Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Pionier Stereo DSP-102 - całkowity brak odbioru radiowego

10 Sty 2017 12:38 639 6
 • Spec od car audio
  Radioodbiornik DSP-102 Pionier Stereo - włącza się, pracują końcówki mocy ale nie odbiera stacji na żadnym z zakresów. Jest zupełna cisza, jedynie na zakresie UKF przy dużym zwiększeniu poziomu głośności słychać lekki przydźwięk sieciowy (domyślam się, że ze steredekodera).
  Napięcia jakieś są - co prawda dopiero w serwisówce widzę względem czego je mierzyć.
  Podejrzewam, że gdzieś się przesunął punkt pracy jednego z tranzystorów, który bierze udział w odbiorze na wszystkich pasmach i przez to cały tor zatkał się (miałem podobną sytuację w odbiorniku ZRK Raid, tam usunięcie jednego z elementów odblokowało odbiór).
  Podczas pomiaru zauważyłem, że przy wybranym zakresie fal długich i pomiarach na tranzystorze T5 zaczyna się coś dziać w odbiorze (tak jakby zaczynała pracować część p.cz.). Niestety próba przesunięcia punktu pracy tego tranzystora nic nie dała.
 • Pomocny post
  Poziom 10  
  Jeśli dekoder jest uszkodzony to po prostu go pomiń przez kondensator 1 mf i będziesz wiedział czy jest uszkodzony .W starszej wersji były 2 cewki przyczyną że odbiornik ciszej pracował ,
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Sprawdź ciągłość uzwojeń cewek strojonych i filtrów. Często w sprzęcie PL z tego okresu jakiś "inżynier" wymyślił lutowanie doprowadzeń do pinów za pomocą PASTY do lutowania - która (jako że jest agresywna) potrafiła po kilku latach przeżreć drut...
 • Pomocny post
  Poziom 10  
  Jeśli występuje przydżwięk sieciowy najpierw sprawdz kondensatory.
 • Spec od car audio
  Przydźwięk jest minimalny - myślę, że jest to raczej sygnał "z powietrza" wynikający z braku sygnału użytecznego.
  Sam stereodekoder też chyba nie jest problemem - nie mam odbioru na żadnym z pasm.
  Z tymi cewkami to może być cenna uwaga, tylko muszę przestudiować schemat, czy jest taka, która bierze udział na wszystkich zakresach. Chyba, że kilka z nich na to samo padło.
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Sprawdź zgodność ze schematem napięć na T3, T4, T5. Te tranzystory pracują na AM i FM.
 • Spec od car audio
  Jak już miałem serwisówkę to dokładnie tak postąpiłem. Okazało się, że napięcie na emiterze T4 różni się znacząco. Sprawdzenie elementów w jego okolicy pokazało, że uszkodzony jest C40 (miał znaczący upływ - rezystancja mierzona prądem stałem ok. 6 kOm). Po jego wymianie radio zaczęło grać na wszystkich zakresach.
  Dodatkowa usterka ujawniła się później - zanikał jeden z kanałów i tu przyczyną był jeden z przewodów podłączeniowych - tak jak sugerował jeden z kolegów prawdopodobnie pasta lutownicza spowodowała korozję połączenia.
  Mała uwaga dla osób naprawiających to radio. Serwisówka na forum ma mały brak w schemacie (pasek około 1 cm na połączeniu) oraz wygląda na to, że są dwie wersje płyty tego radia (moja różniła się od tej z serwisówki w okolicy głowicy UKF).