Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

GNS3 wstępna konfiguracja -

pawstrze 11 Jan 2017 15:57 3825 12
    pawstrze
    Level 9  
    Hej,
    Próbuję skonfigurować sobie środowisko pracy do testów i nauki. Mam zainstalowanego VMWare Workstation Player 12 i GNS3. Wirtualne maszyny działają bez problemu. Nie potrafię sobie jednak poradzić z konfiguracją GNS3. To pierwszy raz kiedy mam styczność z tym programem. Próbowałem szukać trochę w Internecie ale niestety niewiele to dało.

Sytuacja wygląda tak, że po włączeniu GNS3 włącza się Setup Wizard. Zgodnie z radą u góry wybieram Local GNS3 VM. W następnym kroku, tam gdzie jest do wyboru VirtualBox i VMWare wybieram tego drugiego i wtedy wyskakuje komunikat:

Kiedy już zorientowałem się mniej więcej o co chodzi, pobrałem to GNS3 VM, zainstalowałem to problem nadal występował. Dodatkowo tutaj:

widzę tylko jedną z maszyn wirtualnych, które mam skonfigurowane w VMWare. Dlaczego jest tylko jedna? Jak w ogóle należy podejść do tematu?

Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.
    czuker
    Level 25  
    a masz obraz który jest wymieniony na drugim obrazku czyli GNS3 VM?
    pawstrze
    Level 9  
    Tak. I jeszcze 3 inne...
    czuker
    Level 25  
    a zaimportowałeś to ova do VMWare? po co chcesz uruchamiać wszystkie na raz?
    na drugim obrazku wybrałes jakis obraz, przydzieliłeś procesory i RAM, a co było dalej?
    pawstrze
    Level 9  
    Tak. Zaimportowałem. Może napiszę, co w ogóle chcę osiągnąć.

Chciałbym sobie zwirtualizować środowisko, w którym będę miął jakiś router albo firewall cisco + dwa komputery: jeden serwer i host, albo kilka hostów. Rozmiałem to tak, że w VMware instaluje tworzę sobie maszynę hosta i serwer, instaluje sobie systemy i w GNS3 łącze wszystko w jedną sieć.

Co do Twojego pytania - nic więcej nie robilem, bo próbowałem uzyskać możliwość wybrania innych maszyn wirtualnych. - edit: już sprawdziłem: po kliknięciu next odpala maszynę wirtualna Win 2012. Bez sensu...
    Tak więc GNS3 VW mam zainstalowane,a w wyborze widzeę tylko to jedno Win Server 2012
    czuker
    Level 25  
    Wg mnie robisz coś do czego GNS3 się nie nadaje.
    GNS3 to program do symulowania sieci. Jest on dystrybuowane jako samodzielny program do instalacji na posiadanym systemie operacyjnym. Ale można go też pozyskać jako już zainstalowany na preferowanym systemie operacyjnym jako tzw applaiance. I to co pobierasz jest właśnie tym ostatnim. Po zaimportowaniu tego ova uzyskujesz maszynę z zainstalowanym GNS3 i w nim dopiero tworzysz swoją topologie sieci.
    Epic
    Level 29  
    Wygląda jakbyś wybierał złą maszynę wirtualną jako serwer GNS3.
    Pobierz vm-kę stąd: https://github.com/GNS3/gns3-gui/releases

Rozpakowujesz, dodajesz do vmware lub Virtualboxa(odpowiednio do typu pobranej). A następnie dokładnie tą maszynę wybierasz w Setup Wizard tak jak na screenie.
    pawstrze
    Level 9  
    Epic wrote:
    Wygląda jakbyś wybierał złą maszynę wirtualną jako serwer GNS3.
    Pobierz vm-kę stąd: https://github.com/GNS3/gns3-gui/releases

Rozpakowujesz, dodajesz do vmware lub Virtualboxa(odpowiednio do typu pobranej). A następnie dokładnie tą maszynę wybierasz w Setup Wizard tak jak na screenie.

Tyle, że ja widzę tylko jedną maszynę wirtualną, choć mam ich kilka.

------

Jeśli chodzi o odp. kolegi wyżej - może opowiem do czego mi to w ogóle potrzebne :)
    Chciałbym właśnie symulować sieć. Coś jak w Packet Tracerze, tyle, że na działających systemach postawionych na maszynie wirtualnej. Rozumiałem to w ten sposób, że w VMWarze tworzę maszyny, konfiguruję je a w GNS3 mogę je połączyć w jedną sieć dorzucając jeszcze routery, firewalla itd. Zrozumiałem, że właśnie do tego służy GNS3. Mylę się? Jeśli nie, to jakie kroki trzeba przejść żeby uzyskać taki efekt?

Dzięki za pomoc.
    czuker
    Level 25  
    Mylisz się.
    GNS3 to raczej symulator sieci IP. Wg mnie nie działa tak że widać na nim różne maszyny wirtualne o czym pisałem wcześniej. Jeśli chcesz interakcji pomiędzy maszynami wirtualnymi odpal dwie/trzy/naście maszyn wirtualnych z tym że raczej będa wtedy w jednej sieci. Jak dla mnie nie uda Ci się połączyć ich przez routery symulowane w GNS3
    czuker
    Level 25  
    Obejrzałem. Człowiek uczy się całe życie.
    Dla mnie to wygląda tak jakby ktoś miał na swoim komputerze zainstalowany GNS3 i stworzył sobie sieć, a potem uruchamiał dwie maszyny wirtualne i.podlaczal je pod ten GNS3. Zauważ że na początku nie ma ikonek świadczących o uruchomieniu wmvare czy virtualbox'a.
    Wydaje mi się że jak chcesz ucuchomic ten obraz ova to w nim musiałbyś mieć stworzone dodatkowe maszyny wirtualne. Może nawet sobie to przetestuje ale dopiero w weekend.
    Epic
    Level 29  
    Tak, GNS3 służy do symulacji pracy sieci.
    Nie, @pawstrze nie myli się.
    W GNS-ie można bez problemu podłączyć maszyny wirtualne za pomocą dowolnej topologi zawierającej routery, switche, czy firewalle. O ile są obsługiwane przez ten program.

Co wprowadza często zamęt, VM-ki możesz łączyć na dwa sposoby, albo importując je do GNS3 albo uruchamiając je niezależnie i w GNS-ie łączyć za pomocą wirtualnych interfejsów.

pawstrze wrote:
    Tyle, że ja widzę tylko jedną maszynę wirtualną, choć mam ich kilka.
    Którą dokładnie maszynę pobierasz i jak ją uruchamiasz. Najlepiej pokaż na screenach.

Należy rozróżnić maszynę wirtualną służącą jako serwer GNS3 i pozostałe maszyny które chcesz łączyć w projekcie.
    pawstrze
    Level 9  
    To już tak trochę podsumowując bo chyba doszedłem do tego, co było problemem.

Założyłem wątek na oficjalnym forum pomocy do GNS-a: https://gns3.com/qa/i-can-t-find-vmware-virtual-mach
    Kombinując trochę w temacie doszedłem do tego, że jedną z tych maszyn zainstalowałem pomijając wybór miejsca dla plików maszyny. Jak widać tam kolega podpowiedział, że ma to znaczenie, przy używaniu VMWare - jednym słowem problemem była aplikacja do maszyn a nie samo GNS3. Spróbowałem z VirtuaBoxem i od razu jest ok. Po wyborze local server w kreatorze uruchamianym na początku widać wszystkie maszyny z VB. :)

Co do tej różnicy, czy z tym obrazem OVA czy nie, to wydaje mi się, że do moich zastosowań wystarzcy opcja 'local server'. Wtedy będę mógł sobie maszyny z VB łączyć z routerami itd. Tak to przynajmniej widzę.

Jeszcze raz dzięki za pomoc! :)

Zabawne, że akurat za niedługo będzie książka akurat pod tę tematykę. Przyda się do licencjatu :) A jbc będę tutaj też pytać :)