Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryka domowa - materiały do nauki

Pablosito 13 Sty 2017 22:17 507 8
  • #1 13 Sty 2017 22:17
    Pablosito
    Poziom 2  

Szukam jakiegokolwiek źródła informacji na temat zasady działania domowej instalacji elektrycznej. Interesuje mnie bardziej praktyczne podejście do tematu.Ilustracje mile widziane, jednak wątpię aby było dużo takich książek, jak dotąd widziałem same schematy.
    Znalazłem w internecie świetny kurs na ten temat, jednak jest on płatny. W ostateczności kupię go sobie, jednak wolałbym coś darmowego.
    Kurs można nabyć na stronie www,budowadomujednorodzinnego.pl
    Obejmuje on także zakładanie całej instalacji elektrycznej.
    Na youtube można zobaczyć fragmenty filmów.
    Jest to chyba najlepsza forma nauki, prócz praktyki oczywiście jaką widziałem.

W materiale filmowym pokazane jest w najdrobniejszych szczegółach jak doprowadza się kable do gniazd elektrycznych i lamp.
    Szukam czegoś podobnego w dowolnej formie, co pokazywałoby krok po kroku:

- Jak elektrycy podłączają przyłącze do domów i co dalej się dzieje?
    -Jak montuje się rozdzielnie oraz na jakich zasadach one działają?
    -Jak tworzy się obwody elektryczne w domu?
    -Jakie są niezbędne obliczenie przy tworzeniu obwodów?
    -okablowanie i zabezpieczenie kabla i innych urządzeń w sieci elektrycznej

O obwodach uczyłem się parę lat temu w technikum, jednak w szkole praktycznie niczego nie uczą, sama pamięciówka bez praktyki. Wyłącznika nadprądowego na oczy tam nie widziałem. Wracając do obwodów w instalacji domowej, przypuszczam że prawo Ohma, wzory na pracę i moc mają znaczenie.
    Wolałbym uniknąć czytania masy bezużytecznych i mącących w głowie informacji.
    Najlepiej nauczyć się czegoś w praktyce niekoniecznie wszystko rozumiejąc a później uczyć się bardziej skomplikowanych rzeczy. W taki sposób przynajmniej będzie to interesujące.

0 8
  • #2 13 Sty 2017 22:28
    gogi20
    Poziom 24  

Oczywiście, że w szkołach teraz nic nie nauczą, więc najlepiej jest zatrudnić się w jakiejś firmie elektrycznej i dokształcać czytając fora takie jak np. ... i tu reklama "Elektroda". Trochę pokopiesz, pokładziesz przewodów, podpatrzysz, doczytasz, jakaś kasa będzie, praktykę zdobędziesz. Później świat stanie otworem ( oby nie tylnym:) ). Z samego czytania nic nie wywnioskujesz.

0
  • #3 13 Sty 2017 22:37
    Pablosito
    Poziom 2  

Aktualnie kontynuuję edukację w zupełnie innym kierunku niż elektryka. Mam tytuł technika teleinformatyka. W technikum zrobiłem uprawnienia kat E. Ostatnio zastanawiałem się czy aby w wolnym czasie nie nauczyć się choćby dla siebie jak działa instalacja i jak ewentualnie coś naprawić. Jednak lubię dogłębnie przestudiować temat i poznać jak to wszystko działa od źródła aż po żarówkę. Cóż... taki już jestem, może nie będzie mi to potrzebne ale na pewno ułatwi mi naukę.

0
  • #4 13 Sty 2017 22:39
    kokapetyl
    Poziom 42  

Pytania jakie zadałeś (nie będę ich cytował ) to już prawie szkoła wyższej jazdy.
    Tak jak kolega wyżej powiedział "praktyka" a do tego też jest bardzo potrzebna wiedza teoretyczna, na początek proste lektury np. Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych autor Antoni Wolski/ Kazimierz Pazdro.

0
  • #5 13 Sty 2017 22:51
    Pablosito
    Poziom 2  

kokapetyl napisał:
    Pytania jakie zadałeś (nie będę ich cytował ) to już prawie szkoła wyższej jazdy.
    Tak jak kolega wyżej powiedział "praktyka" a do tego też jest bardzo potrzebna wiedza teoretyczna, na początek proste lektury np. Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych autor Antoni Wolski/ Kazimierz Pazdro.

Ta wiedza wydaje mi się niezbędna aby zrozumieć temat. Przeciętny Kowalski tego nie potrzebuje do naprawy gniazdka, jednak pytam z czystej ciekawości. Nie muszę znać dokładnie jak działa każdy element instalacji, liczy się efekt jaki wywiera na całość. Później na pewno do tego dojdę. Wydaje mi się, że każdy elektryk powinien wiedzieć skąd dokąd prowadzone są kable dlatego chciałbym się tego dowiedzieć, pomoże to w lokalizacji ewentualnych usterek w instalacji. Chciałbym też wiedzieć jak podzielić obwód na np. 2 mniejsze gdyby wywalało mi zbyt dużo urządzeń itp.

0
  • #6 13 Sty 2017 22:58
    kokapetyl
    Poziom 42  

Pablosito napisał:
    Nie muszę znać dokładnie jak działa każdy element instalacji,

A niestety to jest podstawa (od nitki do kłębka) nie odwrotnie.
    Nie opanujesz wyższej matematyki nie znając jej podstaw. :cry:

0
  • #8 13 Sty 2017 23:14
    Pablosito
    Poziom 2  

kokapetyl napisał:
    A niestety to jest podstawa (od nitki do kłębka) nie odwrotnie.

Pójdę na skróty :) Pouczę się trochę podstaw na własną rękę, a później spytam się sąsiada ( elektryka) o to czy w wolnym czasie może mi coś tłumaczyć choćby godzinę w tygodniu.
    Bez podstaw tylko się zbłaźnię więc na pewno się ich nauczę.
    Najlepiej byłoby pracować na budowie i zobaczyć cały proces, ale nie ma co wybrzydzać :)

0
  • #9 13 Sty 2017 23:22
    gogi20
    Poziom 24  

Teleinformatyku, to tak jakbyś czytał o komputerze i nic innego na nim nie robił :) Najłatwiej jest się uczyć na żywo, a nie jakieś pierdoły i normy.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo