Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najprostszy prostownik - wykonanie.

10 Sty 2017 08:26 3228 21
 • Poziom 17  
  Mam toroida 12 V 5 A, czy dokładając do niego mostek prostowniczy będzie to spełniało rolę prostownika?
 • Poziom 33  
  Oczywiście.
 • Specjalista elektronik
  Tylko trzeba pamiętać, że (1) może być potrzebny opornik do ograniczenia prądu (jakkolwiek niewykluczone, że opór uzwojeń transformatora wystarczy - do sprawdzenia), i (2) jeśli nawet masz tylko 12V~ RMS, to jest to napięcie szczytowe 17V, za mostkiem będzie około 15V - to jest więcej, niż końcowe napięcie ładowania, więc trzeba pilnować, żeby nie przeładować akumulatora (zakładam, że to zwykły kwasowy 12V, stosowany jako rozruchowy w samochodzie - bo inne akumulatory miewają większe wymagania co do precyzji ładowania i łatwiej im zaszkodzić).
 • Moderator Projektowanie
  Generalnie bardzo dużo tu zależy od napięcia w sieci. Jeśli jest wyraźnie niższe od nominalnego 230VAC - taki prostownik będzie ładował słabo, jeśli wyraźnie wyższe - prąd ładowania będzie zbyt wysoki i dla akumulatora i dla transformatora, który może być przeciążony.
  _jta_ napisał:
  niewykluczone, że opór uzwojeń transformatora wystarczy - do sprawdzenia

  To transformator 60VA - a więc niewielkiej mocy i ma sporą rezystancję wewn, co powinno wystarczyć do ograniczenia prądu.
  _jta_ napisał:
  za mostkiem będzie około 15V - to jest więcej, niż końcowe napięcie ładowania, więc trzeba pilnować, żeby nie przeładować akumulatora

  Napięcie do 15V jest dopuszczalne, np. Toyota zaleca 15V, poza tym trzeba pamiętać że nawet w pełni naładowany akumulator pobiera prąd rzędu 1A, co dla takiego transformatora spowoduje obniżenie napięcia (rezystancja wewn.).
  To wszystko dla sieci 230VAC - a to napięcie może być inne i dlatego takim prostownikiem nie wolno ładować akumulatora bez nadzoru.
 • Poziom 43  
  _jta_ napisał:
  Tylko trzeba pamiętać, że (1) może być potrzebny opornik do ograniczenia prądu (jakkolwiek niewykluczone, że opór uzwojeń transformatora wystarczy
  W roli ogranicznika prądu można zastosować odpowiednią żarówkę (zmienny opór włókna w zależności od przepływającego prądu) lub dwie-trzy żarówki samochodowe H7 55W połączone równolegle.
  Mostek należy zamontować na radiatorze - niektórzy zapominają o tym elemencie.
 • Poziom 37  
  Można też dołożyć ściemniacz i otrzymać prostownik z regulacją :-)
 • Moderator Projektowanie
  Koledzy - proszę się ograniczyć do tematu (Regulamin, pkt 3.1.11), nie odbiegać odeń zbyt daleko idącymi dywagacjami.
  Teoretyków z nieodpartą potrzebą dyskusji zapraszam do wydzielonego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3293575.html
 • Poziom 17  
  A widziałem schemat prostownika na
  tyrystorze a ogranicznikiem byla żarowka 12v/10w tylko trafo było symetryczne A ja takiego nie mam jak można by to było rozwiązać z tym trafem co podałem
 • Poziom 37  
  Jaki konkretnie akumulator chcesz ładować? Jaką ma pojemność?
 • Pomocny dla użytkowników
  oryba napisał:
  A widziałem schemat prostownika na
  tyrystorze a ogranicznikiem byla żarowka 12v/10w tylko trafo było symetryczne A ja takiego nie mam jak można by to było rozwiązać z tym trafem co podałem

  Jak widać na załączonym schemacie, trafo jest symetryczne i zastosowano w związku z tym jedynie dwie diody prostownicze. W praktyce trafo z jednym uzwojeniem i mostkiem prostowniczym na czterech diodach w efekcie daje taki sam skutek, czyli pełnookresowe prostowanie.
 • Poziom 26  
  freebsd napisał:
  Można też dołożyć ściemniacz i otrzymać prostownik z regulacją :-)  Niestety, to byłoby zbyt proste. Ściemniacz lub regulator na triaku po stronie pierwotnej transformatora spowoduje, że będzie bardzo mocno się nagrzewał i za długo nie podziała.
 • Poziom 37  
  arekb81 napisał:
  Niestety, to byłoby zbyt proste. Ściemniacz lub regulator na triaku po stronie pierwotnej transformatora spowoduje, że będzie bardzo mocno się nagrzewał i za długo nie podziała.
  Jak więc rozwiązane jest to np. w takim prostowniku? https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3287952.html
 • Poziom 26  
  To jest właśnie złe rozwiązanie. Ale w niektórych przypadkach, w zależności od transformatora i obciążenie może działać mniej lub bardziej prawidłowo.

  Wyjaśnienie jest w tym temacie.

  Link
  oraz tym.
  Link

  Cytat:
  stosowanie regulacji przez wycinanie części sinusoidy powoduje, że transformator jest zasilany prądem znacznie zniekształconym, co powoduje silne grzanie i może spowodować spalenie transformatora, nawet wtedy, gdy nie jest obciążony mocą nominalną.


  Cytat:
  Duża indukcyjność powoduje, że triak zaczyna przewodzić jednopołówkowo, jak dioda. Jest to zjawisko szkodliwe zarówno dla triaka jak i transformatora. Dodatkowo może sprzyjać temu zjawisku niesymetryczne sterowanie triaka (np. płynie niewielka składowa stała w całym zakresie wysterowania i obciążenia). Ale czasami nawet idealnie symetryczne sterowanie nie pomaga. Jak temu zaradzić? Można spróbować jeden z trzech sposobów:
  1. Wymiana transformatora, transformator powinien mieć niskie napięcie zwarcia.
  2. Zastosowanie dodatkowego obciążenia o mocy ok 2W (układ z diodą Zenera)
  3. Zastosowanie dodatkowego dławika
  Podaj trochę szczegółów, moc trafka, napięcia trafka, mile widziany schemat.
 • Moderator Projektowanie
  Jest to źle rozwiązane, a sam przykład wykonania nie świadczy o jego poprawności.
  Temat wielokrotnie wałkowany, ale "wynalazcy" ciągle go odgrzewają.
  W skrócie; - przy takim zasilaniu w uzw. transformatora pojawia się składowa stała, co powoduje grzanie się uzwojeń, różne dziwne efekty w postaci buczenia, a nawet wibracji transformatora. Nie ma reguły, (sam dawno temu również takie wynalazki popełniałem) i w różnych typach transformatorów te efekty występują słabiej lub wyraźniej, można je różnymi sposobami ograniczać ale dotyczy to większości transformatorów.
 • Poziom 37  
  Zapewne dlatego to rozwiązanie stosowane jest w najtańszych konstrukcjach.
 • Specjalista elektronik
  Jeśli ma być najprostszy, to nie ma co się bawić w regulowanie prądu, tylko ograniczyć prąd żarówką (albo opornikiem, ale to jest spora moc) do bezpiecznej wartości.

  Natomiast warto mieć: wyłączanie po naładowaniu (bo to oszczędzi pilnowania, a jak się zapomni, to nic się nie stanie) i zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem.

  Można to zrobić tak, jak w układzie jozefg, można np. zastosować przekaźnik, którego cewka będzie zasilana z akumulatora poprzez diodę, i będzie układ wyłączający po naładowaniu.
 • Poziom 33  
  oryba napisał:
  Mam toroida 12 V 5 A, czy dokładając do niego mostek prostowniczy będzie to spełniało rolę prostownika?

  Tak, będzie działać bardzo dobrze.
  Taka moc transformatora (50-60 W) powoduje, że rozładowany akumulator do napięcia 11-11,5 V pobierze prąd ok. 5-6 A, co jest bezpieczne i dla akumulatora i dla transformatora.
  Przy takiej mocy transformatora nie jest wymagany żaden układ elektroniczny,
  bo prąd ładowania płynnie maleje wraz ze wzrostem stopnia naładowania akumulatora
  i po kilkunastu godzinach ma wartość tak małą (ok. 1 A lub mniej), że nie powoduje gazowania, a tym samym nie zasiarcza akumulatora.

  Stosuję sam od kilku lat taki układ.
  Złożony jest jedynie z transformatora 12 V/4 A (pozostałość po lampie halogenowej 20/50 W) i prostownika 20 A.
  Układ ma dodatkowo dwa wskaźniki LED; włączenia do sieci i napięcia akumulatora/ładowania. Z obudowy wychodzi przewód sieciowy i przewód ładowania zakończony wtyczką do zapaliczki z bezpiecznikiem 6,3 A wewnątrz niej (Ty zastosuj 10 A, bo masz mocniejszy transformator).

  Jeśli chcę doładować akumulator - nawet nie dotykam maski, jedynie wkładam wtyczkę zapalniczki do gniazda zapalniczki w samochodzie, a ładowarkę załączam do gniazdka sieciowego.
  Teraz w zimie zostawiam ładowarkę w samochodzie na całą noc, a czasem na całą dobę, akumulator nie przekroczył jeszcze nigdy napięcia 14,5 V.

  Dodam jeszcze , że mój transformator ma wewnętrzny bezpiecznik termiczny, więc nie dałem bezpiecznika sieciowego, jednak Ty w swoim układzie zastosuj bezpiecznik sieciowy 800 mA.
 • Poziom 33  
  Same bzdety w tym temacie. Jak sądzę ma toroida do zasilania oświetlenia halogenowego. Ma za małe napięcie wtórne, ale to nie problem. Całą sprawę załatwi mu prostownik złożony z diod schottky. Wydłubie je ze starych zasilaczy do PC
 • Specjalista elektronik
  Spróbowałem przeliczyć (informacje o programie) - jeśli transformator bez obciążenia daje napięcie skuteczne 12V~, to prostownik z diod Schottky powinien być w sam raz (pozwoli na pełne wykorzystanie mocy transformatora) przy napięciu akumulatora 13.2V, wyprostowany prąd będzie około 3A; jeśli 12V~ jest napięciem nominalnym, to transformator się przegrzeje (będzie obciążony na 95W z diodami Schottky, na 75W ze zwykłymi), potrzebny będzie opornik 0.06Ω dla zwykłych diod, 0.17Ω dla Schottky. W roli opornika może być przewód 1.5mm2, 15m dla diod Schottky, 5m dla zwykłych (licząc sumę długości przewodów po stronie wtórnej). Ale jeszcze jest drobny problem: jeśli napięcie w sieci będzie akurat o 10% wyższe od nominalnego, to i tak będzie groziło przegrzanie transformatora. Może w roli opornika dać żarówkę po stronie pierwotnej? Na początek można spróbować żarówkę 100W/230V. Zaletą żarówki jest to, że zmienia opór przy nagrzaniu, więc stabilizuje prąd.