Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung DW-FN320T - zmywarka i uszkodzony AQUA-STOP pytanie

10 Sty 2017 20:15 2679 17
  • Poziom 27  
    Witam

Mam pytanie, mianowicie czy zawór aqua-stop jest jednocześnie zaworem odcinającym dopływ wody w momencie osiągnięcia odpowiedniego poziomu wody czy tylko odcina wodę w momencie potencjalnego wycieku?
    Reasumując czy w samej zmywarce jest jeszcze taki typowy elektrozawór odcinający czy ten z aqua-stopu jest jedynym?
    Model zmywarki jak w temacie.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 37  
    Aqua Stop działa tylko na wycieki.
    Błędnie przyjąłem iż to czujnik.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 27  
    Czyli jak go wytnę to zmywarka normalnie będzie działać?
    Pytam bo jak prześledziłem drogę wody to jakoś nie udało mi się namierzyć typowego elektrozaworu...
  • Specjalista AGD
    PAWEŁ74 napisał:
    czy zawór aqua-stop jest jednocześnie zaworem odcinającym dopływ wody w momencie osiągnięcia odpowiedniego poziomu wody czy tylko odcina wodę w momencie potencjalnego wycieku?

I jedno i drugie.
  • Poziom 27  
    Panowie w tej chwili wiem tyle ile wiedziałem przed zadaniem pytania...:/
    Do nares - jest jakiś tańszy sposób naprawy, mojego problemu z owym wężem i zaworu na nim? Przyznam że nie uśmiecha mi się kupowanie węża w cenie 25% wartości nowej zmywarki...:/
  • Specjalista AGD
    PAWEŁ74 napisał:
    jest jakiś tańszy sposób naprawy, mojego problemu z owym wężem i zaworu na nim?

A co, elektrozawór się zjarał? Jeśli tak, to większość węży z aqua stop innych firm, da się zaadaptować.
  • Poziom 27  
    Wyświetla błąd 4E czy E4, przedtem pokazuje się kranik informujący o prawdopodobnym zakręceniu dopływu wody a po kilku minutach właśnie 4E... Zmywarka normalnie startuje tz. wylewa potencjalną wodę przed rozpoczęciem cyklu mycia i chce pobierać wodę ale woda nie dociera. Zaznaczam że 230V jest obecne na kostce do zaworu AQUA-STOP...
    Chciałem go rozebrać ale jest tak zalany że to chyba nie jest możliwe bez jego fizycznego uszkodzenia...
    Masz warsztat czy coś takiego? Może dysponujesz jakimś tańszym rozwiązaniem i mógłbym np. jutro popołudniu podjechać?
  • Poziom 27  
    Rozumiem że średnice tych węży są jakieś standardowe tak? I nie będe mieć problemów przy montażu?
  • Specjalista AGD
    PAWEŁ74 napisał:
    Rozumiem że średnice tych węży są jakieś standardowe tak? I nie będe mieć problemów przy montażu?

Czasem trzeba rzeźbić ;) ale dasz radę.
  • Poziom 27  
    Zastanawiam się czy nie zastosować jakiegoś elektrozaworu z pralki, akurat wszystko schowane byłoby za meblami więc nie byłoby widać mojej radosnej twórczości ...:)
  • Specjalista AGD
    PAWEŁ74 napisał:
    Zastanawiam się czy nie zastosować jakiegoś elektrozaworu z pralki

Da się, ale to już rzeźba ;)
  • Specjalista AGD
    Witam
    Niech autor tematu najpierw wszystko posprawdza. Należy odłączyć wąż od płaszcza wodnego i wtedy sprawdzić czy faktycznie nie puszcza wody. Być może jest zatkane sitko lub ewentualnie zakamieniały płaszcz wodny. W zmywarkach z elektrycznym aqua-stopem jest tylko jeden elektrozawór dopuszczający wodę.
  • Specjalista AGD
    Trzeba sprawdzić też czy cewka elektrozaworu ma przejście bo zdarza się że mają przerwę miałem takie przypadki w zmywarkach Samsunga.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    h jaworski napisał:
    Trzeba sprawdzić też czy cewka elektrozaworu ma przejście

Kolega PAWEŁ74 ma w profilu "automatyka wentylacji i klimatyzacji", więc myślę, że od tego zaczął ;)
  • Poziom 27  
    h jaworski napisał:
    Trzeba sprawdzić też czy cewka elektrozaworu ma przejście bo zdarza się że mają przerwę miałem takie przypadki w zmywarkach Samsunga.

...to sprawdziłem jako jedną z pierwszych rzeczy...

Może podam więcej informacji...
    Na przewodach cewki AQUA-STOP pojawia się napięcie, wtedy kiedy zmywarka ma pobierać wodę. Zmywarka ma 2,5 roku i nie była zbyt intensywnie eksploatowana, praktycznie wygląda jak nowa. Próbowałem dostać się do samego zaworu na wężu ale producent postarał się o to by to maksymalnie utrudnić. Zawór jest całkowicie zalany dość twardym i grubym plastykiem co mocno zniechęca no i grozi mechanicznym uszkodzeniem tego zaworu...
    Woda z pewnością nie przechodzi przez zawór AQUA-STOP bo nie widać nawet jakiejkolwiek reakcji po wężu ( np. naprężenia gdy pojawi się ciśnienie ).

Nie chciałem kupować używanych części, kupiłem zestaw naprawczy z tej aukcji:

http://allegro.pl/show_item.php?item=6279340218

W opisie jest:

"Elektrozawór Zestaw naprawczy aquastop do zmywarki Bosch Siemens Neff Gaggenau Constructa Bauknecht Vogica Whirlpool 263789"

Zobaczymy, jak przyjdzie, jaka będzie jakość i czy da się zaadoptować do mojej zmywarki, w razie czego mogę zwrócić. A o efektach i trudnościach nie omieszkam napisać.
  • Poziom 27  
    zibi1971 napisał:
    Witam
    Szkoda że nie słuchasz rad. Za zaworem jest niewielkie ciśnienie. Odłącz wąż od płaszcza wodnego i wtedy będzie wszystko jasne.

Za wężem, już w zmywarce jest przeźroczysty plastykowy moduł zamontowany na płaszczu wodnym. Widać w nim ruch wody w momencie kiedy zmywarka wypompowuje wodę, myślę że gdyby woda przechodziła przez zawór AQUA-STOP to byłoby ją bez problemu widać. Gdyby coś w tym module było zapchane a zawór AQUA-STOP jednak przepuszczał wodę z pewnością byłoby to widać po wężu.
    Po odpięciu węża od przyłącza i próbie dmuchania/wciągania powietrza/wody z węża, ewidentnie da się wyczuć że zawór jest zamknięty. Odczucia identyczne jak przy próbie dmuchania w zawór kulowy który jest zamknięty.

Witam ponownie...

Zmywarka naprawiona, działa bez zarzutu :D

Elektrozawór kupiony na w/w aukcji bez problemu pasuje do modelu mojej zmywarki. Prosta wymiana bez większych trudności. Jedyną trudność jaką napotkałem to założenie obudowy już po zmontowaniu, ciężko zamknąć ją od strony węża, nie do końca pasuje na osłonę węża ( peszel ), może dlatego nie piszą że, pasuje też do samsunga. Zawór trochę "buczy", nie przeszkadza to jednak bo pobierana woda zagłusza buczenie, w moim przypadku tym bardziej pomijalne ze względu na całkowite zabudowanie wszystkiego.
    W modelu zmywarki z tematu jest tylko jeden elektro-zawór, nie da się go pominąć nawet na czas zdobycia nowego zaworu AQUA-STOP, tym samym odpowiadam na własne pytanie. Chyba że ktoś będzie stał i kręcił zaworkiem z przyłącza 8-) , czego nie polecam :not:

Zawór przyszedł wraz z niezbędnymi dodatkowymi elementami, nie potrzebujemy mieć żadnych dodatkowych części. Ja osobiście zamiast zaciskać końcówki kabelków dostarczonymi tulejkami zlutowałem je i każdą z osobna zabezpieczyłem koszulką termokurczliwą z własnych zasobów, potem założyłem dostarczoną koszulkę i także zgrzałem.

Planowałem sesję zdjęciową z wymiany owego zaworu ale jak wpadłem w wir pracy to zupełnie zapomniałem o archiwizacji moich zmagań :| . Tym bardziej że chciałem skończyć zanim moja pani przyjdzie z pracy... i kiedy zabrała się za zmywanie, zapytałem czemu zmywa ręcznie skoro mamy zmywarkę :lol: ?

Za wszelką pomoc dziękuję...