Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

B503 - Uszkodzony potencjometr. Połączenie bezpośrednie.

09 Sty 2017 19:35 465 5
  • Poziom 3  
    Witam, problem wygląda następująco: mam głośniki komputerowe (creative SBS A30) i uszkodził się potencjometr(B503 5pin)(chętnie bym go wymienił ale w moim sklepie elektronicznym nie ma tego potencjometru) i teraz pytanie jak to połączyć bez pośrednio, by dźwięk był od razu na max-a. Czy ta przeróbka jest możliwa?

B503 - Uszkodzony potencjometr. Połączenie bezpośrednie. B503 - Uszkodzony potencjometr. Połączenie bezpośrednie.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Licząc od lewej do prawej na stronie druku - zewrzyj 1-3 i 2-4 i zagra na maksymalnym wysterowaniu. Masz pewność co do jego uszkodzenia , coś pomierzyłeś na tym potencjometrze ?
  • Poziom 3  
    SERVICE-AV napisał:
    Masz pewność co do jego uszkodzenia

Tak. Uszkodzenie wygląda tak że tylko w dwóch momentach (w połowie głośności i pod koniec ustawienia potencjometr) działa lewy głośnik, a tak jak nie ustawię tego momentu to tylko prawy działa (ten główny).
  • Poziom 3  
    Dzięki za pomoc :D . Jeszcze jedno, łączenia zrobiłem przewodzikami zostawiając potencjometr i pytanko jak będę wiedział że jest robione zwarcie? Przed montażem sprawdziłem multimetrem "ciągłość przewodu" i nie było zwarcia i wykazało że 5. pin nie jest połączony z żadnym z pozostałych pinów.
  • Poziom 39  
    5 pin to masa , jeśli byłby na stałe połączony z którymś z pozostałych pinów to nie miałbyś dźwięku ;)
    Nie pytaj o takie oczywistości jak robione jest zwarcie bo wylądujesz w koszu ;)
  • Poziom 3  
    Faktycznie. Dzięki :)