Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niespadająca woda w zlewozmywaku + smród z szamba podczas jego opróżniania.

11 Jan 2017 00:41 9588 33
 • Level 6  
  Witajcie technicy.

  Długo zastanawiałem się nad założeniem tego tematu. Chciałbym jednak poczytać porady, sugestie użytkowników.
  Dom jednorodzinny. Instalacja kanalizacyjna żeliwna. Od bardzo długiego czasu moi rodzice mają problem ze zlewozmywakiem (odpływ Ø50). Mianowicie woda z niego bardzo wolno spada. Naprawdę bardzo wolno. Prozaiczne mycie naczyń odbywa się na raty. A jak już spadnie to słychać bulgotanie. Był pan ze sprężyną mechaniczną, nie jednokrotnie był wlewany roztwór sody kaustycznej. I nic. Kolejną sprawą jest to, że podczas opróżniania szamba również pojawia się bulgotanie i dodatkowo "zapach" z okolic WC (odpływ Ø100). Mam wrażenie, że te dwa zdarzenia mają jakąś wspólną przyczynę. Cała kanalizacja posiada wywiewkę na dachu. Zlewozmywak jest w odległości większej niż 3 m. od rury z wywiewką. Mniej więc wiem jak ten system ma działać.
  Czy jest możliwe aby odpowietrzanie kanalizacji mogło być zapchane, a w następstwie powodować wolny spadek wody ze zlewozmywaka i smród z WC podczas opróżniania szamba? Co mogę zrobić?
  Dziękuję za odpowiedzi.
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Level 34  
  U mnie tak czasami sporadycznie "bulgotało" i wolno schodzi gdy poziom ścieków w szambie podniósł się za bardzo i "zatkał" końcówkę rury dolotowej do szamba, tak że ścieki zbierały się już w tej rurze. Przy wypompowywaniu szamba w takim wypadku również "bulgotało" we wszystkich możliwych zlewozmywakach, umywalkachi muszlach klozetowych.
 • Level 6  
  Oczywiście dzieje się tak przy bardzo pełnym szambie. Jednak ten wolny spływ w zlewozmywaku występuje też przy pustym zbiorniku...
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Level 34  
  Conreate wrote:
  Jednak ten wolny spływ w zlewozmywaku występuje też przy pustym zbiorniku...

  Zależy też jak są poprowadzone rury odpływowe do szamba. Aby było dobrze to rury powinny być położone w powiedzmy to "jednej płaszszczyżnie" ze stałym małym spadkiem. Tak aby nie robiły się w rurach "zatory" ze ścieków. Znałem przypadek w jednym miejscu że główna rura zamiast poprowadzona przez fundament była poprowadzona pod fundamentem a potem z powrotem do góry, aby ne "weszła" zbyt głęboko do zbiornika szamba, w miejscu tym twrzył się "zator" i ciągle się zapychało a również były problemy z prawidłowym spływem z "odbiorników". Wychodzili z założenia ż zlew jest wyżej niż pozostałe elementy instalacji i sływające ścieki "popchną" w tym miejscu "bo zlew jest wyżej, a woda zawsze płynie z górki".
 • Level 15  
  A ten stały spadek powinien wynosić, o ile dobrze pamiętam 15cm na 10 metrów.
  Skąd w ogóle pomysł na prowadzenie rury do góry..
  Tak na chłopski rozum..
 • Level 6  
  Z tego co wiem to rury mają dobry spadek i są dobrze poprowadzone. Nie ma mowy o takich magicznych przejściach rury głównej odpływowej. Jest bardzo nisko umieszczona. Będę szukał planów tej instalacji bo są w domowym archiwum. Wiem, że plany to jedno a wykonanie to drugie.
  Cała ta sytuacja nie trwała wiecznie. To dzieje się od 10 lat. Raz było lepiej raz gorzej. Mam tu na myśli ten odpływ w zlewozmywaku. Sama instalacja liczy sobie ponad czterdzieści lat. Była sprawna. Sam pamiętam.

  Dodano po 16 [minuty]:

  bart1500 wrote:
  Skąd w ogóle pomysł na prowadzenie rury do góry..
  Tak na chłopski rozum..


  Przepraszam, ale nie rozumiem... Czy masz na myśli rurę z wywiewką?
 • Level 34  
  Przyczyną powolnego odpływu wody może być podwójny syfon np. jeden przy zlewie drugi z kolanek żeliwnych w ścianie. Co do zapachu to czy muszla jest dobrze uszczelniona z rurą odpływową?
 • Level 6  
  grzeskk wrote:
  Przyczyną powolnego odpływu wody może być podwójny syfon np. jeden przy zlewie drugi z kolanek żeliwnych w ścianie. Co do zapachu to czy muszla jest dobrze uszczelniona z rurą odpływową?


  Odpływ zlewu leci w dół i napewno jest zakolankowany. Od kolanka rurka biegnie w stronę łazienki przez przedpokój. Nie wiem jak dalej sytuacja z połączeniami wygląda. Co do WC. Istotnie. Zacząłem zastanawiać się czy gumowa obejma-harmonijka (nie znam fachowej nazwy) która wciśnięta jest w odpływ WC idealnie dolega lub nawet jest wciśnięta w kielich odpływowy. Kielich jest jakby poniżej posadzki...

  Dodano po 4 [minuty]:

  Wracając jeszcze do tego kolanka. Jeśli nastąpiło by jakieś zasyfonowanie to po zdjęciu syfonu zlewozmywaka nie byłoby fetoru z szamba. A tak smród jest.
 • Level 34  
  bart1500 wrote:
  Skąd w ogóle pomysł na prowadzenie rury do góry..

  Oj, zdziwił byś się jakie posły mają domorośli monterzy instalacji, bo myślą że "tak musi być dobrze".
 • Level 15  
  Conreate wrote:
  Przepraszam, ale nie rozumiem... Czy masz na myśli rurę z wywiewką?


  Nie,nie. Chodziło mi o ten fragnent.

  wojtek1234321 wrote:
  Znałem przypadek w jednym miejscu że główna rura zamiast poprowadzona przez fundament była poprowadzona pod fundamentem a potem z powrotem do góry, aby ne "weszła" zbyt głęboko do zbiornika szamba, w miejscu tym twrzył się "zator" i ciągle się zapychało a również były problemy z prawidłowym spływem z "odbiorników". Wychodzili z założenia ż zlew jest wyżej niż pozostałe elementy instalacji i sływające ścieki "popchną" w tym miejscu "bo zlew jest wyżej, a woda zawsze płynie z górki".
 • Level 6  
  Zacząłem myśleć czy na wiosnę zrobić osobny, bezpośredni odpływ zlewozmywaka prosto do szamba...
 • Level 34  
  bart1500 wrote:
  Nie,nie. Chodziło mi o ten fragnent.

  Było to schematycznie zrobione w ten sposób:''

  Niespadająca woda w zlewozmywaku + smród z szamba podczas jego opróżniania.

  Gdzie: czarne to fundament, zielone to poziom gruntu, czerwone rury odpływowe, niebieskie szambo, fioletowe zlew. Wychodzili z założenia że po co kuć przez fundament, lepiej się podkopać, zlew jest wyżej niż reszta poziomów i ścieki i tak popłyną bez przeszkód, niby płyneły (zgodnie z fizyką), ale to tylko "teoretycznie działało tak jak powinno
 • Level 6  
  wojtek1234321 wrote:
  Było to schematycznie zrobione w ten sposób:''  Gdzie: czarne to fundament, zielone to poziom gruntu, czerwone rury odpływowe,


  Ale jaja 😉 W moim przypadku tak na pewno nie jest.
 • Level 15  
  wojtek1234321 wrote:
  Wychodzili z założenia że po co kuć przez fundament, lepiej się podkopać, zlew jest wyżej niż reszta poziomów i ścieki i tak popłyną bez przeszkód, niby płyneły (zgodnie z fizyką), ale to tylko "teoretycznie działało tak jak powinno

  Wychodzili z założenia, że więcej szamba wejdzie
 • Level 34  
  bart1500 wrote:
  że więcej szamba wejdzie

  Nie, rozmawiałem z właścicielem tego "wynalazku" bo często pożyczał żmijki aby czyścic ten załom, zbyt dużo roboty wydawało im się aby przekuć się przez fundament, łatwiej wydawało się pokopać głębiej i "pod fundament", a druga sprawa żeby poprowadzić rurę prosto pod fundamentem bez tego "syfonu" to szambo by musiało być ze dwa metry głębsze aby zmieściło się trochę ścieków. Po jakimś czasie sam pomagałem odkopywać i "prostować" syfon.
  To były jeszcze czasy gdy Bogdan (taki lokalny "monter" który miał na te czasy gwintownice i trochę chęci do roboty, po założeniu wodociągu "opanował' wszystkich chętnych co chieli coś robić i ulepszyć "byt"), zakładał tą instalację że do przekucia się przez beton to amator miał jedynie przecinak i młotek, żadne inne narzędzia nie były dostępne.
  To były jeszcze czasy gdy jak coś się udało zrobić aby ułatwić sobie "żywot" to każdy był zadowolony ze jest. nikt nie zwracał zbyt bardzo uwagi jak to zrobione bo sie na tym za bardzo nikt nie znał i tacy lokalni "majstrowie" mieli pole do popisu i "wdrażania" swoich wynalazków i "modernizacji". jkiś czas takie wyysły działały, dopuki nie zaczęły występować usterki z zapychaniem rur i inne związane z "niefachowością" wykonania.
 • Level 6  
  W użycie poszła dzisiaj typowa, gumowa przepychaczką. Woda w zlewie stała. Nawet nie drgnęła. Zacząłem przepychać odpływ "gumą". Kilka pocisków i wszystko spadło. Jakież zdziwienie... Ale nie na długo. Zlew napełnia się nadal wodą jednakże ta jakby szybciej spada. Czy może to być jednak zator w odpływie? Jeśliby występował to nie byłoby wyziewu z szamba po zdjęciu syfonu. Tak jak wcześniej pisałem.
  Czy istnieje inna mechaniczna możliwość przeczyszczenia rury odpływu niż mechaniczna żmijka?
 • Level 29  
  Kolego postaraj się o pomoc kogoś kto ma karcher z wężem do czyszczenia rur kanalizacyjnych.
  Czyszczenie sprężyną jak jest rura zamulona niewiele pomaga. To powinno załatwić ci spływ wody ze zlewozmywaka. Działanie ciśnienia wody z tego węża na 100% udrożni ci tą rurę, chyba że ktoś wrzucił do niej duży kawał blachy lub inne ciało stałe, które blokuje przepływ, ale i w tym przypadku może się udać.
  Co do bulgotania w sytuacji kiedy jest pełne szambo to z pewnością rura która jest poprowadzona do wywietrznika pionu jest niedrożna.
 • Level 34  
  Conreate wrote:
  Czy może to być jednak zator w odpływie? Jeśliby występował to nie byłoby wyziewu z szamba po zdjęciu syfonu.

  Może być, jak ścieki "stoją" w rurze to też "kisną" i śmierdzi z samej rury.
 • Level 17  
  Przyczyną może być przytkane odpowietrzenie samego szamba i opadająca woda wytwarza ciśnienie które uchodzi przez zlewozmywak stąd bulgotanie lub zatkane odpowietrzenie instalacji , a czy w innych punktach typu umywalka wanna też są takie objawy.

  Jeżeli z szamba nie ma odpowietrzenia to na pewno zatkane jest odpowietrzenie kanalizacji a ciśnienie z szamba uchodzi przez zlew i niesie ze sobą ,,zapachy"
 • Level 6  
  krzysztofh wrote:
  Kolego postaraj się o pomoc kogoś kto ma karcher z wężem do czyszczenia rur kanalizacyjnych.
  Czyszczenie sprężyną jak jest rura zamulona niewiele pomaga. To powinno załatwić ci spływ wody ze zlewozmywaka. Działanie ciśnienia wody z tego węża na 100% udrożni ci tą rurę, chyba że ktoś wrzucił do niej duży kawał blachy lub inne ciało stałe, które blokuje przepływ, ale i w tym przypadku może się udać.

  Będe szukał kogoś kto posiada taki sprzęt.

  krzysztofh wrote:
  Co do bulgotania w sytuacji kiedy jest pełne szambo to z pewnością rura która jest poprowadzona do wywietrznika pionu jest niedrożna.

  Bulgocze nawet kiedy lustro szamba jest poniżej rury odpływowej. W weekend sprawdzę rewizję rury odpowietrzającej.

  wojtek1234321 wrote:
  Może być, jak ścieki "stoją" w rurze to też "kisną" i śmierdzi z samej rury.

  Racja.

  tkaczu1 wrote:
  przyczyną może byc przytkane odpowietrzenie samego szamba i opadająca woda wytwarza ciśnienie które uchodzi przez zlewozmywak stąd bulgotanie lub zatkane odpowietrzenie instalacji , a czy w innych punktach typu umywalka wanna też są takie objawy.

  Szambo jest z kręgów. Jego pokrywa to krata. Więc odpowietrzenie jest. O ile to można nazwać odpowietrzeniem. Jak napisałem wyżej sprawdzę rewizję rury odpowietrzającej kanalizację. Woda z wanny i WC spada normalnie.
  Poczytałem kilka tematów o kanalizacji. Wynika z tego, że zlewozmywak jest za daleko od odpływu - powyżej 3 metrów. Powinno się w takim przypadku zamontować nad syfonem zawór napowietrzający. Czy mogę stworzyć jakieś urządzenie, kombinacje z rurek aby sprawdzić czy taki zawór zadziała?
 • Level 17  
  Możesz stwożyć, ale takie urządzenie kosztuje parę zł jest to kawałek rurki a w środku kulka ze sprężynką którą przyciąga podciśnienie spadającej wody i zasysa powietrze a po wyrównaniu cisnien zamyka uniemożliwiając wydostawanie się zapachów z szamba.
  Może być też tak, że brak odpowietrzenia powoduje wysysanie wody z syfonu co skutkuje wyziewem z szamba,
  Wpisz googlach "napowietrzacz "do kanalizacji.
 • Level 29  
  To że szambo jest wentylowane przez właz to nie znaczy że jest OK. To pion kanalizacyjny ma być wentylowany. Jak jest niedrożne odpowietrzenie pionu to typowe jest np podczas spuszczania wody w WC zabieranie wody z syfony umywalki jeżeli jest doprowadzony odpływ od niej do tego samego pionu. To działa na zasadzie podciśnienia, które wytwarza duża ilość wody z toalety.
  Śmierdzi przeważnie z samego szamba. Z rury nie powinno dopóki jest woda w syfonie, chyba że to co zalega w syfonie śmierdzi.
  Jak masz własne ujęcie wody z ziemi to jest to typowe zjawisko podśmiardywania syfonów, bo bakterie w wodzie nie są zabijane przez np. ozonowanie lub chlorowanie wody, co ma miejsce w przypadku wody wodociągowej.
 • Level 23  
  Cześć, a nie myślałeś by wynająć kogoś z kamerą endoskopową i obejrzeć te rury od środka? Pozdrawiam
 • Level 6  
  tkaczu1 wrote:
  urządzenie kosztuje parę zł jest to kawałek rurki a w środku kulka ze sprężynką którą przyciąga podciśnienie spadającej wody i zasysa powietrze a po wyrównaniu cisnien zamyka uniemożliwiając wydostawanie się zapachów z szamba.

  Na weekend zaopatrzę się w to ustrojstwo. Zajmę się również rewizją wentylacji.
  Bogwie wrote:
  Po co odkrywać Amerykę od nowa. Poczytaj:
  http://www.instsani.pl/narz101.htm
  Spróbuj z preparatami biologicznymi - działają stosunkowo wolno ale długotrwale.

  Niejednokrotnie stosowany był roztwór sody kaustycznej w różnych proporcjach.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Bardzo prosiłbym Was o link z prawidłową instrukcją montowania zaworu napowietrzania. Widziałem kilka sposobów i nie wiem jaki wybrać.
 • Level 29  
  Nie montuj żadnego zaworu tylko zadbaj o to aby pion kanalizacyjny od góry był drożny (mam nadzieję że wychodzi ponad dach). Bo tylko wtedy będzie wywiewało zapachy i w domu będzie OK, co nie zmienia postaci rzeczy aby udrożnić rurę od zlewu.
 • Level 6  
  krzysztofh wrote:
  Nie montuj żadnego zaworu tylko zadbaj o to aby pion kanalizacyjny od góry był drożny (mam nadzieję że wychodzi ponad dach). Bo tylko wtedy będzie wywiewało zapachy i w domu będzie OK, co nie zmienia postaci rzeczy aby udrożnić rurę od zlewu.


  Tak jest. Najpierw udrożnienie. Rozpędziłem się z tym zaworem... Po prostu chciałbym zaradzić temu jak najszybciej.
 • Level 12  
  Conreate wrote:
  Cała ta sytuacja nie trwała wiecznie. To dzieje się od 10 lat.

  I tu jest odpowiedź.
  Kamień,i osad na rurze (to jest zlewozmywak) spowodował częściowe zamknięcie przepływu. I sytuacja będzie się pogarszać bardzo szybko. Jeżeli powoduje to powolne spływanie to już jest źle. Zatory takie tworzą się najszybciej w sytuacji jak szambo jest pełne.