 s dioda gaśnie i panel LCD wyświetla napis: " Czekaj! ", a po następnej sekundzie napis: " Wybierz przycisk!".

  Szyfrator podczerwieni na kod RC 5 Szyfrator podczerwieni na kod RC 5 Szyfrator podczerwieni na kod RC 5

  Ostatni napis wyświetlany jest do momentu naciśnięcia przycisku awaryjnego i powrotu do ekranu początkowego, albo po następnym naciśnięciu dowolnego przycisku ponownie ukazuje się napis: " Palec na czytnik ", jednocześnie załączając diodę podświetlającą płytkę. Po 5 s dioda gaśnie itd. .........
  I ponownie .... .
 • #21
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Nie przesadza kolega ? W końcu to tylko zwykła piwnica a nie PENTAGON. Ale na poważnie to nie obawia się kolega kpin ze strony sąsiadów bo jak dla mnie to troszkę dziecinnie to już wygląda :-)
 • #22
  eurotips
  Level 38  
  Jak sąsiedzi to zobaczą, szczególnie ten "palec na czytnik" to poproszą o takie coś na drzwiach wejściowych, złodziej nawet na kacu i głodzie nie położy odcisku palca na żadnym czytniku. Zobacz że atrapy kamer jednak są skuteczne w odstraszaniu intruzów a jak napisałem wcześniej liczy się pomysł, im bardziej zaskoczymy złodzieja tym większa szansa że sobie odpuści testowanie naszego wynalazku.
 • #23
  Oxiden17
  Level 11  
  Kolego cooltygrysek, zasadniczo na pytanie kolegi odpowiedział kolega eurotips, od siebie dodam, że na kpiny narażeni jesteśmy każdego dnia w pracy, na nartach, w sklepie, na peronie itd. Kpią z nas z zazdrości, z nienawiści, by nas poniżyć, z pogardy i niechęci lub tylko aby dokuczyć i zobaczyć strach w naszych w oczach.

  Zacytuję Alberta Einsteina " Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jednak tylko woda."

  Rozpowiadać nie będę, że w części to atrapa. Ciekawscy się znajdą. Niech się domyślają. Z upływem czasu zaciekawienie minie.
  Kolega znając temat od " podszewki ", ocenia go z każdej perspektywy.

  Zakończę słowami Einsteina " Ciekawość nie istnieje bez przyczyny. Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna ...."

  ..................................................................................................

  Skoro jestem przy głosie.

  Ponownie zmodyfikowałem program. Teraz ekran początkowy wyświetla gwiazdki - trzy odstęp trzy odstęp trzy.
  Po wpisaniu nieprawidłowego hasła wyświetla się napis: " Teraz palec ", jednocześnie załączając diodę podświetlającą płytkę. Po 5 s dioda zaczyna szybko pulsować przez 2 s. Potem dioda gaśnie i wyświetlany jest napis: " Czekaj! ". Trwa 10 s. W tym czasie blokowane są sygnały z pilota. Po 10 s wyświetlanych jest na środku pięć gwiazdek.
  Gwiazdki wyświetlane są do momentu naciśnięcia przycisku awaryjnego i powrotu do ekranu początkowego, albo po następnym naciśnięciu dowolnego przycisku ponownie ukazuje się napis: " Teraz palec ", jednocześnie ... itd.
  I ponowne .... .
 • #24
  Jacek79
  Level 37  
  cooltygrysek wrote:
  Witam. Projekt fajny ale mało praktyczny a i zabezpieczenie niestety żadne ponieważ wystarczy nagrać odbitą wiązkę za pomocą kamery dobrej jakości a nawet za pomocą telefonu i to nawet ze sporej odległości a potem ją odtworzyć poprzez prosty wzmacniacz sygnału Video z diodą IR na wyjściu i po ptokach. Przestrzegam przed tego typu zabezpieczeniami no chyba że to tylko zabawka dydaktyczna. Osobiście wolę mechaniczną klawiaturę w układzie 3x4 już trudniej podejrzeć kod lub na transponder w postaci karty czy breloka bo jakoś nie wyobrażam sobie targać ze sobą pilota w kieszeni z TV czy dekodera.  Dokładnie brylok / karta to koszt paru złotych i każdy może mieć przypiete przy kluczach od piwnicy. Przynajmniej nie zapomni zabrać. Albo zastosuj zwykła klawiature.
  Druga sprawa ze nie masz oddzielonej części wykonawczej od sterujacej. Rozwalamy obudowe, zawieramy styki i temat rozwiązany. Musi być osobno manipulator / czytnik a osobno centrala.
 • #25
  Oxiden17
  Level 11  
  Kolego Jacku, brylok m III daw. patrz brelok, cytat " .... co na nim łańcuszkow, bryloków, pierścionków, spinek... świecidełek, guzików, a jakie to wszystko kosztowne i źle dobrane...", "... staropolszczyzny Ci się zachciało i... w tym sęk..."

  Brelok – ozdoba doczepiana spinaczem lub łańcuszkiem do kluczy spiętych kółkiem. Są też breloki wzbogacone o urządzenia elektroniczne.

  W " zwykłej " klawiaturze elementem wykonawczym jest waśnie przekaźnik lub rzadziej tranzystor typu otwarty kolektor (wyprowadzenie kolektora tranzystora wewnętrznego stopnia wyjściowego na końcówkę układu).

  Jeśli czytałeś uważnie, to wiesz, że manipulator odpada z oczywistych powodów, a odbiornik podczerwieni jest ukryty wewnątrz.
  Tylko przewód (trzy żyły) łączy go z jego elektroniką w środku metalowej obudowy centralki domowej roboty. Z zewnątrz dostępne są: " bio - czytnik " i wyświetlacz LCD. Zniszczenie " czytnika " lub wyświetlacza nie doprowadzi do tego, że... i " temat rozwiązany". A nie łatwiej wykręcić bezpiecznik nap. 230VAC i odłączyć akumulator? Tak czy owak, aby odłączyć zasilanie lub zewrzeć styki przekaźnika należy dostać się do pomieszczenia wyważając drzwi, potem " rozwalić obudowę" centralki (oderwanie centralki od ściany, otworzenie pokrywy wywoła alarm), odszukać przewody styków i je zewrzeć... uuffff!

  Tak... , centralka i układ nie muszą być osobno!

  ....................................................................................

  Jaki cel ma przywoływanie rozważań, na które znane są już odpowiedzi?
 • #26
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Tak ciekawe co będzie jak ktoś rozwali LCD lub sam się uszkodzi. Wtedy w takim algorytmie nawet właściciel nie wejdzie do twierdzy w piwnicy :-)