Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Astra G - Zestaw wskaźników, sygnały sterujące poszczególne zegary

piotrek0207 11 Sty 2017 23:35 291 7
  • #1 11 Sty 2017 23:35
    piotrek0207
    Poziom 13  

Witam

Jestem ciekawy czy któryś z kolegów orientuje się jakim typem sygnałów są sterowane poszczególne zegary: szybkościomierz, obrotomierz, wskaźnik temperatury cieczy chłodzącej i poziomu paliwa. Czy jest to może sygnał prostokątny o zmiennej częstotliwości w przypadku dwóch pierwszych, a PWM w pozostałych? Pytam gdyż zastanawiam się czy możliwe jest sterowanie zegarami sygnałem z zewnątrz przy pomocy mikrokontrolera. Są na YT filmiki pokazujące, że to da się zrobić(chyba to były zegary z BMW E36), ale nie wiem czy jest jakiś standard sygnałów sterujących wskaźnikami dla wszystkich aut lub każde auto ma swój specyficzny.

Pozdrawiam

• Pomocny post
    #2 12 Sty 2017 08:28
    ociz
    Moderator Samochody

Obrotomierz prostokąt, 100 Hz dla 3000rpm, czyli tyle co zapłonów w 4-cylindrowych silnikach.
    Prędkościomierz prostokąt, gdzieś na zegarach nawet można odczytać ile impulsów przypada na przejechany kilometr, tzw indeks prędkości, ale już nie pamiętam jak to się robi.
    Temperatura PWM, częstotliwość około 100Hz.
    Wskaźnik paliwa zwyczajnie zwierasz do masy rezystorem.

piotrek0207 napisał:
    nie wiem czy jest jakiś standard sygnałów sterujących wskaźnikami dla wszystkich aut

Nie ma żadnych standardów.

• #3 12 Sty 2017 10:59
    szczupx
    Poziom 18  

...a w nowszych samochodach wszystko idzie po magistrali CAN.
    Da się "oszukać" zegary wysyłając im swoje dane z własnego mikrokontrolera, gdzieś widziałem pracę naukową w której coś takiego udało się wykonać. Oczywiście dużo więcej z tym kombinowania bo konkretne adresy poszczególnych wartości nie są ogólnie dostępne.

• #4 12 Sty 2017 17:43
    piotrek0207
    Poziom 13  

ociz napisał:
    Obrotomierz prostokąt, 100 Hz dla 3000rpm, czyli tyle co zapłonów w 4-cylindrowych silnikach.
    Prędkościomierz prostokąt, gdzieś na zegarach nawet można odczytać ile impulsów przypada na przejechany kilometr, tzw indeks prędkości, ale już nie pamiętam jak to się robi.
    Temperatura PWM, częstotliwość około 100Hz.

Dziękuję, a jaki jest poziom napięcia 12 czy 5 V ? Czy jest gdzieś dostępna rozpiska pinów złącza wskaźników tej Astry?

szczupx napisał:
    ...a w nowszych samochodach wszystko idzie po magistrali CAN.

Na CANa to nie będę się porywał. Jeszcze go na swoim STMie nie opanowałem i nie wiem czy znajdę czas. Zresztą jak sam wspomniałeś trzeba znać adresy. Na szczęście w tych Astrach nie ma CANa:)

• #5 12 Sty 2017 21:08
    milejow
    Poziom 42  

piotrek0207 napisał:
    Czy jest gdzieś dostępna rozpiska pinów złącza wskaźników tej Astry?

W dziale ,,download,, pewnie znajdziesz schematy do tej asterki.

• Pomocny post
    #6 12 Sty 2017 21:28
    szczupx
    Poziom 18  

Wszystko znajdziesz w Opel TIS

• #8 13 Sty 2017 00:02
    piotrek0207
    Poziom 13  

Ok. Panowie dziękuję za pomoc. Temat zamknięty.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME