Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil GDN 38/200. Budowa subwoofera

michał98 13 Sty 2017 10:43 483 7
  • #1 13 Sty 2017 10:43
    michał98
    Poziom 3  

Witam. Kupiłem jakiś czas temu głośnik Tonsilu GDN 38/200. Chcę na nim zbudować subwoofer z w miarę dobrym uderzeniem. W jednym z postów znalazłem obudowę 115 litrów, bass reflex. 2 tunele o średnicy 10cm i długości 4 cm (około 314cm^3). Mam wątpliowści, co do jej wielkości. Wydaje mi się trochę za duża. Szukam prametrów tego głośnika, czyli efektywności, Qts, Fs (częstotliwości rezonansu), powierzchni membrany i objętości ekwiwalentnej. Strojenie wyniesie około 50Hz
    Na stronie Tonsilu nie ma tych parametrów.

Proszę również o odpuszczenie sobie bezsensownej krytyki, ponieważ specjalnie dobrałem ten przetwornik.

• #2 13 Sty 2017 10:59
    marian133
    Poziom 37  

michał98 napisał:
    Proszę również o odpuszczenie sobie bezsensownej krytyki, ppnieważ specjalnie dobrałem ten przetwornik.

Specjalnie dobrałeś, czyli się znasz.
    W takim razie nasze porady nie są potrzebne.

• #3 13 Sty 2017 22:15
    michał98
    Poziom 3  

Niestety nie jest tak kolorowo, chodziło mi o bezsensowną krytykę, w stylu: po co akurat ten głośnik? Można było to zrobić na (wymieniony model). Nie mam w tej kwestii dużego doświadczenia. Tylko sub zamknięty na GDN 30/60/1 o objętości 55l (brzmienie naprawdę dobre). Niestety nie znam dokładnrych parametrów tego przetwornika. Zależy mi na zrobieniu na przekór obiegowym opiniom, że się nie da, to był w zasadzie główny cel mojego projektu. Nasłuchałem się masy opinii, mieszających z błotem produkty niskotonowe Tonsilu, a nigdy się jeszcze za mocno nie nabiłem na ich prawdziwość.

• #4 14 Sty 2017 11:45
    marian133
    Poziom 37  

michał98 napisał:
    chodziło mi o bezsensowną krytykę, w stylu: po co akurat ten głośnik?

Uważasz że było by to bezsensowne pytanie?
    Jak chcesz zrobić konstrukcje na głośniku do którego nie masz parametrów?

michał98 napisał:
    Zależy mi na zrobieniu na przekór obiegowym opiniom, że się nie da

Tu można powtórzyć pytanie "jak chcesz zrobić konstrukcje na głośniku do którego nie masz parametrów?".

michał98 napisał:
    Nasłuchałem się masy opinii, mieszających z błotem produkty niskotonowe Tonsilu, a nigdy się jeszcze za mocno nie nabiłem na ich prawdziwość.

A co to ma wspólnego z tym, czy dany model nadaje się do konstrukcji jaką chcesz wykonać?

Podałeś model głośnika do którego nie masz parametrów (ja kilka znalazłem) i chcesz wykonać za jego pomocą subwoofer.
    Jak chcesz to zrobić skoro nie masz do niego parametrów i nie wiesz czy się do takiej konstrukcji nadaje?
    Wybrałeś go bo jest duuuży i ma znaczek Tonsil?

• #5 14 Sty 2017 12:29
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Podsumujmy:
    Autor ma zamiar zbudować suba na głośniku który nie nadaje się do budowy suba i jednocześnie nie dopuszcza do jakiejkolwiek próby wyperswadowania mu tego pomysłu?
    W jakim więc celu założył temat?
    Bicz robi się ze skóry nie z piasku, lub z g...a.
    A GDN38/200 jest głośnikiem niskotonowym, ale niżej niż 50Hz ciężko z niego wycisnąć. Taka częstotliwość to środek pasma typowego subwoofera. Bardziej nadaje się do kolumny trójdrożnej pełno-pasmowej niz do suba. W dodatku (jak sądzę*) domowego.

* - Na estradzie głośnik niskotonowy pracujący z mocą 200W to nieporozumienie. W domu te 200W mogą coś pokazać.

• #6 14 Sty 2017 12:51
    michał98
    Poziom 3  

Paramertów szukam, bo ze strony Tonsilu zostały zdjęte. Przetwornik kupiłem ze względu właśnie na jego mieszanie z błotem, ale i też cenę - 40zł. Na GDN-ie 30/60/1 też się "nie dało" a gra i to bardzo dobrze. Konstrukcja miałaby grać głównie w szkole (na korytarzach), więc nie zmęczy się zbytnio. Chodzi mi tylko o parametry Thiele'a Small'a.

• #7 14 Sty 2017 12:58
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

michał98 napisał:
    Chodzi mi tylko o parametry Thiele'a Small'a.

http://unitraklub.pl/node/3251
    Nie ta epoka. W czasie gdy Tonsil produkował te głośniki nie używał jeszcze takich parametrów. Możesz je co najwyżej oznaczyć samodzielnie (jest w sieci "przepis" jak to można zrobić).
    Możesz też zbudować obudowę "na wzór i podobieństwo" jednej z kolumn z podanych i opisanych w linku wyżej.

• #8 14 Sty 2017 14:48
    michał98
    Poziom 3  

Tego to się nie spodziewałem... Będę próbował wzorować się na DTX 350 (miałem kiedyś). Czyli litraż około 100l byłby dobry. Generalnie to chodzi mi o kontrolowany, może nawet wysoki.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME