Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston Aqualtis AQ7D 29U - Nie pracuje

15 Sty 2017 10:14 1167 15
  • Poziom 8  
    Witam, mam problem z pralką Ariston Aqualtis AQ7D 29U, poza świeceniem się panela to nie działa. Jednak po włączeniu zapala się wyświetlacz, można wybrać program, i po przyciśnięciu start, nic się nie dzieje. Czas płynie, ale pralka ani nie pobiera wody ani nic nie robi, totalna cisza, proszę o pomoc co to może być.

• Poziom 39  
    Włącz tą pralkę niech sobie działa. Skoro nic nie sprawdziłeś a oczekujesz iż ktoś użyje magicznej kuli to może pralka chociaż wyrzuci jakiś kod błędu.
    misiek-1984 napisał:
    proszę o pomoc co to może być.

Na pewno jest uszkodzona. Coś sprawdziłeś do tej pory?
  • Poziom 23  
    Witam. Pytanie czy blokada blokuje? Jeżeli pralka nie rozpoczyna cyklu to jest pierwsza podejrzana.
  • Poziom 8  
    Po wlączeniu i naciśnięciu startu zablokowują się drzwi i cisza nic się nie zieje. Na płycie sterującej brak uszkodzonych elementów. Jednak po ustawienui na wirowanie silnik nie startuje i brak prądu na pompie spustowej, a po ustawieniu na płukanie na sekunde włącza się zawór poboru wody, i to by bo na tyle.
  • Poziom 23  
    W tych pralkach często uszkadzają się kondensatory elektrolityczne. Na pewno nie ma widocznych uszkodzeń?

• Poziom 39  
    Uszkodzone kondensatory nie zawsze posiadają zewnętrzne objawy uszkodzeń w postaci wybrzuszeń.
    Sprawdzenia najlepiej dokonać mostkiem RLC lub miernikiem ESR, wariant drugi wymienić w ciemno. Pomiar tylko samej pojemności kondensatora nie da nam jednoznacznej odpowiedzi czy aby na pewno ów kondensator jest sprawny. W module jest jeszcze falownik, jego uszkodzenie też powoduje iż pralka głupieje. Na samym początku warto wyeliminować uszkodzenia innych elementów pralki sprawdzając ich sprawność i wyeliminować ewentualne upływności prądu na obudowę pralki np. silnik, grzałka. Na razie wiemy tylko tyle - autor tematu umie obsługiwać pralkę i bezradnie patrzy na jej ułomną pracę. Zakasujemy rękawy i zaczynamy diagnostykę, miernik w dłoń i do działa.
  • Poziom 8  
    Płyta jest czysta zero uszkodzeń lub wybrzuszonych kondensatorów.

• Poziom 39  
    misiek-1984 napisał:
    płyta jest czysta zero uszkodzeń lub wybrzuszonych kondensatorów

Stwierdziłeś to organoleptycznie czy przy użyciu miernika?
  • Poziom 8  
    Nie mierzyłem kondensatorów, ale wyglądają jak nowe. Wcześniej jak pralka pracowała to po przyciśnięciu startu i potem pauzy to zamek drzwi się ryglował i potem na pauzie odblokowywał, a teraz jak się zablokuje to nie chce się odblokować. Dopiero po wyłączeniu z prądu i ponownym włączeniu drzwi się odblokowują.
  • Poziom 14  
    Piotr2608 napisał:
    Włącz tą pralkę niech sobie działa. Skoro nic nie sprawdziłeś a oczekujesz iż ktoś użyje magicznej kuli to może pralka chociaż wyrzuci jakiś kod błędu.

Zrób tak jak radzą. Maszyna musi pokazać błąd.
  • Specjalista AGD
    Janek_15 napisał:
    Zrób tak jak radzą. Maszyna musi pokazać błąd.

Nic nie pokaże.
    Do przeprogramowania elektronika.
    Wysypał się eeprom.
    Koniec tematu.
  • Poziom 15  
    Witam , zobacz czy na płycie nie masz czasem uszkodzonego jednego z sześciu tranzystorów ST GP8NC60KD , sprawdź również czy po starcie pojawia się napięcie na elektrozaworach , zobacz ten temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3240218.html i tą strone http://www.elektryk-trojmiasto.pl/trojfazowy_Ariston.html. Czy aby napewno po skończeniu prania czyli jak czas dojdzie do zera pralka nie wywala żadnego błędu ?
  • Poziom 8  
    Czas upływa i nic nie pokazuje żadnego błędu...
  • Specjalista AGD
    gamoń napisał:
    Poczekaj aż teoretycznie powinnna skończyć .

Może tak czekać do wiosny.
  • Poziom 15  
    Miałem identyczny przypadek i nie czekałem do wiosny :) . Pralka po czasie 0:01 wywaliła F-01, uszkodzony jeden z PG8NC60KD, wymienione jeszcze ACS108, LM339A, ULN2003 (ten na stojącej płytce) i MC33274. Pralka działa do dziś po naprawie w mojej łazience, przyczyną był na 99.99% uszkodzony zamek. Uprzedzając pytania zarzuty wymieniłem wszystkie elementy jednocześnie. Bo po samej wymianie PG8NC60KD nadal brak pracy silnika. Reszta poszła jednocześnie bo szkoda czasu na demontaż płytki.
    Pozdrawiam