Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Czym mierzyć natężenie prądu ?

PiotrDzz 09 Sty 2017 20:03 801 9
 • #1 09 Sty 2017 20:03
  PiotrDzz
  Poziom 10  

  Trochę wyjaśnień. Mam Arduino Leonardo podłączone do sterownika HG7881, a do wyjść sterownika dwa silniki o napięciu 0.5-6V i prądzie 15 mA. Co mogę zastosować, aby mierzyć natężenie płynącego do silnika prądu i podczas wystąpienia większej wartości niż normalna praca, wyłączyć układ? Chodzi dokładnie o warunek np. "if (prąd większy niż 20,mA), silnik,1=LOW". Myślę nad takim czujnikiem, tylko nie wiem, czy prąd nie będzie za mały żeby go dobrze odczytywać. Można to zrobić jakoś inaczej?
  Dodam, że mam i mógłbym (i jeśli nie będzie innej opcji to tak zrobię) zrobić to na tym, jednak potrzeba wykorzystać o 4 piny więcej, a tego chcę uniknąć, gdyż braknie mi wyjść na podłączenie innych elementów. Wtedy oczywiście mogę kupić Ardu Mega lub jakiegoś shielda, jednak chciałbym tego uniknąć.

 • #2 09 Sty 2017 20:14
  Xantix
  Poziom 38  

  PiotrDzz napisał:
  Można to zrobić jakoś inaczej ?

  Cóż, najprostsze z możliwych to użyć rezystora mocy małej wartości i mierzyć spadek napięcia na nim. Jak prąd będzie za duży to spadek napięcia na rezystorze przekroczy krytyczną wartość, którą można wykryć za pomocą uP i wyłączyć układ.

 • #3 09 Sty 2017 20:29
  PiotrDzz
  Poziom 10  

  Wydaje się proste, ale nie wiem czy mam tyle wiedzy aby to zrobić, może chociaż spróbuję. Czyli potrzebuję rezystor (pomijając opór i moc, chodzi o coś takiego ?) tylko nie za bardzo wiem jak policzyć jaki opór i moc będzie odpowiednia. Za pomocą czego mierzyć spadek napięcia, chyba nie chodzi o multimetr ? Wartość krytyczną znajdę w nocie katalogowej ? Czytałem teraz o wartości krytycznej na tej stronie, jednak nie jest to dla mnie zrozumiałe. Czyli pin analogowy podłączony byłby do rezystora, a ten w jaki sposób do układu ?

  Myślisz że gdybym użył serwo które pobiera jakieś 150mA przy 4.9V, to czujnik mógłby to odczytywać dobrze czy dalej prąd może być za mały ?

 • #5 09 Sty 2017 21:07
  PiotrDzz
  Poziom 10  

  Nie, możliwe że coś poknociłem i silnik pobiera więcej A niż napisałem ale wziąłem to z tej strony. Co źle napisałem to fakt, że silnik pewnie pobiera tyle bez obciążenia, w moim przypadku obciążenie będzie niewielkie więc wartość wzrośnie, niemniej będzie to małe natężenie.

 • #7 10 Sty 2017 09:38
  PiotrDzz
  Poziom 10  

  Jeżeli będzie to przydatne to mogę pomierzyć pobierany prąd, jednak nie wiem w jakich sytuacjach to mierzyć, gdyż raz że używam PWM około 30% a dwa, że nie wiem jak "zrobić" odpowiednie obciążenie.

  Kolego "Xantix" czytałem trochę wczoraj o Twoim sposobie jednak wydaje mi się że jest to ponad moje siły, chyba że jakoś powoli do tego dojdę. Twój sposób jest podobny a może taki sam jak te stosowane w napędach, czyli rezystor bocznikujący i mierzony spadek napięcia, powiedz jeśli się mylę.

  Na razie będę dalej szukał informacji.

 • #8 10 Sty 2017 12:50
  Aroni525
  Poziom 7  

  Nie wiem czemu uważasz, że ten sposób z pomiarem technicznym prądu (przez spadek napięcia na rezystorze) jest skomplikowany. Dla Ciebie to praktycznie tyle samo roboty co z użyciem czujnika ACS712. Z tego czujnika masz wyjściowy sygnał napięciowy pochodzący z czujnika Hall'a, a na rezystorze też zmierzysz sygnał napięciowy (spadek napięcia). Wystarczy to odpowiednio przeliczyć w programie i gotowe. Dla lepszej rozdzielczości pewnie jakiś wzmacniacz się przyda i tyle.

 • #10 13 Sty 2017 11:57
  PiotrDzz
  Poziom 10  

  Panowie dziękuję za dyskusję i otrzymaną pomoc. Ostatecznie, z racji tego iż chcę zbudować mój system na gotowych modułach, zdecyduję się na czujnik podany przez kolegę "pier".

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME