Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz regulowany DC 0-30V 2,5A

MAT_ ZAJ 13 Sty 2017 16:54 10131 25
 • Zasilacz regulowany DC 0-30V 2,5A
  Witam wszystkich! :)
  W tym poście postanowiłem zaprezentować mój zasilacz, oparty na oklepanym już projekcie z Electronics-lab (dokładniej ten: http://www.electronics-lab.com/project/0-30-v...-power-supply-with-current-control-0-002-3-a/ ). Zasilacz wykonany jako praca zaliczeniowa do szkoły (II kl. technikum elektronicznego).

  Zasilacz jest w 99% wykonany na elementach opisanych na stronie z projektem, jedyne zmiany jakie dokonałem to:
  -zastąpienie tranzystora mocy 2N3055, TIP-em 3055 w obudowie TO-247, bo płaski tranzystor był łatwiejszy w mocowaniu do radiatora
  -zastąpienie opamp-ów TL081, w ich miejsce wstawiłem UA741
  -zastąpienie diod prostowniczych mostkiem (bodajże 12A, a więc ze sporym zapasem :P )
  -na dniach zostanie wstawiony elektrolit 6800uF.

  Użyty transformator to Zatra TS70/5 (nominalnie 1-2: 26V-2,28A i 3-4: 5,8V-1,1A) z odkupionego na złomie zdezelowanego Amatora 3. Z racji, że jego napięcia wtórne nominalne były obliczone pod ~220V na pierwotnym, a dziś mamy ~230V, to wtórne miałem około 32V na uzwojeniu pierwszym i 6,5V na uzwojeniu drugim, więc w celu uzyskania 24V uzwojenia połączyłem w szereg, by otrzymać ich algebraiczną różnicę, w efekcie czego dostałem 23,8V, a po wyprostowaniu równe 30V. Wyprowadzenia uzwojenia pierwotnego dorobiłem docinając je z blaszki od segregatora do papieru w miejsce łamliwych drucików bezpośrednio z uzwojenia.
  Zasilacz regulowany DC 0-30V 2,5A
  Do opakowania całości użyłem obudowy Z17W. Trafo umocowałem do spodniej części obudowy na tulejkach dystansowych pod śruby 4mm. Płytka drukowana umieszczona jest w podobny sposób, na śrubkach 3mm, na dystansie w postaci jednej nakrętki od "dna" i dokręcona nakrętkami. Użyłem też gumowych, czarnych nóżek od jakiegoś "Diorowskiego klocka", zamiast twardych, wykonanych z tego samego tworzywa co obudowa, które były w zestawie.
  Zasilacz regulowany DC 0-30V 2,5A
  Radiator pochodzi z rozszabrowanego na złomie WS 354, jest przykręcony do tylnej ścianki na śrubkach 4mm także z dystansem jednej nakrętki od panelu, zapewnia idealne chłodzenie dla tranzystora mocy (ten przykręcony poprzez podkładkę mikową oraz oczywiście pastę termo), co sprawdzałem już pod znacznym obciążeniem, a także grzejąc go zwarciem wyjść.
  Zasilacz regulowany DC 0-30V 2,5A Zasilacz regulowany DC 0-30V 2,5A
  Jeszcze trochę fotek wnętrza:
  Zasilacz regulowany DC 0-30V 2,5A Zasilacz regulowany DC 0-30V 2,5A
  Nadruki na panele wykonałem w programie graficznym inspirując się PRL-owską aparaturą :wink: następnie zleciłem w drukarni ich druk na kredowym papierze samoprzylepnym, miałem w planach zalaminowanie, jednak na razie zostało tak.

  Sporo elementów miałem u siebie na składziku, a i zazwyczaj najdroższy transformator udało się wyrwać za grosze, jednak myślę, że całość zmieściła się w kosztach jednego banknotu z Jagiełłą :D

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  MAT_ ZAJ
  Poziom 8  
  Offline 
  MAT_ ZAJ napisał 19 postów o ocenie 19, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2014 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  szymon122
  Poziom 38  
  MAT_ ZAJ napisał:
  nominalnie 1-2: 26V-2,28A i 3-4: 5,8V-1,1A

  MAT_ ZAJ napisał:
  miałem około 32V na uzwojeniu pierwszym i 6,5V na uzwojeniu drugim, więc w celu uzyskania 24V uzwojenia połączyłem w szereg

  Czyli masz 1.1A na wyjściu zasilacza, pobierając 2.5A przeciążasz drugie uzwojenie.
 • #5
  trymer01
  Moderator Projektowanie
  MAT_ ZAJ napisał:
  więc w celu uzyskania 24V uzwojenia połączyłem w szereg, by otrzymać ich algebraiczną różnicę, w efekcie czego dostałem 23,8V

  Gruby błąd, nawet nie tylko dlatego, że
  szymon122 napisał:
  Czyli masz 1.1A na wyjściu zasilacza, pobierając 2.5A przeciążasz drugie uzwojenie.

  ale przede wszystkim dlatego, iż aby stabilizować 30V, na wejściu stabilizatora powinno być min. 35VDC, i to pod obciążeniem, a ma kolega
  MAT_ ZAJ napisał:
  a po wyprostowaniu równe 30V

  na biegu jałowym.
  Zastosowane uA741 to umożliwiają (TL081 - nie).
  W efekcie to nie zasilacz 30V/2,5A, tylko ok. 22V/0,7A - bo uzwojenie 1,1A umożliwia ciągły pobór prądu 0,7ADC - 1,6razy mniejszego niż prąd uzwojenia.
  I tej rzeczywistości nie zmieni magicznie żaden napis na płycie czołowej.
  Dlaczego ok. 22V? - a to proszę zasilić zasilacz napięciem 207VAC (230VAC-10%), obciążyć go prądem 0,7A, zapiąć na wyjście oscyloskop i woltomierz i zbadać przy jakim Uwy pojawią się tętnienia.
 • #6
  MAT_ ZAJ
  Poziom 8  
  Dziękuję za wszystkie uwagi i konstruktywną krytykę. Manewr z łączeniem uzwojeń wykonałem, bo gonił mnie termin. Akurat zaczęły się zimowe ferie, toteż znajdę trochę czasu i odwinę uzwojenie wtórne jak należało zrobić od samego początku, z czego zdawałem sobie sprawę, ale nie chciałem się z tym po prostu babrać, kiedy miałem niewiele czasu na poskładanie wszystkiego "do kupy" i zaprezentowanie w terminie ;)
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #7
  MAT_ ZAJ
  Poziom 8  
  glutek napisał:
  Szczerze to daj sobie spokój, zabierz się za coś bardziej ambitnego :), albo wymień jeżeli taki gdzieś się znajdzie, lub jak jest miejsce to dowiń te kilka zwoi, to juz nie te czasy gdzie się samemu nawijało takie trafa

  A co to nawijanie mało ambitne? :-o Elektronik raczej powinien umieć takie rzeczy.. :D Trafko jak się trafi takie jak ma być zgodnie z projektem to oczywiście wymienię, ten zasilacz jest rozwojowy, bo cały układ jest dostosowany do 3A, tylko obecne trafo trochę tu kuleje. Ale takie miałem na stanie - takie wstawiłem, trafi się lepsze - trafi do środka. :)
 • #8
  eurotips
  Poziom 36  
  Ten opis diody LED na panelu jest mylący, ona nie sygnalizuje zwarcia/przeciążenia tylko tak na prawdę sygnalizuje pracę w trybie CC.
  Widać że wróciła moda na wskaźniki wychyłowe, w pewnym sensie są mniej stresujące, na amperomierzu tablicowym nie straszy te 0.02A przy braku obciążenia na wyjściu tak jak to jest w przypadku mierników mikroprocesorowych, a dokładność przy małym poborze prądu jest na korzyść analogowych.
 • #9
  MAT_ ZAJ
  Poziom 8  
  eurotips napisał:
  Ten opis diody LED na panelu jest mylący, ona nie sygnalizuje zwarcia/przeciążenia tylko tak na prawdę sygnalizuje pracę w trybie CC.

  Ten LED sygnalizuje zwarcie wyjść oraz moment gdy zwiększając napięcie próbujemy przekroczyć prąd zadany ograniczeniem, dlatego został tak opisany.
 • #10
  tzok
  Moderator Samochody
  LED sygnalizuje przejście do trybu CC (Constant Current). To nie jest zwarcie ani przeciążenie, tylko stabilizacja prądu - użyteczny zakres pracy zasilacza laboratoryjnego. Można tego używać np. do ładowania akumulatorów - w stanie jałowym ustawiasz napięcie końcowe, następnie zwierasz przewody i ustawiasz ograniczenie prądowe. W pierwszej fazie ładowania zasilacz pracuje w trybie CC (świeci się dioda) - prąd ładowania jest stały (taki jak ustawiłeś), a napięcie powoli rośnie. Gdy w miarę ładowania się akumulatora napięcie osiągnie ustawiony próg, zasilacz przechodzi w tryb stabilizacji napięcia (CV), dioda gaśnie, prąd zaczyna maleć, a napięcie pozostaje na ustawionym poziomie.

  Graniczną wartością napięcia zasilającego na kondensatorze filtrującym jest 36V. Warto stosować po dwa potencjometry do regulacji prądu i napięcia, na zasadzie regulacji zgrubnej i dokładnej, ew. potencjometry wieloobrotowe. Powinieneś też skrócić końcówki diody, mostka i tranzystora oraz w całości osłonić je koszulkami termokurczliwymi. Przewody wewnątrz warto by też poupinać w wiązki cienkimi opaskami kablowymi. Mam też pewne wątpliwości odnośnie użytego włącznika sieciowego (czy jest przystosowany do pracy z napięciem 230VAC).

  Wykonanie obudowy istotnie jest estetyczne, acz kilka osób pewnie chętnie by Cię powiesiło za tego Amatora i WS354.
 • #11
  Rezystor240
  Poziom 39  
  Na obudowie widnieje napis, że pobór mocy to 60W a zastosowany został
  MAT_ ZAJ napisał:
  transformator to Zatra TS70/5

  Który pobiera 70 watów.
 • #12
  Freddy
  Poziom 43  
  Rezystor240 napisał:
  Na obudowie widnieje napis, że pobór mocy to 60W a zastosowany został
  MAT_ ZAJ napisał:
  transformator to Zatra TS70/5

  Który pobiera 70 watów.
  NIEPRAWDA.

  Zapis TS70/5 oznacza, że z transformatora został nawinięty na konkretnym rdzeniu EI84/42 i posiada dwa uzwojenia wtórne,
  które przy napięciu na uzwojeniu pierwotnym 220V dadzą napięcie przemienne 5.8V o maksymalnym prądzie 1.1A, oraz napięcie 26V o maksymalnym prądzie 2.28A.
  Nie oznacza jednak, że transformator pobiera 70W!

  Następnym razem zastanów się co piszesz, bo piszesz bajki.
 • #13
  tzok
  Moderator Samochody
  Można mówić, że transformator pobiera ileś tam watów tylko pod warunkiem, że się zdefiniuje czy chodzi o stan jałowy, czy jest obciążony, bo zasadniczo pobór prądu zależy od obciążenia. Parametrem znamionowym jest jego obciążalność (czyli, że może tyle pobrać lub można z niego tyle pobrać). Zwyczajowo przyjęło się, że transformator TSxx/yy jest zbudowany na rdzeniu, zdolnym do przeniesienia mocy xx watów (czyli nie może przenieść więcej niż xx watów, ale zwykle wypadkowa moc znamionowa jest mniejsza).
 • #14
  jaszczur1111
  Poziom 33  
  Z tych wyliczeń wynika , że znamionowa moc wyjściowa to ok 65W, zakładając jakąś tam sprawność, to 70 może być mocą pobieraną przy max. obciążeniu. O ile dobrze pamiętam, to Zatra robiła zawsze takie oznaczenia w których ta pierwsza liczba oznaczała moc. Oczywiście w transformatorach sieciowych.
 • #16
  trymer01
  Moderator Projektowanie
  Koledzy - znowu wam brakuje tematu do dyskusji i dzielicie włos na czworo?
  Proste oszacowanie mówi, że moc pobierana z transformatora to ok. 23,8VAC x 2,28A=54VA, a uwzględniając sprawność rzędu 85% (obniżona na skutek większych strat w uzwojeniu przeciwfazowym) to daje pobór mocy ok. 64VA - rachunki mocno przybliżone, bo prawdopodobnie napięcia podano dla biegu jałowego a nie pod obciążeniem.
  Przy okazji - kolega autor tematu deklaruje zmianę transformatora i ciekawe czy wtedy zmieni też ten napis?
 • #17
  Freddy
  Poziom 43  
  trymer01 napisał:
  Proste oszacowanie mówi, że moc pobierana z transformatora to ok. 23,8VAC x 2,28A=54VA
  Skąd wziąłeś 23.8V?
  To trafo ma 26V 2.28A i 2.28A oraz drugie uzw. 5.8V 1.1A, co daje razem prawie 70VA.
  Do tego zasilacza pasowałoby jakieś TS90/008 - ma ono 28V 3.21A, a trafko wykonane na tym samym rdzeniu EI84/42.
 • #18
  trymer01
  Moderator Projektowanie
  Freddy napisał:
  Skąd wziąłeś 23.8V?

  Trzeba czytać, a później dyskutować:
  MAT_ ZAJ napisał:
  Użyty transformator to Zatra TS70/5 (nominalnie 1-2: 26V-2,28A i 3-4: 5,8V-1,1A) z odkupionego na złomie zdezelowanego Amatora 3. Z racji, że jego napięcia wtórne nominalne były obliczone pod ~220V na pierwotnym, a dziś mamy ~230V, to wtórne miałem około 32V na uzwojeniu pierwszym i 6,5V na uzwojeniu drugim, więc w celu uzyskania 24V uzwojenia połączyłem w szereg, by otrzymać ich algebraiczną różnicę, w efekcie czego dostałem 23,8V, a po wyprostowaniu równe 30V.
 • #19
  Freddy
  Poziom 43  
  trymer01 napisał:
  Trzeba czytać, a później dyskutować:
  No właśnie :) - tyle, że do obliczeń mocy trzeba brać obydwa wykorzystane uzwojenia :).
  MAT_ZAJ napisał:
  więc w celu uzyskania 24V uzwojenia połączyłem w szereg, by otrzymać ich algebraiczną różnicę
 • #20
  trymer01
  Moderator Projektowanie
  Freddy napisał:
  No właśnie :) - tyle, że do obliczeń mocy trzeba brać obydwa wykorzystane uzwojenia

  To jest bzdura, kolego drogi. Do obliczania (a raczej szacowania ) mocy pobieranej przez transformator trzeba znać moc oddawaną czyli wyjściową:
  Moc pobierana z sieci = moc oddawana/sprawność.
  A ile mocy oddajemy z dwóch tak połączonych uzwojeń wtórnych? - 23,8VAC x 2,28A. Z uwzględnieniem zastrzeżeń z postu nr 16.
  Niechże się kolega wyciszy, łyknie coś na uspokojenie (popić szklanką zimnej wody - to pomaga na trzeźwe myślenie). I pozwoli na odróżnienie sumy od różnicy.
  Kolejne bzdury będę nagradzał.
 • #21
  MAT_ ZAJ
  Poziom 8  
  tzok napisał:
  Mam też pewne wątpliwości odnośnie użytego włącznika sieciowego (czy jest przystosowany do pracy z napięciem 230VAC).

  Tak, przełącznik ten jest opisany na boku jako 3A 125V oraz 1A 250V.
  tzok napisał:
  Wykonanie obudowy istotnie jest estetyczne, acz kilka osób pewnie chętnie by Cię powiesiło za tego Amatora i WS354.

  Oba sprzęty i tak leżały już na elektrozłomie, Amator rozstrzaskany, odkupiłem w całości, bo i tak potrzebowałem GML-026 i głowicy UKF, a WS 354 był już rozszabrowany przez kogoś wcześniej, więc i ja wydarłem radiator.
  trymer01 napisał:
  Przy okazji - kolega autor tematu deklaruje zmianę transformatora i ciekawe czy wtedy zmieni też ten napis?

  Owszem, jeśli dokonam zmiany trafa, to zmienię również opis na tylnym panelu, nie stanowi to żadnego problemu, ani trudności. Wystarczy wyciągnąć panel, wydrukować i nakleić nową "warstwę opisową".

  Moc na tabliczce znamionowej z tył i tak podałem w dużym zaokrągleniu, dlatego jest napisane "ok. 60W".

  Dziękuję tu wszystkim za uwagę i tak szczegółową analizę mojego tematu! :)
 • #22
  Jawi_P
  Poziom 34  
  Z przyjemnością postawiłem plusik.
  Konstrukcja rozwojowa, więc parametry rzecz wtórna. Kolega robił jako pracę zaliczeniową, termin gonił. Wszystko jasne. Widać też, że wiesz o czym piszesz po prostu. Ja osobiście gratuluje, szczególnie ze względu na mechaniczną dojrzałość projektu.
 • #23
  Freddy
  Poziom 43  
  trymer01 napisał:
  To jest bzdura, kolego drogi. Do obliczania (a raczej szacowania ) mocy pobieranej przez transformator trzeba znać moc oddawaną czyli wyjściową:
  Wytłumacz w takim razie Trymer01 mnie głupkowi, co dzieje się z mocą tracona w drugim uzwojeniu.
 • #24
  trymer01
  Moderator Projektowanie
  Freddy napisał:
  Wytłumacz w takim razie mnie głupiemu, co dzieje się z mocą tracona w drugim uzwojeniu.

  Ten sarkazm jest niepotrzebny. Podobnie jak puste posty - nr 17 i w konsekwencji posty nr 18-20.
  W drugim uzwojeniu (6V) moc jest tracona tylko jako wynik przepływu prądu przez rezystancję tego uzwojenia, tym bardziej że jest ono nawinięte cieńszym drutem.
  Czyli kolega sugeruje, że w tym uzwojeniu moc 6V x 2,28A wydzieli się w postaci ciepła? - albo jakiejś innej? Bo tylko tak można tłumaczyć kolegi upór w forsowaniu tezy, że
  Freddy napisał:
  do obliczeń mocy trzeba brać obydwa wykorzystane uzwojenia

  Proszę sobie zrobić eksperyment; - transformator sieciowy z wtórnymi 2x 12VAC (dwa osobne uzwojenia), które proszę połączyć szeregowo w przeciwfazie i mierzyć prąd pobierany z sieci - czy wzrośnie po takim połączeniu uzwojeń, nawet gdy zewrzemy wyjście tak połączonych szeregowo uzwojeń wtórnych. Uwaga - to muszą być uzwojenia symetryczne, o dokładnie takich samych napięciach (ilości zwojów).
  Jeśli kolega ma tylko transformator o niesymetrycznych napięciach wtórnych (ale różniących się przynajmniej o kilka V, bo różnica rzędu 1V będzie trudna do zauważenia w bilansie mocy) to proszę tak połączone uzw. obciążyć jakimś rezystorem/żarówką, pomierzyć prąd w obciążeniu i policzyć moc wtórnych i porównać to ze wzrostem mocy pobieranej z sieci.
  Bardzo pouczające pomiary, chociaż z rodzaju podstawowych. Cały ten "problem" to podstawy i następnym krokiem powinno być doczytanie teoretycznych podstaw działania transformatora.
 • #25
  lyzwa02
  Poziom 6  
  Mam do wyboru 2 transformatory toroidalne. 80VA 3.33A i 60VA 2.5A. Obydwa na 24v. Który wybrać do projektu oryginalnego bez tych przeróbek?
 • #26
  hobbyelektronik
  Poziom 27  
  Zdecydowanie ten pierwszy, chociaż drugi też można użyć pod warunkiem że nie potrzebujesz dużego wydatku prądowego.