Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawiasy grawitacyjne, samozamykacz

asiabarbi 10 Sty 2017 09:58 903 4
 • #1 10 Sty 2017 09:58
  asiabarbi
  Poziom 7  

  Witam,
  Sprawa wygląda następująco. Posiadam zamontowane zawiasy grawitacyjne TUPAI 1892, które są założone w kabinach sanitarnych. Listwy i drzwi kabin wykonane są z płyty 25mm, waga drzwi ok 30 kg., wysokość 234cm., szerokość 79,5cm.
  Zamontowane są 3 zawiasy, poniżej podaję wymiary mierzone od dołu drzwi do dołu zawiasu:
  dolny- 10,5cm.
  środkowy- 112,6cm.
  górny- 214,6cm.
  Zawiasy są wpuszczane, gdyż zew. strona kabin jest jedną grafiką i nic nie może wystawać. Problem polega na tym, że drzwi powinny się same zamykać.
  Pion jest zachowany i bardzo zaskakujący jest fakt, że mamy zamontowane w jednym ciągu np. 4 drzwi, a np. tylko jedne się nie zamykają.
  Sprawa jest bardzo pilna i nie mamy za bardzo czasu na demontowanie kabin. Jeżeli chodzi o samozamykacz to też nie może być widoczny, ani od zew. ani od wew., gdyż klient sobie tego nie życzy. Chciałam zastosować samozamykacz wpuszczany ale nie znalazłam takiego do unoszących się drzwi. Dodatkowo drzwi otwierają się ponad 90 stopni. Ewentualnym pomysłem było zastosowanie czegoś od dołu drzwi i listwy/odfrezowanie na "coś" co pomogłoby zamknąć drzwi.
  Wszelkie pomysły, sugestie mile widziane :)
  Pozdrawiam

 • #2 10 Sty 2017 10:59
  Sofeicz
  Poziom 15  

  Skoro masz identyczne kabiny, z których 3 się zamykają a jedna nie, to coś przeszkadza tym konkretnym zawiasom w spełnianiu swojej funkcji.
  Musi być jakaś nieosiowość jednego z trzech zawiasów.
  Spróbuj usunąć jeden z nich (najlepiej środkowy)i zobacz czy działa.
  Nie ma bata - zawiasy grawitacyjne są prostsze od cepa.

 • #3 10 Sty 2017 11:43
  asiabarbi
  Poziom 7  

  Zgadzam się, że działanie zawiasów grawitacyjnych nie jest skomplikowane. Natomiast problem nie dotyczy wadliwych zawiasów, przykład- pierwsze drzwi się zamykają, drugie nie, zamieniamy drzwi miejscami i nic się nie zmienia. Czynników może być wiele np wykrzywione delikatnie drzwi, nie zachowanie pionu itp. itd. na przyszłość będziemy mądrzejsi a teraz poszukuje czegoś co ewentualnie można zamontować co będzie dociągać drzwi, bo czasu pozostało za mało...

 • #4 16 Sty 2017 23:07
  saskia
  Poziom 38  

  Podstawowa sprawa to taka ze zwykle uzywa sie 1 pare tego typu zawiasow (2 sztuki) do jednych drzwi.
  Trzeci zawias mozna dolozyc jesli drzwi sa na tyle ciezkie ze moglu by wyrwac gorny zawias z futryny.
  W ogole jesli juz zaklada sie ten trzeci do wzmocnienia podstawowej pary zawiasow, to montuje sie go mozliwie jak najblizej gornego. Przy drzwiach z panelami jest to bardziej klopotliwe, ale zasada jest ze umieszcza sie go tuz pod poprzeczka dzielaca panele, by nie naruszac czopow.
  Ale pomijajac typowe montowanie zawiasow, w twoim opisanym przypadku, skoro zamiana drzwi nic nie daje, to znaczy ze jedna z polowek zawiasow w futrynie jest nieosiowo osadzona w linii z pozostalymi.
  Wystarczy przystawic dluga prosta listwe do zawiasow z trzech stron i przyjzec sie ktory jest najbardziej odchylony od linii, zwykle jest to srodkowy, bo jak pisalem na poczatku, przy uzyciu takich zawiasow stosuje sie tylko dwa, bo miedzy dwoma ciezko cos skrzywic.

 • #5 14 Mar 2017 22:21
  asiabarbi
  Poziom 7  

  Dziękuję za odpowiedzi.
  Reasumując, źle zamontowaliśmy zawiasy tj. w złych odległościach i ilościach. Dodatkowo nie mogliśmy tego zmienić, ponieważ zawiasy były wpuszczane- listwy jak i drzwi były odfrezowane pod ilość 3 szt. zawiasów. Usterki nie udało się zlikwidować przy zachowaniu wcześniej opisanych przeze mnie parametrów 🙁

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME