Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Przewieszka kabla antenowego pomiędzy budynkami

11 Sty 2017 11:52 879 2
 • Poziom 15  
  Witam serdecznie, mieszkam w Rumi i mam następujące pytanie.
  Posiadam antene kierunkową z symetryzatorem na zakres częstotliwości 470 – 862MHz zamontowaną na ścianie budynku na wysokości 1 piętra.
  Odbiór jest OK ale czasami zdarzają się momenty że sygnał spada i obraz szatkuje.

  W związku z pojawieniem się nowych kanałów na częstotliwości 184MHz chciałbym zamontować dodatkową antenę w polaryzacji pionowej i tutaj pytanie.
  Mam zrobiony nowy dach i nie chciałbym montować tego zestawu anten na dachu budynku.
  Kawałek dalej na podwórku mam drugi budynek i chciałbym zamontować na nim zestaw 3 anten w związku z czym potrzebowałbym przewiesić kabel na odległości ok 20 metrów.

  Chciałbym zamontować tam anteny na pasmo VHF UHF i UKF (yagi 3el) i połączyć to wszystko w 1 kabel.
  I teraz pytanie w jaki sposób prawidłowo przewiesić kabel koncentryczny. (myślałem o kablu triset w czarnej osłonie).
  Nie chciałbym montować jakichkolwiek wzmacniaczy, czy ta instalacja ma prawo działać?
  Schemat instalacji wyglądałby tak.

  ANTENY -> zwrotnica-> 20 metrów kabla w powietrzu ->rozgałęźnik na 2 wyjścia(do jednego podlaczony tv) a dalej -> ok 20 metrów kabla w budynku -> rozgałęźnik -> odbiornik tv i tuner radiowy.

  Czasem na antenie yagi 3el udaje mi się złapać stacje radiowe z bardzo daleka dlatego też chciałbym by długie odcinki kabla nie wpływały na osłabienie sygnału na wejściu tunera.
  Jak to rozwiązać?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Poziom 20  
  Łatwiej coś doradzić jeśli znana jest pozycja na mapie miejsca gdzie zamontowana jest antena odbiorcza. Ale może też pan warunki ocenić samodzielnie.
  Proszę wejść na stronę: www.dvbtmap.eu
  Tam znajdzie pan podstrony, na których można znaleźć informacje do określenia z których kierunków (nadajników) będzie miał pan najlepszy odbiór programów DVB-T w pańskim miejscu odbioru.

  Podstrona: "Distance and terain profile" dla pańskiego punktu zamocowania anteny odbiorczej(zaznaczonego: przez podwójne kliknięcie lewym przyciskiem myszy) jako zielona strzałka, pozwala uzyskać mapę z wykreślonymi kierunkami i podanymi azymutami na wybrane (z okna po prawej górnej stronie mapy) nadajniki DVB-T, oraz profil terenu pomiędzy nadajnikiem a anteną odbiorczą (który wykaże jak bardzo krzywizna Ziemi i wzniesienia terenowe zasłaniają /lub nie/ trasę przebiegu sygnału DVB-T). Dla uzyskania wykresu profilu terenu, uprzednio należy wpisać wysokość zawieszenia anteny odbiorczej nad poziomem gruntu w miejscu odbioru (na wskaźniku w lewym dolnym rogu mapy).
  Poniżej przykładowe obrazki dla Rumi;
  - Przewieszka kabla antenowego pomiędzy budynkami - Przewieszka kabla antenowego pomiędzy budynkami

  Dla Rumi (Gdynia) najkorzystniejszy kierunek jest na nadajnik link; RTCN- Gdańsk-Chwaszczyno


  Przy parametrach nadawczych tego RTCN straty na 50m przewodu antenowego, rozgałęźnika i ewentualnej zwrotnicy (10dB+4dB=2dB= 16dB) nie powinny stanowić problemu dla jakości odbioru.
  Gdyby pan wkleił foto anten, to byśmy mniej więcej wiedzieli czego się po nich spodziewać, czyli jaki mają zysk energetyczny.

  Inna użyteczna strona www pozwalająca znaleźć informacje na temat dostępnych nadajników i dobór anteny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T

  Co do odbioru dalekich stacji radiowych UKF to radził bym zastosować odzielny kabel pomiędzy symetryzatorem w antenie a wejściem antenowym w tunerze radiowym. Straty sygnału na 50 m przewodu triset113 (w zakresie częstotliwości;87.5÷107.5MHz) wyniosą tylko ok.3dB. Tymczasem, w takim przypadku, zastosowanie przedwzmacniacza antenowego w antenie radiowej przyniesie więcej kłopotów niż zysku na jakości odbioru bo nadajniki radiowe w Chwaszczynie bardzo mocne.

  Przykładowy zestaw nie drogich anten ze zwrotnicą i filtrem LTE800;
  Antena telewizyjna Dipol 19/21-60 DVB-T "rurka"
  Antena telewizyjno-radiowa DIPOL 7/5-12 DVB-T DAB
  Zwrotnica antenowa ZA-104Ms FM/6-12/21-69/75
  Rezystor obciążeniowy (F) blokada DC, 75 om
  Filtr LTE wewnętrzny Signal
  Rezystor obciążeniowy 75Ω nakręcamy na nie wykorzystane wejście UKF-FM. Złączki F przy zwrotnicy i filtrze LTE800 warto raz na pół roku prysnąć od wewnątrz przeparatem w aerozolu do złącz elektrycznych. Przewód można podwiesić na drucie ocynkowanym Φ3mm lub nawet na nierdzewnym Φ2mm -niewielka różnica w cenie a o wiele trwalszy. Nie musi być przewód zespolony z linką nośną. Można go podwiązać do obcej linki np. druten ocynkowanym do linki ocynkowanej lub miedzianym do nierdzewnej. Linkę nośną warto uziemić na zewnątrz budynku. Elementy stalowe ocynkowane anten, od razu a potem co roku, warto zamalować biteksem bo szybko tracą warstwę oszczędnościowego ocynku. Podobnie z puszkami antenowymi, zamalować biteksem aby tworzywo sztuczne nie ulegało przyspieszonej degradacji pod wpływem promieniowania UV. Zwrotnicę i filtr LTE800 przed wejściem UHF zwrotnicy, najlepiej zamocować z dala od masztu na poddaszu tego drugiego budynku lub przynajmniej pod okapem dachu aby były zabezpieczone prze promieniowaniem słonecznymUV i przed deszczem. Takie umiejscowienie zwrotnicy ułatwia późniejszą konserwację połączeń o każdej porze roku i przy każdej pogodzie. Anteny są tak dobrane aby zapewnić większą kierunkowość i odporność na sygnały spoza kierunku na RTCN-Chwaszczyno. Gdyby sygnały były za silne można je dostosować (ztłumić) przez dodatkowy tłumik na wyjściu zwrotnicy (lub dwa tłumiki, po jednym na każdym z wejść zwrotnicy gdyby potrzeba było wytłumiać odmiennie sygały UHF i VHF).
  Tłumik antenowy TV regulowany TRA-03

  Jeśli interesują pana możliwości odbioru dalekich nadajników radiowych odpowiednio silnymi antenami zapraszam do przeczytania; link; Anteny UKF-FM, poprawa odbioru
  PZDR, Jerzy Cieślański
 • Poziom 36  
  Jeżeli chodzi o przewieszkę to tylko na drucie stalowym ew. lince albo zejść do ziemi i zakopać, albo poszukać kabla z linką np.Link