Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik Bluetooth - pomożecie ?

Łukasz7929 16 Sty 2017 18:41 1848 51
  • Pomocny post
    #31 16 Sty 2017 18:41
    Prosectorium
    Poziom 12  

Ja zaproponuję coś innego, zamiast piłować PAM na max wydajności zabijając jakość dźwięku lepiej wykorzystać mocniejszy wzmacniacz. Można wtedy też wybrać głośniki 6, czy 8 ohm, w zależności od potrzeb.

- wzmacniacz PAM8610 (2x15W)
    - Jakiś moduł BT Audio
    - Moduł BMS na 3 ogniwa
    - przetwornica step up constant current do ładowania aku.
    - przetwornica step down 5v do zasilania modułu

Akumulatorki można znaleźć dość tanio na allegro z rozbiórki uszkodzonego sprzętu np. te za 6zł, trzy takie, lub 6 "http://allegro.pl/listing/listing.php?buyNew=1&order=qd&price_from=6&price_to=12&string=(18650%20li-jon)%20-ultra*%20-%C5%82ad*%20-hit%20-8800*%20-moc%20-mr.henry%20-etui%20-5800%20-3800%20-max*%20-koszyk%20-6800&bmatch=base-relevance-floki-5-uni-1-5-1025"

• #32 16 Sty 2017 18:46
    kassans
    Poziom 31  

Ale to znowu rosną koszta i dojdziemy do momentu gdzie taniej wyjdzie kupić JBL Go ;D

• #33 16 Sty 2017 18:53
    Łukasz7929
    Poziom 5  

Myślę ,że to nie najgorszy pomysł (tak ,nie znam się :D ). Jednak teraz od nowa będę musiał załapać temat
    Już patrząc na oko .. nie wiem czy właśnie jak Kassan mówi - nie będzie drożej.

Co do PAM - to mam w sumie ,że wszystko co mi jest potrzebne - tylko przylutować w sumie .. ~6 kabelków :)
    Sumując oczywiście na oko .. PAM (30 zł) , akumulatorki (~10 zł) , Power Bank Case ( ~6 zł) , Głośniki (+/- 20zł) = ~70 zł co już jest dużą sumą.

Dodano po 1 [minuty]:

Nie licząc obudowy ,w której będzie to wszystko leżało ^^

• #34 16 Sty 2017 18:56
    kassans
    Poziom 31  

A mocniejszy PAM większego zasilania, czyli żeby grał tak samo długo potrzeba wiecej akku :) Ja bym zrobil tak że kupil PAM i Bluetooth osobno bo taniej.

• #35 16 Sty 2017 19:02
    Łukasz7929
    Poziom 5  

Już powoli nie wiem co będę musiał zamówić... Proponuje ,żeby zrobić jakąś listę rzeczy ,które muszę na 100% kupić. Ważne ,żeby było dobrze i niedrogo :D + instrukcja jak to połączyć (byle jak w paincie nawet ^^). Koledzy z klasy zrobili głośniki za 20/30 zł i grają im dobrze nawet :P

• Pomocny post
    #36 16 Sty 2017 19:19
    Prosectorium
    Poziom 12  

Czy ja wiem, czy tak drogo, po prostu więcej pracy łączeniu wszystkiego...
    PAM8410 - 4zł
    BT - 8zł
    BMS - 7zł
    step-down (zasilanie BT) - 3zł
    step-up cc (ładowarka) - 8zł?
    3x AKU - 21.5zł

Dzwięk lepszy, większe aku, większa moc max.

A jak kolega chce najtaniej jak się da to zamówić trzeba:
    PAM8403 - 2zł
    BT - 8zł
    moduł powerbanku taki jak kolega podał
    2x aku - 16zł
    głośniki 2x3W 4ohm ?zł

• #37 16 Sty 2017 19:27
    Łukasz7929
    Poziom 5  

Zaraz zaraz , skąd niby PAM za 2 zł? :D Jak po przeliczeniu na PLNy wyszło mi ~31 zł ? http://www.ebay.com/itm/CSR8635-PAM8403-Stere...-/311517934680?hash=item4887ea7458&rmvSB=true W tym już mam moduł bluetooth z tego co widzę.

Myślę ,że chodzi Ci o to ,że mam PAM + Moduł BT i to muszę połączyć razem itd. Mile widziane byłyby jakieś linki ,bo ty możesz znaleźć coś innego ,a ja co innego i może wyjść z tego jedno wielkie nieporozumienie :D Nie ukrywam ,że schemat też przydałby się ,żeby było trochę łatwiej :)

• #38 16 Sty 2017 19:31
    Prosectorium
    Poziom 12  

PAM: Link
    BT: Link

Chyba troszkę taniej ;) A konkretne połączenie to dopiero jak się kolega zdecyduje na konkretne moduły, ale generalnie wszystko jest opisane na płytkach.

Tu np. PAM + BT w jednym za 13zł Link

Tylko tam nie ma guzików, więc zmiana głośności, utworu itp tylko na telefonie .

• #39 16 Sty 2017 19:36
    Łukasz7929
    Poziom 5  

W sumie teraz to wyszły groszowe sprawy :D czy na pewno będzie to grało ?

Przykładowo wezmę sobie takie rzeczy:
    - PAM
    - Moduł Bluetooth

> Dostanę do tego schemat jak to połączyć ? :D (2 płytki razem + głośniki),
    > Chciałbym zasilić to Power Bankiem (może być 1A na wyjściu czy musi być 2A ?) + jak podłączyć go w ten zestaw,

• #40 16 Sty 2017 19:47
    Prosectorium
    Poziom 12  

Już lepiej skorzystać z mojego ostatniego linku, 4zł więcej, a będzie o połowę mniej pracy. Jeśli powerbank będzie na 1A to nie osiągniesz pełnej mocy... Chociaż oczywiście może być jeśli dołożysz jakiś kondensator. Ale 8zł za Link to nie tak drogo chyba. Schemat to nie problem, ale nie odpowiadam za jakość chińskich modułów w tej cenie :D

• #41 16 Sty 2017 20:24
    Łukasz7929
    Poziom 5  

Czyli tak ... kupuję takie rzeczy:
    PAM + BT (2w1) Link

Power Bank (1 port z 2.1A na wyjściu) Link

Schemat (myślę ,że jest ok - proszę o ew. poprawki lub inny schemat) Link

• #43 17 Sty 2017 14:27
    Prosectorium
    Poziom 12  

Możesz też wylutować to zwykłe USB z powerbanka (to oddające prąd) i wtedy przylutować zwykły kabel, a najlepiej bez wylutowywania jeśli dasz radę, płytka z BT też ma specjalne miejsca do lutowania (GND i 5V), więc kabel USB byłby zbędny. Można by przez to wyprowadzić wszystkie złącza powerbanka na obudowę i w razie potrzeby sobie telefon podładujesz zamiast muzyki słuchać :D

Teraz jeszcze mi przyszło do głowy coś ważnego, pomiędzy powerbankiem a modułem powinieneś zastosować jakiś włącznik, bo inaczej moduł będzie ciągle działał i całość się rozładuje szybko mimo, że nie będzie działać.

• #44 17 Sty 2017 16:52
    kassans
    Poziom 31  

Ja tam bym power banka nie kupował TP4056 + przetwornica step up ustawiona na 5v i + akku np sony i gitarka :D

• #45 17 Sty 2017 16:52
    Łukasz7929
    Poziom 5  

Co do włącznika to właśnie oglądając "nty" raz filmik z tym głośnikiem zauważyłem ,że zapomniałem o włączniku. Dzięki jednak ,że jesteś czujny i pilnujesz szczegółów ! ;)
    Jeśli chodzi o to co mi próbujesz przekazać nie do końca potrafię sobie to wszystko wyobrazić :/

Każdy proponuje mi coś innego i nie jestem pewny czy wiem co mam na 100% zamówić. Jeśli chodzi o kwestie montażową to nikt jeszcze nie podał żadnego schematu nad czym trochę ubolewam.
    Miło jest jak ktoś pomoże , zaproponuje jakąś konstrukcję ,ale też jak dajmy na to będę to lutował w piwnicy to nie będzie wygodne oglądanie filmiku po 100 razy tylko logiczne jest to ,że lepiej się pracuje przy gotowym schemacie.

Więc jak ktoś zaproponuje jakiś pomysł to prosiłbym o schemat. Nie mówię o czymś profesjonalnym tylko wystarczy prosty rysunek z painta.

• #46 17 Sty 2017 16:56
    kassans
    Poziom 31  

Nikt nie rysuje bo dla każdego jest to oczywiste ze + do + i - do - :) Najpierw sie zdecyduj na jakąś opcje (majac na uwadze ze paczki z chin troche idą) to sie narysuje schemat :)

• #47 17 Sty 2017 17:02
    Łukasz7929
    Poziom 5  

Mam wrażenie ,że trochę krążymy w dylematach zamiast w miarę szybko ustalić co i jak :D No ,ale dobra. Moja propozycją było takie o to zestawienie:

Mój zestaw:
    > PAM - Link ~31 zł

> Power Bank - Link ~8 zł

> Akumulatorki / Głośniki - na razie nie wiem.

Myślę ,że to byłoby dobre zestawienie. Cena ogólna to myślę ,że 60/70 zł.

• #48 17 Sty 2017 18:51
    Prosectorium
    Poziom 12  

kassans napisał:
    Ja tam bym power banka nie kupował TP4056 + przetwornica step up ustawiona na 5v i + akku np sony i gitarka :D

I do tego miernik w kieszeni żeby sprawdzać czy napięcie nie zeszło zbyt nisko :D Potrzebny był by jeszcze bms za 2zł. Może i wyjdzie 1$ taniej, ale za to będzie 2x więcej lutowania. Powerbank będzie dobry, bo ogniwa też się jakoś najwygodniej nie lutuje.

• #49 17 Sty 2017 20:01
    Łukasz7929
    Poziom 5  

Też tak myślę ,że power bank będzie ok. Ogólnie ten pierwszy zestaw z PAM. No i mniej zabawy :) Nie wiem już poważnie jak to robić. Każdy ma inne zdanie na ten temat i ciężko wybrać coś co będzie lepsze. Cena tu też gra dużą role ,bo jakby nie patrzeć to głośnik przenośny ,a nie kino domowe xD No ,ale też ,żeby to jakoś grało :D

• #50 28 Sty 2017 02:18
    Trejos
    Poziom 9  

Polecane wyżej wzmacniacze mają (zdaje się) jedną wadę - brak wejścia AUX. A ono pozwala w łatwy sposób dodać funkcjonalność radia (z telefonu, przewód jak antena). Jak rozumiem trzeba by dolutować gniazdo?
    Nie mają chyba też sterowana głośnością.

Przebijam się w tej chwili przez wątki na Forum o budowie głośników przenośnych, próbuję złapać podstawowe informacje (nie znam się na elektronice). Trafiłem na opis budowy
    http://www.instructables.com/id/Powerfull-Portable-Bluetooth-Speaker-2x5W/?ALLSTEPS
    Sugerują tam taki wzmacniacz z AUX i wyłącznikiem/potencjometrem:
    http://www.ebay.com/itm/PAM8406-Digital-Class...312577?hash=item210d9cfb81:g:P2IAAOSw~oFXE1oW
    Bluetooth mam z Ali za 2 USD
    http://tiny.pl/gd6lg

Zaciekawiła mnie opcja mocniejszego wzmacniacza 2x15W. Czy ten
    http://tiny.pl/gd6lt
    byłby dobry? Ma AUX? Jak go zasilić? Piszą, że warto dać mu 12V. No właśnie - jakim cudem ludzie na YT zasilają wzmacniacze 2x50 ze zwykłych 18650?

BTW - będę kombinował swoją zabawkę z głośników od kina domowego - mam 3 tył/przód i jeden centralny. Albo je rozbiorę, albo zostawię w swoich obudowach.

Doczytałem właśnie w komentarzach na Instructable, że Pam8403 ma lepszy dźwięk od Pam8406. Czyli warto brać 8403 z potencjometrem i lutować gniazdo AUX.

• #51 28 Sty 2017 03:40
    kassans
    Poziom 31  

Jak zasilają ? Normalnie łączysz w szeregu i masz praktycznie jakie chcesz napięcie, a jak nie to wykorzystują przetwornice typu boost Converter.

• #52 30 Sty 2017 15:40
    Trejos
    Poziom 9  

OK - racja. Większe pakiety albo zasilacz (to już boomboxy nie głośniki przenośne). Widziałem tutaj na Forum konstrukcję zasilaną z gotowego sporego pakietu (cena ok. 20-25 USD na Ali). Problematyczny chyba jest czas ładowania takich pakietów?

Czy Autor namierzył tanie głośniki?
    Czy głośniki z kina domowego będą się nadawały? Mam 3 x tył/przód i jeden centralny. Rozkręciłem tylny a w środku siedzi Easttech 4Ohm max 37W - trochę ;) za dużo dla PAM 8403? Normalnie pracują z subwooferem więc jak będzie z basami?

Szukaj w 5mln produktów