Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ESD - Chciał bym zrobić we własnym mieszkaniu małe hobbistyczne stanowisko

Gregovic 14 Sty 2017 16:25 705 6
  • #1 14 Sty 2017 16:25
    Gregovic
    Poziom 15  

Chcąc nie chcąc sprzęt jak i technologia brną do przodu, układy scalone, mikrokontrolery, pamięci etc etc są czułe na wyładowania elektrostatyczne zebrane na skórze które przeskakują z palca prosto na ów wrażliwe elementy, rzecz tym że np w mieszkaniach starej daty, lub garażach, piwnicach w miejscach gdzie przeważnie w instalacji elektrycznej występują dwa przewody fazowy i zerowy zwarty z bolcem uziemienia więc podłączenie rozdzielacza z 1MΩ rezystorem na matę, opaskę, lutownicę i innych sprzętów nie uchroni przed przypadkowym pojawieniem się napięcia sieci, pytanie brzmi czy można uziemić do np kaloryfera przyjmując że sąsiad też gdzieś coś uziemił stosując oczywiście diodę przez którą płynie prąd w jednym kierunku jak wiadomo? czy utworzyć "punkt" sztucznej masy z zastosowaniem mostka gretza i paru kondensatorów gdzie między + a - występuje 0 ? jakieś pomysły , sugestie mile widziane

0 6
  • Pomocny post
    #2 14 Sty 2017 16:38
    A.Gieronimo
    Poziom 35  

Nie kombinuj.
    Zmierz rezystancję między kaloryferem a przewodem PEN w sieci (tylko w ramach upewnienia się czy jest zachowana ciągłość instalacji CO). Jeśli wynik będzie na poziomie pojedynczych omów to podłącz sobie "obrożę" pod kaloryfer i tyle.
    Do odprowadzenia ESD nie muszą być spełnione tak rygorystyczne kryteria jak przy uziemianiu urządzeń.
    Oczywiście nie wolno uziemiać urządzeń do sieci WOD/CO.
    W przypadku ESD można się przypiąć do kaloryfera.

0
  • #3 14 Sty 2017 17:03
    Gregovic
    Poziom 15  

I tak zrobię, dzięki za pomoc, a tak po za tym podłączone będzie mata, lutownica, jak dorwę zasilacz laboratoryjny i oczywiście ja

0
  • #4 15 Sty 2017 23:11
    tzok
    Moderator Samochody

Są takie "puszki rozdzielcze" do podłączania mat i opasek, montowane do biurek. Zazwyczaj w środku jest rezystor 1MOhm, między uziemieniem a każdym z zacisków ochronnych (żeby w razie gdybyś dotknął "fazy" Cię nie zabiło z powodu uziemionej opaski na ręku).

:arrow: Układ połączenia ochronnego ESD

0
  • #5 16 Sty 2017 08:28
    Gregovic
    Poziom 15  

No wiem że są samemu sobie wykonam na gniazdach bananowych, za uziemienie będzie robić kaloryfer a nie PE-N :) nie jest to skomplikowana konstrukcja, dzięki za podpowiedź

0
  • #6 17 Sty 2017 00:44
    Sas_AS
    Poziom 15  

To może ja jeszcze wtrącę swoje trzy gorsze. Jeśli esd i tania opaska na łapkę to sprawdź czy ma wbudowany rezystor w przewodzie (powinna mieć w klipsie rezystor 1M ohm, a nie w złączu bananowym). Kiedyś przecięła mi się izolacja przewodu opaski (przez nieuwagę szarpnąłem ręką i kabel wciął się w radiator zasilacza w dvd) w taniej chińszczyźnie. O zgrozo, okazało się, że rezystor znajdował się w zalanym złączu bananowym, zamiast w klipsie przy ręku. Chwila pomyślunku :idea: Od tej chwili nad stanowiskiem pracy czuwa wyłącznik różnicowoprądowy (brak na pionie, stare budownictwo gdzie uziemienie i zero idzie jednym kablem) bo gdyby dvd było włączone do gniazdka oglądałbym kwiatki od spodu. Teraz czytam, że masz zamiar uziemienie rozprowadzić na stole od grzejnika :D (skoro nie ma uziemienia to pewnie i w tym kawałku obwodu różnicówki też pewnie nie ma, cytuje piwnica, garaż, mieszkanie starej daty, polegamy na sąsiedzie), do tego się podpiąć (przez 1M ohm) opaską, pracując nawet na niskich napięciach gdzieś zawsze jest napięcie sieciowe. Jakiś przypadek i opaski z łapy nie zdążysz zdjąć, choćby trzymając niesprawną lutownicę zasilaną z napięcia sieciowego. Jak robisz takie patenty z uziemionym grzejnikiem to zainwestuj w wyłącznik różnicowoprądowy (jakiś lepszy, na elektrodzie jest opis klas wyłączników).

0
  • #7 17 Sty 2017 08:21
    Gregovic
    Poziom 15  

Sas_As tak w klipsach przewodów do opasek może się znajdować rezystor 1M ohm ale nie musi, zależy na jaki przewód się trafi - te nie opisane to raczej nie posiadają rezystora, tu przykładowo wynalazłem przewód 1M ohm http://www.tme.eu/pl/details/przew-4-ba-1.5m/akcesoria-esd/elme/wire-banana-15-4/
    jest tego multum i jeszcze trochę. Bezpiecznik różnicowo-prądowy rzecz jasna musi być. Dziekuję za podpowiedzi uważam temat za zamknięty

0
  Szukaj w 5mln produktów