Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa ładowarki do akumulatorów NiCD/NiMH

09 Sty 2017 22:11 1101 6
  • Poziom 10  
    Witam,
    mam problem z ładowarką do akumulatorów NiMH/NiCD. Po podłączeniu ładowarki do sieci, świeci dioda sygnalizująca podłaczenie do sieci D2 (działanie poprawne), oraz dioda D7 w kolorze zielonym, która powinna dopiero zapalić się w momencie podłączenia baterii i jej ładowania. Po włożeniu akumulatora po kilku minutach "ładowania" zapala się dioda koloru czerwonego D4 sygnalizująca problem z temperaturą. Do tej pory zidentyfikowałem elementy: U1 - TL494, U2 - WS78L05, Q1- AO4411. Ładowarka przeznaczona jest do ładowania akumulatorów 6V 2100/4200mAh i zasilana jest z zasilacza 20V 1000mA lub gniazda zapalniczki samochodowej. Napięcie wyjsciowe z ładowarki według naklejki znamionowej to 9V / 1.5A max. Potrzebuję zdiagnozować uszkodzenie oraz co to za element w miejscu U3 (brak opisu na układzie scalonym). Z góry wielkie dzięki.
  • Poziom 26  
    Nie będzie to coś w deseń LM224???
  • Poziom 40  
    LM to nie będzie, jest to jakiś kontroler wygląda na BQ2004 ale to też nie to.

Trzeba zdiagnozować tam ten termistor, który jest na punkcie lutowniczym "T" a "B+" lub "B-".

W diagnozie będą przeszkadzać R3 i R4, które należało by wlutować.
    Wyjęcie płytki z obudowy jest ryzykowne, termistor będzie przyklejony do komory baterii.
  • Poziom 10  
    Dzięki za pochylenie się nad tematem.
    Co do termistora to go brak w obudowie jest on w akumulatorze, a z punktów "B-", "B+", "T" wychodzą kable do podstawki na akumulator taki jak na stronieLink.
    Dodatkowo dorzucam zdjęcie z wrysowanymi ścieżkami z drugiej strony płytki. Zmierzyłem rezystancje termistora w akumulatorach w temperaturze pokojowej pomiędzy stykiem "T" a "-" ~11.86-12,29 kOhm, a przykładając "T"=kabel czerwony miernika, a "+"= kabel czarny miernika pokazuje rezystancje = -330 kOhm. Pomiary pomiędzy stykiem "-" a stykiem "C" wynosi 24.5-24.8kOhm dla akumulatorów 2100mAh i 78.5kOhm dla akmulatora 4200mAh. Może powinienem w inny sposób sprawdzić ten termistor? I czy możliwy jest jego właściwy pomiar bez rozebrania akumulatora?
  • Poziom 26  
    Daj zdjęcie drugiej strony płyty. Ciekawym co tam jest.
  • Poziom 10  
    Na drugiej stronie nic ciekawego. Kilka zworek i tyle. Co do BQ2004 z tego co widze w googlach to układ ma 16 nóg ten w ładowarce ma 14 pinów.
    Wrzucam jeszcze zdjecię z podejsciami do tego "niezidentyfikowanego" układu. Wychodzi na to, że noga 5, 11, 12 jest wolna. Czy za niepoprawne działanie ładowarki będzie odpowiadał ten własnie układ? Dodatkowo zidentyfikowałem elementy Q2- oznaczenia J6 więc chyba tranzystor PNP S9014 , Q3 - oznaczenie M6 więc chyba tranzystor 2SA812 lub S9015., Element D3 - Dioda Schottky SS34.

Wylutowałem ten układ i pod spodem jest oznaczenie "bc7CWFB50359-H" czy ktoś wie co to może być?

• Poziom 38  
    Bez rozrysowania schematu za dużo nie zdziałasz niestety :/