Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ariston Aqualtis AQ7D 29U - Nie pracuje

15 Jan 2017 10:14 1479 15
 • Level 9  
  Witam, mam problem z pralką Ariston Aqualtis AQ7D 29U, poza świeceniem się panela to nie działa. Jednak po włączeniu zapala się wyświetlacz, można wybrać program, i po przyciśnięciu start, nic się nie dzieje. Czas płynie, ale pralka ani nie pobiera wody ani nic nie robi, totalna cisza, proszę o pomoc co to może być.

 • Level 39  
  Włącz tą pralkę niech sobie działa. Skoro nic nie sprawdziłeś a oczekujesz iż ktoś użyje magicznej kuli to może pralka chociaż wyrzuci jakiś kod błędu.
  misiek-1984 wrote:
  proszę o pomoc co to może być.

  Na pewno jest uszkodzona. Coś sprawdziłeś do tej pory?
 • Level 23  
  Witam. Pytanie czy blokada blokuje? Jeżeli pralka nie rozpoczyna cyklu to jest pierwsza podejrzana.
 • Level 9  
  Po wlączeniu i naciśnięciu startu zablokowują się drzwi i cisza nic się nie zieje. Na płycie sterującej brak uszkodzonych elementów. Jednak po ustawienui na wirowanie silnik nie startuje i brak prądu na pompie spustowej, a po ustawieniu na płukanie na sekunde włącza się zawór poboru wody, i to by bo na tyle.
 • Level 23  
  W tych pralkach często uszkadzają się kondensatory elektrolityczne. Na pewno nie ma widocznych uszkodzeń?

 • Level 39  
  Uszkodzone kondensatory nie zawsze posiadają zewnętrzne objawy uszkodzeń w postaci wybrzuszeń.
  Sprawdzenia najlepiej dokonać mostkiem RLC lub miernikiem ESR, wariant drugi wymienić w ciemno. Pomiar tylko samej pojemności kondensatora nie da nam jednoznacznej odpowiedzi czy aby na pewno ów kondensator jest sprawny. W module jest jeszcze falownik, jego uszkodzenie też powoduje iż pralka głupieje. Na samym początku warto wyeliminować uszkodzenia innych elementów pralki sprawdzając ich sprawność i wyeliminować ewentualne upływności prądu na obudowę pralki np. silnik, grzałka. Na razie wiemy tylko tyle - autor tematu umie obsługiwać pralkę i bezradnie patrzy na jej ułomną pracę. Zakasujemy rękawy i zaczynamy diagnostykę, miernik w dłoń i do działa.
 • Level 9  
  Płyta jest czysta zero uszkodzeń lub wybrzuszonych kondensatorów.

 • Level 39  
  misiek-1984 wrote:
  płyta jest czysta zero uszkodzeń lub wybrzuszonych kondensatorów

  Stwierdziłeś to organoleptycznie czy przy użyciu miernika?
 • Level 9  
  Nie mierzyłem kondensatorów, ale wyglądają jak nowe. Wcześniej jak pralka pracowała to po przyciśnięciu startu i potem pauzy to zamek drzwi się ryglował i potem na pauzie odblokowywał, a teraz jak się zablokuje to nie chce się odblokować. Dopiero po wyłączeniu z prądu i ponownym włączeniu drzwi się odblokowują.
 • Level 14  
  Piotr2608 wrote:
  Włącz tą pralkę niech sobie działa. Skoro nic nie sprawdziłeś a oczekujesz iż ktoś użyje magicznej kuli to może pralka chociaż wyrzuci jakiś kod błędu.

  Zrób tak jak radzą. Maszyna musi pokazać błąd.
 • Level 1  
 • Level 15  
  Witam , zobacz czy na płycie nie masz czasem uszkodzonego jednego z sześciu tranzystorów ST GP8NC60KD , sprawdź również czy po starcie pojawia się napięcie na elektrozaworach , zobacz ten temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3240218.html i tą strone http://www.elektryk-trojmiasto.pl/trojfazowy_Ariston.html. Czy aby napewno po skończeniu prania czyli jak czas dojdzie do zera pralka nie wywala żadnego błędu ?
 • Level 9  
  Czas upływa i nic nie pokazuje żadnego błędu...
 • Level 1  
 • Level 15  
  Miałem identyczny przypadek i nie czekałem do wiosny :) . Pralka po czasie 0:01 wywaliła F-01, uszkodzony jeden z PG8NC60KD, wymienione jeszcze ACS108, LM339A, ULN2003 (ten na stojącej płytce) i MC33274. Pralka działa do dziś po naprawie w mojej łazience, przyczyną był na 99.99% uszkodzony zamek. Uprzedzając pytania zarzuty wymieniłem wszystkie elementy jednocześnie. Bo po samej wymianie PG8NC60KD nadal brak pracy silnika. Reszta poszła jednocześnie bo szkoda czasu na demontaż płytki.
  Pozdrawiam