Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena VHF dipol prosty - budowa

Karol527 13 Sty 2017 14:19 996 5
  • #1 13 Sty 2017 14:19
    Karol527
    Poziom 2  

Witam
    zaczynam budowę prostego dipola VHF nadawczo/ odbiorczy. Natrafiłem na konstrukcję www.marph.pl/sq3mve/sprzet_anteny.php
    Pionowy dipol ½ λ. Chodzi mi o samą konstrukcję, czy kabel biegnący wzdłuż anteny nie będzie zakłócać sygnału podczas nadawania? Drugie pytanie jakie mnie nurtuje, to plastikowa rurka, w której docelowo miałaby być zamontowana antena. Jak wpłynie na pracę zestawu oraz jaki będzie ewentualnie współczynnik skrócenia anteny? Antena ma być na dokładną częstotliwość 149, MHz 5/8 fali zamontowana na wieży około 11 metrów nad ziemią, około 9 m kabla do radiostacji.
    Za wszelkie dodatkowe informację dziękuję bardzo.

• #2 13 Sty 2017 14:28
    cristal2242
    Poziom 25  

Pionowy dipol ½ λ czy antena 5/8?

Karol527 napisał:
    czy kabel biegnący wzdłuż anteny nie będzie zakłócać sygnału podczas nadawania ?
    Nie przewód jest ekranowany,jednak powinien biegnąć prostopadle do anteny.
    Karol527 napisał:
    Drugie pytanie jakie mnie nurtuje to plastikowa rurka w której docelowo miałaby być zamontowana antena. Jak wpłynie na pracę zestawu oraz jaki będzie ewentualnie współczynnik skrócenia anteny ?
    Nie wpłynie wcale musi być szczelna żeby nie dostała się woda.

Karol527 napisał:
    Antena ma być na dokładną częstotliwość 149, MHZ

to nie jest dokładna częstotliwość.
    dla 149 MHz ramię dipola wychodzi 48,3 cm

• #3 13 Sty 2017 14:41
    SITO79
    Poziom 27  

Kolegę MVE z propozycją tak wykonanego dipola chyba trochę poniosło.
    Poszukaj innej "normalniejszej" propozycji na wykonanie jeśli sam masz problem z wymyśleniem co i jak poskładać, żeby było sprawnie, szczelnie i poprawnie.

Ja dipola robię z rurek aluminiowych 8-10mm, puszki elektrycznej i odcinka rurki PCV 1/2" od zimnej wody jako nośnik (poziomy element) wewnątrz którego można poprowadzić kabel antenowy. Ten poziomy element powinien mieć długość 1/2λ, ale jeśli zrobisz 1/4, to i tak nie zauważysz różnicy w pracy anteny, ale na pewno będzie taki dipol lepiej pracował, niż proponowany, gdzie dolne ramie biegnie równolegle z kablem antenowym.
    Możesz na tej poziomej rurce zrobić balun owijając ją kilkoma zwojami kabla antenowego.
    Wzoruj się raczej na tej konstrukcji
    Link

• #5 13 Sty 2017 14:55
    Karol527
    Poziom 2  

Konstrukcję całą prawie mam gotową więc z własnym pomysłem nie ma problemu. Nie dodałem w poście informacji, że antena ma być wykonana z rurek miedzianych całość miałaby wynieść prawie 2,5m wysokości. Wygodniej byłoby mi puścić potem kabel w środku tak jak było to wykonane w tamtym projekcie i wszystko wpakować w jedną rurkę. Czyli z waszej pomocy wychodzi na to, że nie warto wkładać w jedną rurkę tylko zrobić kolanko i po problemie :)

• #6 13 Sty 2017 15:30
    SITO79
    Poziom 27  

Jak potrzebujesz normalną prostą antenę pionową, to zrób Slim Jima lub J-kę w wersji drut miedziany na rurze PCV, lub z kabla symetrycznego 300Ohm, albo polutuj z rurek miedzianych 15mm.
    Jest jeszcze takie coś, co nazywa się dipol rękawowy, ale dolna rurka powinna mieć średnicę wyrażnie większą niż średnica kabla zasilającego, o ile mnie pamięć nie myli, to musi to być przynajmniej 4x średnica kabla, jakim będziesz zasilał tą antenę.
    Konstrukcję do znalezienia w 5 sekund na googlach, więc linków nie wklejam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME