Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Gazowy kocioł wiszący Junkers Cerastar - rośnie ciśnienie

13 Sty 2017 16:54 2793 37
  • Poziom 5  
    Witam!
    Bardzo proszę o pomoc Fachowców, dotyczy pieca jak powyżej w temacie.
    Od dwóch dni zaczęło się coś dziać z piecem, leje się i ciśnienie rośnie, upuszczaliśmy wodę z grzejników i na piecu a dalej te samo i ciśnienie się podnosi. Proszę o pomoc co zrobić, żeby było ok? Piec nie pokazuje żadnego błędu.

poz artur
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 5  
    daro31ie napisał:
    Kolego sprawdz najpierw naczynie przeponowe.

Witam

Nie siedzę w ogole w temacie proszę o szersze wyjaśnienie
  • Poziom 14  
    Jeżeli po wystudzeniu instalacji ciśnienie maleje i trzeba uzupełniać wodę to najprawdopodobniej zeszło powietrze z naczynia przeponowego i trzeba dopompować. Jeżeli cały czas jest wysokie to należy zwrócić uwagę na zawór uzupełniający, pewnie przepuszcza wodę.
  • Poziom 5  
    Ale cały czas te ciśnienie skacze, nie może się unormować i chwilę jest ok. a za chwilę to samo czyli się podnosi. Zauważyłem tam od góry, gdzie jest ten zbiornik, jak to się mówi, wyrównawczy, tam jest taki jakiś odpowietrznik i tamtędy mi wyrzuca wodę.
  • Poziom 14  
    To nie jest odpowietrznik tylko wentyl do napełniania zbiornika powietrzem :P dlatego właśnie ciśnienie skacze bo nie ma powietrza w tym wypadku.
  • Poziom 5  
    Witam Szanownego Pana

A ja w tym przypadku mogę coś sam na to poradzić? Proszę o jakąś rade, żeby ten piec wreszcie przestał lać.
  • Poziom 14  
    Napompować naczynie do odpowiedniego ciśnienia (najlepiej na pustej instalacji ) . No i jeżeli wentyl jest nieszczelny , to trzeba go wymienić .
  • Poziom 27  
    Jeśli leje się woda z naczynia wzbiorczego to jest uszkodzona przepona w środku .Jedyna rada to wymienić naczynie(czyli cały zbiornik z membraną w środku)poz artur
  • Poziom 14  
    dobrze mówi kolega powyżej, zagalopowałem się troche bezmyślnie :P
  • Poziom 27  
    Wentyl jest połączony fizycznie ze środkiem przepony więc pompowanie w takim stanie nic nie da(dziura w przeponie).Jesli cieknie woda to jak napisałem tylko wymiana naczynia może pomóc.Poz artur
  • Poziom 5  
    Witam
    O to już nie dla mnie ile taka naprawa będzie kosztować gdy wezwę jakiś serwis?

Dodano po 4 [minuty]:

arturdip napisał:
    Jeśli leje się woda z naczynia wzbiorczego to jest uszkodzona przepona w środku .Jedyna rada to wymienić naczynie(czyli cały zbiornik z membraną w środku)poz artur

Witam

Panie Arturze a to pewne? bo rożnie piszą ile taka naprawa będzie kosztować i co zrobić żeby to przestało lać ,kapać?
  • Poziom 27  
    Aby przestało kapać trzeba by odłączyć naczynie wzbiorcze(ale to złe rozwiązanie, można zakręcić zaworek przy naczyniu ale to też nie jest dobre rozwiązanie)) i nie za bardzo wykonalnle jeśli naczynie jest w obudowie pieca.Wezwanie serwisu może nie być opłacalne przy cenie pieca .Można podłączyć naczynie wzbiorcze poza piecem.Proponuję kontakt z serwisem i kalkulator.Raczej brak innego wyjścia.(w takim naczyniu jest gumowa przepona i jak ona pęknie to niestety nie jest rzecz naprawialna)
  • Moderator
    Może odpowiedzi na poniższe pytania pozwolą ustalić przyczynę.

1. Do jakiej wartości rośnie ciśnienie na manometrze?
    2. Ciśnienie rośnie w czasie grzania, a spada, gdy piec nie grzeje? -> brak powietrza lub dziurawa membrana w naczyniu przeponowym.

3. Woda wypływa z punktu oznaczonego literą A na rysunku z postu #5? -> możliwe uszkodzenie/zanieczyszczenie odpowietrznika w naczyniu przeponowym.

4. Kiedy piec od dłuższego czasu nie grzeje, woda też wypływa? -> możliwa nieszczelność zaworu napełniającego instalację.

Miałem awarię naczynia przeponowego w takim samym piecu, niestety membrana była uszkodzona i trzeba było naczynie wymienić - koszt kilkaset zł.
    W moim piecu jednak woda nie wypływała przez odpowietrznik na górze naczynia przeponowego. Jedyne co się działo, to skoki ciśnienia do 2-2,5 bara w czasie grzania. Może też wtedy zadziałać zawór bezpieczeństwa w lewej dolnej części pieca.
  • Poziom 5  
    Felini napisał:
    Może odpowiedzi na poniższe pytania pozwolą ustalić przyczynę.

1. Do jakiej wartości rośnie ciśnienie na manometrze?
    2. Ciśnienie rośnie w czasie grzania, a spada, gdy piec nie grzeje? -> brak powietrza lub dziurawa membrana w naczyniu przeponowym.

3. Woda wypływa z punktu oznaczonego literą A na rysunku z postu #5? -> możliwe uszkodzenie/zanieczyszczenie odpowietrznika w naczyniu przeponowym.

4. Kiedy piec od dłuższego czasu nie grzeje, woda też wypływa? -> możliwa nieszczelność zaworu napełniającego instalację.

Miałem awarię naczynia przeponowego w takim samym piecu, niestety membrana była uszkodzona i trzeba było naczynie wymienić - koszt kilkaset zł.
    W moim piecu jednak woda nie wypływała przez odpowietrznik na górze naczynia przeponowego. Jedyne co się działo, to skoki ciśnienia do 2-2,5 bara w czasie grzania. Może też wtedy zadziałać zawór bezpieczeństwa w lewej dolnej części pieca.

Witam
    Jeżeli jest Pan w stanie pomóc to bardzo proszę o odp.,piec zaczął kapać/lać od 2 dni.Cały czas kapie leje i wyrzuca wodę od zbiornika wyrównawczego co się upuści wodę na grzejnikach albo na piecu to z powrotem wraca i ciśnienie rośnie.

Bardzo proszę o info co tymczasowo zrobić żeby przestało cieknąć.
    poz. Artur
  • Poziom 38  
    Felini napisał:

To bym sprawdził w 1-szej kolejności.

Dodano po 1 [minuty]:

ARTURMISTARZ napisał:

Zamknij na noc zawór dopływowy do całego mieszkania i sprawdź rano czy cieknie z pieca .
  • Poziom 5  
    brofran napisał:
    Felini napisał:

To bym sprawdził w 1-szej kolejności.

Dodano po 1 [minuty]:

ARTURMISTARZ napisał:

Zamknij na noc zawór dopływowy do całego mieszkania i sprawdź rano czy cieknie z pieca .

Witam

Na piecu? fotkę posyłam który to?
  • Poziom 14  
    2 zewnętrzne to CO więc je trzeba zamknąć
  • Poziom 38  
    tomek3108 napisał:

Przeczytaj ze zrozumieniem ! Nie obieg CO ma być zamknięty , lecz dopływ wody do uzupełniania ubytków w CO , czyli 3-ci zawór od prawej strony .
  • Poziom 5  
    brofran napisał:
    tomek3108 napisał:

Przeczytaj ze zrozumieniem ! Nie obieg CO ma być zamknięty , lecz dopływ wody do uzupełniania ubytków w CO , czyli 3-ci zawór od prawej strony .

Witam

Zamknąłem ten zawór i co nie będzie lać?
  • Poziom 14  
    brofran napisał:
    Przeczytaj ze zrozumieniem !
    brofran napisał:
    Nie obieg CO ma być zamknięty , lecz dopływ wody do uzupełniania ubytków w CO , czyli 3-ci zawór od prawej strony

Trzeci zawór od prawej to zawór gazowy!
  • Poziom 14  
    Jeżeli zamknie zawory na CO to sprawa jest załatwiona no chyba że napełnianie instalacji jest wmontowane w piec a nie osobno.
  • Moderator
    Zawory w tym piecu (od lewej strony na zdjęciu) są usytuowane następująco:

1. zasilanie co
    2. odpływ cwu
    3. gaz
    4. zasilanie cwu
    5. powrót co

Ten piec nie był fabrycznie wyposażony w zawór do napełniania instalacji co.
    Na załączonym zdjęciu zaworu do napełniania instalacji nie widać.

Po zamknięciu zaworów 1 i 5 do pieca przestanie napływać woda, jeśli zawór do napełniania instalacji jest zamontowany poniżej zaworu powrotu co.

ARTURMISTARZ, dobrze byłoby zlokalizować zawór napełniania co.
  • Poziom 14  
    tomek3108 napisał:
    Jeżeli zamknie zawory na CO to sprawa jest załatwiona no chyba że napełnianie instalacji jest wmontowane w piec a nie osobno.

Nie zawory na CO tylko zawór zimnej wody! Co się czepiłeś tych zaworów zamknięcie ich może spowodować tylko uszkodzenia instalacji CO ponieważ zostanie ona pozbawiona zaworu bezpieczeństwa!
    Za ten stan rzeczy prawdopodobnie odpowiedzialny jest wymiennik płytowy ale tego się nie dowiemy do tego czasu do puki nie poznamy dokładnego typu kotła.
  • Poziom 5  
    tomek3108 napisał:

Kolego grzeje piecem cały czas, to który mam z mknąc zawór żeby przestało kapać?
  • Poziom 38  
    ARTURMISTARZ napisał:
    Kolego grzeje piecem cały czas, to który mam z mknąc zawór żeby przestało kapać?

Wezwij jutro fachowca na diagnozę , to Ci to ogarnie .
  • Poziom 5  
    Witam
    Które te zawory mam pozamykać żeby przestało lać? dziwna sprawa upuszczam wody na piecu i grzejnikach jest chwilkę ok a za chwile s powrotem jest to samo czyli ciśnienie na piecu rośnie .
  • Poziom 38  
    ARTURMISTARZ napisał:
    Które te zawory mam pozamykać żeby przestało lać?

Masz zamknąć zawór który uzupełnia ubytki wody w układzie CO , bo prawdopodobnie jest on niedokręcony , lub uszkodzony . Gdzie on jest to Ty powinieneś wiedzieć , lub ten kto montował instalację . Bardzo często ten zawór jest w obudowie kotła , poczytaj instrukcję !