Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pioner cdj100s - nie odtwarza wszystkich trackow z cd, pulsujący pisk z napędu

michu2509 10 Sty 2017 22:35 459 13
  • #1 10 Sty 2017 22:35
    michu2509
    Poziom 3  

Witajcie forumowicze !
    Jako że jestem nowy tutaj chciałem się przywitać ze wszystkimi, a jeśli coś było nie tak to proszę o wyrozumiałość.

Mam problem z odtwarzaczem cd marki pioneer model cdj100s. Polega on na tym że odtwarza pierwsze piosenki bez zarzutu, dopiero od jakiegoś 9, może 10 tracka (na 12/14 nagranych na płycie) zaczyna strasznie przerywać/przeskakiwać no i tak jakby delikatnie piszczeć na przemian słabnąc i wzmacniając to piszczenie(gwizd) w okolicy samego napędu (nie w głośnikach). Podobny dźwięk można usłyszeć gdy odtwarzacz wczytuje płytę. Szukałem takiego wątku lub podobnego problemu i nie znalazłem więc piszę tutaj. Testowałem to na kilku płytach, oryginalnych, nagranych samemu itd..., generalizując jest problem z odtwarzaniem tracków "z końca płyty"

Dotychczas wykonane czynności: przeczyściłem laser dedykowanym preparatem zakupionym w sklepie z rtv i agd, przeczyściłem z kurzu i nasmarowałem olejkiem silikonowym do elektroniki ten mechanizm co przesuwa laser, mechanizm wyciągający płyty. Sprawdziłem czy laser się przemieszcza ustawiając kolejne utwory a potem patrzyłem w odtwarzacz no i jakby wszystko jest ok.
    Z góry dziękuję za pomoc ;)
    Pozdrowionka :)

0 13
  • Semicon
  • Semicon
  • #3 11 Sty 2017 13:17
    szczepan220285
    Poziom 9  

Ten pionier czyta tylko plyty cd, wiec rozbiez go i przy laserze masz takie pokretlo do dostrojenia lasera. Sam mialem ten problem w tym samym modelu. Nie masz co sie obawiac ze uszkodzisz laser skoro kolega wyzej napisal ze jest do wymiany. A mi pomoglo dostrojenie tego lasera, delikatnie w prawo lub w lewo srubokretem przekrec. Juz nie pamietam w ktora strone bo dawno temu to robilem w swoim pionierku :) i sluzy do tej pory bez wymiany lasera. I rob to na takiej plycie cd jakiej juz nie bedziesz uzywal.

0
  • #4 11 Sty 2017 13:45
    michu2509
    Poziom 3  

Właśnie miałem wrażenie że płyta jakby się nierówno obracała. Nie sądzę żeby to była kwestia lasera, czyta płyty 24x i szybsze bez problemu, oryginalne, tłoczone itd.. Nie czyta jakby zapisów "z brzegu" każdej płyty. Rzeczywiście możnaby powiedzieć że jakby występowało to bicie i zwróciłem na to uwagę, ale nie wiedziałem czy to złudzenie bardziej (jakiś refleks światła czy coś) czy rzeczywiście krzywo się kręci.. Gdy obraca się szybciej tego dźwięku pisku nie ma i nie ma problemów z odtwarzaniem. Problem jest praktycznie równocześnie - pisk/obcieranie=problem z odczytem.

0
  • #5 11 Sty 2017 14:02
    szczepan220285
    Poziom 9  

Czyli u ciebie jest inna wada niz u mnie. Moze istnieje jakis domowy sposob na wymiane koleczka... ale watpie... jezeli zalezy ci na sprzecie zanies go do serwisu. Jezeli nie zalezy to pokombinuj z tym koleczkiem. Kiedys w playstation 1 i innych takich typach napedow to sam domowym sposobem wymienialem. Rowniez w starych typach napedow cd.

0
  • #6 11 Sty 2017 14:08
    michu2509
    Poziom 3  

Chyba w tym modelu nie ma możliwości wymiany samego napędu. Poczekajmy jeszcze, może ktoś bardziej ogarnięty się wypowie i podpowie :))

0
  • Pomocny post
    #7 11 Sty 2017 15:27
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Kręcenie potencjometrem mocy emisji klasera - nie polecam zdecydowanie.
    Czemu? Opisał to Kolega w linkowanym temacie i ja się z tym zgadzam - zwiększenie mocy (emisji) może pomóc, ale w zdecydowanej większości wypadków na krótko - zwiększa się moc, więc i temperatura , a laserowe diody są szczególnie wrażliwe na to.
    Co do :

szczepan220285 napisał:
    to pokombinuj z tym koleczkiem.
    To "kółeczko" to talerzyk na płytę - i również w większości wypadków to nie jego wina (bicie) - przeważnie problem tkwi w silniku "spindle" czyli tym, który obraca płytą. A konkretniej w wyrobieniu łożyska ślizgowego tegoż silnika. Jeśli jest możliwość wymiany samego silnika (co wiąże się z koniecznością przełożenia talerzyka, a to może go uszkodzić!) można wymienić sam silnik. Jeżeli takiej możliwości nie ma, a istnieje ryzyko uszkodzenia geometrii talerzyka przy jego ściąganiu - lepiej (bezpieczniej) jest wymienić całość - mechanikę wraz z laserem - z laserem, bo to że czyta nawet nagrywane płyty nie zawsze oznacza, ze laser jest w pełni sprawny - zmniejszenie emisji powoduje bowiem, że promień odbity od płyty padający na zespół diod odbiorczych (i jednocześnie wysyłających informację do układu śledzenie "ścieżki" na płycie i nadążania za nią) ma mniejszą jasność, może być bardziej (niż w wypadku sprawnego lasera) rozmyty (nieostry) co też może powodować zwiększenie problemów z "nadążaniem za ścieżką na płycie.
    Przeważnie w wypadku gdy łożysko jest wyrobione i ma luzy i sam laser ma już "końcówkę żywota", więc wymiana całości (mechaniki z laserem) jest jak najbardziej umotywowana ekonomicznie - po co za miesiąc czy dwa znów rozbierać sprzęt?

Podobnie jak Autor linkowanego tematu i ja również miałem co najmniej kilkaset odtwarzaczy CD na warsztacie i piszę to z własnej praktyki. Przy okazji uprzedzam o możliwości trafienia na lasery co prawda tanie , ale kiepskiej jakości; Nie opłaca się więc szukać jak-najtańszych, ale jak najbardziej zbliżonych do oryginałów - te ostatnie są raczej nie do kupienia - dostają je tylko serwisy autoryzowane przez producenta sprzętu. Pozostałe jakie można dostać w sieci sklepów z tym asortymentem są przeważnie gorszej jakości - niekiedy wręcz są gorsze od starego lasera! Dlatego też uczulam na ten problem - im niższa cena tym jakość (znów - w większości wypadków) jakość gorsza.

0
  • #8 11 Sty 2017 16:12
    michu2509
    Poziom 3  

No to chyba wszystko jasne. pewnie cdj zostanie dawcą sprawnych organów dla bardziej sprawnych braci. a może jako doświadczony serwisant znasz jakieś sztuczki dzięki którym można w jakiś sposób przywrócić do życia taki silnik czy łożysko w nim ?

0
  • #9 11 Sty 2017 16:38
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Tylko wymiana silnika na nowy z przełożeniem talerzyka. Ja sobie z tym radziłem bez uszkodzenia/scentrowania talerzyka - w sposób podobny do opisanego w linkowanym temacie.
    Samego łożyska w silniku nie wymienisz - nie ma takiej możliwości. Gdybyś decydował się na wymianę silnika (chociaż nadal obstaję, że wymiana kompletnej mechaniki byłaby pewniejsza) - zwróć uwagę na długość ośki - były te silniki z różnymi ośkami różniącymi się długością.
    Poza tym po wymianie silnika musisz ustawić talerzyk (wcisnąć na oś) w takim samym położeniu jak był. Ani za wysoko (bo laser nie będzie mógł zogniskować płyty), ani za nisko (bo płyta może obcierać o obudowę karetki z laserem - optymalna odległość to przeważnie ok. 1mm ponad obudową karetki - mierząc od górnej płaszczyzny talerzyka. Oczywiście - możliwe, że w tej mechanice (nie pamiętam teraz jaka tam jest) jest inaczej - dlatego pisałem o ustawieniu tak jak w oryginale.

0
  • #10 11 Sty 2017 18:13
    michu2509
    Poziom 3  

Wielkie dzięki za pomoc! Chyba ja się nie podejmę już tego, bez sensu rozwalić coś co jeszcze jako tako działa. Cała mechanika do wymiany przewyższa opłacalność tego przedsięwzięcia. Swoją drogą zauważyłem, że odtwarzacz po naciśnięciu pauzy jakby cyklicznie wraz z obrotem płyty zaczyna odtwarzać na jakieś milisekundy utwór (słychać po prostu cykliczny trzask) w tym punkcie, jest tak cały czas póki nie nacisnę play, sytuacja powtarza się praktycznie zawsze przy zapauzowaniu. Oczywiście dzieje sie to na tych początkowych trackach gdzie jeszcze odtwarzacz odtwarza normalnie, nie zacina się a mechanizm nie wydaje tego "gwizdu". Czy to ma związek z laserem który gdzieś niedomaga czy to objaw z tą mechaniką o której mówimy ?

0
  • #11 11 Sty 2017 18:54
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Musiałbym zobaczyć jak to działa w realu.
    Wydaje mi się jednak, że to nic innego jak pozycjonowanie karetki tak, żeby utrzymać ją cały czas na zapauzowanej ścieżce. Możliwe jednak, że to efekt gubienia ścieżki i karetka jest cyklicznie przesuwana tak, żeby ją odnaleźć - to może mieć związek zarówno z biciem płyty (chociaż na początkowych ścieżkach to mało prawdopodobne) jak i z kiepską jakością emisji (brak ostrości wiązki, mała moc itp)

0
  • #12 11 Sty 2017 18:58
    michu2509
    Poziom 3  

No to fajnie, czyli nawet nie opłaca mi się kupować playera z uszkodzonym laserem żeby wymienić sam silnik.. Chyba temat wyczerpująco rozwiązany :(

0
  • #13 11 Sty 2017 19:10
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

A nie możesz kupić samego silnika? (oczywiście o ile ryzykować będziesz przełożenie talerzyka)? Są do kupienia np. w IMPEL SCHOP. (a w każdym razie kiedyś były - nie zaglądałem do nich już dość dawno)

0
  • #14 11 Sty 2017 20:11
    michu2509
    Poziom 3  

Wiesz, mógłbym, ale ja nigdy nie robiłem takich operacji. Jestem dosłownie laikiem i pierwszy raz rozbierałem tego typu sprzęt.

0