Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Strzelają" żarówki przy wyłączeniu światła w pokoju włącznikiem.

artin.bruyen 11 Sty 2017 10:57 1842 15
  • #1 11 Sty 2017 10:57
    artin.bruyen
    Poziom 15  

Mam na suficie lampę na 4 żarówki E27. Przełącznik przy drzwiach mam podwójny. Żarówki podłączone są 2x2 czyli dwie ba jeden przełącznik. Mam taki dziwny problem.
    Czasem przy gaszeniu światła. Nie ważne których żarówek, żarówki wręcz wybuchają. Robi się błysk jak że stroboskopu, huk jak z petardy. Żarówka jest cała. Choć raz się chyba zdążyło że bańka pękła. Wybija momentalnie S w skrzynce, a raz nawet wybity wszystkie 3 przed licznikiem, te główne które są połączone razem na 3 fazy.
    Żarówki mam zwykle bo boję się o ledy. Miałem raz włączoną lampkę nocną z LED i przy tym incydencie szlag ją trafił. Dziś przy odłączaniu grzejnika elektrycznego od listwy elektrycznej stało się podobnie. Ale to podejrzewam że raczej nic wspólnego nie ma.
    Oststnio ściągnąłem lampę żeby ją wyczyścić. Styki w oprawkach są ok. Przeczytałem profilaktycznie drobnym papierkiem z brudu. Przełącznik wygląda też ok.
    Csrgo to może być przyczyna? Wcześniej przy takim samym połączeniu nigdy się to nie działo. Dzieje się to od chyba 2 lat notorycznie wręcz.
    Z góry dziękuję za podpowiedzi.

0 15
  • #2 11 Sty 2017 11:03
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Sprawa dość poważna, gdyż istnieje prawdopodobieństwu przerwy w przewodzie N instalacji.
    Należy wykonać sprawdzenie, łącznie z pomiarem impedancji pętli zwarcia.

0
  • #3 11 Sty 2017 11:08
    artin.bruyen
    Poziom 15  

Więc właśnie. Jest to tym bardziej dziwne, że dzieje się to tylko w moim pokoju, a cały poziom mam podłączony pod ten sam S.

0
  • #4 12 Sty 2017 17:16
    TWK
    Specjalista elektryk

Jaki jest producent tych żarówek?

0
  • #5 12 Sty 2017 17:17
    artin.bruyen
    Poziom 15  

Producentów zmieniałem ziemiałem. Może z 3 firm już miałem. Zmieniałem bo myślałem że właśnie żarówki są złej jakości.

0
  • #6 12 Sty 2017 17:18
    TWK
    Specjalista elektryk

A czy cały czas są to producenci zza wschodniej granicy czy np. Osram?

0
  • #7 12 Sty 2017 17:20
    artin.bruyen
    Poziom 15  

Nie pamiętam szczerze mówiąc. :( myślicie że to może być wina tych żarówek?

0
  • #8 12 Sty 2017 17:30
    TWK
    Specjalista elektryk

Pomiar impedancji pętli zwarcia i napięć na żarówkach pod obciążeniem pozwoli zdiagnozować ewentualną usterkę w instalacji. Przy instalacji trójfazowej jest ryzyko usterki, którą opisał kol. elpapiotr i uszkodzenia innych odbiorników (a nawet porażenia lub pożaru). Szczególnie, że przepalenie żarówek (być może związane ze wzrostem napięcia) następuje przy wyłączaniu innych odbiorników. Niemniej takie badanie może wykonać na miejscu tylko elektryk z odpowiednimi przyrządami pomiarowymi, nie da się tego zrobić zdalnie. Sprawa jest pilna, do tego czasu radę odłączyć pozostałe odbiorniki od instalacji.

Natomiast moje doświadczenie wskazuje, że żarówki niektórych producentów (z kierunku wschodniego, niezależnie od państwa) mają tendencje do przepalania się po 2 tygodniach oraz do efektów związanych również z wybuchem bańki. Żarówki renomowanych producentów (np. wymieniony wcześniej Osram) kosztują nieco drożej, mają w bańce zatopioną żarówkę halogenową i według mnie mają zdecydowanie większą trwałość i nie "wybuchają".

0
  • #9 13 Sty 2017 20:46
    Tuning Marek
    Poziom 20  

Witam oczywiście , że lużne ,,N,, i przy obciążeniu lub jego zdejmowaniu napiecie wzrasta od innych odbiorników zasilanych z 3 fazowej rozdzielnicy czyli dostają za wysokie napiecie , szukać aż do najdalej dostępnego zacisku ,,N,, .

0
  • #10 13 Sty 2017 20:49
    artin.bruyen
    Poziom 15  

W takim razie sprawdzę dokładnie wszystkie połączenia w puszkach Itp.Dodam że dzieje się to co 1-3 miesiące. Ale to i tak za dużo. W porównaniu do tego że wcześniej nic takiego się nie działo.

0
  • #11 13 Sty 2017 21:02
    Hajna
    Poziom 20  

Nie ma co sprawdzać w puszkach tylko w tablicy obwodowej gdzie są bezpieczniki poszczególnych obwodów. Ale dwa lata to by musiało się już coś wygrilować (wypalić).

0
  • #12 13 Sty 2017 21:35
    ledioda
    Poziom 14  

Jeśli usuniesz ewentualne błędy w instalacji, a problem z żarówkami nie zniknie, musisz wymienić naścienny wyłącznik, którym włączasz i wyłączasz zarówki.
    Są na rynku dostępne wyłączniki bardzo kiepskiej jakości i podczas wyłączania zdarza się silne iskrzenie, które niesie za sobą wiadome skutki.
    Podobna sytuacja może mieć miejsce przy bardzo zużytym wyłączniku.
    Jeśli wymieniłbyś żarówki na halogenowe to iskrzenie może być jeszcze bardziej spotęgowane.

0
  • #13 13 Sty 2017 23:08
    gogi20
    Poziom 24  

Wszystko może i wskazuje na problemy z N/PEN, ale od właśnie około dwóch lat wszystkie żarówki mają tragiczną jakość. Mogę to zauważyć w firmie, w której pracuję, gdzie niestety jest jeszcze wiele żarówek. Nie kupujemy oczywiście żarówek Osram. Teraz chcemy już wszystko zamienić na LED-y (może połowa już jest) - żarówki wytrzymują góra dwa miesiące (świecą po 2-6 godzin dziennie). Tak jak napisałeś żarówki strzelają i powodują zadziałanie zabezpieczeń nadprądowych. I ciekawostka... u Nas jest to spowodowane (po szybkiej analizie) "ZA DOBRĄ" PĘTLĄ ZWARCIA! pomimo starej komunistycznej instalacji:)
    Dodano po 55 [minuty]:
    Skutek jest taki, że jak pękają "włókna" w żarówkach i jest pętla zwarcia na poziomie np. 500A do oprawy a takie włókno spada na przewody doprowadzające to spowoduje zadziałanie zabezpieczenia nadprądowego 10A. Przy pętli zwarcia np. 100A zadziałanie zabezpieczenia nadprądowego jest mniej prawdopodobne. Z doświadczenia jeszcze mniej więcej 4 lata temu takie sytuacje zdarzały się rzadko. Teraz jest to codzienność. Zdecydowanie więcej zwarć "unijne żarówki" powodują także na trzonach. W firmie, w której pracuję jest kilka tysięcy źródeł światła, kilka stacji transformatorowych, kilka budynków, więc chyba nie jest tak, że od razu wszystkie N/PEN się poluzowały. Taki szajs po prostu się w pewnym momencie pojawił a pętla zwarcia ma kolosalne znaczenie w zadziałaniu zabezpieczeń nawet w przypadku przepalenia głupiej żarówki. Tak samo ogromne znaczenie jest w przypadku przepięć łączeniowych - czego na własnej skórze nie raz doświadczyliśmy.

1
  • #14 13 Sty 2017 23:23
    kkas12
    Poziom 41  

Kolego pętla zwarcia nie ma tu nic do rzeczy, bo powodem zadziałań jest jakość tego co nazywacie żarówką.

Z tego co piszesz o "za dobrej pętli zwarcia" wychodzi na to, że projektanci wykonują krecią robotę dążąc do tego by pętla zwarcia była możliwie jak najniższa. Gdyż tylko wtedy gwarantuje ona spełnienie warunku SWZ w obwodach o znacznej długości i w obwodach z zabezpieczeniem o większej wartości czy wyższych charakterystykach.
    I dlatego Twoja analiza kupy się nie trzyma, bo sugeruje ona iż można pogorszyć bezpieczeństwo aby przepalające się buble nie powodowały zadziałania zabezpieczeń.

Gdybyś napisał, że napięcie jest za wysokie to ok, ale pętli zwarcia do tego nie mieszaj.

A tak na marginesie to wartość impedancji pętli zwarcia podaje się w Omach a nie w Amperach. Ampery to prąd zwarcia.

0
  • #15 13 Sty 2017 23:46
    gogi20
    Poziom 24  

Tak, pętlę zwarcia podaje się w omach. Ja akurat mam do czynienia ze stanem zastanym, czyli projekty powstawały 30 lat temu a stacje transformatorowe są do 50m od budynków. Wszystko dobrze, że warunki SWZ są spełnione. Zaznaczam tylko, że kilka lat temu nie było takiego problemu z żarówkami a teraz jest, więc sam mam taki zamiar, aby jak najszybciej wszystkie powymieniać na inne źródła światła.
    Nie ma za wysokich wartości napięcia. Mamy analizator parametrów sieci na przyłączu o największej mocy zamówionej i nigdy (nawet na minutę) napięcie na fazie nie dochodzi do 230V. Zadziałania zabezpieczeń są bezpośrednim skutkiem zbyt "dobrej" pętli zwarcia. Impedancje przewodów/kabli są po prostu zbyt małe, żeby "wytłumić" zwarcia.

0
  • #16 13 Sty 2017 23:55
    kkas12
    Poziom 41  

Cytat:
    ...kilka lat temu nie było takiego problemu z żarówkami...
    I tego się trzymaj. Bo kiedyś to były żarówki, a dziś jest to produkt żarówkopodobny.
    Więc pętli zwarcia za to co się dzieje nie obwiniaj (na pewno jej wartość się nie zmniejsza w miarę upływu czasu) bo taka diagnoza jest herezją.
    A zabezpieczenie jest właśnie po to by zadziałało jeśli wadliwy odbiornik zwarcie powoduje.

0
  Szukaj w 5mln produktów