Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grzałka 300W w grzejniku alu - Czy wystarczy grzałka 300W do grzejnika alu

88Cezary88 14 Jan 2017 08:58 2817 17
    88Cezary88
    Level 5  
    Witam,mam pytanie do speców czy wystarczy grzałka 300 W do grzejnika alu 10 żeberek który ma pojemność 3.8 L bo według obliczeń na kalkulatorze ktory znalazłem w necie ww którym podajesz : -pojemność zbiornika w litrach,-do ilu chcesz podnieść temp.wody,-i podajemy czas w którym chcielibyśmy podgrzać tą wode to wynika z niego że : to 3.8 L wody ogrzeje się do 60 C w czasie 1 h .Moje pytanie brzmi czy jak zamontuje te 3 grzałki do 3 grzejników 3.8 L to ogrzeje mieszkanie 40m2 do 20 C przy zewnętrznej temperaturze powiedzmy - 15C ,dodam że budynek ma wymienione okna i jest z podwójnej ścianki wypełnionej watą ?? Proszę tylko o konkretne odpowiedzi od konkretnych speców bo według obliczeń da radę .Było by fajnie mieć takie ogrzewanie bo nie jest ono związane z kupnem nowego pieca ,dokładaniem do niego węgla itp. a takie ogrzewanie było by porównywalne kosztowo do ogrzewania eko-groszkiem bo koszt średni jednego KwH to 0.40 gr w taryfie G12 przy poborze mocy 0.900 KW na h wyszło by dziennie 8,64 zł ,w skali miesiąca 267,84 zł a skali sezonu grzewczego 1607,84 zł ale to tylko moje obliczenia ,czekam na odpowiedzi speców !! serdecznie pozdrawiam.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Aby się upewnić,czy dobry tok rozumowania, pożycz od kogoś grzejnik olejowy jakiejkolwiek mocy na dobę, wtedy zobaczysz jaką moc trzeba użyć, by ogrzać takie pomieszczenie.
    LORD90
    Level 20  
    Standardowo przyjmuje się 1kW mocy grzewczej na 10 m^2 powierzchni pomieszczenia, więc podziel powierzchnie mieszkania na 10, wyjdzie Ci ile kW mocy musisz dostarczyć. Następnie tą liczbe podziel przez moc grzałki którą chcesz zastosować, i otrzymasz potrzebną ilość grzałek. Wiadomo że w gre wchodzi jeszcze efektywność grzejnika w oddawaniu ciepła, i inne parametry, ale jak dodasz 10- 20% do tej potrzebnej mocy, to powinno się to sprawdzić w praktyce Ten kalkulator którego użyłeś służy do obliczeń jakiej mocy trzeba użyć żeby podgrzać wodę w bojlerze. Wiadomo że bojler jest izolowany z zewnątrz i ma kształt który pozwala na jak najmniejsze straty ciepła. A grzejnik to zupełnie co innego. Jego zadaniem nie jest przechowywanie ciepłej wody tylko oddawanie ciepła do otoczenia.
    stanislaw1954
    Level 43  
    LORD90 wrote:
    Standardowo przyjmuje się 1kW mocy grzewczej na 10 m^2 powierzchni pomieszczenia
    Mnie te pierwsze założenia wydawały się śmiesznie niskie. Wystarczy pomyśleć 300 W, to 3 żarówki setki (100 W),które również oddają ciepło. W niejednym żyrandolu takie się spotyka. Czy te żarówki ogrzeją pokój ?
    88Cezary88
    Level 5  
    No to do ilu stopni nagrzeje te 300 w ten grzejnik ,skoro podają że nagrzewa wode do 75 stopni ,i wiadomo że im więcej tym dłużej ale wkońcu nagrzeje i bedzie trzymał temperature no tak czy nie ??
    88Cezary88
    Level 5  
    No nie ,a jest na to jakiś wzór ?
    LORD90
    Level 20  
    Podaj model, albo wymiary tego grzejnika
    88Cezary88
    Level 5  
    To grzejniki z leroy merlin Grzejnik aluminiowy 10 EL. 968 W EQUATION
    LORD90
    Level 20  
    To tak do 30 stopni się nagrzeje

Dodano po 36 [sekundy]:

Rozumiem że chcesz do takiego grzejnika zamontowac grzałkę elektryczna?
    88Cezary88
    Level 5  
    czyli trzeba by dać grzałke 600 w żeby nagrzało do 60 stopni ?
  • Helpful post
    LORD90
    Level 20  
    No tak mniej więcej
    88Cezary88
    Level 5  
    Wiesz ,dla mnie to ważne bo w Polsce może i by był to za drogi interes ale np.na Ukrainie gdzie KWh kosztuje 0,07 zł może poszedł by ten system :-)
    LORD90
    Level 20  
    A pomyślałeś o tym że jak się będzie nagrzewać woda w grzejniku to jej ciśnienie wzrośnie?
    88Cezary88
    Level 5  
    Przecież montuje się takie grzałki i nic sie nie dzieje
    Zbigniew Rusek
    Level 36  
    Grzejnik aluminiowy 10 żeberek ma moc ok. 1500W (przy zasilaniu wodą o temp 90 stopni, powrót 70 stopni). Tak więc taka grzałka byłaby tak, jak 2 żeberka grzejnika (przy takich parametrach zasilania).
    kkknc
    Level 43  
    Nie wiem jaki izolacja czy też wentylacja. To grzejniki i grzałki. Zapewnia ci tylko ochronę przed zamarzania. Komfort cieplny to zapewni ci minimum 6kW. A w zasadzie powinno być więcej. Do tego termostat do regulacji temperatury.