Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LED FIREFLY - błyskająca dioda

14 Sty 2017 23:58 651 10
  • Poziom 43  
  • Poziom 14  
    To może dopiszę, bo mogłem mało precyzyjnie się wyrazić, chciałbym to 'coś' podłączyć pod 12V samochodowe i użyć diod LED 12V. I pytanie czy w takim wypadku zadziała mi to czy ogólnie 'sfajczy' się po sekundzie. Na filmiku są 2 baterię po 3V z tego co kojarzę .
  • Poziom 42  
    Ten układ to klasyczne "trzy piątki". A przerobienie na 14V (tyle powinieneś przyjąć w instalacji pracującego auta) polega na zmianie wartości rezystora diody LED. Tu masz 49Ω, załóżmy że to czerwona dioda LED (2V, 20mA - tak w przybliżeniu). Z prawa Ohma można wyliczyć ten rezystor dla napięcia zasilania 14V. Czyli od 14V odejmujemy 2V na diodę LED, zostaje 12V. R=U/I czyli 12V / 0,02A daje 600Ω. Z reguły dajemy nieco więcej, żeby LED nie pracował na najwyższych obrotach.

Tak by było w normalnym układzie, tutaj mamy przypadek układu NE555, z tego co pamiętam napięcie na pinie nr 3 może tu wynosić ok. 2/3 napięcia zasilania. No i to już sobie przelicz :-)

To wariant, w którym chcesz się czegoś nauczyć. A jeśli chodzi tylko o mruganie diody w aucie, to kup taką gotową migającą od razu na 12V, będzie najtaniej i zajmuje tyle miejsce, ile sama dioda :-)
  • Poziom 14  
    Wybieram wariant gdzie chce się czegoś nauczyć :P I nie chodzi mi o 'bajeranckie' mruganie diody w aucie podczas jazdy :D
    Ma to być bardziej kwestia lokalizacyjna. Coś z czym chciałem się już zmierzyć w zeszłym roku, o czym chyba też pisałem tu. Chodzi mi o zrobienie czegoś co by mrugało jasnym światłem (białym) 12V zasilanym z akumulatora. Ma to służyć przypadkowemu (celowemu) odcumowaniu łodzi. Znam takie przypadki i szukanie łodzi po nocy na ciemnym jeziorze... słaba zabawa. Układ by się tam jakoś uruchamiał to już najmniejszy problem, chodzi o to żeby było to zasilane z akumulatora który normalnie jest na wyposażeniu łodzi jachtowej i żeby to świeciło jasnym światłem co x czy xx sek. żeby można było zlokalizować w nocy.
    Owszem napisałem samochodowego, bo w sumie to 1 pies, ale faktycznie mogłem wyjaśnić od razu do czego ma to być zastosowane może łatwiej by było.

Dodano po 2 [godziny] 23 [minuty]:

Ok, znalazłem jakiegoś PDF'a odnośnie NE555 Supply voltage 4,5 - 16V, czyli 12V z akumulatora jak najbardziej pasuje, na wyjściu 2/3 wejścia dla 12V otrzymujemy 8V. Dobrze ja to rozumiem? :) I teraz chciałbym dorzucić diodę (albo więcej niż 1) która by dawała jak najwięcej światłą przy mignięciu. Jakie rezystory (te 3 ze schematu) należałoby dobrać + kondensator jakiś inny czy taki mógłby zostać?
    Chciałoby się komuś policzyć i podstawić to do schematu? Albo jakoś mocno mnie naprowadzić, żebym sam sobie to policzył z Waszą pomocą? :D
  • Poziom 42  
    Ta bardzo jasna dioda niekoniecznie będzie pobierała 20mA prądu, a diody mocy powinno się odżywiać ściśle określonym prądem. Czyli - reasumując - można użyć NE555 jako generatora ("migacza"), ale na wyjściu 3 ukłądu należałoby dołączyć układ karmiący diodę Power LED. No chyba, że wystarczą ci superjasne diody na niższy prąd, wyjście NE555 można obciążyć prądem do 200mA. Możesz np. pomyśleć o matrycy LED:

http://www.555-timer-circuits.com/driving-white-leds.html

Akurat zgadza się napięcie :-)
  • Poziom 40  
    cmepro napisał:
    I teraz chciałbym dorzucić diodę (albo więcej niż 1) która by dawała jak najwięcej światłą przy mignięciu.

Może użyć ze 4 połączone szeregowo diody "Power LED Star 1 W ":
    https://botland.com.pl/led-power-/2493-dioda-power-led-star-1-w-czerwona-z-radiatorem.html
    Według schematu:
    Każda z tych diod daje do 30 lm światła - czyli razem będzie to 120 lm - żeby uzyskać tyle samo z małych diod "superjasnych" trzeba by podłączyć naprawdę sporą ich ilość.

Cytat:
    Jakie rezystory (te 3 ze schematu) należałoby dobrać + kondensator jakiś inny czy taki mógłby zostać?
    Chciałoby się komuś policzyć i podstawić to do schematu? Albo jakoś mocno mnie naprowadzić, żebym sam sobie to policzył z Waszą pomocą? :D

W sieci są dostępne gotowe kalkulatory do 555:
    http://kalkulator.majsterkowicza.pl/oblicz/NE555-generator_astabilny
    Wpisujesz czas trwania/częstotliwość impulsów i wypełnienie oraz wartość kondensatora - program poda Ci potrzebną wartość rezystorów.
    Kondensator może przyjąć 10 uF.
  • Poziom 14  
    Xantix napisał:
    Może użyć ze 4 połączone szeregowo diody "Power LED Star 1 W ":

4W będziemy mieli, a teoretycznie da się więcej? Bo dla 555 przy zasilaniu 12V na wyjściu jest 2/3 tj ok. 8W czyli teoretycznie można dać 8x 1W czy to już będzie trochę przekombinowane?

Xantix napisał:
    Wpisujesz czas trwania/częstotliwość impulsów i wypełnienie oraz wartość kondensatora - program poda Ci potrzebną wartość rezystorów.
    A mogę cały układ zrobić na podstawie tego Twojego schematu :D? Pewnie wartości kondensatorów jakoś sam dobrałeś wg własnego pomysłu.

Korzystając z linku do kalkulatora to nie wiem czy do końca go rozumiem, Wyobrażałem sobie działanie tego układu w nast. sposób. Krótkie szybkie mrugnięcie jasnym światłem (białe, czerwone, nie wiem czy ma to większe jakieś znaczenie), czas, nie wiem; z pół sek. przerwa z 3 albo 5 sek. i kolejne krótkie mrugnięcie, Niczego więcej po tym układzie nie oczekuję + zasilanie z akumulatora 12V. ;)
  • Poziom 42  
    cmepro napisał:
    Pewnie wartości kondensatorów jakoś sam dobrałeś wg własnego pomysłu.

One są przedstawione w nocie katalogowej NE555.
  • Poziom 40  
    cmepro napisał:
    Korzystając z linku do kalkulatora to nie wiem czy do końca go rozumiem, Wyobrażałem sobie działanie tego układu w nast. sposób. Krótkie szybkie mrugnięcie jasnym światłem (białe, czerwone, nie wiem czy ma to większe jakieś znaczenie), czas, nie wiem; z pół sek. przerwa z 3 albo 5 sek. i kolejne krótkie mrugnięcie, Niczego więcej po tym układzie nie oczekuję + zasilanie z akumulatora 12V. ;)

To musisz użyć innego układu - takiego w którym współczynnik wypełnienia będzie mniejszy niż 50% (współczynnik wypełnienia to stosunek czasu świecenia diody do czasu jej wygaszenia np. przy okresie 5 sekund i współczynniku wypełnienia 5% - dioda zapala się na 200 ms a potem przez 4,8 s nie świeci. Następnie cykl się powtarza.
    cmepro napisał:
    4W będziemy mieli, a teoretycznie da się więcej? Bo dla 555 przy zasilaniu 12V na wyjściu jest 2/3 tj ok. 8W czyli teoretycznie można dać 8x 1W czy to już będzie trochę przekombinowane?

Osobiście zalecałbym wysterować te diody przez tranzystor - wtedy można dać większą ich ilość i nie martwić się o wydajność układu.

Musisz dodać diodę włączoną jak na tym schemacie - wtedy uzyskasz możliwość ustawienia wypełnienia mniejszego od 50% - co umożliwi Ci uzyskanie krótkich błysków diod i długiej przerwy między błyskami.