Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WEP 30100 - Zasilacz laboratoryjny do CB Radio

andrzejlisek 11 Sty 2017 21:33 603 2
  • #1 11 Sty 2017 21:33
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Jakiś czas temu podłączyłem CB radio (Intek M-150 oraz President Jackson I) do zasilacza laboratoryjnego WEP 30100 ustawionego na napięcie 13V i maksymalny prąd 10A (maksimum). W obu radiach, podczas odbioru radia działały poprawnie, a podczas próby nadawania napięcie na zasilaczu nie było stabilne, a z zasilacza wydobywał się taki odgłos częstego przełączania styków, a radio nie działało prawidłowo, nadawany sygnał był bardzo zniekształcony. Potem testowałem akumulator samochodowy, zasilacz dedykowany do CB radia i zasilacz dedykowany do transceivera KF i we wszystkich przypadkach inny niż zasilacz laboratoryjny oba radia działały prawidłowo. W innych zastosowaniach (zasilanie układów elektronicznych analogowych i cyfrowych, a nawet zasilanie drutu oporowego) ten zasilacz działa prawidłowo. Co może być przyczyną nieprawidłowego działania zasilacza przy używaniu CB radia. Mam jeszcze transceiver KF, ale nie testowałem, żeby się nie popsuł.

• #2 17 Sty 2017 11:24
    huluk
    Poziom 29  

A czy przypadkiem antena nie była zbyt blisko zasilacza? Może w jego układach pomiarowych indukowało się wystarczająco duże napięcie aby elektronika stabilizująca napięcie wyjściowe "zwariowała" ?

• #3 18 Sty 2017 18:52
    andrzejlisek
    Poziom 28  

huluk napisał:
    A czy przypadkiem antena nie była zbyt blisko zasilacza? Może w jego układach pomiarowych indukowało się wystarczająco duże napięcie aby elektronika stabilizująca napięcie wyjściowe "zwariowała" ?

To mogło być to. Dzisiaj przetestowałem z anteną w odległości ok. 2 metry od zasilacza i faktycznie zasilacz strzelał jak z karabinu. Potem ustawiłem antenę w odległości ok. 10 metrów po linii prostej i zasilacz działał poprawnie. Wtedy, swego czasu nie próbowałem nawiązywać łączności, więc testowałem sprzęt wewnątrz pomieszczenia, wtedy to antena, radio i zasilacz z cała pewnością były w jednym pomieszczeniu.

Jak antena była blisko, to zdarza się, ze zasilacz działa poprawnie, a jak się dmuchnie w mikrofon, to zaczyna strzelać. Zachowanie zasilacza widać na tym filmiku:

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson