Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria Samsung AA-PBAN8AB nie odczytywana przez komputer

Piotr Świtkowski 10 Sty 2017 22:23 345 3
  • #1 10 Sty 2017 22:23
    Piotr Świtkowski
    Poziom 8  

Hej. Mój brat ma laptopa firmy Samsung i dał mi baterię mówiąc, że nie działa. Otworzyłem, zmierzyłem napięcie (każda cela w okolicy 5V) i na tylko na dwóch ogniwach z 8 było słabsze napięcie 4,75. Zatem podładowałem popularną ładowarką TP4056 do napięcie zbliżonego na pozostałych 6 ogniwach. Nie zadziałało.

Później sprawdziłem stan bezpiecznika, okazało się, że bezpiecznik nie przewodził na drodze gdzie powinna być zerowa impedancja ni tam, gdzie powinna być 50 om. Zatem zdemontowałem bezpiecznik, zamontowałem inny i 50 om na odpowiednim miejscu, zgodnie z tym jak przylutowany był bezpiecznik (tu link do strony z kartą informacyjną: Link
    Mój fuse to 12A SF.
    I...
    nie pomogło.

Dodam zdjęcia:
    Bateria Samsung AA-PBAN8AB nie odczytywana przez komputer
    A i mam pytanie: za co dopowiadają te układy dwa obok siebie po prawej stronie z 8. nóżkami częściowo zaklejone?
    Bateria Samsung AA-PBAN8AB nie odczytywana przez komputer Bateria Samsung AA-PBAN8AB nie odczytywana przez komputer

Układ to trudno dostępny MAXIM 1788.

Jestem ciekawy, dlaczego na wszystkich ogniwach było napięcie około 5, a na ostatnich mniej, być może bateria przestała działać właśnie pod koniec ładowania.

Będę jeszcze analizował (już po sesji - początek lutego) układ. Być może dioda Zenera jest uszkodzona. Próbuję wyeliminować uszkodzenia bardziej możliwe i chyba poprzestać na programowaniu układu (czy to możliwe?).

Będę wdzięczny za każdą pomoc, bo 600 zł szkoda dać za baterię, gdzie 8 ogniw dobrej marki są w pełni sprawne.

0 3
  • #2 11 Sty 2017 18:27
    dzimi
    Moderator

To są tranzystory- podaj co na nich jest napisane - wtedy będzie łatwiej znaleźć dane. Cóż napięcie to nie wszystko jeśli chodzi o baterie.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum305.html- tutaj jest cały dział poświęcony regeneracji/naprawie baterii laptopa. Sporo materiału jak na początek ale na pewno rozjaśni wiele wątpliwości.

0
  • #3 12 Sty 2017 00:14
    Piotr Świtkowski
    Poziom 8  

Dziękuję za zainteresowanie. wysyłam dokładne zdjęcia z nazwą tranzystorów dwa mają taka samą nazwę. a i strona co wysłałeś mi nie działa. Pozdrawiam ;-)

0