Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz regulowany DC 0-30V 2,5A

MAT_ ZAJ 13 Sty 2017 16:54 10131 25
  • Zasilacz regulowany DC 0-30V 2,5A
    Witam wszystkich! :)
    W tym poście postanowiłem zaprezentować mój zasilacz, oparty na oklepanym już projekcie z Electronics-lab (dokładniej ten: http://www.electronics-lab.com/project/0-30-v...-power-supply-with-current-control-0-002-3-a/ ). Zasilacz wykonany jako praca zaliczeniowa do szkoły (II kl. technikum elektronicznego).

Zasilacz jest w 99% wykonany na elementach opisanych na stronie z projektem, jedyne zmiany jakie dokonałem to:
    -zastąpienie tranzystora mocy 2N3055, TIP-em 3055 w obudowie TO-247, bo płaski tranzystor był łatwiejszy w mocowaniu do radiatora
    -zastąpienie opamp-ów TL081, w ich miejsce wstawiłem UA741
    -zastąpienie diod prostowniczych mostkiem (bodajże 12A, a więc ze sporym zapasem :P )
    -na dniach zostanie wstawiony elektrolit 6800uF.

Użyty transformator to Zatra TS70/5 (nominalnie 1-2: 26V-2,28A i 3-4: 5,8V-1,1A) z odkupionego na złomie zdezelowanego Amatora 3. Z racji, że jego napięcia wtórne nominalne były obliczone pod ~220V na pierwotnym, a dziś mamy ~230V, to wtórne miałem około 32V na uzwojeniu pierwszym i 6,5V na uzwojeniu drugim, więc w celu uzyskania 24V uzwojenia połączyłem w szereg, by otrzymać ich algebraiczną różnicę, w efekcie czego dostałem 23,8V, a po wyprostowaniu równe 30V. Wyprowadzenia uzwojenia pierwotnego dorobiłem docinając je z blaszki od segregatora do papieru w miejsce łamliwych drucików bezpośrednio z uzwojenia.
    Do opakowania całości użyłem obudowy Z17W. Trafo umocowałem do spodniej części obudowy na tulejkach dystansowych pod śruby 4mm. Płytka drukowana umieszczona jest w podobny sposób, na śrubkach 3mm, na dystansie w postaci jednej nakrętki od "dna" i dokręcona nakrętkami. Użyłem też gumowych, czarnych nóżek od jakiegoś "Diorowskiego klocka", zamiast twardych, wykonanych z tego samego tworzywa co obudowa, które były w zestawie.
    Radiator pochodzi z rozszabrowanego na złomie WS 354, jest przykręcony do tylnej ścianki na śrubkach 4mm także z dystansem jednej nakrętki od panelu, zapewnia idealne chłodzenie dla tranzystora mocy (ten przykręcony poprzez podkładkę mikową oraz oczywiście pastę termo), co sprawdzałem już pod znacznym obciążeniem, a także grzejąc go zwarciem wyjść.
    Zasilacz regulowany DC 0-30V 2,5A Zasilacz regulowany DC 0-30V 2,5A
    Jeszcze trochę fotek wnętrza:
    Zasilacz regulowany DC 0-30V 2,5A Zasilacz regulowany DC 0-30V 2,5A
    Nadruki na panele wykonałem w programie graficznym inspirując się PRL-owską aparaturą :wink: następnie zleciłem w drukarni ich druk na kredowym papierze samoprzylepnym, miałem w planach zalaminowanie, jednak na razie zostało tak.

Sporo elementów miałem u siebie na składziku, a i zazwyczaj najdroższy transformator udało się wyrwać za grosze, jednak myślę, że całość zmieściła się w kosztach jednego banknotu z Jagiełłą :D

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    MAT_ ZAJ
    Poziom 8  
    MAT_ ZAJ napisał 19 postów o ocenie 19, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2014 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    szymon122
    Poziom 38  
    MAT_ ZAJ napisał:
    nominalnie 1-2: 26V-2,28A i 3-4: 5,8V-1,1A

MAT_ ZAJ napisał:
    miałem około 32V na uzwojeniu pierwszym i 6,5V na uzwojeniu drugim, więc w celu uzyskania 24V uzwojenia połączyłem w szereg

Czyli masz 1.1A na wyjściu zasilacza, pobierając 2.5A przeciążasz drugie uzwojenie.
    trymer01
    Moderator Projektowanie
    MAT_ ZAJ napisał:
    więc w celu uzyskania 24V uzwojenia połączyłem w szereg, by otrzymać ich algebraiczną różnicę, w efekcie czego dostałem 23,8V

Gruby błąd, nawet nie tylko dlatego, że
    szymon122 napisał:
    Czyli masz 1.1A na wyjściu zasilacza, pobierając 2.5A przeciążasz drugie uzwojenie.

ale przede wszystkim dlatego, iż aby stabilizować 30V, na wejściu stabilizatora powinno być min. 35VDC, i to pod obciążeniem, a ma kolega
    MAT_ ZAJ napisał:
    a po wyprostowaniu równe 30V

na biegu jałowym.
    Zastosowane uA741 to umożliwiają (TL081 - nie).
    W efekcie to nie zasilacz 30V/2,5A, tylko ok. 22V/0,7A - bo uzwojenie 1,1A umożliwia ciągły pobór prądu 0,7ADC - 1,6razy mniejszego niż prąd uzwojenia.
    I tej rzeczywistości nie zmieni magicznie żaden napis na płycie czołowej.
    Dlaczego ok. 22V? - a to proszę zasilić zasilacz napięciem 207VAC (230VAC-10%), obciążyć go prądem 0,7A, zapiąć na wyjście oscyloskop i woltomierz i zbadać przy jakim Uwy pojawią się tętnienia.
    MAT_ ZAJ
    Poziom 8  
    Dziękuję za wszystkie uwagi i konstruktywną krytykę. Manewr z łączeniem uzwojeń wykonałem, bo gonił mnie termin. Akurat zaczęły się zimowe ferie, toteż znajdę trochę czasu i odwinę uzwojenie wtórne jak należało zrobić od samego początku, z czego zdawałem sobie sprawę, ale nie chciałem się z tym po prostu babrać, kiedy miałem niewiele czasu na poskładanie wszystkiego "do kupy" i zaprezentowanie w terminie ;)
  • Computer ControlsComputer Controls
    MAT_ ZAJ
    Poziom 8  
    glutek napisał:
    Szczerze to daj sobie spokój, zabierz się za coś bardziej ambitnego :), albo wymień jeżeli taki gdzieś się znajdzie, lub jak jest miejsce to dowiń te kilka zwoi, to juz nie te czasy gdzie się samemu nawijało takie trafa

A co to nawijanie mało ambitne? :-o Elektronik raczej powinien umieć takie rzeczy.. :D Trafko jak się trafi takie jak ma być zgodnie z projektem to oczywiście wymienię, ten zasilacz jest rozwojowy, bo cały układ jest dostosowany do 3A, tylko obecne trafo trochę tu kuleje. Ale takie miałem na stanie - takie wstawiłem, trafi się lepsze - trafi do środka. :)
    eurotips
    Poziom 36  
    Ten opis diody LED na panelu jest mylący, ona nie sygnalizuje zwarcia/przeciążenia tylko tak na prawdę sygnalizuje pracę w trybie CC.
    Widać że wróciła moda na wskaźniki wychyłowe, w pewnym sensie są mniej stresujące, na amperomierzu tablicowym nie straszy te 0.02A przy braku obciążenia na wyjściu tak jak to jest w przypadku mierników mikroprocesorowych, a dokładność przy małym poborze prądu jest na korzyść analogowych.
    MAT_ ZAJ
    Poziom 8  
    eurotips napisał:
    Ten opis diody LED na panelu jest mylący, ona nie sygnalizuje zwarcia/przeciążenia tylko tak na prawdę sygnalizuje pracę w trybie CC.

Ten LED sygnalizuje zwarcie wyjść oraz moment gdy zwiększając napięcie próbujemy przekroczyć prąd zadany ograniczeniem, dlatego został tak opisany.
    tzok
    Moderator Samochody
    LED sygnalizuje przejście do trybu CC (Constant Current). To nie jest zwarcie ani przeciążenie, tylko stabilizacja prądu - użyteczny zakres pracy zasilacza laboratoryjnego. Można tego używać np. do ładowania akumulatorów - w stanie jałowym ustawiasz napięcie końcowe, następnie zwierasz przewody i ustawiasz ograniczenie prądowe. W pierwszej fazie ładowania zasilacz pracuje w trybie CC (świeci się dioda) - prąd ładowania jest stały (taki jak ustawiłeś), a napięcie powoli rośnie. Gdy w miarę ładowania się akumulatora napięcie osiągnie ustawiony próg, zasilacz przechodzi w tryb stabilizacji napięcia (CV), dioda gaśnie, prąd zaczyna maleć, a napięcie pozostaje na ustawionym poziomie.

Graniczną wartością napięcia zasilającego na kondensatorze filtrującym jest 36V. Warto stosować po dwa potencjometry do regulacji prądu i napięcia, na zasadzie regulacji zgrubnej i dokładnej, ew. potencjometry wieloobrotowe. Powinieneś też skrócić końcówki diody, mostka i tranzystora oraz w całości osłonić je koszulkami termokurczliwymi. Przewody wewnątrz warto by też poupinać w wiązki cienkimi opaskami kablowymi. Mam też pewne wątpliwości odnośnie użytego włącznika sieciowego (czy jest przystosowany do pracy z napięciem 230VAC).

Wykonanie obudowy istotnie jest estetyczne, acz kilka osób pewnie chętnie by Cię powiesiło za tego Amatora i WS354.
    Rezystor240
    Poziom 39  
    Na obudowie widnieje napis, że pobór mocy to 60W a zastosowany został
    MAT_ ZAJ napisał:
    transformator to Zatra TS70/5

Który pobiera 70 watów.
    Freddy
    Poziom 43  
    Rezystor240 napisał:
    Na obudowie widnieje napis, że pobór mocy to 60W a zastosowany został
    MAT_ ZAJ napisał:
    transformator to Zatra TS70/5

Który pobiera 70 watów.
    NIEPRAWDA.

Zapis TS70/5 oznacza, że z transformatora został nawinięty na konkretnym rdzeniu EI84/42 i posiada dwa uzwojenia wtórne,
    które przy napięciu na uzwojeniu pierwotnym 220V dadzą napięcie przemienne 5.8V o maksymalnym prądzie 1.1A, oraz napięcie 26V o maksymalnym prądzie 2.28A.
    Nie oznacza jednak, że transformator pobiera 70W!

Następnym razem zastanów się co piszesz, bo piszesz bajki.
    tzok
    Moderator Samochody
    Można mówić, że transformator pobiera ileś tam watów tylko pod warunkiem, że się zdefiniuje czy chodzi o stan jałowy, czy jest obciążony, bo zasadniczo pobór prądu zależy od obciążenia. Parametrem znamionowym jest jego obciążalność (czyli, że może tyle pobrać lub można z niego tyle pobrać). Zwyczajowo przyjęło się, że transformator TSxx/yy jest zbudowany na rdzeniu, zdolnym do przeniesienia mocy xx watów (czyli nie może przenieść więcej niż xx watów, ale zwykle wypadkowa moc znamionowa jest mniejsza).
    jaszczur1111
    Poziom 33  
    Z tych wyliczeń wynika , że znamionowa moc wyjściowa to ok 65W, zakładając jakąś tam sprawność, to 70 może być mocą pobieraną przy max. obciążeniu. O ile dobrze pamiętam, to Zatra robiła zawsze takie oznaczenia w których ta pierwsza liczba oznaczała moc. Oczywiście w transformatorach sieciowych.
    trymer01
    Moderator Projektowanie
    Koledzy - znowu wam brakuje tematu do dyskusji i dzielicie włos na czworo?
    Proste oszacowanie mówi, że moc pobierana z transformatora to ok. 23,8VAC x 2,28A=54VA, a uwzględniając sprawność rzędu 85% (obniżona na skutek większych strat w uzwojeniu przeciwfazowym) to daje pobór mocy ok. 64VA - rachunki mocno przybliżone, bo prawdopodobnie napięcia podano dla biegu jałowego a nie pod obciążeniem.
    Przy okazji - kolega autor tematu deklaruje zmianę transformatora i ciekawe czy wtedy zmieni też ten napis?
    Freddy
    Poziom 43  
    trymer01 napisał:
    Proste oszacowanie mówi, że moc pobierana z transformatora to ok. 23,8VAC x 2,28A=54VA
    Skąd wziąłeś 23.8V?
    To trafo ma 26V 2.28A i 2.28A oraz drugie uzw. 5.8V 1.1A, co daje razem prawie 70VA.
    Do tego zasilacza pasowałoby jakieś TS90/008 - ma ono 28V 3.21A, a trafko wykonane na tym samym rdzeniu EI84/42.
    trymer01
    Moderator Projektowanie
    Freddy napisał:
    Skąd wziąłeś 23.8V?

Trzeba czytać, a później dyskutować:
    MAT_ ZAJ napisał:
    Użyty transformator to Zatra TS70/5 (nominalnie 1-2: 26V-2,28A i 3-4: 5,8V-1,1A) z odkupionego na złomie zdezelowanego Amatora 3. Z racji, że jego napięcia wtórne nominalne były obliczone pod ~220V na pierwotnym, a dziś mamy ~230V, to wtórne miałem około 32V na uzwojeniu pierwszym i 6,5V na uzwojeniu drugim, więc w celu uzyskania 24V uzwojenia połączyłem w szereg, by otrzymać ich algebraiczną różnicę, w efekcie czego dostałem 23,8V, a po wyprostowaniu równe 30V.
    Freddy
    Poziom 43  
    trymer01 napisał:
    Trzeba czytać, a później dyskutować:
    No właśnie :) - tyle, że do obliczeń mocy trzeba brać obydwa wykorzystane uzwojenia :).
    MAT_ZAJ napisał:
    więc w celu uzyskania 24V uzwojenia połączyłem w szereg, by otrzymać ich algebraiczną różnicę
    trymer01
    Moderator Projektowanie
    Freddy napisał:
    No właśnie :) - tyle, że do obliczeń mocy trzeba brać obydwa wykorzystane uzwojenia

To jest bzdura, kolego drogi. Do obliczania (a raczej szacowania ) mocy pobieranej przez transformator trzeba znać moc oddawaną czyli wyjściową:
    Moc pobierana z sieci = moc oddawana/sprawność.
    A ile mocy oddajemy z dwóch tak połączonych uzwojeń wtórnych? - 23,8VAC x 2,28A. Z uwzględnieniem zastrzeżeń z postu nr 16.
    Niechże się kolega wyciszy, łyknie coś na uspokojenie (popić szklanką zimnej wody - to pomaga na trzeźwe myślenie). I pozwoli na odróżnienie sumy od różnicy.
    Kolejne bzdury będę nagradzał.
    MAT_ ZAJ
    Poziom 8  
    tzok napisał:
    Mam też pewne wątpliwości odnośnie użytego włącznika sieciowego (czy jest przystosowany do pracy z napięciem 230VAC).

Tak, przełącznik ten jest opisany na boku jako 3A 125V oraz 1A 250V.
    tzok napisał:
    Wykonanie obudowy istotnie jest estetyczne, acz kilka osób pewnie chętnie by Cię powiesiło za tego Amatora i WS354.

Oba sprzęty i tak leżały już na elektrozłomie, Amator rozstrzaskany, odkupiłem w całości, bo i tak potrzebowałem GML-026 i głowicy UKF, a WS 354 był już rozszabrowany przez kogoś wcześniej, więc i ja wydarłem radiator.
    trymer01 napisał:
    Przy okazji - kolega autor tematu deklaruje zmianę transformatora i ciekawe czy wtedy zmieni też ten napis?

Owszem, jeśli dokonam zmiany trafa, to zmienię również opis na tylnym panelu, nie stanowi to żadnego problemu, ani trudności. Wystarczy wyciągnąć panel, wydrukować i nakleić nową "warstwę opisową".

Moc na tabliczce znamionowej z tył i tak podałem w dużym zaokrągleniu, dlatego jest napisane "ok. 60W".

Dziękuję tu wszystkim za uwagę i tak szczegółową analizę mojego tematu! :)
    Jawi_P
    Poziom 34  
    Z przyjemnością postawiłem plusik.
    Konstrukcja rozwojowa, więc parametry rzecz wtórna. Kolega robił jako pracę zaliczeniową, termin gonił. Wszystko jasne. Widać też, że wiesz o czym piszesz po prostu. Ja osobiście gratuluje, szczególnie ze względu na mechaniczną dojrzałość projektu.
    Freddy
    Poziom 43  
    trymer01 napisał:
    To jest bzdura, kolego drogi. Do obliczania (a raczej szacowania ) mocy pobieranej przez transformator trzeba znać moc oddawaną czyli wyjściową:
    Wytłumacz w takim razie Trymer01 mnie głupkowi, co dzieje się z mocą tracona w drugim uzwojeniu.
    trymer01
    Moderator Projektowanie
    Freddy napisał:
    Wytłumacz w takim razie mnie głupiemu, co dzieje się z mocą tracona w drugim uzwojeniu.

Ten sarkazm jest niepotrzebny. Podobnie jak puste posty - nr 17 i w konsekwencji posty nr 18-20.
    W drugim uzwojeniu (6V) moc jest tracona tylko jako wynik przepływu prądu przez rezystancję tego uzwojenia, tym bardziej że jest ono nawinięte cieńszym drutem.
    Czyli kolega sugeruje, że w tym uzwojeniu moc 6V x 2,28A wydzieli się w postaci ciepła? - albo jakiejś innej? Bo tylko tak można tłumaczyć kolegi upór w forsowaniu tezy, że
    Freddy napisał:
    do obliczeń mocy trzeba brać obydwa wykorzystane uzwojenia

Proszę sobie zrobić eksperyment; - transformator sieciowy z wtórnymi 2x 12VAC (dwa osobne uzwojenia), które proszę połączyć szeregowo w przeciwfazie i mierzyć prąd pobierany z sieci - czy wzrośnie po takim połączeniu uzwojeń, nawet gdy zewrzemy wyjście tak połączonych szeregowo uzwojeń wtórnych. Uwaga - to muszą być uzwojenia symetryczne, o dokładnie takich samych napięciach (ilości zwojów).
    Jeśli kolega ma tylko transformator o niesymetrycznych napięciach wtórnych (ale różniących się przynajmniej o kilka V, bo różnica rzędu 1V będzie trudna do zauważenia w bilansie mocy) to proszę tak połączone uzw. obciążyć jakimś rezystorem/żarówką, pomierzyć prąd w obciążeniu i policzyć moc wtórnych i porównać to ze wzrostem mocy pobieranej z sieci.
    Bardzo pouczające pomiary, chociaż z rodzaju podstawowych. Cały ten "problem" to podstawy i następnym krokiem powinno być doczytanie teoretycznych podstaw działania transformatora.
    lyzwa02
    Poziom 6  
    Mam do wyboru 2 transformatory toroidalne. 80VA 3.33A i 60VA 2.5A. Obydwa na 24v. Który wybrać do projektu oryginalnego bez tych przeróbek?
    hobbyelektronik
    Poziom 27  
    Zdecydowanie ten pierwszy, chociaż drugi też można użyć pod warunkiem że nie potrzebujesz dużego wydatku prądowego.