Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antyradar - jak rozmontować antyradar

Marciniasty 18 Jul 2005 16:28 15689 24
Optex
  • #1
    Marciniasty
    Level 11  
    Witam.
    Mam takie pytanie, jak rozmontować antyradar, tak by wydostać z niego sam czujnik i umieścić go przy szybie, a resztę urządzenia gdzieś zabudować.
    Proszę o info.
    Pozdrawiam.
  • Optex
  • #2
    bart1984
    Level 17  
    normalnie.
    rozbierasz wyciagasz czujnik na przewodzie (nie zadlugim) i jestes.

    BarT

    P.S. jak bys sprecyzowal pytanie lepiej to bys dostal odpowiedz szersza
  • #3
    Marciniasty
    Level 11  
    ale czy tam jest jeden czujnik czy kilka, bo teraz chce jakiś antyradar zakupic i się przymieżam
  • #4
    gabik001
    Level 37  
    No coz , w zaleznosci od firmy , konstrukcje sa rozne. Niektore sa tak skonstruowane ze nie ma mozliwosci rozdzielenia - tzn budowa jest dosyc zwarta. Wtedy pozostaje cala czesc mikrofalowa ze wzmacniaczami pozostawic w obudowie i gdzies "ukryc" (bo mniemam ze chodzi o ukrycie antyradarku przed policja :) ) a reszte to co jest "po niskiej" z wyswietlaczem i przelacznikami "przeniesc" za pomoca przewodow w dostepne miejsce. Najlepszym miejscem na ukrycie czujnikow jest deska rozdzielcza (tam gdzie sa zegary) tylko trzeba troszke wkladu manualnego na przerobienie jej. A dobrym miejscem na montaz sterowania jest miesce nad lusterkiem wstecznym - ale tylko wowczas kiedy nie ma tam sterowania szyberdachem (w przeciwnym razie gdzies na kokpicie).
    Dodam ze Cobra miela kiedys , kiedys w swojej ofercie antyradar dzielony - czujniki osobno a sterowanie osobno. Calosc polaczona za pomoca 7 przewodow (ktorych dlugosc nie miala znaczenia). Z tym ze zakresy pracy nie byly zachecajace (K, Ka) bo to bylo 20 lat temu.
    Pozdrawiam
  • #5
    Marciniasty
    Level 11  
    No właśnie, poza tym koszt takiego rozdzielonego jest trochę większy.

    co do schowania to sobie napewno poradzę, martwi mnie tylko jak to rozmontować by nadal całość działała.

    mam takie fajne miejsce już upatrzone na desce :P a czujnik bym sobie walną przy lusterku wstecznym

    narazie jestem w fazie planowania
  • #6
    raveland
    Level 28  
    a ja mam takie pytanie czy te antyradary cos wogole daja bo mi sei wydaje ze one dopiero reaguja jak wyczuja fale wyslane w strone antyradaru z radaru czyli chyba juz za pozno na zwolnienie jezeli sie myle to uswiadomcie mnie
  • #7
    raah
    Level 13  
    dają, dają ... sam używam od jakiegoś czasu niedrogi model - Cobra ESD 7000.
    Za późno to może być na reakcje w przypadku niektórych fotoradarów, ale pasma zwykłych "suszarek" i innych radarów prędkości mój model wychwytuje z kilkuset metrów.

    Pamiętajcie aby nie kupować antyradarów w kolorach innych niż czarny, np. srebrny, widać je z daleka, a policja dobrze wie gdzie szukać.. ;)
  • #8
    gabik001
    Level 37  
    Ale przeciez przepis mowi ze wolno miec antyradar ale nie wolno go uzuwac.... A przeciez nie widzi czy jest wlaczony czy nie... Jak to jest?
  • Optex
  • Helpful post
    #9
    raah
    Level 13  
    nie można mieć w stanie gotowym do użycia (np. w pudełku czy w bagażniku można),
    ale zycze powodzenia w "negocjacjach" nawet jak znajdą w pudełku w schowku...
  • #10
    Marciniasty
    Level 11  
    no właśnie,
    jaki antyradar polecacie, mnie interesuje jakiś co podpowie gdzie robią zdjęcia :P trochę ich ostatnio widziałem i nie mam ochoty miec fotki ze złego profilu :) czekam na info

    Dodano po 2 [minuty]:

    A proszę państwa, wpadłem na taki pomysł
    czy można sobie przyciemnić szybkę takim paskiem od góry około 10cm, i tam zamontować antyradar, nie widać go będzie od zewnątrz :P co wy na to??
  • #11
    Tomek665
    Level 28  
    Widzisz Marciniasty gdybyś jeździł trochę wolniej to byś nie miał tylu problemów
  • #12
    Marciniasty
    Level 11  
    no właśnie narazie nie mam, bo mniej więcej wiem gdzie stoją w wawie,
    ostatnio widziałem na marynarskiej, jeden na najeżdżające, drugi na odjeżdżające pojazdy, (się postarali)

    no i tak dalej myśle i kombinuję

    Dodano po 31 [sekundy]:

    fotki jeszcze nie dostałem ani jednej,

    na sobieskiego koło ul. Hańczy też czasami stoi, po obydwu stronach
  • #13
    raah
    Level 13  
    naklejenie takiego paska nie jest chyba zabronione, można tam zamontowac antyradar, tylko wypadało by przedłużyć kabel od niego, żeby nie zwisał z góry do gniazda zapalniczki, lecz puścić go naokoło.


    A co do antyradarów, to zależy ile chcesz na to przeznaczyć.
    Ja osobiscie odradzam jeżdzenie w miescie z nimi, gdyż policja może je łatwo zauważyć..

    tutaj jest link do strony o nich

    http://www.radartest.com/index.asp

    jednymi z najlepszych i najdroższych są firmy Bell, ale bez przesady, taki np. Cobra ESD 7000, (200-230 zł) bije na głowe dużo droższe od niego
  • #14
    gabik001
    Level 37  
    raah wrote:
    naklejenie takiego paska nie jest chyba zabronione, można tam zamontowac antyradar, tylko wypadało by przedłużyć kabel od niego, żeby nie zwisał z góry do gniazda zapalniczki, lecz puścić go naokolo

    Przewaznie w tamtych "rejonach" jest oswietlenie wnetrza i z tamtad mozna wziac napiecie (jest tam zawsze 12V) - przez co odpada zwisanie kabla przed oczami....
    Pozdrawiam
  • #15
    Marciniasty
    Level 11  
    Rozumiem, że taka folia przyciemniająca nie będzie przeszkadzała w działaniu wykrywacza?
  • #16
    raah
    Level 13  
    nie będzie, pod warunkiem że nie będzie miała domieszek metalu, można antyradar podwiesić nawet na podsufitce,żeby go wogóle nie było widać przez przednią szybę i będzie działał, jedynie nie będzie widział 'laserów" których i tak w Polsce nie ma :)


    Miektóre samochody, głównie nowszego posiadają szyby atermiczne, np;
    Renault Laguna... różne wersje
    Citroen Xsara Picasso
    Citroen C5
    Peugeot ... różne wersje
    Audi A8
    Vauxhall Zafira

    i tam antyradar nie będzie działał prawidłowo...
  • #17
    Marciniasty
    Level 11  
    czyli tak naprawdę to można sobie antyradar zamontować na podsufitce?
    a może doczepić rzepem do zagłówka pasażera, lub do boku siedzenia pomiędzy kierowcą a pasażerem, czy dobrze rozumiem?

    Z tymi szybami to rzeczywiście coś słyszałem, ale te szyby muszą mieć podgrzewanie elektryczne, inne podobno przepuszczają.
  • #18
    raah
    Level 13  
    polecam na podsufitce, bezsteresowo i działa jak najbardziej, a na siedzeniu pasażera (pod zagłówkiem) też praktykuje w trasie :)

    Szyby z podgrzewaniem elektrycznym (min. Ford) troszke osłabiają, ale nieznacznie,
    ale te najnowszej generacji z filtrem uv montowane w autach francuskich uniemożliwiaja prace antyradaru (sprawdzałem w Ranault Laguna), ale producenci też chyba o tym pomysleli gdyż na górze szyby są takie czarne, zakropkowane miejsca, które służą do np. czujników deszczu itp, można tam umieścic antyrdar, choć będzie ciężko, trzeba wtedy kupować te "rozdzielne"
  • #20
    Marciniasty
    Level 11  
    No to proszę państwa, podzielcie się jaki model wybrać, albo jakie używacie i jak się one sprawują (najbardziej mnie interesuje info o fotoradarach)
  • #21
    dejot
    Level 17  
    Marciniasty wrote:
    No to proszę państwa, podzielcie się jaki model wybrać, albo jakie używacie i jak się one sprawują (najbardziej mnie interesuje info o fotoradarach)


    Przekopiuję ci całkiem spore wypracowanie które pisałem na innym forum bo nie chce mi się w kółko to samo wałkować:

    Bardzo dobry antyradar oraz prawidłowa interpretacja jego sygnałów i odpowiednia na nie reakcja są w stanie skutecznie zabezpieczyć przed płaceniem mandatów. Podkreślam BARDZO DOBRY antyradar, przystosowany do samodzielnego definiowania wykrywanych częstotliwości stosowanych w danym kraju, z bardzo dobrą filtracją fałszywek. Nie oszukujmy się, nie są to antyradary za 500, 700 czy nawet 1000zł - mówimy o legalu a nie przemycie z Allegro. Te mogą mogą coś pomóc ale cudów nie należy się spodziewać. Jedynie bardziej podnoszą komfort psychiczny (chociaż i tutaj są wyjątki). Oprócz samej czułości i selektywności liczy się szybkość przemiatania pasm i szybkość wysłania alarmu po wykryciu opromieniowania. W modelach z niższej półki opóźnienie wystąpienia alarmu może wynosić nawet ponad 2 sekundy, czyli praktycznie dodajac do tego nasz refleks (np. 1 sek.) raczej jest już pozamiatane. Dobry antyradar wysyła sygnał alarmowy po czasie dużo krótszym niż 0.5 sek w najmniej sprzyjających przypadkach czyli gdy aktualnie skanuje on początek pierwszego pasma a pomiar prędkości jest dokonywany w ostatnim skrajnym zakresie częstotliwości. Tutaj i tak mamy "sporo" czasu na hamowanie gdyż nawet jeżeli jedziemy pierwsi i jesteśmy niespodziewanie namierzani suszarką to i tak pozostaje nam minimum 3-4 sekundy "wolnego czasu". Aby dokonać prawidłowego pomiaru radarem ręcznym to musi tem pomiar trwać od 3-5 sekund. Gdy policjantowi mocniej drży łapa to pomiar może się nawet wydłużyć. Zdaję sobie sprawę że teoretyczny czas pomiaru to mniej niż sekunda. Podany wyżej czas to czas realnie stosowany przez panów policjantów. Nie wiem po co i dlaczego ale zawsze tak jest gdy do mnie "strzelają" (może ich tak szkolono). Zawsze jednak gdy antyradar zapika zaczynam hamować i zawsze policjant jeszcze trzyma suszarke włączoną przez 2-3 sekundy (ciągle pika) a potem opuszcza z niesmakiem. Może przy nagłej zmianie prędkości coś się resetuje i mierzy ponownie??? Nie wiem, ale to działa. I nie teoretyzujcie tutaj o Dopplerze i innych teoriach pomiaru bo fakty są takie że gość zawsze naciska spust, trzym, trzyma, trzyma i po kilku sekundach puszcza i dopiero wówczas ma odczyt.
    Dobry antyradar oprócz wysokich wartości wyżej podanych podstawowych parametrów powinien być przystosowany do europejskich warunków czyli powinien posiadać odpowiedni zakres mierzonych częstotliwości z możliwością indywidualnego wyboru konkretnych częstotliwości które nas interesują, pomijając tym samym częstotliwości nie używane w danym kraju lub częstotliwości używane ale przez inne urządzenia (np. automatycznie otwierane drzwi, systemy monitoringu, synchronizacja sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach, itp.).
    Dzięki temu zamiast skanować bez potrzeby kilkanaście pasm, skanuje np. wybrane trzy czestotliwości, które są aktualnie używane przez Policję do kontroli prędkości. Pozwala to znacznie przyspieszyć przemiatanie a co z tym się wiąże, szybciej wysłać informację alarmową. Sprawa kolejna to dzięki wyłączeniu "nie potrzebnych" pasm w znacznym stopniu ogranicza się ilość fałszywych alarmów w miescie (np. wspomniane drzwi na stacjach benzynowych). Modele z wyższej półki (np. firmy Bel) posiadają możliwość jednoczesnego skanowania pasm użytecznych oraz analizę stałego tła elektromagnetycznego w danym rejonie. Dzięki temu możliwa jest dokładniejsza filtracja zakłóceń np. od nadajników sieci komórkowych, linii energetycznych, itp.
    Dobre antyradary powinny posiadać takie zakresy częstotliwości:
    X Band - 9.41 GHz, 9.9 GHz, 10.525 GHz, 10.600 GHz
    Ku Band - 13.45 GHz
    K Band 24.125 GHz, 24.150 GHz
    Ka Band (Narrow) - 34.00 GHz, 34.30 GHz, 34.70 GHz
    Laser - 904nm
    W Europie jest zalecane stosowanie pasma "Ka Narrow" a nie "Ka SW" (Super Wide) - 33.4-36.0 GHz, które jest dedykowane głównie na rynek amerykański. Detektory przygotowywane tylko na ten rynek nie posiadają również rozbitych i indywidualnie dostrajanych do konkretnej częstotliwości pasm. Występują jedynie "szerokie" pasma X, K i Ka co uniemożliwia wyłączenie jakiejś nie potrzebnej czestotliwości w danym pasmie. Oprócz tego są one strojone na maksymalną czułość dla środkowej czesotliwości danego szerokopasmowego zakresu a więc czułość ta nie jest jednakowa w całym paśmie i przeważnie maleje na jego krańcach.
    Wiekszość antyradarów posiada właśnie to pasmo Ka a nie Ka Narrow.
    W Polsce są używane obecnie takie czestotliwości:
    K-10.525 GHz (starsze suszarki np. K-15)
    X-24.125 GHz (nowsze suszarki, fotoradary w skrzynkach i przenośne, np. Rapid-2Ka, Fotorapid)
    Ka-34.00 GHz (fotoradary przenośne, fotoradary samochodowe, np.Ramer-7)
    Ka-34.30 GHz (fotoradary przenośne i w skrzynkach, np. Ramer-7M)

    Podsumowując ten nieco przydługawy wykład.
    Tylko topowe modele antyradarów (Bel, Escort, Valentine 1) są w stanie odpowiednio wcześniej zasygnalizować, że w danej skrzynce jest aktualnie aktywny fotoradar. To samo dotyczy fotoradarów stawianych na trójnogu przy jezdni i ręcznych suszarek.
    Osobiście używam ponad rok dwa (w dwóch autach) raczej wysokie modele: Bel 550 Euro (optymalizowany na Europę model 990) i Bel RX-65 w wersji "rozdziewiczonej" na części i ukrytej na stałe (cześć odbiorcza, wyświetlacz i klawiatura). Owszem istnieją fabrycznie przygotowane dwu lub trzy częściowe wysokie modele ale parametrami niestety nie dorownują wymienionym wyżej. Ponadto praktycznie te dwa modele sa w stanie z ok. 200m wykryć nowoczesne fotoradary Multanova, które juz zaczynaja sie u nas pojawiać http://www.multanova.ch/produkte_geschw_radar_en.php
    Fotoradar stacjonarny (na trójnogu lub w skrzynce) robi zdjecie z odległości 7-60m, suszarka mierzy do 150m przy 60km/h i do 300m przy predkości ponad 100km/h.

    Zasięgi moich sprzetów zmierzone w realu:
    1. Fotoradary w paśmie K (w skrzynkach i na statywach) - pierwszy słaby sygnał od ok. 400m w zależności od terenu, ruchu i pewnie pogody, od 300m zawsze stabilnie i z coraz większym natężeniem
    2. Fotoradary w paśmie Ka (fotoradary w skrzynkach i statywach) - trochę mniej ale 250-300m zawsze pewne. Multanowa od 150-200m.
    3. "Suszarki" (X i K) - 800-1500m w zależności od pasma, terenu i lokalizacji (oczywiście gdy namierzają kogoś wcześniej jadacego).

    Efekty - od ponad roku zero mandatów, zero punktów na koncie (przejeżdżany dystans to ok. 3000 km miesięcznie).
    Mówimy tutaj raczej o "normalnym" i masowo stosowanym naruszaniu ograniczeń prędkości a nie jeździe ekstremalnej bez mózgu. Przy jeździe z predkością ok. 80-90km/h (czyli już dużo ale jeszcze bez wielkiego przegięcia) przez tereny z ograniczeniem do 50km/h spokojnie da radę wyhamować na czas i przy okazji nikogo nie zabić.

    Przetestowałem już kilkanaście antyradarów z różnych półek cenowych i różnych firm i sorry, ale szkłem d..y nie wytrze. Owszem coś tam działają ale nigdy nie ma pewności czy że akurat nie jest już za późno. Z obecnie produkowanych najlepsze i absolutnie topowe są: Bel RX-65 Pro, Bel Target 550 Euro, Escort 8500, Valentine One Generation 2, potem długo nic i dopiero reszta ze średniej półki, które jua maja znacznie mniejsza czułość na fotoradar (20-150m w zależnosci od modelu). Jeżeli w najbliższej przyszłości pojawią się nowoczesne fotoradary o jeszcze bardziej zmniejszonej moc, węższej wiązce mikrofalowej i ostrzejszym kącie pomiaru (jak Multanova) to wszystkie tanie wynalazki zadziałają max 10-50m od obiektywu a to już jest trochę za późno.

    Tutaj jest więcej do poczytania: http://www.antiradar.com/teste/main.html#t_ceskeradary

    Pozdrawiam
  • #22
    Arek_M3
    Level 11  
    każdy fotoradra można dowolnie rozebrać. Najprościej cały antyradar umieścić za grilem samochodu a do środka samochodu pociągnąć przewody od głośnika i diód. Wadą takiego rozwiązania jest przedweszystkim deszcz przed którym trzeba zabezpieczyć antyradar. Drugim minusem jest to że większość antyrów ma dodatkowy czujnik na namierzanie laserem /czyli jak jedzie za tobą radiowóz i cię filmuje/ on nie będzie działał spod maski samochodu.
    Z tego wynika że najleprzym rozwiązaniem jest zamaskowanie go na bagażniku np. na narty w tylniej części i z tamtąd pociągnąć przewody z diód do środka samochodu.
  • #23
    marcinmaxi
    Level 2  
    Czy nadal sa to topowe modele Bel RX-65 Pro , Bel Target 550 Euro, Escort 8500 , Valentine One Generation 2 czy moze polecacie cos nowszego w podobnej cenie ? szczegolnie kieruje to pytanie do dejot ...
  • #24
    dejot
    Level 17  
    Tak, dalej jest to top-liga (również cenowa), chociaż pojawiło się też kilka nowych modeli, w tym rozdzielony na drobne Bell, który trzyma poziom tych najlepszych i wreszcie ma wszystkie pasma używane w Europie. Cena coś ok. 3 tyś zł.
    Teraz nie pamietam "z głowy" dokładnych symboli tych nowości, bo chwilowo temat porzuciłem ze względu, iż te stare dziadki, które nadal mam, pod względem czułości, selektywności i zasięgu w dalszym ciągu nie wymagają poszukiwania następców. W nowszych modelach doszło trochę innych funkcji (często też zbędnych bajerów), może być też wbudowany GPS, dzięki któremu antyradar uczy się miejsc gdzie często występują pomiary lub fałszywki (i potem w tych miejscach ostrzega w "ciemno" na wszelki wypadek lub blokuje niepotrzebne). Są też detektory z laserowym blinderem do "oślepiania" mierników laserowy. Pojawia się coraz więcej skutecznych i juz "nie ściemnianych" jammerów w paśmie radiowym. Jednak w kierunku znaczącej poprawy zasięgu i czasu reakcji (przemiatania pasma, itp.) te poprzednie są ciągle w czołówce.
    Zmieniają się też mierniki policyjne i coraz trudniej będzie cokolwiek zadziałać byle jakim prostym antyradarem za kilka stówek. Te zostaną w miarę skuteczne tylko na stare suszarki, ktore powoli zostają wycofywane. Poniżej 1000zł nie ma bardzo dobrego antyradaru. Żeby skały srały i cuda wypisywał ich sprzedawca.
  • #25
    Qbek_K
    Level 10  
    dejot wrote:
    Tak, dalej jest to top-liga (również cenowa), chociaż pojawiło się też kilka nowych modeli, w tym rozdzielony na drobne Bell, który trzyma poziom tych najlepszych i wreszcie ma wszystkie pasma używane w Europie. Cena coś ok. 3 tyś zł.
    Teraz nie pamietam "z głowy" dokładnych symboli tych nowości, bo chwilowo temat porzuciłem ze względu, iż te stare dziadki, które nadal mam, pod względem czułości, selektywności i zasięgu w dalszym ciągu nie wymagają poszukiwania następców. W nowszych modelach doszło trochę innych funkcji (często też zbędnych bajerów), może być też wbudowany GPS, dzięki któremu antyradar uczy się miejsc gdzie często występują pomiary lub fałszywki (i potem w tych miejscach ostrzega w "ciemno" na wszelki wypadek lub blokuje niepotrzebne). Są też detektory z laserowym blinderem do "oślepiania" mierników laserowy. Pojawia się coraz więcej skutecznych i juz "nie ściemnianych" jammerów w paśmie radiowym. Jednak w kierunku znaczącej poprawy zasięgu i czasu reakcji (przemiatania pasma, itp.) te poprzednie są ciągle w czołówce.
    Zmieniają się też mierniki policyjne i coraz trudniej będzie cokolwiek zadziałać byle jakim prostym antyradarem za kilka stówek. Te zostaną w miarę skuteczne tylko na stare suszarki, ktore powoli zostają wycofywane. Poniżej 1000zł nie ma bardzo dobrego antyradaru. Żeby skały srały i cuda wypisywał ich sprzedawca.

    Mowa to o STiR - urządzeniu rozdzielnym. Najskuteczniejszy sprzęt za rynku, może z nim konkurować tylko V1_3.872. Teraz, gdy można focić od tyłu, tym bardziej trzeba zadbać o AR, który wykryje choć z 150-200 metrów takie zagrożenie. Pal licho pasmo K (Fotorapid-ZURAD), gorzej z Mulanova i Ramer'em pasmo Ka.