Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ELNA 6800uF jaki kondensator? - ELNA 6800uF 44SV CEW 85 stC 86U

11 Sty 2017 20:37 855 6
  • Poziom 10  
    Cześć.

Potrzebuję dobrać zamiennik bo obecny cieknie.
    Na kondensatorze mam tylko:

ELNA 6800uF 44SV CEW 85 stC 86U
    Wymiary 30x55
    Jest z roku 1977-79, w sprzecie Kenwood'a.

Pomożecie?
  • Poziom 10  
    Jeśli masz możliwość sprawdzenia napięcia, jakie jest na jego nóżkach przy włączonym sprzęcie, to sprawa rozwiązana - wystarczy wziąć kolejny z szeregu wartości (większe napięcie) i poszukać w serwisach aukcyjnych, itp.
    A najlepszym wyjściem będzie odczytanie z płytki numeru kondensatora i odnalezienie go w dokumentacji, czyli na schemacie, albo w spisie elementów. Problem w tym, że nie zawsze się opłaca, bo niektóre schematy są tak rzadkie, że nie są za darmo.
    Ale dla takiego sprzętu czasem warto ;)
  • Poziom 10  
    Wg schematu jest to 44V.
    Współczesne ELNA for Audio za 6800uF/63v 11-15 pln będą wystarczające?
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Tak coś czułem po nazwie, ale nie miałem pewności. Jeżeli na schemacie jest 6800uF/44V, to 6800uF/63v wystarczy spokojnie :)
    Pytanie tylko, dlaczego stary pociekł, ale sprzęt, widzę, parę lat już ma, więc miał do tego prawo.
    Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Ogólnie to przejrzał bym resztę kondensatorów elektrolitycznych. Szkoda kasy na przesyłki i jest duże prawdopodobieństwo, że też są do wymiany, szczególnie w okolicach gdzie jest cieplej lub napięcie wyższe.
    Patrz przede wszystkim na pojemność i napięcie. Napięcie może być wyższe niż oryginał, byle rozmiar wszedł. Zresztą te nowe będą przy tej samej pojemności i napięciu prawdopodobnie gabarytowo mniejsze.
    I nie muszą być "ELNy", mogą być innego producenta jeśli byłby problem.
  • Poziom 10  
    W sumie to może napiszę o genezie mojego pytania...
    Wzmacniacz podczas pracy wydziela zapach taki trochę starej elektroniki ale jest w tym coś co pachnie mi elektrolitem :-(

W końcu zabrałem się za rozkręcenie paru blach i wychodzi taki oto widok jak na foto poniżej.
    Mam wątpliwości czy to wycieki czy raczej klej?
    Jeden z kond. na zdjęciu raczej jest mocno podpieczony ale te duże.. ?

Dla czego pytam - bo laicka analiza zapachowa wskazuje na źródło z dużych kondensatorów niż z transformatora - a ten też nie jest najładniejszy. Nie jest lepki ani mokry tylko charyzmy mu brakuje :-)

Sprzęt gra tylko brzydko mu pachnie z wnętrza ;-)
    Przy okazji wyczyszczę potencjometry i odkurzę więc przyda się oczyszczenie.
    Pytanie tylko czy warto wciągać do roboty kondensatory?

Z góry dzięki za wasze wrażenia - foto poniżej:

ELNA 6800uF jaki kondensator? - ELNA 6800uF 44SV CEW 85 stC 86U ELNA 6800uF jaki kondensator? - ELNA 6800uF 44SV CEW 85 stC 86U ELNA 6800uF jaki kondensator? - ELNA 6800uF 44SV CEW 85 stC 86U ELNA 6800uF jaki kondensator? - ELNA 6800uF 44SV CEW 85 stC 86U ELNA 6800uF jaki kondensator? - ELNA 6800uF 44SV CEW 85 stC 86U ELNA 6800uF jaki kondensator? - ELNA 6800uF 44SV CEW 85 stC 86U
  • Poziom 34  
    Spójrz na kondensatory również od góry czy nie są lekko wypukłe dekielki, zmierz niektóre miernikiem jakie maja pojemności. I będziesz wiedział jaka jest ich kondycja.
    Jak sprzętu chcesz troch poużywać, wymiana mu tylko pomoże. W końcu pracują od 20 lat i podejrzewam, że nawet jak wyglądają dobrze to ich pojemność będzie inna niż deklarowana na opisie. Ja bym powymieniał, jeśli sprzęt tego wart, a kondycja im trochę opadła.
    Bo też wcale nie jest powiedziane, że pierwszy lepszy z alledrogo będzie lepszy a szczególnie trwalszy.