Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radiowe sterowanie roletami - jaki sterownik?

12 Jan 2017 18:18 4290 12
  • Level 18  
    Witam. W domu jest około 10 rolet zewnętrznych, każda ze sterownikiem Karlik DWP-8 http://sklepkarlik.pl/produkt,karlik-deco,dwp8-przycisk-zaluzjowy,kolor-bialy,50 . Do rozdzielni schodzą się przewody od tych sterowników, podawałem na 1 z nich fazę i efekt był taki jak zamierzony - roleta zamyka się. Chcę teraz mieć możliwość prostego sterowania wszystkimi roletami jednocześnie z pilota. Rozumiem, że wszystkie przewody odpowiedzialne za podnoszenie rolet łączę ze sobą i podobnie z przewodami odpowiedzialnymi za opuszczanie rolet. Tylko następnie jakiego użyć sterownika radiowego do powyższej sytuacji?
    Czy musi to być jakiś konkretny sterownik, żeby wytrzymał puszczenie fazy jednocześnie na 10 rolet? Czy też takie silniki roletowe pobierają mało prądu i nie ma obaw?
  • Level 18  
    Dlaczego nie wolno zasilać na raz wszystkich rolet?
  • Level 2  
    Witaj.
    Nie lepiej zastosować sterowniki SR1 proximy? Bardzo proste rozwiązanie...

Dodano po 6 [minuty]:

rafipl wrote:
    Dlaczego nie wolno zasilać na raz wszystkich rolet?

A co masz na myśli?
  • Level 15  
    rafipl, Twoim sposobem napisał, a Ty chcesz zrobić przez zwykły włącznik żaluzjowy i na raz wszystko połączyć.

Sądzę że koledze w 1 poście chodziło nie o zasilanie stałe tylko o załączanie rolet czyli puszczeniu napięcia na silnik dając góra lub dół.

Każda roleta powinna być niezależnie sterowana, ponieważ zamykając jedną zamykał byś wszystkie.
    Jak masz wszystkie rolety doprowadzone do rozdzielnicy to może być też coś takiego:

http://www.zamel.pl/pl,68,381,sterownik_rolet_srm10.html

PS:Jeszcze jedno, czy te rolety mają wbudowany sterownik radiowy czy nie ?
    Bo jeśli nie to musisz mieć jeszcze sterownik radiowy+pilot do niego.
  • Level 2  
    Fakt źle przeczytałem post ale z tego co faktycznie chcesz uzyskać to myślę taki pomysł....http://www.elmes.pl/pl/produkty/sterownik-do-szesciu-rolet
  • Level 18  
    Każda roleta jest obecnie osobno sterowana poprzez powyższe włączniki żaluzjowe http://sklepkarlik.pl/produkt,karlik-deco,dwp8-przycisk-zaluzjowy,kolor-bialy,50 (proszę zerknąć na schemat na tej stronie na dole). Z opisu: "Łącznik pozwala na łączenie w obrębie dwóch oddzielnych obwodów, ale uniemożliwia ich jednoczesne załączenie".
    Tak więc sterowanie każdej rolety już mam i działa, oraz pociągnięte do rozdzielni dalej przewody od każdego z tych włączników (od każdego dwa - siwy i czarny góra/dół). Chcę pogrupować te przewody na dwie grupy oczywiście (zamykanie i otwieranie), a więc mając 10 rolet, połączyć 10 przewodów od otwierania, czego skutkiem byłoby jednoczesne otwieranie wszystkich rolet na raz po podaniu fazy. Podanie fazy na 1 z 2 wyjść (1 wyjście otwieranie i 1 wyjście zamykanie) miałby realizować jakiś sterownik radiowy (otwieranie/zamykanie z pilota).
  • Level 15  
    rafipl wrote:
    Każda roleta jest obecnie osobno sterowana poprzez powyższe włączniki żaluzjowe http://sklepkarlik.pl/produkt,karlik-deco,dwp8-przycisk-zaluzjowy,kolor-bialy,50 (proszę zerknąć na schemat na tej stronie na dole). Z opisu: "Łącznik pozwala na łączenie w obrębie dwóch oddzielnych obwodów, ale uniemożliwia ich jednoczesne załączenie".
    Tak więc sterowanie każdej rolety już mam i działa, oraz pociągnięte do rozdzielni dalej przewody od każdego z tych włączników (od każdego dwa - siwy i czarny góra/dół). Chcę pogrupować te przewody na dwie grupy oczywiście (zamykanie i otwieranie), a więc mając 10 rolet, połączyć 10 przewodów od otwierania, czego skutkiem byłoby jednoczesne otwieranie wszystkich rolet na raz po podaniu fazy. Podanie fazy na 1 z 2 wyjść (1 wyjście otwieranie i 1 wyjście zamykanie) miałby realizować jakiś sterownik radiowy (otwieranie/zamykanie z pilota).

Owszem, ale w tym opisie chodzi o to że nie da się jednocześnie załączyć górę i dół tym wyłącznikiem- np dziecko może się bawić i wciśnie dwa klawisze na raz , a tutaj jest to zabezpieczone.
    Musi taki wyłącznik to mieć ponieważ ma dwa osobne klawisze, co innego gdy jest jedno klawiszowy góra/dół.
    Nam chodzi o to żebyś wyjść nie łączył razem, bo jak wciśniesz klawisz w kuchni w górę, to wszystkie połączone rolety z tym wyjściem będą się otwierać.

Ty chcesz mieć pilot i klawisze więc to tzw hybryda, więc musisz mieć sterownik centralny taki np jak kolega wyżej napisał, jest on sterowany radiowo więc masz pilot a dodatkowo możesz sobie osobno każdą roletę włącznikiem góra/dół sterować.
    Wsadzisz ten sterownik do rozdzielnicy i tam wszystko połączysz odpowiednio.
  • Level 2  
    nie komplikujcie

Dodano po 51 [sekundy]:

http://www.proxima.pl/oferta,48

Dodano po 57 [sekundy]:

DIRO wrote:
    nie komplikujcie

Dodano po 51 [sekundy]:

http://www.proxima.pl/oferta,48

są proste rozwiązania......proxima,elmes ale fakt nie kosztują 15 zł.....

Dodano po 4 [minuty]:

pilot ma 99 kanałów - możesz sterować jak chcesz ciąg tygodniowy , godzinny,dniowy i itp. założyłem tych sterowników około tysiąca i są the best
  • Level 18  

Elmes ST6H ten sterownik wydaje mi się odpowiedni. Pytanie tylko, czy podłączając pod każde wyjście jedynie przewody OPEN oraz CLOSE (bo jedynie takie mam wyciągnięte w rozdzielni), sterownik poda 230V? Mam na myśli to, czy jeśli nie podłączymy zacisków przewodów neutralnych i uziemienia, to czy sterownik będzie podawał fazę na rolety?
    Oraz w momencie sterowania włącznikiem konkretnej rolety nie będzie sterownik "świrował"?
  • Level 13  
    W st6h musisz mieć połączenie (oprzewodowanie) od sterownika:
    1. do każdej rolety 4 żyły
    2. do każdego przycisku przy rolecie 2 żyły
    Do tego możesz podłączyć każdy przycisk, który chcesz jako np. sterowanie centralne lub wybraną grupą rolet. Z tego co pamiętam chyba do 16 przycisków dla jednego sterownika.
    Przyciski sterujące nie chodzą na 230VAC tylko są podłączone do sterownika.
    Do tego sterownik ma radio, do którego możesz podłączyć pilota - elmes ma kilka do wyboru.
  • Level 18  
    Czyli ogólnie lipa. Nie mam możliwości ingerencji w instalację już... :/
  • Level 18  
    spin wrote:
    W st6h musisz mieć połączenie (oprzewodowanie) od sterownika:
    1. do każdej rolety 4 żyły
    2. do każdego przycisku przy rolecie 2 żyły
    Do tego możesz podłączyć każdy przycisk, który chcesz jako np. sterowanie centralne lub wybraną grupą rolet. Z tego co pamiętam chyba do 16 przycisków dla jednego sterownika.
    Przyciski sterujące nie chodzą na 230VAC tylko są podłączone do sterownika.
    Do tego sterownik ma radio, do którego możesz podłączyć pilota - elmes ma kilka do wyboru.

Zadałem pytanie bezpośrednio do serwisu ELMESa, czy wystarczy jeśli podłączę jedynie zaciski OPEN/CLOSE. Otrzymałem pozytywną odpowiedź:

"Tak. Jeśli wszystko będzie zasilane z tej samej fazy to będzie działać. Sterownik ST6H poprzez przekaźniki podaje fazę na napędy rolet."