Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa krajzegi , mocowanie wałka

maciekchn 11 Sty 2017 11:07 1425 7
 • #1 11 Sty 2017 11:07
  maciekchn
  Poziom 21  

  Witam jestem w trakcie kompletowania materiałów i budowy krajzegi na 230v , kupiłem wałek stal (profil40x40x2) (40x20x2)>problem mam z mocowaniem wałka , czy nie może być zamontowany od spodu (odwrotnie jak na foto) i czy blat nie może leżeć na profilach, o co chodzi z tymi wystającymi profilami co patrze na rożne konstrukcje to wałek od góry a blat opiera się tylko na 4 nogach, nie było by stabilniej jak by leżał na konstrukcji a wałek od spodu ?

  Budowa krajzegi , mocowanie wałka

 • #2 11 Sty 2017 11:13
  Jawi_P
  Poziom 29  

  Chyba zapomniałeś o linkach, fotkach? ;)
  Nie wiem o co chodzi z tym leżeniem blatu, ja osobiście nie budowałem takich konstrukcji, ale wychowując się na wsi sporo ich widziałem, też w mojej rodzinie. Mój dziadek budował zawsze sam wszystko, od domu, przez krajzege, po traktor, a w zasadzie chyba 3 :)
  Blat przymocowany zawsze był do solidnej konstrukcji do profilów na całym obwodzie. To musi być sztywne, mocne, stabilne. Szkoda Twoich rąk i mojego ZUSu!!!

 • #3 11 Sty 2017 11:38
  Hajna
  Poziom 18  

  Patrząc z punktu wymiany samej piły jest to najlepsze rozwiązanie, dźwigasz blat i wymieniasz piłę. Trzeba zrobić tak aby było to bezpieczne.

 • #4 11 Sty 2017 11:47
  maciekchn
  Poziom 21  

  Ale dzięki zastosowani wałka od dołu i żeby blat leżał na profilu wydaje się to będzie solidniejsze, nie znam się na budowie tego wiec szukam pomocy.Blat dam bym też na zawiasie wiec też będzie unoszony do góry.

  Zrobił bym to tak jak na tym foto ,oczywiście płaskownik za tarczą by nie klinowało.

  Budowa krajzegi , mocowanie wałka

 • #5 11 Sty 2017 11:57
  REMUR.
  Poziom 17  

  Różnica w mocowaniu wałka, przy jednakowej średnicy piły tarczowej.

  Budowa krajzegi , mocowanie wałka

 • #6 11 Sty 2017 12:11
  0b0gdan
  Poziom 2  

  Witam Maciek
  masz całkowitą rację odnośnie konstukcji stołu, jak na drugim zdjęciu,
  podwieszenie wału od spodu,to troche utrudnia wykonanie,ale jest pewne podparcie całego blatu, to pierwsze zdjęcie niebieskiej konstrukcji,pokazuje że ktoś robiąc coś takiego,ułatwił sobie samo mocowanie wału,ale potem jak sądze miał problem ze stołem,stół nie może być podparty tylko w tych miejscach,szczególnie obciążony jest na styku piła-blat,jeżeli bedzie się to miejsce uginać,może dojść do wypadku,odbije drewno bądź co innego,lub pęknie piła,było takie zdarzenie w niedalekim,moim sąsiedztwie,gośc miał kawałek piły ,wbity w twarz,przeżył :D potem już mu się nie chciało więcej ciąć czegokolwiek :D
  pozdrawiam i uważaj na paluszki ;)

 • #7 11 Sty 2017 12:34
  wojtek1234321
  Poziom 28  

  maciekchn napisał:
  o co chodzi z tymi wystającymi profilami co patrze na rożne konstrukcje to wałek od góry a blat opiera się tylko na 4 nogach, nie było by stabilniej jak by leżał na konstrukcji a wałek od spodu ?

  Te "wypusty" w takiej konstrukcji były poto własnie aby ustabilizować blat, a w razie potrzeby było latwiejsza wymianapiły. Z tym, że przy wszystkich "samoróbkach" te wypustu były wykonane z winkłowki(kątownika" i wyglądało to tak jak na tym schemacie (widok z góry):

  Budowa krajzegi , mocowanie wałka

  Czerwone linie to kątowniki-wypusty. Wypusty z pełnych profili, to nie spotkałem jeszcze takiego wynalazku, bo to praktycznie nie zdawało by egzaminu. Pomiędzy te wypusty były wpasowane belki na których leżał blat i te belki były przymocowane do blatu od spodu (niebieskie prostokąty). Po wciśnięciu w wystające kątowniki ograniczało to przesuwanie się blatu we wszystkich możliwych kierunkach. Przy dobrym spasowaniu i wykonaniu, jeszcze jak blat miał odpowiednią wagę to leżał na krajzedze bez żadnego mocowania, wystarczyło wcisnąć tylko pomiędzy te "winkle". Dodatkowo czasami jeszcze aby blat się nie uginał dawano odpowiednie podpory z odpowiedniej "kantówki", oczywiście nie zawsze, na środkowej belce wzdłuż piły.

 • #8 11 Sty 2017 18:26
  2873235
  Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME