Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia po zasilaniu wzmacniacza audio przez moduł komórkowy

15 Sty 2017 08:51 1185 11
  • Poziom 13  
    Panowie, mam pewne głośniczki komputerowe (pomijam jakość, ale pasują mi gabarytowo), które zakłóca mi komórka. Założenie filtra na zasilanie praktycznie nic nie dało, bo sygnał włazi na wzmacniacz. Chcę mu zbudować metalowe pudełko jako ekran na wzmacniacz, podpięty do masy. Czy znaczenie ma, czy materiał to mosiądz, miedź czy stal? No i pytanie, czy taki ekran ma sens?
  • PCBway
  • Poziom 26  
    Odsuń komórkę od komputera.
    Ekranowanie płytki to nie wszystko, zakłócenia indukują się i docierają również przez wszelkie okablowanie które działa jak antena.
  • PCBway
  • Poziom 37  
    Witam,
    jak wyglada wejscie tego wzmacniacza ?
    daj na wejsciu maly kondensator kilkaset pF do paru nF (moze nieco zmienic barwe, mniej wysokich).
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Nie odsunę. Komórka (a konkretnie moduł SIM900 z anteną) _musi_ być w odległości ok. 10cm od głośnika. Komputera tam nie ma, same głośniki. Głośniki (a właściwie tylko jeden na prostym wzmacniaczu 8002B) robi za moduł głośnomówiący. Wiem, że docierają przez kable. Niemniej muszę dobrze te zakłócenia odfiltrować, szczególnie na zasilaniu. Zrobiłem jeszcze jeden test. Zasiliłem wzmacniacz z jednego LiPola i pomimo długich przewodów jest OK. Czyli niestety dalej włazi mi po zasilaniu. Filtr złożony z diody prostowniczej szeregowo, 100n, 6,8n, dławika 100uH na toroidzie i na wyjściu znowu 220p, 6,8n, 100n i 1000uF niewiele daje. Indukuje się na toroidzie? Stąd był mój pomysł ekranowania.
  • Poziom 26  
    A masa jest pewnie wspólna.
    Co ma dać ci filtrowanie z tysiącem kondensatorów jak idzie ścieżką masy.
  • Poziom 13  
    Masa wspólna. A jak rozdzielić mając wspólne zasilanie?
  • Poziom 13  
    Ze względu na oddziaływanie w.cz. nadajnika na wzmacniacz, proszę o przeniesienie do bardziej pasującego działu: "Radiotechnika Początkujący".
  • Poziom 19  
    Proponuję zastosować dodatkową zewnętrzną antenę i ją oddalić od samego układu. Skuteczność radiowa wzrośnie i moc powinna zostać zredukowana przez moduł gsm.
  • Poziom 13  
    Ten układ, to shield do Arduino: Link, do którego podpięty jest przenośny głośnik, tyle, że zasilanie pobierane z Arduino, przez co problem z zakłóceniami. Anteny nie chcę mocniej oddalać, bo to ma być kompaktowe i przenośne urządzenie.
    Jakoś w końcu to zasilanie w fabrycznych komórkach filtrują...
  • Poziom 26  
    W fabrycznych komórkach nie ciągną metrowych przewodów audio i stosują się do dobrych praktyk konstruowania urządzeń C/A.
    Wszedłeś na ciężkie pole minowe bo na temat eliminacji zakłóceń na styku cyfra analog napisano niejedną książkę.
    Ja żeby nie był całkiem offtop zasugeruję: zwrócić szczególną uwagę na właściwe wykonanie oddzielenia masy cyfrowej i analogowej, zastosować dławik współbieżny. Połączenia jak najkrótsze się da, zaekranować co się da, nie robić pętli na kablach.
  • Poziom 37  
    Witam,
    proponuję również sprawdzić w dokumentacji, co producent tego modułu ma do powiedzenia na ten temat, zazwyczaj są jakieś wskazówki, czasami dość ogólne, czasami jednak bardzo dokładne i precyzyjne.

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    TM85 napisał:
    wykonanie oddzielenia masy cyfrowej i analogowej,

Jeśli oddzielę masą cyfrową od analogowej, to będę miał osobne zasilania, a tego chcę uniknąć, więc muszą się gdzieś łączyć

TM85 napisał:
    zastosować dławik współbieżny

Generalnie toroid z zasilacza komputerowego,i zawinąć kilka razy wszystkie przewody razem na nim? Google milczą na temat hasła "dławik współbieżny", jedynie znalazłem wątek Link, gdzie w podobnej sytuacji także proponujesz dławik współbieżny.