Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Energozasobnik czyli moja własna nazwa Power Banku, który opracowuje

Piotr Świtkowski 10 Sty 2017 23:05 600 0
  • #1 10 Sty 2017 23:05
    Piotr Świtkowski
    Poziom 7  

Hej. Jestem w czasie sesji więc na razie mój projekt jest w poczekalni.

Zebrawszy kilka baterii li - ion zacząłem się nimi ciekawić. Aż przyszedł do głowy projekt z angielskiego Power Banku. Nie lubię "wszystkiego" , co tyczy się nazwy sprzętu, brać z angielskiego pomimo sympatii do tego języka. Dlatego moja nazwa na power bank to Energozasobnik! Może opatentuje hehe.|

Dobrze. Mam kilkanaście baterii li =ion różnej "maści" : akumulatory od telefonów, laptopów, a także Ni MH. Wykorzystam je do stworzenia "zasobu energii" na potrzeby ładowania telefonu i/lub laptopa, tableta etc.

Korzystając z "odnawialnych" (słońce też się kiedyś wypali...hehe) źródeł energii mój projekt tzn. ładowanie akumulatorów odbywać się będzie przez ładowanie dynamo - stara latarka na dynamo- i/ lub panel solarny ok 4 W. Chcę, żeby było opcjonalnie - prądu nie ma tylko czasami lub na wycieczkach.

Projekt właśnie ma służyć przede wszystkim wycieczkom no i nasłuchiwaniu. Jestem krótkofalowcem amatorem i lubię nasłuchiwać eteru. ;-)

Do projektu wykorzystam popularny układ tp4056, choć waham się jeszcze nad MCP 73833 ponieważ ten drugi układ ma możliwość autowyłączenia. Jednak ten pierwszy mam przetestowany jeśli chodzi o panel słoneczny 6V 0,5 W + drugi podobny jednak zrobiony z małych 9. paneli z lampek solarnych. Testy wykazały, że ładując panelami ok 6v napięcia nominalnego (jałowe 8-9 V_) podłączonymi równolegle czyli ok 1W bateria nolia bl5 ok 870 mAh ładuje się dość szybko i przyzwoicie zasila przetwornice step up z ok 3,8 v na 5v.

Na razie testy ustały ze względu na sesje. Jednak czasem myśle, jak podłączyć ładowarki do ogniw. Ponieważ sprawdziłem, że ładowarka znacznie odbiega od górnej granicy odcięcia natężenia prądu 4,2. ładowarka na tp4056 którą mam powoduje spadek natężenia dopiero w momencie 5,2 V. Obawiam się, że przez to akumulatory telefonowe (choć i te z laptopa też) mogą stracić żywotność szybciej. Dlatego myśle dołożyć balansery na tl431, choć nie wiem jak zużycie prądu z nimi wzrośnie.

Mam zatem w głowie wiele jeszcze testów i prób.

Póki co zamówiłem panel fotwoltaniczny o mocy 4 W jeden i drugi o mocy 4,2 odpowiednio mono i poli krystaliczny, aby jeden pobierał maksymalną moc z promieni słonecznych, a drugi maksymalną moc w pochmurne dni.

nie wiem jeszcze jak podłącze dynamo. To tyle na razie.

Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME