Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Volvo fh13 460 eev 2012 - doświetlanie zakrętów nie działa

Thumper 14 Jan 2017 19:59 3018 9
Relpol
 • #1
  Thumper
  Level 6  
  Mam problem z Volvo fh13 460 eev rok 2012. Samochód wyposażony w doświetlanie zakrętów za pomocą dodatkowych halogenów zamontowanych w jednej obudowie ze światłem przeciwmgielnym. Doświetlanie nie działa w czasie jazdy. W trakcie manewrowanie można wymusić ich zapalenie przyciskiem na konsoli, ale też nie działa. W opisie bezpieczników nie mogłem się doszukać który bezpiecznik za nie odpowiada, ale sprawdziłem całość żadne nie przepalone. Gdzie szukać problemu?
 • Relpol
 • #3
  Thumper
  Level 6  
  Sprawdzone, są ok.
 • #4
  MACIEK_M
  Level 29  
  Odczytaj i podaj wszystkie kody błędów z wyświetlacza, aktywne i nieaktywne.
 • #5
  daro31ie
  Automation specialist
  Musisz sprawdzić kodowanie tej opcji. Jeżeli działa na postoju to może wadliwe kodowanie sterownika.
 • #6
  Thumper
  Level 6  
  Doświetlanie nie działa zarówno w trakcie jazdy jak i na postoju. Jestem kierowca więc nie mam możliwości podpięcia pod komputer. Sprawdziłem błędy poprzez menu komputera pokładowego. Brak jakichkolwiek błędów. Myślałem że to może jakieś padniętę przekaźniki ale nie mogę się doszukać które byłyby odpowiedzialne za tą funkcję.
 • #7
  MACIEK_M
  Level 29  
  Funkcja ta realizowana jest przez kasetę oświetlenia - LCM, i nie ma tam żadnych bezpieczników ani przekaźników. Wejdź z wyświetlacza w diagnostykę - diagnostykę błędów, dalej w poszczególne układy ( silnik, hamulce itd. ) i odczytaj kody w formie liczbowej: MID, PID, SID/PSID, FMI.
 • #8
  Thumper
  Level 6  
  Jutro sprawdzę jeszcze raz poprzez menu diagnostyczne komputera pokładowego. Rozumiem że jeśli moduł lcm nie będzie miał błędów to jest napewno sprawny i usterki należy raczej upatrywać w postaci uszkodzonej wiązki do lampy lub poprostu złym kodowaniu?
 • #9
  MACIEK_M
  Level 29  
  Nie jest to takie proste, LCM to tylko moduł wykonawczy. Decyzja jest podejmowana na podstawie m.in. położenia koła kierownicy, sygnału prędkości pojazdu ( jeśli dobrze pamiętam, działa to tylko do 30 km/h ), i innych sygnałów. Dlatego trzeba sprawdzić błędy z innych jednostek.
 • #10
  Thumper
  Level 6  
  W menu diagnostycznym komputera pokładowego nie znalazłem żadnych błędów. Sprawdziłem też bezpieczniki w skrzynce A02L wszystkie sprawne. Może wiesz który pin z modułu lcm idzie do żarówek doświetlania zakrętów. mogłbym sprawdzić czy jest na nich napięcie może wiazka do swiatel jest uszkodzona.